Шкала самоповаги (Sr) (15 пунктів) діагностує здатність суб'єкта цінувати свої достоїнства, позитивні властивості характеру, поважати себе за них

81757
знаков
0
таблиц
0
изображений

5. Шкала самоповаги (Sr) (15 пунктів) діагностує здатність суб'єкта цінувати свої достоїнства, позитивні властивості характеру, поважати себе за них.

6.Шкала самоприйняття (Sa) (21 пункт) реєструє ступінь прийняття людиною себе таким, як є, незалежно від оцінки своїх достоїнств і недоліків, можливо, всупереч останнім.

7. Шкала Подань про природу людини (Nc) складається з 10 пунктів.Високий бал за шкалою свідчить про схильність суб'єкта сприймати природу людини в цілому як позитивну («люди в масі своїй швидше ласкаві») і не вважати дихотомії мужності - жіночності, раціональності - емоційності і т.д. антагоністичними і нездоланними.

8.Шкала Синергії (Sy) (7 пунктів) визначає здатність людини до цілісного сприйняття світу і людей, до розуміння пов'язаності протилежностей, таких як гра і робота, тілесне і духовне та ін

9. Шкала Прийняття агресії (А) складається з 16 пунктів.Високий бал за шкалою свідчить про здатність індивіда приймати своє роздратування, гнів та агресивність як природне прояв людської природи. Звичайно ж, мова не йде про виправдання свого антисоціальної поведінки.

10.Шкала Контактний (С) (20 пунктів) характеризує здатність людини до швидкого встановлення глибоких і тісних емоційно-насичених контактів з людьми або, використовуючи вже стала звичною у вітчизняній соціальній психології термінологію, до суб'єкт-суб'єктним спілкуванню.

11.Шкала пізнавальних потреб (Cog) (11 пунктів визначає ступінь вираженості у суб'єкта прагнення до придбання знанні про навколишній світ.

12. Шкала Креативності (Сr) (14 пунктів) характеризує вираженість творчої спрямованості особистості.

3.3 Шкала Т. В. Демба-С. Я. Рубінштейн

Основне призначення методики полягає у вивченні самооцінок особистості за заданими характеристиками. Пропонується декілька горизонтальних ліній у 10см, кожна лінія представляє собою шкалу оцінювання здоров'я, розуму, щастя, самої особистості.Зліва знаходяться найбільші вольові, найрозумніші, найздоровіші, добрі, найщасливіші, самі товариські, найкращі, найздібніші, самі сміливі люди. Праворуч - навпаки, безвольні, дурні й т.д. Випробуваний повинен відзначити знаком "х" на лінії місце, де він знаходиться.Інтерпретація дається на підставі оцінки місця розташування на лінії по кожному з параметрів (підраховується відстань від відмітки, зробленої випробуваним до правого кінця шкали).Отримані дані за методикою дозволяють судити не тільки про загальний самоприйняття (прийняття себе) і приватних самооцінка, але і дозволяє виявити глобальне емоційно-ціннісне ставлення індивіда до свого "Я" - рівень самоприйняття.Така методика дає можливість не тільки виявити самооцінку індивіда, а й порівняти з груповим показником.

Діагностичні особливості методики полягають у простоті проведення і організації дослідження, можливо робити повторні заміри, а також у варіативності характеристик для самооцінки.Реєстровані показники: самооцінка волі, самооцінка розуму, самооцінка доброти, самооцінка здоров'я, самооцінка щасливе, самооцінка товариськості, оцінка себе як хорошу людину, самооцінка хисту.

Висновок до третього розділу

У методиці розгляду самосвідомості були використані наступні методи: Тест-опитувальник самоставлення (В. В. Столін, С. Р. Пантелєєв) по якому відбувається дослідження особливостей самоставлення,

Тест самоактуалізації, де розглядається діагностика особливостей самоактуалізації, а також Шкала Т. В. Демба-С. Я. Рубінштейн, де основне призначення полягає у вивченні самооцінок особистості за заданими характеристиками.


ВИСНОВКИ

 

Таким чином, самосвідомість - це вищий рівень розвитку свідомості людини, основа формування її розумової активності і самостійності особистості в її судженнях, відносинах, діях і вчинках.Самосвідомість - це усвідомлення особистістю своїх можливостей у конкретних умовах життя і діяльності.

У першому розділі, я розглянула теоретичний аналіз літературних джерел з проблеми самосвідомості у вітчизняній і зарубіжній психології.

Як вітчизняні, так і зарубіжні психологи відзначають, що становлення самосвідомості включено в процес становлення особистості і тому воно не підлаштовується під нього, а є одним з компонентів особистості.

Загальновизнана багаторівнева структура самосвідомості.Залежно від підстави поділу прийнято виділяти: когнітивний компонент, основу якого становить процес самопізнання, афективний компонент, в основі якого лежить самоставлення, і поведінковий компонент, який характеризується процесом саморегуляції.

У другому розділі, я розглянула структуру самосвідомості. Самосвідомість-це усвідомлення людиною своїх дій, почуттів, думок, мотивів поведінки, інтересів, свого, положення в суспільстві. Воно виступає й у формі індивідуального і у формі соціальної самосвідомості. Самосвідомість рефлексивно з його допомогою людина оцінює себе, своє місце в житті і суспільстві, свої вчинки.

Самосвідомість виникла не як духовного дзеркала для дозвільної самомилування людини. Воно з'явилося у відповідь на заклик суспільних умов життя, які з самого початку вимагали від кожної людини уміння оцінювати свої вчинки, слова і думки з позиції певних соціальних норм.

Феномен самосвідомості, який здається чимось дуже простим і очевидним, у дійсності виявляється дуже складним, різноманітним, що знаходяться в дуже непростих відносинах зі своїм носієм,що розвиваються, і мінливим в процесі включення людини в систему колективної практичної діяльності і поміж людських відносин.

У третьому розділі для розгляду самосвідомості я використала наступні методи:

·  Тест-опитувальник самоставлення (В. В. Столін, С. Р. Пантелєєв) по якому відбувається дослідження особливостей самоставлення;

·  Тест самоактуалізації, де розглядається діагностика особливостей самоактуалізації;

·  А також Шкала Т. В. Демба-С. Я. Рубінштейн, де основне призначення полягає у вивченні самооцінок особистості за заданими характеристиками.


Список використаної літератури

1. Альбуханова-Славская К.А. Активность и сознание личности как субъекта деятельности // Психология личности. Активность и развитие личности. - М., 1989.- С. 126

2. Альбуханова-Славская К.А., Воловикова М. И., Елисеев В. А. Проблемы исследования индивидуального сознания // Психологический журнал. - 1991. - Т. 12, №4-С.27-40.

3.Анцыферова Л.И. Принцип связи психики и деятельности и методология психологии.//Методологические и теоретические проблемы психологии. /Под ред. Е. В. Шороховой. – М.: Наука,1969. -С.176

4. Асмолов А.Г. Психология личности. М.,1990.- 308-311с.

5. Брунер Д.С. Психология познания: за пределами непосредственной информации. – М., 1977.-С.104. (Сознание и его развитие: 377 – 403.)

6. Буева Л.П. Социальная среда и сознание личности. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1988. - Вып.1. - С.146-164

7. Веккер Л.М. Психические процессы: 3 т. – Т. 3. – Л., 1981.- С.324 (Психика – речь – сознание: 285 – 325.)

8. Выготский Л.С. Собрание сочинений: 6 т. – Т. I. – М., 1982. -488 с.; сс. 78-98. (Сознание как проблема психологии поведения: 78 – 98. Психика, сознание и бессознательное: 132 – 148.)

9. Гордеева О. В Предстовления Выготского Л. С. О самосознании./ Психологический журнал. – 1996.-№5-С.31-42.

10. Диянова З.В.,Щеголева Т.М. Самосознание личности.- Иркутск, 1998.- 127с.

12. Дубровина И. В. Психология. – М., 2001. C.140-147 (Сознание и самосознание: 147 – 157.)

13. Зинченко В.П. Миры сознания и структура сознания // Вопросы психологии. - 1991. - № 2.- С.15-37.

14. Кригер Г. Н. К изучению проблемы структуры самосознания личности в

отечественной психологии.-Кремерово:КГУ,2002. С.59-63

15. Леонтьев А.Н. Деятельность. Сознание. Личность. – М., 1982 (1975). - С. 304. (Теория сознания: 23 – 33.)

16. Леонтьев А.Н. Избранные психологические произведения: 2 т. – Т. I. – М., 1983 – С.79. (Возникновение и развитие сознания человека: 222 – 279.)

17. Немов Р.С. Психология: 1 т. – М., 2001.-С.345. (Сознание человека: 132 – 142.)

18. Петровский А.В., Ярошевский М.Г. Психология. - М.: Издат. «Академия», 2001. - 512с.

19. Петровский А. В. , Брушлинский А. В. , Зинченко В. П. И др. “ Общая психология “, учебник для студентов педагогических институтов под ред. Петровского А. В. – 3-е изд. , перераб. и доп. – М.; Просвещение , 1986.-283с.

20. Рогов Е. И. “ Психология человека “ – М.; Гуманит. Изд. Центр ВЛАДОС, 1999. - 320 с.

21. Рубинштейн С.Л. Основы общей психологии: 2 т. – Т. I. – М., 1989.- 390с. (Сознание человека: 156 – 190.)

22. Рытченко Т.А. Психология и педагогика: Учебно-практическое пособие. - М.: МЭСИ. 2000. - 85с.

23. Сандомирский М.Е. Ментальные стратегии, психологические типы и измененные состояния сознания. - М.,1995. –64с.

24. Словарь/ под общ. ред. Петровский А.В.Ярошевский М.Г. -2е издание, исправленное и дополненное. –М.: Политиздат,1990. -494с.

25. Спивак Д.Л. Лингвистика измененных состояний сознания. - Л., 1986. –29с.

26. Столин В.В. Самосознание личности. - М.: Изд-во МГУ, 1983. - с. 287

27. Столяренко Л. Д. , Самыгин С. И. “ Психология и педагогика в вопросах и ответах “ – Ростов – на Дону; “ Феникс “ , 1999. – 576 с.

28. Фолкэн Чак Т. “ Психология – это просто “, пер. с англ. Р. Муртазина – М.; ФАИР – ПРЕСС , 2000. – 640 с.

29. Фрейд З. Введение в психоанализ. Лекции. – М., 1991.-456с. (Ошибочные действия: 7 – 48.)

30. Хьелл Л.,Зигер Д. Теории личности ( основные положения, исследования и применение).- Кемерово: КГУ,2002.- С.96

31. Чеснокова И. И. Проблема самосознания в психологии. М.,1977.-С.256


Информация о работе «Проблема самосвідомості особистості»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 81757
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
71520
2
0

... дних для досягнення цих цілей.     Розділ 2. Експериментальне дослідження самосвідомості особистості за допомогою методів психологічної діагностики   2.1 Особливості дослідження самосвідомості особистості за допомогою методів психодіагностики   В області психодіагностики самосвідомості використовуються основні традиційні класи методик: стандартизовані самозвіти у формі описів і самоописів ( ...

Скачать
44584
0
0

... 119]. Вочевидь можна й треба виділити основні змістовні критерії моральності, поза якими спонуки й дії людини є позаморальними або аморальними. Такими стабільними ціннісно-нормативними ознаками моральної свідомості (включаючи й самосвідомість) і поведінки особистості є гуманність і чесність як “модифікації, грані добра й обов’язку” [73, 124]. Це найбільш, на мою думку, загальні принципи, котрі ...

Скачать
65065
0
0

... . Умовно цей період можна позначити періодом народження соціального “Я”. Саме в цей час в дитини формується “внутрішня позиція”, що породжує потребу зайняти нове місце в житті . До підліткового віку розвиток самосвідомості відбувається стихійно, переважно без участі суб'єкта в його формуванні. Разом із збереженням стихійної лінії розвитку самосвідомості, з'являється ще одна основна лінія його, ...

Скачать
151085
7
7

... ж сподіватися, що національно-державницькі почування з часом проникнуть у серця усіх верств нашого суспільства і українська держава матиме надійну опору в широких народних масах. Розділ ІІІ. Формування національної свідомості на уроках історії України в сучасній школі Вивчення розвитку національної самосвідомості - одна з ключових проблем курсу національної історії. Ознайомлюючись з подіями ...

0 комментариев


Наверх