5. Матроїди
Поняття матроїда тісно пов'язане з поняттям відносини залежності, тому ця тема розглядається в даній кваліфікаційній роботі. Однак з іншої сторони воно є теоретичною основою для вивчення й аналізу «жадібних» алгоритмів.
Визначення 17.
Матроїдом називається кінцева множина й сімейство його підмножин , таке що виконується три аксіоми:
М1: ;
М2: ;
М3:
Визначення 18.
Елементи множини називаються незалежними, а інші підмножини - залежними множинами.
Відповідно до уведеного раніше аксіомами простору залежності бачимо, що матроїди - це в точності кінцеві транзитивне простори залежності.
Розглянемо наступні приклади матроїдів:
Приклад 1.
Сімейство всіх лінійно незалежних підмножин будь-якої кінцевої множини векторів довільного непустого векторного простору є матроїдом.
Дійсно, по визначенню можна вважати, що порожня множина лінійно незалежно. Усяка підмножина лінійно незалежної підмножини векторів лінійно незалежно. Нехай і - лінійно незалежні множини. Якби всі вектори із множини виражалися у вигляді лінійної комбінації векторів із множини , то множина була б лінійно залежним. Тому, серед векторів множини є принаймні один вектор , що не входить у множину й не виражається у вигляді лінійної комбінації векторів із множини . Додавання вектора до множини утворить лінійно незалежна множина.
Приклад 2.
Вільні матроїди. Якщо - довільна кінцева множина, то - матроїд. Такий матроїд називається вільним. У вільному матроїді кожна множина незалежно, А є базисом і .
Приклад 3.
Матроїд трансверсалей. Нехай - деяка кінцева множина, і - деяке сімейство підмножин цієї множини. Підмножина називається часткової трансверсалью сімейства , якщо містить не більш ніж по одному елементі кожної підмножини із сімейства . Часткові трансверсали над утворять матроїд на А.
Перейдемо до розгляду жадібного алгоритму. Для початку потрібно сформулювати задачу, що будемо вирішувати з його використанням.
Нехай є кінцева множина , , вагова функція й сімейство .
Розглянемо наступну задачу: знайти , де . Інакше кажучи, необхідно вибрати в зазначеному сімействі підмножина найбільшої ваги.
Не обмежуючи спільності, можна вважати, що
Розглянемо такий алгоритм, що вихідними даними має множину , сімейство його підмножин і вагарню функцію , причому множина впорядкована в порядку убування ваг елементів. Після виконання цього алгоритму ми одержимо підмножину .
Споконвічно шукана множина порожньо, далі переглядаємо по черзі всі елементи із множини й перевіряємо залежність множини , якщо - незалежно, те елемент додаємо в множину , якщо ж - залежне, те переходимо до елемента , поки всі елементи із множини не будуть перевірені.
Алгоритм такого типу називається «жадібним». Зовсім очевидно, що по побудові остаточна множина , тобто незалежно. Також очевидно, що жадібний алгоритм є надзвичайно ефективним: кількість кроків становить, тобто жадібний алгоритм є лінійним. (Не вважаючи витрат на сортування множини й перевірку незалежності .)
Приклад 4.
Нехай дана матриця . Розглянемо наступні задачі.
Задача 1. Вибрати по одному елементі з кожного стовпця, так щоб їхня сума була максимальна.
Тут вагова функція ставить у відповідність елементу матриці його значення. Наприклад, .
Множина в такий спосіб:
.
Сімейство незалежних підмножин будуть утворювати такі множини, у яких всі елементи з різних стовпців і порожня множина.
Наш алгоритм буде працювати в такий спосіб:
0 крок: ;
1 крок: перевіряємо для елемента , ;
2 крок: для , ;
3 крок: для , ;
4 крок: для , ;
5 крок: для , ;
6 крок: для , ;
7 крок: для , ;
8 крок: для , ;
9 крок: для , ;
У результаті одержали множину , ., отриманий результат дійсно є рішенням задачі.
Задача 2. Вибрати по одному елементі з кожного рядка, так щоб їхня сума була максимальна.
Тут функція й множина такі ж як і в попередній задачі, а сімейство незалежних підмножин будуть утворювати такі множини, у яких всі елементи з різних рядків і порожня множина.
Використовуючи наш алгоритм одержимо наступне рішення: множина й , що так само є вірним.
Задача 3. Вибрати по одному елементі з кожного стовпця й з кожного рядка, так щоб їхня сума була максимальною.
У цій задачі функція й множина залишаються колишніми, а сімейство незалежних підмножин будуть утворювати такі множини, у яких всі елементи з різних стовпців і різних рядків і порожня множина.
Неважко бачити, що жадібний алгоритм вибере наступні елементи:
і, які не є рішенням задачі, оскільки існує краще рішення - і .
Виникає питання, у яких же випадках жадібний алгоритм дійсно вирішує поставлену задачу? На поставлене питання допоможе відповісти теорема, сформульована й доведена в [4, с.75-76].
Теорема 7.
Для будь-якої функції жадібний алгоритм знаходить незалежну множину з найбільшою вагою, тоді й тільки тоді, коли є матроїдом.
Дійсно, у нашім прикладі в задачах 1 і 2 - матроїд, а в задачі 3 таким не є, тому що не виконується аксіома М3. Якщо розглянути , тоді одержали протиріччя з незалежністю хоча б одного із множин.
Висновок
У роботі були розглянуті такі питання, як:
Вивчення й визначення поняття відношення залежності.
Розглянуті деякі приклади відносин залежності.
Сформулювали й довели властивості теореми як для довільних, так і для транзитивних просторів залежності. Робота дала відповіді на всі питання, які були поставлені за мету.
Список літератури
1. Ван дер Варден Б.Л. Алгебра. – К., 2004
2. Кон П. Універсальна алгебра. – К., 2004.
3. Курош О. Г. Курс вищої алгебри. – К., 2003.
4. Новиков Ф. А. Дискретна математика для програмістів. – К., 2005
5. Фрид Е. Елементарне введення в абстрактну алгебру. – К., 2000
ерел). Розділ 1. Соціологічні підходи до вивчення особистості та її місця в суспільстві 1.1 Зміст поняття «особистість» – соціологічне визначення Особистість як соціальна якість людини є предметом соціальних наук: філософії, соціології, психології та ін. Соціологія досліджує особистість як суб'єкт соціальних відносин, виділяючи в ній соціально-типові характеристики, які розвиваються ...
... тоді вони їй будуть заважати, а не допомагати. Отже, використання програм реабілітації сприяє усвідомленню дитиною необхідності позбавитися від хімічної залежності та скорішому одужанню, поверненню до нормального життя. 2.3 Психокорекційна робота Психологічна корекція базується на консультуванні і припускає цілеспрямований психологічний вплив на клієнта або пацієнта з метою приведення його ...
... полягає в конкретизації вивченого поняття завдяки виконанню вправ, які вимагають практичного застосування одержаних знань. 2. Перевірка ефективності формування комунікативно-мовленнєвих умінь молодших школярів 2.1 Відбір навчального матеріалу до вивчення частин мови в 3 класі Для формування загального поняття про частини мови у 3 класі навчальною програмою виділяється 4 години. При цьому ...
... які потребують впливу. У зв’язку з чим надається правова форма. Щодо процесуальних функцій правосуддя у цивільних справах, то вони не можуть існувати поза правовою формою. 2. Цивільні процесуальні правовідносини мають владний характер. Суд як орган правосуддя застосовує в межах процесуальних відносин норми права. Розпорядження суду є обов’язковими. Можна оскаржити судові рішення, але не можна ...
0 комментариев