РЕФЕРАТ
53 сторінок, 30 джерел.
У даній роботі були розглянуті як вітчизняні, так і зарубіжні психологи відзначають, що становлення самосвідомості включено в процес становлення особистості і тому воно не підлаштовується під нього, а є одним з компонентів особистості.
Проблема самосвідомості особистості. Багаторівнева структура самосвідомості.
У методиці розгляду самосвідомості були використані наступні методи: Тест-опитувальник самоставлення (В. В. Столін, С. Р. Пантелєєв) по якому відбувається дослідження особливостей самоставлення,
Тест самоактуалізації, де розглядається діагностика особливостей самоактуалізації, а також Шкала Т. В. Демба-С. Я. Рубінштейн, де основне призначення полягає у вивченні самооцінок особистості за заданими характеристиками.
Ключові слова: самосвідомість, самооцінка, самоодобреніе, саморозкриття, самоповага, самоаналіз, самопізнання.
Зміст
Вступ
Розділ 1. Теоретичний аналіз літературних джерел з проблеми самосвідомості у зарубіжній і відчизняній психології
1.1. Аналіз проблеми дослідження самосвідомісті в вітчизняній літературі
1.2. Аналіз проблеми дослідження самосвідомісті в зарубіжній літературі
Висновок до розділу 1
Розділ 2. Проблема самосвідомості особистості. Структура самосвідомості та її основні елементи.
2.1. Виникнення проблеми самосвідомості
2.2. Рівні розвитку самосвідомості
2.3. Рефлексія і внутрішній діалог як необхідні умови формування самосвідомості
2.4. Поняття «Я - концепції»: усвідомлення психічних якостей як результат порівняння з іншими людьми
2.5. Самооцінка як одне з центральних утворень особистості - види самооцінки
2.6. Самооцінка і самоповага
Висновок до розділу 2
Розділ 3. Эксперементально-психологічні методики дослідження
3.1. Тест-опитувальник самоотношенія (В.В. Столін, С.Р. Пантелєєв).
3.2. Тест самоактуалізациї (САТ)
3.3. Методика виявлення самооцінки особистості
Висновок до розділу 3
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Актуальність теми полягає в тому, що сукупність психічних процесів, за допомогою яких індивід усвідомлює себе як суб'єкта діяльності, називається самосвідомістю, а подання індивіда про самого себе складаються в уявний «образ Я».
Самосвідомість людини, відображаючи реальний буття особистості, робить це не дзеркально.Уявлення людини про самого себе далеко не завжди адекватно.
Мотиви, які людина висуває, обгрунтовуючи перед іншими людьми і перед самим собою свою поведінку, навіть і тоді, коли він прагне правильно усвідомити свої спонуки і суб'єктивно цілком щирий, далеко не завжди відображають його спонукання, реально визначають його дії.Самопізнання не дано безпосередньо в переживаннях, воно є результатом пізнання, для якого потрібно усвідомлення реальної обумовленості своїх переживань.
В міру того як людина здобуває життєвий досвід, перед ним не тільки відчиняються всі нові сторони буття, але відбувається більш-менш глибоке переосмислення життя.
Самосвідомість, як важливий структурний компонент особистості, є тем внутрішнім механізмом, завдяки якому людина здатна не тільки свідомо сприймати вплив навколишнього середовища, але й самостійно, усвідомлюючи свої можливості, визначати захід і характер власної активності. Самосвідомість із однієї сторони "… як би фіксує підсумок психічного розвитку особистості на певних етапах її існування, …а з іншого боку, у якості внутрішнього усвідомленого регулятора поведінки самосвідомість впливає на подальший розвиток особистості. Воно одне з істотних умов безперервності розвитку особистості рівновага, що встановлює, між зовнішніми впливами, внутрішнім станом особистості й формами її поводження".
Об'єкт дослідження - самосвідомість особистості.
Предмет дослідження - структура самосвідомості особистості.
Ціль дослідження - вивчити самосвідомість особистості і ії структурні елементи.
Завдання дослідження:
1) Проаналізувати теоретичний підхід до проблеми самосвідомості.
2) Проаналізувати підходи до структури самосвідомості.
3) Підібрати методики до самосвідомості.
Методи дослідження:
1. Тест-опитувальник самоотношенія (В.В. Столін, С.Р. Пантелєєв)
2. Тест самоактуалізациї (САТ)
3. Методика виявлення самооцінки особистості
Теоретичне значення роботи послужило дослідження як вітчизняних авторів - Л.В.Виготського,В.А.Ядова, А.Н.Леонтьева, В.Н.Мясищева , так і зарубіжні - У.Джемса, Є.Эріксона, К.Роджерса, Ч.Кулі, Д.Міда.
У зазначених роботах розглядаються такі питання як структура самосвідомості, социально-перцептивні аспекти самосвідомості, пов'язані з особливостями самооцінок, із самосвідомістю й пізнанням інших людей.
Практичне значення - полягає в тому, що формування й розвиток самосвідомості відбувається під впливом різних умов і факторів, а також може здійснюватися шляхом розвитку здібностей до самоспостереження, рефлексії, самоаналізу, самоконтролю в процесі спеціально організованих займань, що включають прийоми й методи активного психологічного впливу.
... дних для досягнення цих цілей. Розділ 2. Експериментальне дослідження самосвідомості особистості за допомогою методів психологічної діагностики 2.1 Особливості дослідження самосвідомості особистості за допомогою методів психодіагностики В області психодіагностики самосвідомості використовуються основні традиційні класи методик: стандартизовані самозвіти у формі описів і самоописів ( ...
... 119]. Вочевидь можна й треба виділити основні змістовні критерії моральності, поза якими спонуки й дії людини є позаморальними або аморальними. Такими стабільними ціннісно-нормативними ознаками моральної свідомості (включаючи й самосвідомість) і поведінки особистості є гуманність і чесність як “модифікації, грані добра й обов’язку” [73, 124]. Це найбільш, на мою думку, загальні принципи, котрі ...
... . Умовно цей період можна позначити періодом народження соціального “Я”. Саме в цей час в дитини формується “внутрішня позиція”, що породжує потребу зайняти нове місце в житті . До підліткового віку розвиток самосвідомості відбувається стихійно, переважно без участі суб'єкта в його формуванні. Разом із збереженням стихійної лінії розвитку самосвідомості, з'являється ще одна основна лінія його, ...
... ж сподіватися, що національно-державницькі почування з часом проникнуть у серця усіх верств нашого суспільства і українська держава матиме надійну опору в широких народних масах. Розділ ІІІ. Формування національної свідомості на уроках історії України в сучасній школі Вивчення розвитку національної самосвідомості - одна з ключових проблем курсу національної історії. Ознайомлюючись з подіями ...
0 комментариев