8.9. Принятие товаров и услуг от клиента может рассматриваться как угроза независимости. Излишнее гостеприимство таит в себе аналогичную угрозу.
Комментарий
Аудитор не должен принимать товаров и услуг от клиента за исключением имеющих отношение к работе. Это же относится к его супругу
3.О случаях выявленных нарушений в бухгалтерском учете, хозяйственном законодательстве:
а) по юридическим вопросам;
б) вопросов трудового законодательства;
в) бухгалтерского учета и налогообложения.
В процессе моей аудиторской деятельности, наиболее часто встречающиеся нарушения, допущенные предприятиями в хозяйственном законодательстве можно назвать следующие:
а) по юридическим вопросам:
-недостаточно изучают собственный Устав, неверно определяют Уставный фонд, забывают вовремя производить взнос в Уставный фонд, некачественно оформляют хозяйственные договора, не достаточно работают над выполнением собственных договоров, не работают над сроками исковой давности, не оформляют колдоговоры а также договора о материальной ответственности, экономят на юридических и аудиторских услугах, и теряют гораздо больше;
б) по вопросам трудового законодательства:
-не вовремя производят записи в трудовых книжках о приеме и увольнении с работы, не оформляют контракты на специалистов предприятия;
в) по вопросам бухгалтерского учета и налогообложения:
-не оформляют должным образом руководящие документы, определяющие учетную политику на предприятии (приказы об организации работы бухгалтерии, график рационального документооборота), не производят инвентаризацию дебиторско - кредиторской задолженности, допускают неадекватность между синтетическим и аналитическим учетом, принимают к обработке неверно оформленные первичные бухгалтерские документы.
Предложения по усовершенствованию нормативов аудита во время аудиторских проверок.
Считаю жизненно важным для каждого аудитора с целью прежде всего своей собственной имущественной и профессионально-имиджевой безопасности скорейшее принятие Национального Норматива аудита № 11 «Ответственность аудитора за не выявление фактов ошибок и злоупотреблений и их влияние на аудиторский отчет».
Однако хотелось бы отметить, что с учетом перманентности законотворчества в Украине, необходимо конкретизировать числовые значения критериев существенности (100 необлагаемых минимумов доходов граждан или др.), правовой результат которого однозначно попадет под действия положений Уголовного кодекса Украины на момент его обнаружения аудитором. Несущественным же отклонением считается отклонение, если его экономический и правовой результат попадает под действие статей Административного процессуального кодекса Украины. Хотелось бы пожелать, чтобы нормативы аудита исключали возможность двоякой интерпретации.
Д О Г О В О Р №о консультационном обслуживании
г.Николаев "____"__________199 г.
ЧП-Аудитор Семен Александр Николаевич, в дальнейшем "ИСПОЛНИТЕЛЬ", действующей на основании лицензии Аудиторской палаты Украины N000665 от 4 апреля 1995г., с одной стороны,
и ______________________________, именуем__ в дальнейшем "ЗАКАЗЧИК", в лице, действующего на основании_______________________________, с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.ПРЕДМЕТ ДОГОВОРА
1.1.ИСПОЛНИТЕЛЬ принимает на себя обязательства по консультационному обслуживанию ЗАКАЗЧИКА в вопросах бухгалтерского учета, составления бухгалтерской и статистической отчетности, налогообложения, законодательства Украины в области финансово-хозяйственной деятельности___________________________.
1.2.ЗАКАЗЧИК обязуется передавать исполнителю необходимые документы о своих хозяйственных операциях для выполнения предмета договора.
2.СТОИМОСТЬ РАБОТ И ПОРЯДОК РАСЧЕТОВ
2.1.За оказанные услуги ЗАКАЗЧИК производит оплату ИСПОЛНИТЕЛЮ в сумме __________________________________________
которая может быть изменена при условии роста индекса инфляции, публикуемого Министерством статистики на момент оплаты услуг.
2.2.Срок оплаты услуг не позднее третьего числа следующего месяца после оказания услуг ( либо предоплатой).
2.3.За задержку расчета ЗАКАЗЧИК выплачивает ИСПОЛНИТЕЛЮ штрафные санкции в размере одного процента за каждый день задержки, но не более 50% от общей суммы платежа. Оплата штрафных санкций не освобождает от выполнения договорных обязательств и проведения окончательных расчетов.
3.ОСОБЫЕ УСЛОВИЯ.
3.1.ИСПОЛНИТЕЛЬ и ЗАКАЗЧИК обязаны обеспечить конфиденциальность при выполнении обязательств этого договора.
3.2.Ответственность за соблюдение порядка осуществления хозяйственных операций, их соответствия действующему законодательству несет руководство ЗАКАЗЧИКА.
3.3.ИСПОЛНИТЕЛЬ несет имущественную ответственность перед ЗАКАЗЧИКОМ в размере в пределах сумм оплаченных ЗАКАЗЧИКОМ ИСПОЛНИТЕЛЮ по данному договору.
4.СРОК ДЕЙСТВИЯ ДОГОВОРА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
4.1.Срок действия этого договора со дня подписания и до "___"________ 19 года.
4.2.Реквизиты сторон:
ЗАКАЗЧИК___________________________________________________
ИСПОЛНИТЕЛЬ ЧП-Аудитор Семен Александр Николаевич
г.Николаев, ул.Чкалова 86/24 тел.55-65-43, Код ОКПО 63638592 ,
р/с 715524 ГО АК Проминвестбанка г.Николаева МФО 326438
ЗАКАЗЧИК ИСПОЛНИТЕЛЬ
АУДИТОРСЬКИЙ ВИСНОВОК про вірогідність фінансової звітності ОАО «Эсти Колор Сервіс»За 9 місяців 2002р.
« 5 » грудня 2002р. м.Миколаїв
Аудиторською фірмою «Символ-Аудит», що здійснює свою діяльність на підставі Свідчення АПУ про внесення до реєстру суб'єктів аудиторської діяльності №0855 від 26.01.2001р. , сертифікат аудитора серії «А» N 002042, виданий рішенням АПУ від 02.03.1995 р. N 27,продовжений рішенням АПУ від 29.01.1999р.№74, зроблена аудиторська перевірка вірогідності і повноти фінансової звітності ОАО «Эсти Колор Сервіс» за даними бухгалтерського обліку і фінансової звітності за період з 01.01.2002 р. по 30.09.2002р.
Відповідальність за представлену звітність несе керівництво ОАО «Эсти Колор Сервіс». В обов'язку аудитора входить підготовка висновку про стан обліку і звітності за даними перевірки представленої звітності на підставі отриманих аудиторських доказів.
Основні зведення про Емітент.
§ Найменування емітента ОАО «Эсти Колор Сервіс»
§ Код ОКПО 24791012
§ Орг.-прав.форма відкрите акціонерне товариство
§ № свідчення № 11313/1 від 18.02.2002р.
§ Орган, щовидав Виконком Миколаївської міської Ради
§ свідчення народних депутатів
§ Юридична адреса
§ і місцезнаходження 54030, м.Миколаїв, вул.Потемкинская,41
§ Телефон (0512)
§ Телефакс (0512)
§ Розрахунковий рахунок 2600153377
§ МФО 326182
§ Назва банку НОД АППБ «Аваль»
§ Основні види надання побутових послуг пральні,
§ діяльності хімчистки
ОАО «Эсти Колор Сервіс» засновано шляхом реорганізації приватного підприємства «Эсти Колор Сервіс» з метою організації роботи підприємств побутового обслуговування і є його правонаступником.
За рішенням загальних зборів акціонерів від 04.02.2002р. був прийнятий Статут акціонерного товариства , що відповідає вимогам діючого законодавства ,зареєстрований Регістраційно-ліцензійною палатою Миколаївського міськвиконкому 18.02.2002р.
Суспільство є на обліку в ГНИ м. Миколаєва як платник єдиного податку по ставці 10% , є платником внесків у пенсійний фонд і фонди соцстраху.
Перевірка проводилася на підставі договору № 32/ 11-2002 від 28.11.2002р.
Аудиторська перевірка почата 28.11.2002р. і закінчена 05.12.2002р.
Аудиторська перевірка спланована відповідно до національних нормативів аудита, підготовлені висновки по кожнім істотному об'єкті обліку і звітності , керуючись нормативом аудита про істотність помилок в обліку і їхньому впливі на вірогідність фінансової звітності.
Масштабом аудита передбачалося відповідно до вимог Закону України «Про аудиторську діяльність» і «Національними нормативами аудита» одержання необхідних для формування незалежної професійної думки аудитора достатньої кількості доказів про наявність і ,одночасно відсутності, істотних відхилень між даними звітності Замовника і вимогами діючого законодавства, установленими нормативами її складання і розкриття. Крім того, підставою для проведення аудита були «Вимоги до аудиторського висновку» , затверджені Рішенням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку № 5 від 25.01.01р. При проведенні аудита виконане дослідження шляхом тестування доказів на підтвердження сум і інформації , розкритої у фінансовій звітності , а також оцінка відповідності використаних принципів і методів обліку вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність», національним нормативам (стандартам) бухгалтерського обліку при організації бухгалтерського обліку і звітності в Україні, що діє протягом періоду перевірки –2002 року. Крім того, шляхом тестування проведена оцінка відповідності дані звітності з метою оподатковування - бухгалтерському обліку.
Метод перевірки облікової інформації – вибірково-документальний . До уваги приймалися тільки істотні помилки в обліку , недогляди і розбіжності з законодавчо-нормативною базою , і їхній вплив на вірогідність і повноту фінансової звітності. На думку аудиторів, проведена аудиторська перевірка забезпечує досить основ для аудиторського висновку.
Фінансова звітність ОАО «Эсти Колор Сервіс» складена відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність» і містить у собі Баланс за станом на 30 вересня 2002р. і Звіт про фінансові результати за 9 місяців 2002р.
Облікова політика підприємства визначена наказом про облікову політику і залишалася незмінної протягом проверяемоего періоду 2002 року.
За даними балансу за станом на 30.09.2002р. залишкова (балансова) вартість основних засобів складає 836,9 тис.грн., що відповідає даним аналітичного і синтетичного обліку.
Формування в обліку інформації про основні засоби і порядок її розкриття у фінансовій звітності відповідає положенням П(З)БУ №7 «Основні засоби». Критерії визнання основних засобів активами відповідають вимогам Закону «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність» і П(З)БУ №7. Визначення первісної вартості основних засобів також відповідає вимогам стандарту.
Відображення в бухгалтерському обліку операцій .зв'язаних із придбанням, реалізацією, ремонтом і ліквідацією основних засобів вироблялося відповідно до чинного законодавства.
Переоцінка основних засобів не проводилася.
До складу необоротних активів відносяться малоцінні і быстроизнашивающиеся активи (МБП) з терміном служби більш одного року і вартістю до 500 грн. Амортизація МБП нараховується в першому місяці використання активу в розмірі 100% його вартості. У балансі необоротні активи –МБП відбиті в складі основних засобів.
Облік запасів в ОАО «Эсти Колор Сервіс» ведеться в кількісно -суммовом вираженні по видах запасів. Визнання і первісна оцінка запасів відповідають вимогам П(З)БУ № 9 «Запаси». Протягом звітного року запаси оцінювалися по фактичній вартості придбання з урахуванням витрат, безпосередньо зв'язаних із придбанням запасів. Оцінка вибуття запасів вироблялася по методу ФИФО відповідно до положень облікової політики підприємства.
Дані аналітичного і синтетичного обліку запасів відповідають даним балансу і складають 13,6 тис.грн., у тому числі основні сировина і матеріали складають – 12,8 тис.грн..
Облік витрат на надання побутових послуг формується відповідно до вимог П(З)БУ №16 «Витрати».
Собівартість реалізованих робіт(послуг) складається з виробничої собівартості робіт(послуг), реалізованих протягом звітного періоду , що складається з прямих матеріальних витрат, прямих витрат на оплату праці , інших прямих витрат, а також постійних і перемінних загальвиробничих витрат. Витрати , зв'язані з операційною діяльністю, що не включаються в собівартість реалізованих товарів ,робіт і послуг , розподіляються на адміністративні , збутові та інші операційні витрати.
Формування складу витрат відповідає вимогам діючого законодавства.
Дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги за станом на 30.09.2002р. у балансі не відбито, що відповідає обліковим даним підприємства.
Сумнівної і безнадійної дебіторської заборгованості за даними підприємства немає. Резерв сумнівних боргів не створювався.
У складі іншої дебіторської заборгованості в розмірі 2,1 тис.грн. відбивається заборгованість інших дебіторів, зокрема, і заборгованість робітників та службовців по безпроцентних позичках. У складі зобов'язань ОАО «Эсти Колор Сервіс» відбиті зобов'язання перед постачальниками – 10,1 тис.грн., бюджетом – 10,6 тис.грн., по страхуванню –1,7 тис.грн., по оплаті праці – 39,4 тис.грн. Визнання , облік і оцінка зобов'язань відповідають вимогам П(З)БУ № 11 «Зобов'язання». Безнадійних зобов'язань і з минулим терміном задавнення позову в обліку підприємства за станом на 30.09.2002р. не числиться.
У складі довгострокових зобов'язань за даними обліку відбиті зобов'язання по позикових засобах терміном повернення більш одного року в сумі 362,0 тис.грн.
Відповідно до установчих документів в акціонерному товаристві заявлений Статутний фонд у розмірі 651,0 тис.грн., розділений на 651 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 1,0 тис. грн.. кожна.
Розмір Статутного фонду визначений на підставі незалежної експертної оцінки майна НП «Эсти Колор Сервіс», передаваемоего в Статутний фонд ОАО «Эсти Колор Сервіс» у результаті реорганізації.
У відповідності зі ст. 24 Закону України «Про господарчі товариства» N 1576 -12 від 19.09.1991 р. з наступними змінами і доповненнями загальна номінальна вартість випущених акцій дорівнює Статутному фонду.
Форма випуску акцій – документарная .
Випуск акцій серії «А» зареєстрований Рішенням Держкомісії по цінних паперах і фондовому ринку ,Свідчення про реєстрацію випуску акцій № 175 від 18.04.2002р.
Синтетичний і аналітичний облік по рахунку «Статутний фонд» ведеться відповідно до чинного законодавства.
Аналітичний облік у розрізі власників акцій ведеться незалежним реєстратором ТОВ «Миколаїв –реєстр» , що діє на підставі дозволу №457 від 14.02.1999р.
За даними обліку на 30.09.2002р. Статутний фонд ОАО «Эсти Колор Сервіс» цілком сформований, викуплених і неоплачених акцій ні, додатковий випуск акцій у звітному періоді не здійснювався.
У складі іншого додаткового капіталу відбита сума індексації основних засобів підприємства.
Класифікація по групах і склад доходів установлюється відповідно до вимог П(З)БУ №25 «Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва» і №15 «Доход».
Визначення (визнання ) доходу від реалізації товарів, робіт , послуг виробляється відповідно до положень П(З)БУ №15 «Доход»: при реалізації товарів і інших активів- у випадку передачі права власності, при реалізації послуг –виходячи зі ступеня завершенности операції по наданню побутових послуг. Доход від основної діяльності – надання побутових послуг пральні і хімчистки – за 9 місяців 2002р. складає 622,4 тис.грн.
У складі інших операційних доходів – 413, 2 тис.грн.- відбита безнадійна кредиторська заборгованість та інші доходи від операційної діяльності
У цілому склад і оцінка доходів вірогідно відбивають доходи підприємства за звітний період.
Балансовий прибуток від звичайної діяльності визначений як сума прибутку від операційної діяльності і вірогідно визначає фінансовий стан підприємства. Чистий прибуток ОАО «Эсти Колор Сервіс» за 9 місяців 2002р. складає 444,9 тис.грн.
Бухгалтерський облік в ОАО «Эсти Колор Сервіс» організований відповідно до вимог Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні й інших нормативних документах з питань організації бухгалтерського обліку, із застосуванням журналів-ордерів і відомостей , складених на машинних носіях з використанням бухгалтерської програми 1-З:Бухгалтерія.
Основними реєстрами є журнали-ордери, що ведуться по кредиту синтетичних рахунків і дебету кореспондуючих. Використовують також реєстри аналітичного обліку: відомості, таблиці, картки й ін. Для узагальнення даних і складання звітного балансу використовується Оборотно-сальдовая відомість.
Бухгалтерська і статистична звітність подавалися підприємством у встановлений термін і в обсязі, передбаченому законодавством.
Дані фінансової звітності відповідають даним обліку і даним окремих форм звітності , форми звітності взаємопов'язані між собою.
Аналіз фінансового стану ОАО «Эсти Колор Сервіс»» проведений відповідно до встановленої методики за даними балансу.
ПОКАЗНИКИ ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ І ФІНАНСОВОЇСТАБІЛЬНОСТІ ОАО «Эсти Колор Сервіс»»
ЗА 9 місяців 2002 РІК
Показники На 30.09.2002р. Оптимальне значення
1. Коефіцієнти ліквідності :
1.1. Загальний (коефіцієнт покриття) 0,38 1,0 - 2,0
1.2. Абсолютної ліквідності 0,12 0,25 - 0,5
2. Коефіцієнт фінансової стійкості 0,51 0,25- 0,5
3. Коефіцієнт структури капіталу 0,97 0,5 –1,0
4. Коефіцієнт рентабельності активів 0,54 > 0
5. Коефіцієнт рентабельності капіталу 2,03 > 0
6. Коефіцієнт рентабельності діяльності 0,71 > 0
На підставі розрахованих показників платоспроможності і фінансової стабільності суспільства на 30 вересня 2002 року можна зробити висновок, що підприємство є обмежено ліквідним і фінансово незалежним .
Крім того, у порівнянні з минулим звітним періодом 2001р. ОАО «НОПАС» на 28,1% виріс доход від надання послуг, у той час, як витрати діяльності виросли усього на 10,0 %. Чистий прибуток від операційної діяльності за звітний період 2002р. склав 444,9 тис.грн. у порівнянні зі збитком 2001р. – 49,7 тис.грн..
Відповідно до приведеного аналізу , фінансовий стан ОАО«Эсти Колор Сервіс» досить стійко і відповідає параметрам, необхідним для здійснення із суспільством кредитних і інших взаємин, і характеризующим підприємство як потенційно безупинно функціонуючий суб'єкт господарської діяльності.
У результаті проведення аудита встановлено, що в зв'язку з неможливістю перевірки фактів, що стосуються інвентаризації активів , аудитори не можуть дати висновок по фактичній наявності і стану активів і покладаються лише на внутрішній контроль Замовника. Однак ці обмеження , на наш погляд, мають незначний вплив на фінансову звітність і на стан ОАО «Эсти Колор Сервіс» у цілому.
На підставі вищевикладеного, аудитори вважають за можливе підтвердити, що за винятком зазначених обмежень, фінансова звітність ,у всіх істотних аспектах, вірогідно і повно відбиває фінансову інформацію з ОАО «Эсти Колор Сервіс» за станом на 30.09.2002року відповідно до нормативних вимог про організацію бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності на Україні.
10.12. 2008 р. В.І. Фотуйма
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1.Закон України " Про аудиторську діяльність";
2.Національні нормативи аудиту;
3.Кодекс професійної етики аудиторів України.
4.Б.Ф.Усач, Я.В. Дячишин, Л.М. Шмикова " Аудит і судово-бухгалтерська експертиза";
5.А.Н. Кузьминський "Аудит" практичний посібник;
6.Г.М. Давидов " Аудит" навчальний посібник;
7.П.І. Камишанов "Знайомтесь: аудит";
8.Ю.А. Данилевський " Аудит: Питання та відповіді";
9.Е.А. Аренс, Дж.К. Лоббек "Аудит";
10.Конспект лекцій з курсу "Аудит", прочитаних доцентом кафедри С.В. Лінник студентам III курсу 2008 р.
11. Матеріали з інтернету. – 2007-2008 рр.
12. Матеріали аудиторських перевірок.
... у фінансовій сфері. Таке означення показує, що ці задачі можуть використовуватися протягом всього учбового процесу. Останнім часом посилився пошук шляхів активізації пізнавальної діяльності учнів у процесі навчання математики за допомогою задач. Введення математичних задач фінансового змісту в шкільний курс ґрунтується на засадах та принципах процесу активізації пізнавальної діяльності учнів. ...
... ідження на відміну від маркетингового спостереження передбачають підготовку та проведення різних обстежень, аналіз отриманих даних з конкретної маркетингової завдання, що стоїть перед підприємством. Іншими словами, маркетингові дослідження проводяться періодично, а не постійно, у міру появи певних проблем для агентства, але проводяться постійно для клієнтів агентства. У вищезазначену інформаці ...
0 комментариев