2.2 Розробка тематичного плану варіативної частини

Згідно з Державним стандартом освітньої галузі «Технології» і Базовим Навчальним планом середніх закладів освіти, Міністерство Освіти розробило програму трудового навчання для 5-11-х класів.

Аналізуючи програму трудового навчання для 8-х класів, слід виділити багато позитивних моментів у її структурі та змісті. Крім запланованих для обов’язкового вивчення розділів вона передбачає за варіативною частиною широкий вибір різних технік: виготовлення м’якої іграшки, макраме, розпис писанок та ін.

Варіативна частина програми складається з 7 варіантів. Варіанти 1-6 вивчаються згідно тематичного плану. Варіант 7 реалізується шляхом вибору у кожному класі одного із запропонованих видів діяльності, на вивчення якого відводиться 18 год.

Варіативна частина, передбачає ознайомлення й опанування учнями найрізноманітніших технік-від писанкарства, бісероплетіння до художньо-декоративної обробки шкіри тощо. Вони цікаві і кожна робить свій значний внесок у всебічний гармонійний розвиток особистості учня.

Зважаючи на відродження національних традицій українського народу та великий інтерес до виробів з бісеру, пропоную вивчення у 8 чи 9-му класі техніки бісероплетіння. Дана техніка, крім того, має великі можливості щодо формування в учнів пізнавального інтересу, творчих здібностей, естетичного смаку.

Під час вивчення художніх ремесел виховання та розвиток відбуваються невимушено. Заняття з бісероплетіння розвивають у школярів просторове мислення, інтерес, творчі здібності, естетичний смак, формують навики, виховують посидючість, працьовитість, вміння самостійно мислити.

На вивчення курсу бісерного рукоділля необхідно відвести всі 18 годин, передбаченні варіативною частиною. Цього терміну, на мій погляд, буде достатньо для опанування основами технологій, формування умінь та навичок, виконання простих і складних різнотематичних робіт. Зазначений обсяг, на мою думку, дозволить створити сприятливі умови для залучення учнів до позакласної творчої діяльності за даною технікою.

Мною було розроблено тематичний план курсу, розробки уроків та уточнено зміст навчання з кожної теми, з урахуванням вікових особливостей учнів і рівня їхньої попередньої підготовки. Об’єкти праці обиралися з міркувань забезпечення достатньої широти для творчого пошуку учнів та розвитку інтересу до навчальної діяльності протягом вивчення всього розділу. (додаток 15)

Пропоную розроблений мною тематичний план з даного розділу:


Тематичний план

К-ть год.

Тема уроку, її зміст

18

Варіативна частина «Виготовлення виробів з бісеру»

2

Походження бісеру, його виробництво та застосування. Бісерне рукоділля-форма декоративно-прикладного мистецтва.

Л. п. р. Ознайомлення з будовою бісеру, інструментами та матеріалами для виготовлення виробів з бісеру. Добір ниток та голок.

2

Народні прикраси з бісеру. Основи нанизування. Орнаментика і колорит прикрас. Способи виготовлення прикрас.

П. р. розробка композицій.

2

Виготовлення прикрас. Ланцюжки та намисто.

П. р. Виготовлення прикрас за допомогою однієї голки.

2

Виготовлення прикрас. Ажурні оздоби.

П. р. Виготовлення ажурних ланцюжків.

2

Виготовлення прикрас. Мозаїчні вироби.

П. р. Виготовлення ланцюжків технікою «мозаїка».

2

Виготовлення прикрас. Об’ємні плетінки.

П. р. Виготовлення об’ємних прикрас.

2

Виготовлення залікового виробу.

П. р. Виготовлення виробу із застосуванням різних технік нанизування.

2

Виготовлення залікового виробу.

П. р. Виготовлення виробу із застосуванням різних технік нанизування.

2

Захист творчих робіт.

Тематична оцінювання за тематичним блоком «Виготовлення виробів з бісеру»

Народне мистецтво завжди було прикладним і вивчати його слід, працюючи над корисними в побуті речами.

Участь дітей в районних олімпіадах з трудового навчання, написання рефератів, науково-дослідницьких робіт також сприяє зацікавленості предметом і, як наслідок, розвиткові творчих здібностей. Діти, які, можливо, мають досить низький рівень знань з інших предметів на уроках обслуговуючої праці мають змогу само реалізуватися і досягти достатнього та високого рівня знань.


ВИСНОВКИ

Навчання-це праця душі, розуму та тіла. Будь-яка праця людини - це навчання, а навчання без творчості - це мука. Інтерес є найбільш діючим серед всіх мотивів. Це не значить, що навчати учнів слід тільки тому, що цікаво. «Трудове навчання-це образно кажучи, гармонія трьох понять: треба, важко та прекрасно.» (В.Сухомлинський)

Основна мета трудового навчання – виховання творчої особистості, найповніший розвиток її інтересів, нахилів, здібностей, підготовка учнів до професійного самовизначення і трудової діяльності в умовах ринкових відносин. Уроки обслуговуючої праці мають не тільки закріплювати і покращувати знання та практичні навички учнів, а й виявляти їхній творчий потенціал, розвивати творчі здібності, і надавати можливості реалізувати їхні творчі індивідуальності.

Школа має бути не підготовкою до життя, школа має бути життям. На мій погляд, досягнути цього можна, створюючи інтерактивне середовище навчання та виховання, використовуючи різноманітні форми діяльності.

В умовах особистісно-зорієнтованого підходу до навчання не учень повинен пристосовуватися до стилю роботи вчителя, а вчитель зі своїм «арсеналом» форм, методів і засобів повинен знайти особистий підхід до учня. Застаріла формула «ми йдемо від знань (обов’язок виконати шкільний план)- до почуттів» повинна бути відкинута.

Яким би не був учень, необхідно йти від його інтересів і почуттів до шкільної програми, тобто діяти відповідно формули:

Від почуттів-до знань,

Від знань-до діяльності!


ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1.  Антонова О.Є., Дубасенюк О.А. Робота класного керівника з розвитку пізнавальних інтересів у школярів //Практикум з педагогіки – К.: 1996.- С.222-224.

2.  Буряк В.К. Пізнавальний інтерес та способи його формування.//Радянська школа. – 1984. - №1. – С.16-17

3.  Волкова Н.П. Педагогіка: Посібник для студентів вищих навчальних закладів.-К.: Академія, 2001.-576с.

4.  Головань Т. Пізнавальний інтерес як чинник підвищення ефективності процесу навчання// Рідна школа.-2004.-№6. - С. 15-18.

5.  Державна національна програма “Освіта”: Україна ХХІ століття. – К.: Радуга, 1994. – 62 с.

6.  Зайцева О. Творча діяльність як засіб розвитку професійних інтересів школярів у процесі трудового навчання //Трудова підготовка. – 1999. - №1. – С. 5-8.

7.   Закон України “Про загальну середню освіту” // Професійно-технічна освіта. – 1999. - №4. – С.4-6.

8.   Закон України “Про освіту”// Освіта.- 1996.-№43-44. – С.3-8.

9.  Концепція естетичного виховання у загальноосвітніх школах. // Мистецтво та освіта. – 1998. - №1. – С.2-7.

10.   Концепція національного виховання. // Рідна школа. – 1995. - №6. – С.18-19.

11.  Концепція розвитку загальної середньої освіти. - Освіта України.- 2000. - №33. – С.8-12.

12.  Кондаков Н.И. Логический словарь-справочник. – М.: Наука, 1975. – 716с.

13.   Костюк Г.С. Навчально-виховний процес і психічний розвиток особистості. – К.: Радянська школа, 1989. – 608 с.

14.   Кузьминський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – К.: Знання – Прес, 2003. – 418 с.

15.   Мамчур І. Теорія гри та її пізнавальні можливості //Рідна школа. – 2003. - №6. – С. 61-63.

16.   Могорита Г.І., Могорита М.Г. Роль позитивного прикладу у вихованні любові до навчання та праці //Початкова школа. – 1978. - №5. –С. 8-18.

17.  Момот Л.Л., Шелестова Л.В. До проблеми формування творчих здібностей у процесі навчання // Педагогіка і психологія. – 1997.- №2.- С.53-59.

18.  Остапенко О. Виховання у школярів інтересу до навчання// Рідна школа. – 2004. - №2. – С.50-53.

19.  Пометун О.І., Пироженко Л.В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: наук.-методичний посібник /За ред. О.І. Пометун.- К.: А.С.К., 2003. – 163с.

20.  Серьожнікова Р.К., Пархоменко Н.Д., Яковицька Л.С. Основи психології і педагогіки: Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003. – 243 с.

21.   Сколотнева Е.И. Бисероплетение – Спб.: ТОО “Динамит”, 1999.- 336с.

22.  Сухомлинский В.О. Сто порад учителеві.- К.: Рад. шк., 1984.- 254с.

23.   Сушенцева Л.Л. Підвищення активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках трудового навчання //Рідна школа. – 2000. - №9. – С. 70-72.

24.  Тхоржевский Д.О. Методика викладання загально-технічних дисциплін і трудового навчання. – К.: Вища школа, 1980.- 352 с.

25.  Ушинський К.Д. Педагогическая антропология /Сост. и подг. к печати В.Я. Струминский. - М.: Л. - 1950.- 665с.

26.  Фіцула М.М. Педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. – К.: Академія, 2002. – 528 с.

27.  Шуляк В.П. Творчість за законами краси.// Трудова підготовка в закладах освіти. - 2001.-№4. – С. 10-11.


Информация о работе «Розвиток інтересу учнів та застосування нових інформаційних технологій на уроках обслуговуючої праці»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 52579
Количество таблиц: 3
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
91869
3
6

... дзеркала над демонстраційною плитою протягом багатьох років з успіхом використовуються в кулінарних училищах. 2.2 Експериментальна перевірка ефективності застосування технічних засобів навчання у навчально-виховному процесі при вивченні дисципліни «Кулінарія» Для перевірки результативності засвоєння знань студентами Чернігівського комерційного технікуму з використанням на заняттях технічних ...

Скачать
75916
1
0

... . Враховуючи сучасні тенденції інформаційного обслуговування доцільними, на нашу думку, кроками до вдосконалення інформаційного обслуговування користувачів Сарненської ЦСПШБ є: -       подальший розвиток автоматизації і впровадження сучасних технологій обслуговування; -       перехід до формування БД, які б враховували різнобічні аспекти ІП певного замовника: від тематики, виду видань, хронолог ...

Скачать
67761
4
2

... в процес навчання і перевірити в одній із шкіл. Основною метою експериментальної роботи була перевірка ефективності розробленого змісту методики навчання виконанню учнів ескізів та начерків на уроках трудового навчання з використанням інтерактивних методів. Основним завданням експерименту було: виявити рівень засвоєння учнями основних понять, оволодіння навиками і вміннями виконання ескізів та ...

Скачать
52485
0
0

... якість продукції, трудова активність і творче, раціоналізаторське ставлення до процесу праці, трудова, виробнича, планова, технологічна дисципліна, працелюбність. 2.2 Методика підготовки вчителя до уроків обслуговуючої праці   Удосконалювання трудового виховання жадає від учителів науково-теоретичних знань, практичних трудових й організаційних умінь, знань основ сучасного виробництва, і зокрема ...

0 комментариев


Наверх