2.4 Колеса й шини

При цьому варто розрізняти люфт у підшипниках ступиці колеса й люфт у втулках шворня. Для визначення люфту в підшипниках треба просунути руку між спицями маточини й покласти палець на торець гальмового барабану. Погойдуючи ломиком колесо, визначити наявність хитавиці в підшипниках. Для заміни втулок шворня рекомендується передню вісь зняти з автомобіля.

Порядок зняття передньої осі з автомобіля наступний: послабити гайки кріплення передніх коліс і гайки драбин ресор; підняти домкратом поперемінно передню частину автомобіля й поставити на підставки або козла; зняти колеса, амортизатори, відокремити повздовжню кермову тягу від поворотного важелю й гальмові шланги від гальмових камер; піджати вісь домкратом і, поперемінно відвертаючи гайки драбин ресор, звільнити балку від ресор; викотити передній міст з-під шасі автомобіля.

Розбирання передньої осі. Розбирання й складання передньої осі зручніше робити на стенді. Порядок розбирання наступний: відокремити й зняти поперечну кермову тягу; зняти кришку ступиці, відвернути гайки підшипників і зняти ступицю з барабаном; зняти регулювальний важіль, відтяжні пружини гальмових колодок, колодки й видути розтискний гальмовий кулак; зняти супорт.

Зняти важіль повздовжньої кермової тяги й кермової трапеції; відвернути гайку шкворня й вибити шкворінь; зняти поворотну цапфу, підшипник шкворня, шайбу й регулювальні прокладки. Розібрані деталі передньої осі промивають і ретельно оглядають. Зношені або ушкоджені деталі заміняють новими. Найбільше що часто зустрічаються дефектами балки передньої осі є погнутість її, зношування посадкового місця під шкворінь і зношування отворів під головки центрових болтів ресори.

Погнутість балки викликає зміна кутів нахилу шворнів розвалу коліс, що призводить до погіршення керованості автомобіля, нерівномірному зношуванню шин. Балку на вигин перевіряють у пристосуванні. У випадку вигину балку передньої осі піддають холодному виправленню під пресом, після чого знову її перевіряють у пристосуванні. Отвір під шкворінь перевіряють конусним калібром.

При постановці в отвір калібр не повинен мати хитань і виходити за верхній торець балки своєї торцевої поверхні з боку меншого діаметра більше I мм. При виході торця калібру більше I мм роблять ремонт постановкою втулки. У випадку зношування отвору під центровий болт більше 26 мм дефектний отвір заварюють і сверлять нове діаметром 25 мм. Шкворінь поворотної цапфи й розпірна втулка зношуються по зовнішньому діаметрі й можуть бути встановлені без ремонту при зношуванні до діаметра не менш 49,94 мм.

При більшому зношуванні зовнішнього діаметру великої шийки шкворня або розпірної втулки ці деталі потрібно замінити. Характерними дефектами поворотних цапф є: зношування втулок шкворня й зношування шийок під підшипники. Втулки шкворня варто міняти у випадку, коли зазор у сполученні з шкворнем, втулка перевищує 0,1 мм. Після запресовування нових втулок їх варто розгорнути до діаметру 39 мм. Втулки розгортають розгорненням, що має напрямні для забезпечення співвісності отворів втулок.

При розгортанні втулок необхідно: запресувати в поворотну цапфу бронзову втулку шворня й посадити напрямну втулку 3 (у другий отвір під втулку шкворня); розгорнути розгорненням бронзову втулку шкворня; витягти напрямну втулку й на її місце запресувати другу бронзову втулку шкворня. Розгорнути другу втулку шкворня (знову запресовану), при цьому ріжучу частину розгорнення пропускають через раніше розгорнуту (першу) втулку шкворня, що служить напрямляючою для другої втулки.

Зношування шийок поворотної цапфи допускається: під зовнішній підшипник до діаметру 42,94 мм, під внутрішній до діаметру 64,93 мм. У випадку наявності зазорів у шарнірних з'єднаннях кермової трапеції необхідно розібрати шарніри кермових тяг, замінити зношені деталі, зібрати шарніри, перевірити й при необхідності відрегулювати сходження передніх коліс. Складання передньої осі проводять у порядку, зворотному розбиранні.

При цьому необхідно звернути особливу увагу на надійність кріплення кульових пальців тяги кермової трапеції й кріплення важелів кермових тяг до поворотних цапф. Якщо в конічних з'єднаннях пальців і важелів після затягування гайок відчувається люфт, то в цьому випадку необхідно зношені деталі замінити новими. Передню вісь установлюють на автомобіль у послідовності, зворотної зняттю.

Після установки осі на автомобіль необхідно перевірити регулювання підшипників ступиці коліс (у зборі з колесом), зробити регулювання збіжності коліс і перевірити кути повороту коліс.

Колеса й шини: колеса знімні, бездискові, штамповані складаються з обода й знімного бортового кільця, що втримується на ободі пружинним замковим кільцем, установлюваним у канавці обода. Замкове кільце є другою конічною полицею обода для посадки шин.

Внутрішня поверхня обода колеса під канавкою для замкового кільця має конус, по якому центрується колесо на конічній обробленій поверхні шести литих спиць ступиці. Передні колеса одинарні, задні подвійні. Для забезпечення необхідної відстані між шинами задніх здвоєних коліс між ободами ставлять розпірне кільце.

Колеса встановлюють на конічну посадкову поверхню ступиці й кріплять до них притисками за допомогою гайок, що нагвинчуються на болти. Болти зафіксовані від провертання й випадання в гніздах кожної спиці колеса. Притиски задніх коліс відрізняються від передніх. Вони мають скіс, що одночасно центрує й затискає зовнішній обід колеса. Гайки й болти кріплення коліс із правої й лівої сторони мають праве різьблення.

Своєчасна підтяжка гайок кріплення коліс необхідна, щоб запобігти биттю коліс і тим самим підвищити термін служби шин. Необхідно підтримувати нормальний тиск у шинах. Перевіряти кріплення коліс і тиск у шинах необхідно щодня перед виїздом. При перевірці тиску шини повинні бути холодними. Треба також оглядати шини запасних коліс. Ушкоджені шини варто замінити. Їзда на спущених шинах неприпустима навіть на короткі відстані, тому що це веде до швидкого їхнього зношування.

Зношування шини збільшується від перевантаження, особливо при експлуатації автомобіля у важких дорожніх умовах. Перевантаження приведе до перенапруги й підвищеного нагрівання покришок. Протектор може також руйнуватися внаслідок різкого рушання з місця, різкого гальмування й тривалого буксування. Не рекомендується застосовувати на одному автомобілі шини з різним малюнком і зношуванням протектора, особливо на здвоєних задніх колесах.

Більша різниця в довжині окружності цих коліс приводить до постійної роботи шестерень диференціала, зайвим зносом і втратам на тертя в диференціалі. Ланцюгами противоковзання рекомендується користуватися тільки при необхідності, тому що при русі з ланцюгами на твердих дорогах шини псуються.

Демонтаж і монтаж шин. Порядок демонтажу й монтажу шин на бездисковий обід наступний. Покласти колесо бортовим кільцем нагору й спустити повітря з камери.

Вставити пряму лопатку між бортовим кільцем і шиною й віджати борт шини долілиць. У зазор, що утворився, між бортовим кільцем і шиною вставити вилочну лопатку таким чином, щоб пряма лопатка перебувала в пазу вилочної лопатки, а самі зуби вилочної лопатки надійно підхоплювали бортове кільце. Послідовно пересуваючись по окружності колеса й віджимаючи борт шини прямою і вилочною лопатками, зняти борт шини з конічної полиці замкового кільця.

Вставити кінець прямої лопатки в проріз на замковому кільці й віджати вилочною лопаткою, підняти кільце із замкової канавки, при цьому замкове кільце нагору. Утримуючи замкове кільце вилочною лопаткою в піднятому положенні, завести кінець прямої лопатки під торець замкового кільця. Підтримуючи кільце рукою, прямою лопаткою вичавлювати замкове кільце, поки воно не вийде повністю із замкової канавки обода.

Колеса і шини

Описание: Описание: Описание: Ступица переднего дискового колеса

На автомобілях МАЗ встановлюються колеса бездискових конструкцій. Основною відмінною рисою таких коліс є кріплення обода безпосередньо до ступениці колеса, що визначило і конструкцію ступениці.

Литі ступениці з ковкого чавуну мають внутрішні порожнини для розміщення колісних підшипників і по шість спиць, що забезпечують достатню міцність і твердість конструкції. Спиці передньої ступениці мають коритоподібний розтин, всі спиці з внутрішньої сторони з’єднані фланцем, до якого кріпиться гальмівний барабан колісного гальма.

Ступиця заднього колеса має більш складну конфігурацію, ніж переднього. Спиці заднього колеса утворюють замкнутий коробчатий перетин, відкрите кільце з боку більшого діаметра. Спиці ступениць мають оброблені посадочні поверхні під відповідні поверхні обода. Сполучається з ободом поверхні спиць ступениці оброблені під кутом 28. Такий самий кут конуса отриманий в прокаті під замковою частиною обода.

Колесо надягає на ступеницю таким чином, що конічною поверхнею обід 6 встановлюється на конуси спиць і притискається до них шістьма притисками 2. Притиски затягуються гайками 3 на болтах 4, вставлених з внутрішньої сторони в зафіксованих від провертання чотирьохгранними головками в гніздах спиць. Крім того, болти 4 утримуються від випадання шплінтом 5, що встановлюються в їх стержень із зовнішнього боку спиці.

З одного боку притиски мають циліндричний відросток, який входить в отвір у спиці, тому при затягуванні притиску виключається можливість його провертання.

Обід заднього внутрішнього колеса встановлений на конічній поверхні внутрішньої частини спиці задньої ступиці. Необхідна монтажна відстань між шинами здвоєних задніх коліс забезпечується проставочним розпірним кільцем 9, яке для збільшення жорсткості з обох сторін має відбортовки, а для зменшення ваги - вирізи на циліндричній поверхні. Розпірне кільце передає також зусилля затягування гайок і притисків, що кріплять зовнішнє заднє колесо, на внутрішнє заднє колесо, посаджене на конічні поверхні спиць задньої ступиці. Заднє зовнішнє колесо при цьому центрується на конічних поверхнях притисків кріплення задніх коліс.

Необхідно звернути увагу на те, що при встановленні шин застосовуються більш вузькі розпірні кільця і подовжені притиски задніх коліс в порівнянні з аналогічними деталями при установці шин 320 - 508.

Для запобігання провертання коліс на спицях ступениці у разі ослаблення кріплення на кожному колесі є два обмежувача.

Колеса автомобіля - штамповані, бездискові, зі знімним бортовим і замковим кільцями.

Знімне бортове кільце 8 утримується на ободі пружинним замковим кільцем 7, що встановлюються в канавки обода.

Обід колеса від бортів до середини має конічну поверхню, яка забезпечує більш надійну посадку і кріплення шини, що сприяє підвищенню її довговічності.

Відкидний кронштейн в нижній частині має отвори. За допомогою осі цей кронштейн шарнірно з'єднаний з кронштейном запасного колеса, привернутої до рами. На верхній частині відкидного кронштейну зроблені три масивні отвори, рівномірно розташовані по колу і жорстко пов'язані між собою литими ребрами.

Зверху на відкидному кронштейні встановлено сідло запасного колеса, яке має три отвори для з'єднання з відкидним кронштейном і три жорсткі литі спиці коробчатого перетину з обробленими на конус кінцями (аналогічно спиць ступениці коліс) для кріплення до них обода запасного колеса. У спиці сідла ввернуті три шпильки, розташовані по колу, діаметр якої дорівнює діаметру окружності розташування болтів у спицях ступениці коліс. Колесо прикріплене до сідла гайками і притисками.

Відкидний кронштейн може бути піднятий; у піднятому положенні він утримується відкидною засувкою, яка під впливом пружини прагне завжди бути закритою.

Для відкриття засувки і звільнення відкидного кронштейну є довга рукоятка, встановлена в тримачі кронштейну, привернута до рами.

Щоб опустити запасне колесо, досить відвернути гайки шпильок, що утримують відкидний кронштейн у піднятому положенні, підняти колесо і за допомогою рукоятки відкинути засувку, яка утримує кронштейн. При опущеному відкидному кронштейні закріплене на ньому колесо стосується землі.

При підйомі відкидного кронштейну з запасним колесом рекомендується користуватися талью, яка є в наборі приладдя водія.

Тримач запасного колеса на автомобілі МАЗ-504В, -5429 і-5430 (77) з механічним підйомом і опусканням колеса встановлений на лівій повздовжній балці рами. Відкидний кронштейн 1 утримувача шарнірно пов'язаний з нерухомо закріпленим на поздовжньої балці рами кронштейном, в якому змонтовано механізм запасного колеса.

Вороток 4 підйому запасного колеса проходить через щоки нерухомого кронштейна і закінчується конічним хвостовиком.

На конічній частини воротка, яка виступає з кронштейна, змонтовані храповик 7 і гальмо воротка, що представляє собою набір тарельчатий пружин.

Для підняття колеса з землі його ставлять у відкидний кронштейн і обертають комірець спеціальним ключем. При цьому на комірець намотується трос і відкидний кронштейн піднімається разом з колесом. Храповик, насаджений на комірець, обертається разом з ним і утримується собачкою від провертання у зворотному напрямку.

Опускання колеса забезпечується натисканням на нього вниз зусиллям руки для подолання сили притиснення тарільчатими пружинами храповика, посадженого на конус воротка.

У результаті прослизання храповика колесо почне помітно опускатися.

Технічне обслуговування

Перед кожним виїздом необхідно перевіряти затягування гайок кріплення коліс. При затягуванні гайок не слід нарощувати плече ключа, оскільки це може призвести до зриву різьблення або скручування болтів. При експлуатації автомобільних шин необхідно суворо дотримуватися наступних основних правил:

щоденно перед виїздом перевіряти тиск у шинах і при необхідності доводити його до норми. Зменшення внутрішнього тиску в шинах від норми на 25% знижує термін служби їх приблизно на 25-40%;

не перевантажувати шини. Вантаж повинен рівномірно розподілятися по кузову автомобіля. Для перевезення довгомірних вантажів використовувати причепи-розпуски. Не можна допускати завантаження автомобіля вище його номінальної вантажопідйомності. Перевантаження шин на 25% знижує термін їх служби приблизно на 40%;

ü  гальмувати автомобіль плавно, не допускаючи ковзання коліс, так як ковзання призводить до підвищеного зносу протектора;

ü  ланцюги проти ковзання надягати тільки при дійсної необхідності і знімати їх, як тільки необхідність минула;

ü  стежити за тим, щоб на шини не потрапляли паливо, масло та інші нафтопродукти, оскільки це руйнує їх;

ü  не допускати комплектування автомобіля шинами з різними типами малюнка протектора. Різниця в глибині малюнка протектора шин здвоєних не повинна перевищувати 3 мм (при розмірі канавки рисунка протектора по центру головної алеї). Велика різниця призводить до постійної роботи шестерень диференціала, зайвим зносу і втрат на тертя в диференціалі;періодично, а також перед зняттям коліс, слід перевіряти стан обмежувачів провертання коліс. При пошкодженні обмежувачів необхідно перед зняттям коліс випустити повітря з камер (з метою безпеки).

Для зняття коліс варто відвернути всі гайки кріплення колеса на шість обертів, вивісити домкратом колесо (колеса) і за допомогою лопатки для монтажу шин звільнити притиски (для задніх коліс).


3. Норми витрати палива й мастильних матеріалів

Норми витрати палива встановлено для бортових автомобілів та автопоїздів, що експлуатуються, на пробіг автомобіля й транспортну роботу, виконану за пробіг.

Витрата палива на виконання транспортної роботи (на 100 т- км) для автомобілів з дизелем — 1,3 л.

Автомобіль МАЗ за пробіг 250 км виконав транспортну роботу, що дорівнює 750 т- км. Визначимо витрату палива за нормою. Витрата палива на пересування автомобіля становить: 25 (250/100) = 62,5 л,

а на виконання транспортної роботи: 1,3 (750/100) = 9,75 л.

Загальна витрата палива: 62,5 + 9,75 = 72,25 л.

Норми витрати мастильних матеріалів. Допустима витрата їх визначається за кількістю витраченого палива.

Оливи для карбюраторних двигунів може бути витрачено з розрахунку не більше ніж 2,4 л на кожні 100 л палива, передбачених нормами, а для дизелів — не більш як 3,2 л.

Оливи для мащення трансмісії автомобіля може бути витрачено на кожні 100 л палива за нормами 0,3 л для автомобілів, шо працюють на бензині й газі, та 0,4 л — для автомобілів, які працюють на дизельному паливі.

Консистентного мастила може бути витрачено не більше ніж 0,2 кг на 100 л палива для автомобілів, що працюють на бензині та газі, й не більше ніж 0,3 кг — для автомобілів, які працюють на дизельному паливі.

Норми витрати оливи (мастила) для автомобілів, що експлуатуються менше ніж три роки, знижуються до 50% і можуть збільшуватися до 20% для автомобілів, які експлуатуються понад вісім років.


Перелік використаної літератури

1.  Автомобили МАЗ-500. Руководство по ремонту, эксплуатации и техническому обслуживанию: М.: Третий Рим, 2002. – 185с.

2.  Бабушко С.М. Ремонт тракторов и автомобилей. – К.: Висшая школа. 1982. – 344с.

3.  Кисликов В.Ф., Лущик В.В. Будова і експлуатація автомобілів: Підручник. – К.: Либідь, 2002. – 400с.

4.  Лауш П.В. Техническое обслуживание и ремонт машин. – К.: Висшая школа, 1989. – 350с.

5.  Полянський С.К. Будівельно-дорожні та вантажопідіймальні машини. – К.: Техніка, 2001. – 624с.


Информация о работе «Технічне обслуговування та ремонт ходової частини автомобілів МАЗ»
Раздел: Транспорт
Количество знаков с пробелами: 53415
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 4

Похожие работы

Скачать
67512
0
8

... де цифри 127(5), 152(6), 114(4.5) позначають ширину профілю обода в міліметрах і в дюймах (у дужках); букви J, L, Е — тип бортових закраїн ободів, що мають уніфіковані розміри. 6. ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ХОДОВОЇ ЧАСТИНИ При експлуатації автопоїздів необхідно періодично перевіряти надійність заклепувальних з'єднань рами, обстукуючи головки заклепок молотком, не допускати утворення тріщин у ...

Скачать
135290
38
3

... - - 26 Компресорна 20 20 27 Насосна 20 30 28 Вентиляційна 30 35 29 Трансформаторна 20 20 30 ВГМ 28 28   Разом 2640,5 2893   Ділянка для діагностики та ремонту двигунів внутрішнього згоряння додатково має окремі ворота для заїзду автомобілів із зовні і оглядову канаву. Окремі ворота необхідні щоб діагностичні роботи не заважали процесу ремонта в загальній ...

Скачать
72881
24
1

... кладських приміщень. Кп.с., Краз - коеф. які враховують тип рухомого складу. Fск = 34565 * 217 * 19,05 * 0,8 * 1,0 * 1,2 * 10-6 = 137 2.1.12   Будівельні дані зон технічного обслуговування та поточного ремонту. Проектуємі зони ТО-2 та ПР; зварювальне, медницько-жестяницке, електро-технічне, ресорно-ковальне, агрегатне, будівельне відділення займають 1851 м2 У виробничому ...

Скачать
22697
6
0

... на стенді задовільний. Таким чином я навчився визначати загальний стан елементів стартера на приладі Є-260 і стартери на стенді Є-240. Лабораторна робота №11   Тема: Технічне обслуговування трансмісії гусеничних машин. Обладнання та інструмент: Трактор ДТ-75, набір інструменту. 1. В наслідок виконання ТО головної муфти зчеплення з муфтою ЗКМ було виявлено: — порушення зазору між гвинтами ...

0 комментариев


Наверх