2. Огляд літератури

 

2.1 Фантомна вагітність

 

Фантомна вагітність (pseudocyesis) у собак – це синдром, що полягає у фізичних і психічних змінах, наступаючих на 4-9 тиждень після тічки у інтактних (непов’язаних) або незапліднених сук.

Причиною є зниження рівня прогестерону в середині метеструсу (фаза після тічки). Воно викликає підвищення концентрації в крові пролактину у невагітних сук [20].

Необхідно звернути увагу на те що - фантомна вагітність у собак це саме синдром, а не хвороба. Фантомну вагітність називають "псевдовагітність". Як правило, ознаки фантомної вагітності у сук починають проявлятися через 5-8 тижнів після тічки. У деяких собак вони виражені дуже яскраво, у інших більш слабко. Деякі спеціалісти , вважають що у кожної суки після незаплідненого циклу в той чи іншій мірі наступає фантомна вагітність. Це пов’язано з тим, що період діеструсу у собак протікає рівно такий же час (60-70 діб), як і вагітність. Можна сказати що жовте тіло повноцінно функціонує всі 60-70 діб. До того ж, лютеїнова фаза у невагітних і у вагітних сук протікає абсолютно однаково. Якщо говорити простіше, то виходить, що в будь-якому випадку - пройшло запліднення у неї чи ні, була в’язка чи ні - організм виділяє повністю однакові гормони в тій же кількості. Через це багато спеціалістів вважають, що фантомна вагітність у собаки - це нормальний стан. Більше того, існує теорія, що псевдовагітність є спосіб збереження роду, який дозволяє самці годувати інших цуценят у зграї, навіть, коли запліднення не відбулося [21].

 


2.2 Фізіологія статевого циклу

Для повноцінного розуміння процесів що проходять під час фантомної вагітності необхідно добре розуміти фізіологічні основи статевого розвитку тварин.

Повноцінне виконання відтворювальної функції самками пов’язано з настанням статевої і фізіологічної зрілості організму. Статева зрілість характеризується комплексом фізіологічних і морфологічних змін статевих органів у самок, здатних завагітніти [27].

Строки настання статевої зрілості у собак і кішок можуть варіювати в залежності від породи, умов утримання тварин, годівлі і від кліматичних умов (географічних широт).

Самки що мешкають в місцевостях з теплим кліматом, при нормальному утриманні і годівлі досягають статевої зрілості раніше.

Статева зрілість у собак настає в середньому в 6-8-місячному віці. Але крім статевої зрілості, необхідно враховувати фізіологічну зрілість організму самок і самців. У собак фізіологічна зрілість організму наступає в 12-14-місячному віці. У цьому віці тварин починають використовувати для репродукції [5].

Основним показником настання статевої зрілості у самок є прояви статевих циклів і збільшення у розмірах зовнішніх і внутрішніх статевих органів. Статевий цикл – це складний нейрогуморальний ланцюговий рефлекторний процес, що супроводжується комплексом фізіологічних і морфологічних змін в статевих органах і у всьому організмі самки від одібєї стадії збудження статевого циклу до іншої, або від одібєї овуляції до іншої.

Статевий цикл у собак моноестричний, має значну індивідуальну варіабельність по тривалості гормональних змін. Інтервали між циклами продовжуються в середньому сім місяців (у різних порід від 4-ох до 13-ти місяців). У дрібних порід цикли, в основному, коротші, у великих – довші [7].

В статевому циклі розглядають три стадії: збудження, гальмування і врівноваженняя.

Стадія збудження характеризується проявами слідуючих ознак (феноменів): статеве збудження (загальна реакція), тічка, охота, дозрівання фолікулів в яєчниках і їх розривання (овуляція).

У стадію збудження статевого циклу всі рефлекси підпорядковуються статевим рефлексам.

Наприклад, такий сильний рефлекс, як харчовий, послаблюється або повністью гальмується на деякий час; підвищується кров’яний тиск, змінюється склад крові. У стадію збудження проходить наростання комплексу проліферативних процесів в статевих органах та інших системах організму, обумовлених розвитком фолікулів в яєчниках.

Статеве збудження (загальна реакція), як правило, співпадає по часу з тічкою і проявляється занепокоєнням, іноді злобністю, ігривістью, послабленням та збоченням чутя у мисливським і пошукових собак, відмовою від корму, збільшенням молочної залози та виділенням секрету [1].

Тічка - виділення слизу з статевих органів, унаслідок їх морфологічних змін. Слиз утворюється слизовою оболонкою присінку піхви, шийки, тіла і рогів матки та містить відносно велику кількість мукополісахарідів (муцинів), котрі мають велике біологічне і захисне значення в житті тварин в нормі і при патології.

Тічка починається раніше і закінчується пізніше статевої охоти. Сучки під час тічки заплигують на інших собак, допускають заплигування на себе, але коітусу (статевого акту) не допускають до настання статевої охоти.

У статевому циклі без запліднення розрізняють чотири стадії: проеструм, еструс, метоеструм, анеструм.

Проеструм - період початку тічки (передтічка). Тривалість цієї стадії 5-9 діб (2-22 діб). На цій стадії фолікулами яєчника продукуються естрадіол і естрон. Підвищення концентрації естрогенів у крові призводить до гіперплазії тканин і статевих органів самки, спостерігається збільшення, набухання та гіперемія статевих губ, а також кров’янисті виділення з піхви, що є результатом діапедезу з капілярів ендометрію. Шийка матки привідкрита.

Підвищення концентрації естрогенів також викликає секрецію статевих феромонів.

Естрогени сприяють розсмоктуванню в яєчниках жовтих тіл, що збереглися від попередньої овуляції.

Еструс - власне тічка. В цей період тривалістю 6-12 діб (2-21 діб) собака має характерну поведінку. Вона відчуває сильне статеве збудження (libido secsualis). Охотно підпускає до себе самця, звичайно рефлекторно відводячи хвіст в сторону. Така поведінка обумовлена дією лютеїнізуючого гормону (лютеїнізація фолікулів починається з середини проеструма). Виділення з піхви стають прозорими і менш об’ємними. Канал шийки матки відкритий, слизова оболонка гіпермійована та покрита слизом.

З дев’ятої по 12-у добу до початку тічки кожні три години під впливом лютеїнізуючого і з участю фолікулостимулюючого гормону, проходить овуляція. Яйцеклітини знаходяться в фалопієвій трубі і готові до запліднення протягом восьми діб після овуляції, але вже через дві-три доби їх здатність до запліднення різко знижуеться [13].

Метоеструм (диеструм) - післятічковий період. Цей період триває 30-60 діб та характеризується припиненням статевого збудження, зменшенням виділення слизу з піхви, появою в ній лейкоцитів, співпаданням припухлості статевих губ.

Збільшення рівня прогестерону, що виділяється жовтим тілом, яке утворилося на місці ооциту що овулюював, обумовлює ріст і розвиток слизової оболонки матки і епітелію молочних залоз, а також подовження і скрчування рогів матки.

До 20-25 доби починається активна секреція залоз ендометрію та продовжується близько одного місяця.

Анеструм - період спокою. Це перехід від одного статевого циклу до другого. Характеризується зниженням рівня прогестерону, продовжується 6 місяців. В цей час слизова оболонка статевих органів зволожена не значно [26].

Жовті тіла, поступово атрофуючись, замінюються білими тілами, під дією фолікулостимулюючого гормону починають розвиватися нові фолікули.

 

Табл №1. Найважливіші функції статевих органів самиць.

Орган

Функція
Яєчники

1. Відтворювальна - утворення і виділення ооцитів

2. Гормональна - синтез естрогенів, прогестерону та інгібіну

Фалопієві труби

1. Транспорт статевих клітин

2. Місце дозрівання сперміїв

3. Місце запліднення яйцеклітини і розвитку зародка до стадії морули

Матка

1. Місце зберігання сперміїв

2. Орган плодовмістилище

3. Тічка

Шийка матки

1. Сфінктер матки

2. Родовий канал

3. Вироблення слизового секрету

Піхва

1. Орган спаровування

2. Родовий канал

Присінок піхви

1. Сечостатевий канал

2. Зчеплення статевих органів самця і самиці під час коїтусу

Клітор Орган статевого відчуття

Запліднення.

Запліднення самок м'ясоїдних (в’язка, спаровування) відбувається за допомогою статевого акту (коїтус). Статевий акт - прояв комплексу безумовних і умовних рефлексів, що забезпечує виведення сперми із статевих органів і введення її в статеві органи самиці (запліднення) [2].

Статевий акт стає можливим при прояві усіх безумовних рефлексів (статевого інстинкту) : загального статевого збудження, ерекції, обіймального, злягального і еякуляції. У собак статевий акт триває 45 хв. внаслідок утиску збільшених кавернозних тіл голівки статевого члена самця набряклими кавернозними тілами присінку піхви у самиці(замок) [19].

У самців і самок статевий інстинкт проявляється з настанням статевої зрілості.

У м'ясоїдних матковий тип природного запліднення, при якому сперма поступає безпосередньо в порожнину матки.

Спермії в порожнині матки під час тічки зберігають життєдіяльність до 3-4 діб, а здатність до запліднення - впродовж 15-20 годин.

Яйцеклітина, що вийшла з фолікула, що лопнув, потрапляє в розширену частину яйцепровода і зберігає здатність до запліднення в середньому впродовж 5-6 годин.

Процес запліднення відбувається в передній третині яйцепровода, де утворюється нова клітина (зигота) в результаті злиття сперміїв з яйцеклітинами. Впродовж наступних 2-2,5 діб зигота просувається в порожнину матки.

Злучка (в'язка, спаровування) буває ручною і вільною. При ручній злучці індивідуально підбирають самицю самцеві. Вільна при безпривязному утриманні тварин у сільській місцевості, а також у бродячих собак. Злучку собак проводять на 8-10-й день від початку тічки, і через 1-2 діб злучку повторюють [15].


Информация о работе «Розповсюдження та діагностика фантомної вагітності у сук в умовах приватної клініки»
Раздел: Медицина, здоровье
Количество знаков с пробелами: 87146
Количество таблиц: 5
Количество изображений: 0

0 комментариев


Наверх