3. Ознайомлення із системою планування діяльності установи, зокрема його персоналу
Планування роботи відділу освіти здійснюється по двох напрямках. Це планування навчально-виховного процесу в районі по періодах навчальних років, що розпочинаються з першого вересня та фінансово-господарської діяльності по календарним роках.
Попередньо до складання планів навчально-виховної роботи, проводиться вивчення стану наявності дітей в сільській місцевості, складаються списки майбутніх учнів, формуються класи. Потім ці данні надходять у відділ освіти, де складається мережа навчальних закладів. Після затвердження мережі районною адміністрацією вона стає документом, навколо якого іде основне планування, а саме складання навчальних планів, підрахунок навчальних годин, забезпечення персоналом.
Слідуючи важливим моментом є проведення ротації, по суті це завершальний етап формування навчального процесу. В тарифікаційних листах зазначаються прізвища педагогів, класи, предмети, години навчання, класне керівництво, перевірка зошитів і навіть заробітна плата.
Здає тарифікацію по школі її директор, приймає спеціальна комісія створена керівництвом відділу освіти. Після затвердження, проведена тарифікація є запланованим обсягом навчального процесу. Одночасно вона є фінансовим документом, що передбачає планові видатки на зарплату. Крім цього планується робота с педагогічним підрозділами, де передбачається періодичне підвищення кваліфікації при вищих навчальних закладах, проведення семінарів, обмін досвідом і так далі. Чисельність та склад педпрацівників шкіл району.
Планування фінансово-господарської діяльності в бюджетних установах докорінно відмінне від планування в госпрозрахункових підприємствах.
Якщо в останніх головною метою планування є досягнення високих показників виробництва, (кількість, якість, конкурентоспроможність) при оптимальних витратах, і отримання прибутку, то в бюджетних установах, плануються видатки з запланованої на рік суми фінансування на передбачені кошторисом цілі.
По районному відділу освіти такими цілями є нарахування і виплата заробітної плати працівникам освіти, оплата використаних енергоносіїв, комунальних послуг, оплата транспортних витрат, капітальних та поточних робіт на основних засобах, та інші витрати. Завдання спеціалістів відділу освіти спланувати видатки для їх найефективнішого використання згідно з лімітами, нормами, проведеними тендерами, а потім проконтролювати їх використання.
Важливим елементом при плануванні є чисельність працюючих. Якщо кількість медперсоналу, як уже відмічалось, регламентується мережею та проведеною тарифікацією, то решта працівників, як бібліотекарі, молодший обслуговуючий персонал, працівники централізованої бухгалтерії, методисти, регламентуються штатним розписом. Головною умовою при плануванні всіх цих видатків, згідно з бюджетним Кодексом України, вони повинні бути в межах затвердженого бюджетного фінансування.
Крім поточного планування, відділ освіти здійснює планування бюджету на майбутній період. Такий бюджет складається на підставі прогнозних розрахунків і захищається в управлінні освіти і науки. Попередньо цей бюджет погоджується з фінансовим управлінням району.
Як правило, бюджетні розрахунки значно відрізняються від фактично затвердженого фінансування при його запровадженні. Так бюджетом на 2009 рік планувалися видатки по районному відділу освіти у сумі 22,4 млн. грн., а затверджено фінансування лише у сумі 17 млн. грн.
На протязі фінансового року в процесі здійснення навчально виховної роботи виникають непрогнозовані випадки, в тому разі вносяться корективи по видатках і надаються на розгляд чергової сесії районної ради для прийняття рішення по змінах у фінансуванні.
4. Дослідження системи управління персоналом установи
Система управління персоналом районної освіти відпрацьована на протязі десятків років і особливих змін цієї організації не відбувалося. Основний принцип керівництва (єдиноначальне). Тобто начальник відділу освіти здійснює управлінські функції особисто і несе за це відповідальність перед вище стоячим керівництвом районного та обласного значення. Безумовно для прийняття тих чи інших управлінських рішень начальник вивчає їх виникнення, обставини, характер, проводить відповідну роботу з залученням фахівців, при необхідності окремі питання вирішуються на нарадах. Після прийняття рішення підлеглі, яким доручено його виконання, повинні безумовно їх виконати. Начальнику відділу підпорядковані всі працівники районного відділу освіти, включаючи і мережу шкіл району, але для оперативності в роботі, начальник вирішує необхідні питання безпосередньо з дерик торами шкіл, будинків дитячої творчості та спортивної школи, головним бухгалтером, завідуючим методичним кабінетом, з ведучими спеціалістами, при необхідності залучає інших працівників. Так по вирішенню кадрових питань начальник спілкується с працівником, якому доречні вирішення даних, кадрових, питань, так як посада штатного працівника по кадрах у відділі освіти відсутня. Аналогічно вирішуються правові, технічні, господарські питання по яких теж немає штатних посадових осіб.
Складніші питання вирішуються через спеціалістів районної держадміністрації, спеціалізованих підприємств, майстерень, проектні організації та інше.
На рівні конкретних виконавців управління здійснюється працівниками, завідуючими структурних підрозділів, закладів. Так навчальними закладами (школами) керують директори шкіл. Централізованою бухгалтерією – головний бухгалтер, методичним кабінетом – завідуюча. В їх обов’язки входить розподіл функцій між співробітниками, контроль за їх виконанням. Як правило на кожного працівника розроблена посадова інструкція, згідно якої він і виконує свої обов’язки, але на практиці виникає і ряд таких робіт, які не передбачені інструкцією, в такій ситуації безпосередній керівник регулює її виконання.
Роботі з кадрами завжди приділялась підвищена увага. Немаловажним є досвід роботи, освіта, перспектива росту, психологія у відношеннях із співробітниками, а в такій галузі як освіта (для педагогів) творчий підхід, взаєморозуміння, достатній рівень знань, педагогічний талант. У зв’язку з цим для медпрацівників існують підвищені вимоги, які формуються у вищих навчальних закладах, постійно підтримуються в процесі роботи, періодично підвищується кваліфікація на курсах.
Зацікавленість працівників освіти (педагогів) стимулюється матеріально, в залежності від стану роботи, отриманої категорії, доплат за додаткові години, вислугу років та інше. Щорічно при наданні відпусток проводиться виплата коштів на оздоровлення, а в кінці року винагорода тим, хто працював рік. Більш детально про організацію праці по установі у наступному розділі.
При роботі з кадрами теж проводиться певна планова робота. Планується чисельність медпрацівників, вихователі, що потрібні на заміну вивільнених, планується підготовка вчителів у вищих навчальних закладах, а також курси підвищення кваліфікації.
Якщо розглядати забезпеченість Лебединського району педагогічними кадрами, то тут особливих проблем не існує, всі школи району укомплектовані висококласними педагогами. Хоча частина педагогів, долаючи незручності, їздять з міста до сільської школи, так як проживають у місті, а перспектив проїзду в село немає. І головна тут причина, це поступове закриття шкіл. Так у 60–70 роки, у кожному селі, хуторі були початкові, не повні середня школи. Потім по мірі скорочення дітей у сільській місцевості – початкові школи були закриті. В подальшому ішло об’єднання з переводом їх у більш перспективні місцевість. В цей період з 70 до 90-х років було побудовано ряд нових шкіл, обладнаних майстернями, спортивними залами, майданчиками, їдальнями, була покращена навчальна база, а поновлюваність шкіл учнями зменшувалась. Тоді з метою скорочення витрат, і почали створюватись НВК (навчально-виховні комплекси), до школи приєднувався місцевий дитячий садок, але і в цих об’єднаннях чисельність почала зменшуватись. У порівнянні із 60-ми роками, кількість закладів освіти на селі скоротилася у 2,5 рази і становить на сьогодні 23 одиниці в тому числі 13 навчально-виховних комплексів.
Таким чином в перспективі відбуватиметься подальше об’єднання шкіл, з підвозом учнів та зменшення потреби в педагогічних кадрах на селі.
... цьому не бути збитковим господарством. 2.2 Методика виконання роботи Головною метою виконання дипломної роботи є характеристика стада північно – східного молочного типу бурої породи за господарсько – біологічними якостями в умовах господарства. Об’єктом наших досліджень є 60 голів корів агрофірми “Бистрицька” Кролевецького району Сумської області, надій яких за найвищу лактацію становить ...
... . Допустимі дефекти: - зачистки та синці на невеликих площах, подряпини, порізи. Не повинно бути снігу і льоду. Не допустимо реалізувати м'ясо без клеймування та штампування. 7. Коротка характеристика м’ясних товарів, які виготовляються з м’яса забійних тварин. Ковбасні вироби – це продукти з мясного фаршу з сіллю і спеціями, в оболонці, або без неї, піддані термічному обробленню ...
... Сак, кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник. Наукові дослідження Т.В.Сак пов’язані з вивченням операційного компоненту навчальної діяльності учнів із затримкою психічного розвитку. Дослідницею створено методику діагностики рівнів розвитку мислительних операцій у молодших школярів із затримкою психічного розвитку; розроблено систему формування мислительних операцій у дітей із ...
... ість, аутичність. Переважаючі поведінкові відхилення: стереотипність дій, афективність, репресивність. 2.3 Проведення дослідження та інтерпретація результатів Практичне дослідження психологічних особливостей дітей із затримкою психічного розвитку проводилось на базі дитячого оздоровчого табору «Жовтень», де ці діти відпочивали протягом 2 літніх місяців 2008 року. Протягом цього часу за ними ...
0 комментариев