8. Завдання 5.

- За якими ознаками рослини відносяться до живої природи?

(Вони не можуть рости без світла, тепла, води, повітря і поживних речовин, таких необхідних для їх життя).

Спостерігаючи за рослинами, ви помітили, що вони ростуть, змінюється їх зовнішній вигляд, вони рухаються, але по-своєму, корені ростуть і розгалужуються в ґрунті, листки і квітки повертаються до сонця, насіння розлітається в різні місця, з якого виростає нова рослина. Через деякий час рослина відмирає. За всіма цими ознаками ми відносимо рослину до живої природи.

9. Завдання 6. розгляд і обговорення презентації на тему «Чому рослини – це жива природа?»

IV. Підсумок уроку.

- Які рослини відносяться до культурних?

- А які рослини – до дикорослих?

- Які органи є у рослин?

- Які їстівні частини в огірка, капусти, моркви?

- За якими ознаками рослини відносять до живої природи? (Найактивнішому учневі дозволяється відкрити заховане слово. Це – "дубок". Інші активні учні отримують листочки з "12").

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником.

Опрацювання статті "Рослини - частина живої природи".

2. Відповіді на питання після тексту.

3. Робота з зошитом .

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю з підручника "Рослини - частина живої природи", дати відповіді на питання до неї.

Тема. Тварини - частина живої природи (4 клас)

Мета. Ознайомити учнів із ознаками подібності і відмінності між рослинами і тваринами. Дати поняття про різноманітність тварин, показати залежність їх життя від рослин, неживої природи. Удосконалювати вміння спостерігати за тваринами. Розвивати спостережливість, уяву, кмітливість. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення тварин.

Хід уроку

І. Хвилинка спостережень.

Підбиття підсумків погоди за тиждень. (Учень визначає, який стан неба переважав, чи були опади і скільки, який був вітер, порівнює довжину тіні від гномона з результати попереднього тижня).

П. Перевірка домашнього завдання.

1. Індивідуальне опитування:

Використовуємо тестування на комп’ютерах, які потребують замальовування учнями у певний колір правильної відповіді.

2. Фронтальне опитування.

- Пригадайте, що ми вчили на минулому уроці?

- Що таке рослини?

- Як вони поділяються?

- Що таке розмноження рослин?

- Які види розмноження ви знаєте? Поясніть і наведіть приклади.

3. Гра "Відгадай".

Вчитель називає рослини, а хтось з учнів відповідає, яким способом вони розмножуються. Чорнобривці, полуниці, картопля, часник, огірки, смородина, троянди, яблуня, фіалки, помідори, проліски, гладіолуси.

ПІ. Актуалізація опорних знань.

- Яка роль рослин у житті людини?

- Чому їх називають "легенями" Землі?

- Навіщо потрібно оберігати рослини?

- Що ви знаєте про Червону книгу? Які рослини сюди занесені? Чому?

- Які рослини потрібно охороняти?

Висновки. Розгляд презентації на тему: «рослини у житті людини».

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

1. Відгадування загадок (показ відповідних малюнків на комп’ютері).

- Влітку наїдається, взимку висипляється. (Ведмідь).

- Маленький, сіренький на соняшник сів, надзьобався добре й далі полетів. (Горобець).

- Ніс, як у свинки, та колючі шерстинки. (їжак).

- По землі скаче, а в воді пливе. (Жаба).

- Є голова, та нема волосся, є очі, та немає брів, є крила, та не літає, в холоді не мерзне, спеки не боїться. (Риба). ‘

- По полю гасає, овечок хапає та всіх лякає. (Вовк).

- Про кого всі ці загадки?

- Правильно, про тварин. На сьогоднішньому уроці, як ви вже здогадалися, ми будемо ознайомлюватися з різновидами тварин, відвідаємо зелений куток нашої школи.

2. Відповіді на питання.

- Скажіть, що таке нежива природа?

- Що ми відносимо до живої природи?

- Отже, тварини – це теж жива природа. А які ви знаєте тварини?

- Де вони живуть?

- А як ви думаєте, чи є щось спільного між тваринами і рослинами? А відмінного?

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розгляд презентації.

Бесіда.

- Яка будова рослини? А тварини?

- Отже, вони відрізняються за будовою.

- Відмінність полягає і в тому, як рослини і тварини живляться, дихають, ростуть, розмножуються.

- Рослинам потрібна земля, вода, повітря.

- Тварини живляться рослинами, іншими тваринами. Рослини ростуть протягом усього свого життя, а тварини до певного часу.

- Як розмножуються тварини?

- Деякі тварини народжують малят (вовк, ведмідь, корова), деякі несуть яйця, з яких вилуплюються малята (птахи, змії), риби відкладають ікринки.

- Що є спільного між рослинами і тваринами? Що відмінного?

2. Робота над таблицями, ілюстраціями (використовуємо таблиці у текстовому редакторі).

- До тварин ми відносимо всіх тих, хто поїдає готову їжу. За способом живлення, тобто за тим, яку їжу вони вживають, їх поділяють на травоїдних, хижих і всеїдних.

- Які є травоїдні тварини? Травоїдні - це тварини, які живляться рослинною їжею (кози, косулі, лосі, жирафи, слони). Погляньте на таблицю (учні називають тварин і відразу кажуть, чим вони живляться).

- Отже, який висновок? Всі ці тварини - травоїдні.

- Які є хижі тварини? Це ті тварини, які поїдають інших тварин (щука, сова, лисиця, ласка).

- Прочитайте інформацію про тварин.

- За якими ознаками розділяють тварин?

- Що є спільного (відмінного) між рослинами і тваринами?

- Що ми розуміємо під словом тварини?

- Прочитайте, як треба спостерігати за тваринами.

- На що треба звертати увагу при спостереженні?

- Розкажіть про свої спостереження за мурашками.

3. Що таке Червона книга?

На чорних сторінках Червоної книги знаходяться ті тварини, які зникли з лиця землі: європейський тур (останній зник у зоопарку під Польщею), кінь Тарпан, птах стерв’ятник (поїдав падаль, гніздився в долині ріки Дністер та в Криму). (Показ ілюстрацій цих тварин). На червоних сторінках - тварини, що перебувають на грані знищення: лелека чорний (живе в глухих лісах, поблизу водойм, гніздо будує на деревах), риба стерлядь, ропуха очеретяна. (Показ таблиці).

На жовтих сторінках книги - тварини, які мають обмежену територію - гага звичайна (птах), перев’язка звичайна (близький родич тхора).

На зелених сторінках Червоної книги - тварини, яких вдалося врятувати. Це зубри, бобри, соболі. (Показ таблиці).

- А зараз ми відвідаємо зелений куток нашої школи і поспостерігаємо за тваринами, які там живуть.

4. Фізкультхвилинка.

1, 2 - всі пірнають;

З, 4 - виринають;

5, 6 - на воді кріпнуть крильця молоді;

7, 8 - що є сили всі до берега поплили;

9, 10 - обтрусились і за парти опустились.

- Діти, погляньте, що це за тварина? (їжачок).

- Давайте пригадаємо, на що потрібно звернути увагу при спостереженні за ним?

Діти відзначають, що звір невеликого розміру, тіло вкрите колючками. При небезпеці відразу згортається клубочком. Це всеїдна, дика тварина. Живиться як рослинною, так і тваринною їжею.

Дуже любить молоко, яким його годують. Багато цих тварин є в нашій місцевості. Вони живуть у лісах, населених пунктах. На зиму їжак впадає у сплячку. Аналогічно учні, з допомогою вчителя, характеризують інших тварин.

VI. Закріплення нового матеріалу.

1. Робота з підручником.

Опрацювання статей з підручника "Тварини - частина живої природи", "Як спостерігати за тваринами".

2. Хвилинка-цікавинка.

Чи знаєш ти?

3. Відповіді на питання після тексту.

4. Робота з зошитами.

VII. Підсумок уроку.

- Яка основна відмінність між тваринами і рослинами? Що спільного?

- Як поділяються тварини? Наведіть приклади.

- Чому до тварин потрібно ставитися з любов’ю?

- Як потрібно спостерігати за тваринами?

VIII. Домашнє завдання.

Прочитати статті у підручнику: "Тварини - частина живої природи", "Як спостерігати за тваринами", вміти переказувати їх, дати відповіді на питання.

Тема. Звірі. Охорона тварин (4 клас).

Мета. Ознайомити учнів з особливостями будови звірів, виявити характерні ознаки звірів, збагатити знання учнів про різноманітність звірів за способом живлення, ознайомити з умовами життя звірів, показати залежність життя звірів від рослин і явищ неживої природи, формувати поняття "звірі"; виховувати любов до тваринного світу; розвивати спостережливість, уміння бачити прекрасне, привчати до дбайливого ставлення до живого.

Хід уроку

1. Хвилинка спостережень.

- Який стан неба сьогодні?

- Яка погода сьогодні надворі?

- Один учень біля дошки позначає стан погоди.

- Інші діти позначать стан погоди в зошитах, в календарях природи.

- Вже почалася осінь. Які зміни сталися в природі? Дні стали коротші чи довші? Надворі стало холодніше чи тепліше?

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Індивідуальне опитування.

2. Фронтальне опитування.

- З яких частин складається тіло птаха?

- Які ви знаєте характерні ознаки птахів?

- Чим вкрите тіло птахів?

- Нащо перетворилися передні кінцівки?

- Як називаються птахи, які відлітають на зиму?

- Чому з приходом осені птахи наближаються до житла людей?

- Як називають птахів, які на зиму не відлітають?

- Як поділяють птахів за способом живлення?

- Які птахи живуть у нашому краї?

- Яке значення птахів у природі?

- Яке значення птахів для людей?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

- Відгадати загадки (відгадки вчитель демонструє на комп’ютері у вигляді яскравих малюнків).

- Летить дід, сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає. (Джміль).

- Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця, голос тоненький, а ніс довгенький, хто його вб’є, той свою кров проллє. (Комар).

- Тварина рогата і рогів багато. (Олень).

- Дуже товсті ноги маю, ледве їх переставляю, сам високий я на зріст, замість рота в мене хвіст. (Слон).

- Як можна назвати одним словом цих представників живого світу? Правильно, це тварини.

- Пригадайте, чому тварин називають свійськими?

- Яких тварин називають дикими? Чому?

- Чому тварини належать до живої природи?

- Що необхідно для життя тварин?

- Чому до тварин треба ставитися з любов’ю?

IV. Повідомлення теми та завдань уроку.

- На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з частиною тваринного світу - з класом звірів, навчимося розрізняти їх за зовнішніми ознаками, ознайомимося з умовами життя, дізнаємося про їхні повадки і пристосування в певному середовищі; яке значення мають вони для людини, а також про те, як людина захищає звірів.

V. Вивчення нового матеріалу.

- Надзвичайно різноманітний тваринний світ нашої планети. Він дивує нас багатством видів, форм, чарує своєю неповторною красою, вабить нерозгаданими таємницями.

1. Робота з чучелом (якщо такого немає у наявності – використовуємо малюнок тварини, який вчитель за допомогою комп’ютера на очах учнів виокремлює на частинки).

- Відгадайте загадку і знайдіть відгаданого звіра серед наочних посібників:

- Хвіст трубою, спритні ніжки

- Плиг із гілки на сучок!

Носить все вона горішки

В золотий свій сундучок. (Білка).

- Так. А тепер подивіться на чучело білки уважніше.

- Який в неї розмір?

- Чим вкрите тіло?

- З яких частин воно складається?

- Якого кольору хутро?

- Де живе ця тваринка?

- Правильно. Білочка невелика за розміром, тіло її вкрите хутром. Тіло білки складається з голови, тулуба, передніх і задніх кінцівок, хвоста. Хутро в білки коричнево-рудого кольору. Вона живе в дуплі. Зверніть увагу на її лапки. На них є кігті, якими білка чіпляється за кору дерев.

Коли білка плигає по гілках, вона закидає хвіст на спину. Хвіст служить кермом. За його допомогою вона керує свій рух. У білки добре розвинений слух, її вуха нагадують китички.

- Подивіться уважно на чучела інших звірів.

- Чим вкрите їхнє тіло?

- З яких частин воно складається?

- Якого кольору хутро?

- Де живуть ці звірі?

- Чим годують своїх малят звірі?

- Отже, запам’ятайте, що тварини, тіло яких вкрите шерстю, які народжують малят і вигодовують їх молоком, називаються звірі.


Информация о работе «Особливості використання комп’ютера під час вивчення розділу "Жива природа" у початковій школі»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 45007
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
32506
9
0

... ів для уроків, допомагають вчителю при вирішенні дидактичних, методичних та організаційних завдань. Розділ ІІ. Розробки уроків з трудового навчання для модуля „Людина і природа” із використанням комп’ютера   У зв’язку з варіативністю предмету трудового навчання, що склалася на початку ХХІ століття у початковій ланці освіти, а також створенні декількох програм навчання учнів, як от „Програма з ...

Скачать
41743
0
0

... . В цьому розділі ми привернемо увагу як до позитивних, так і до негативних моментів використання нових інформаційних технологій в початковій школі, зокрема на уроках читання. Використання комп’ютера на уроках у початковій школі передбачає в основному орієнтування на ігрові форми роботи, на роботу з програмним забезпеченням ігрового й навчально-тренувального характеру, а також використання ПК як ...

Скачать
27971
0
0

... сенсу, тому що її основи викладаються майже на всіх уроках курсу. 1.2 Психолого-педагогічний аспект використання ППЗ для створення дидактичних засобів для теми «Рід, родина, рідня» на прикладі курсу «Навколишній світ» у початковій школі Навчання курсу «Навколишній світ» в школі допускає вирішення багатьох завдань предметного характеру. Різні навчально-методичні комплекси з цього предмета і ...

Скачать
119662
8
4

... ролі різних видів програмних засобів навчального призначення в навчанні предметам початкової школи. ·          виділення місця ІКТ на уроках художньо-естетичного циклу в початковій школі. Використання комп’ютера як засобу навчання у навчальному процесі початкової школи вносить зміни й у інші елементи педагогічної технології (процес навчання, організацію навчання, засоби навчання тощо). Це, на ...

0 комментариев


Наверх