3. Формування і розвиток особистості

Звернемося до детальнішого розгляду процесу формування особистості.

Спочатку уявимо собі найзагальнішу картину цього процесу. Згідно погляду сучасної психології, особистість формується шляхом засвоєння або привласнення індивідом суспільно виробленого досвіду.

Досвід, який має безпосереднє відношення до особистості, – це системи уявлень про норми і цінності життя людини: про його загальну спрямованість, поведінку, стосунки до інших людей, до себе, до суспільства в цілому і так далі. Вони зафіксовані в дуже різних формах – у філософських і етичних переконаннях, в творах літератури і мистецтва, в зведеннях законів, в системах суспільних винагород, заохочень і покарань, в традиціях, громадських думках.

Формування особистості хоча і є процес освоєння спеціальної сфери суспільного досвіду, але процес абсолютно особливий. Він відрізняється від засвоєння знань, умінь, способів дій. Адже тут йдеться про такому освоєнні, в результаті якого відбувається формування нових мотивів і потреб, їх перетворення, супідрядність і так далі. А досягти всього цього шляхом простого засвоєння не можна. Засвоєний мотив в кращому разі мотив, але що не реально діє, тобто мотив не достеменний. Знати, що повинне робити, до чого слід прагнути, – не означає хотіти робити це, дійсно до цього прагнути. Нові потреби і мотиви, а також їх супідрядність виникає в процесі не засвоєння, а переживання, або мешкання. Цей процес завжди відбувається лише в реальному житті людини. Він є завжди емоційно насиченим, часто суб'єктивно творчим.

З думкою про те, що особистістю чоловік не народжується, а стає, згодна зараз більшість психологів. Проте їх точки зору на те, яким законам підкоряється розвиток особистості, значно розходяться. Ці розбіжності стосуються розуміння рушійних сил розвитку, зокрема значення суспільства і різних соціальних груп для розвитку особистості, закономірностей і етапів розвитку, наявності, специфіки і ролі в цьому процесі криз розвитку особистості, можливостей прискорення процесу розвитку і інших питань.

Якщо по відношенню до розвитку пізнавальних процесів можна було сказати, що дитячий вік є вирішальним в їх формуванні, то це тим більше вірно у зв'язку з розвитком особистості. Майже всі основні властивості і особові якості людини складаються в дитинстві, за винятком тих, які отримуються з накопиченням життєвого досвіду і не можуть з'явитися раніше того часу, коли людина досягне певного віку.

У дитинстві складаються основні мотиваційні, інструментальні і стильові риси особистості. Перші відносяться до інтересів людини, до тих цілей і завдань, які він перед собою ставить, до його основних потреб і мотивів поведінки. Інструментальні риси включають засоби досягнення відповідних цілей, що віддаються перевага людиною, задоволення актуальних потреб, а стильові стосуються темпераменту, характеру, способів поведінки, манер. До закінчення школи особа в основному оформляється, і ті індивідуальні особливості персонального характеру, яких дитя набуває в шкільні роки, зазвичай зберігаються в тій або іншій мірі протягом всієї подальшому життю.

Розвиток особистості в дитинстві відбувається під впливом різних соціальних інститутів: сім'ї, школи, позашкільних установ, а також під впливом засобів масової інформації (друк, радіо, телебачення) і живого, безпосереднього спілкування дитяти з довколишніми людьми. У різні вікові періоди особового розвитку кількість соціальних інститутів, що беруть участь у формуванні дитяти як особі, їх виховне значення різні. В процесі розвитку особи дитяти від народження до трьох років домінує сім'я, і його основні особові новоутворення пов'язані в першу чергу з нею. У дошкільному дитинстві до дій сім'ї додається вплив спілкування з однолітками, іншими дорослими людьми, звернення до доступних засобів масової інформації. Зі вступом до школи відкривається новий потужний канал виховної дії на особу дитяти через однолітків, вчителів, шкільні учбові предмети і справи. Розширюється сфера контактів із засобами масової інформації за рахунок читання, різко зростає потік інформації виховного плану, що досягає дитяти і що надає на нього певну дію.

На питання, що таке особистість, психологи відповідають по-різному, і в різноманітності їх відповідей, а частково і в розбіжності думок із цього приводу виявляється складність самого феномену особи. Кожне з визначень особи, наявних в літературі, заслуговує на те, аби врахувати його у пошуках глобального визначення особистості.

Особистість найчастіше визначають як людини в сукупності його соціальних, придбаних якостей. Це означає, що до особових не належать такі особливості людини, які генотипично або фізіологічно обумовлені, ніяк не залежать від життя в суспільстві. У багатьох визначеннях особи підкреслюється, що до особових не належать психологічні якості людини, що характеризують його пізнавальні процеси або індивідуальний стиль діяльності, за винятком тих, які виявляються в стосунках до людей, в суспільстві. У поняття «особистість» зазвичай включають такі властивості, які є більш менш стійкими і свідчать про індивідуальність людини, визначаючи його значимі для людей вчинки.

 


Информация о работе «Психологічна структура особистості»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 38737
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
22201
0
0

... . Виняткову роль при цьому відіграє друга сигнальна система, яка є найвищим регулятором людської поведінки. Тип нервової системи не визначає ні окремих рис, ні характеру загалом на основі будь-якого типу можна сформувати всі соціально значущі властивості особистості. Але формування систем зв'язків відбувається неоднаково у представників різних типів нервової системи. Для людини як суспільної і ...

Скачать
35450
0
0

... ється з'їзд товариства психологів. Для координації і концентрації досліджень різних наукових інститутів створено Раду міжвідомчого Центру наук про людину. Для теорії практики менеджменту найбільш актуальними є соціально-психологічні проблеми формування та діяльності трудових колективів, сумісництва людей у групах, поліпшення соціально-психологічного мікроклімату, мистецтво контакту керівника з пі ...

Скачать
21266
0
0

... дходу до інтерпретації результатів; • прогностичним характером, що дозволить визначити умови і за собинадання психологічної допомоги особистості тощо. Виокремлюють такі стадії психологічної діагностики: • попередня стадія (виявлення зовнішніх особливостей девіантної поведінки, попереднє формулювання гіпотези щодо можливих причин відхилень у поведінці особистості); • стадія уточнення (аналіз соц ...

Скачать
198473
5
1

... і працівники. Дослідження проводилося в невеликих групах по 5 – 10 осіб, в 5 етапів. Кожна наступна методика проводилась в усіх групах з інтервалом у 5 днів. 3.2 Психологічні характерситики досліджених хворих соматичного профілю: гіпертонічнa хворобa, виразковa хворобa шлунку і 12-палої кишки, ішемічнa хворобa серця Андрій Сергійович. Чоловік 32 років із середньою фаховою освітою. Одружений ...

0 комментариев


Наверх