6. Фінансові результати впровадження системи та її економічна ефективність
Оцінка економічної ефективності іноваційних проектів провадиться на основі співставленні величини капітальних витрат (інвестицій) і величини корисного результату – економічного ефекту, досягнутого за рахунок впровадження проекту.
Основний фінансовий результат від впровадження проекту – річний приріст так званого балансового прибутку підприємства :
ΔПрб=(Цн-Сн)*Ан - (Цст-Сст)*Аст,
де Ц – ціна одиниці продукції; С – її собівартість; А –річний обсяг випуску продукції після (н) і до (ст) впровадження системи.
Собівартість продукції після впровадження СА розраховується з урахуванням отриманої економії та додаткових річних витрат з експлуатації СА :
Сн=Сст – ΔC+Cекс,
де ΔC – сумарне зниження собівартості одиниці продукції по усіх розглянутих факторах економії.
Оскільки балансовий прибуток підприємства оподатковується, річний економічний ефект (корисний результат) від впровадження СА виражається річним прирістом чистого прибутку підприємства :
ΔПрч=ΔПрб – Нпр=ΔПрб*(1 – Пнп /100),
де Нпр – податок на прибуток;
Пнп – процентна ставка податку на прибуток.
Основний показник економічної ефективності розробленої СА – коефіцієнт ефективності капітальних вкладень, або норма прибутку. Він показує річну суму додаткового чистого прибутку, отриману з кожної гривні капітальних вкладень у виробництво, і визначається формулою :
Е=ΔПрч / К
Величина, зворотна коефіцієнту ефективності – це строк окупності капітальних витрат – термін, за який кошти, вкладені у іноваційний проект, принесуть підприємству рівну собі суму додаткового чистого прибутку :
Ток=К / ΔПрч
Якщо розрахункове значення коефіцієнту ефективності більше нормативної його величини, впровадження нового проекту можна вважати економічно ефективним.
На жаль, прийняте у 1978 році і на разі чинне нормативне значення коефіцієнту ефективності капітальних вкладень Ен=0.15 не відповідає економічним реаліям сьогодняшнього дня. В умовах нестабільної економіки, високого рівня інфляції і, в особливості, крайньої нестабільності діючого податкового законодавства економічно ефективними можна вважати рішення, строк окупності яких не більш 3-4 років, що відповідає значенню Е=0.25-0.33.
Цей розділ включає зведену таблицю основних техніко-економічних показників проекту і висновок про економічну доцільність його розробки та впровадження. До вказаної таблиці включаються показники:
– кошторисна вартість або договірна ціна проекту;
– витрати на придбання, монтаж і налагодження обладнання;
– сума капітальних витрат підприємства при впровадженні СА;
– річні експлуатаційні витрати підприємства;
– показники, що характеризують економію підприємства при впровадженні проекту (приріст обсягу виробництва, зниження витрат, зростання ціни продукції, зменшення екологічних збитків і т. п.);
– річний приріст балансового та чистого прибутку;
– коефіцієнт ефективності капітальних вкладень;
– строк окупності капітальних вкладень підприємства.
Після таблиці приводиться висновок:
“Аналіз отриманих значень основних техніко-економічних показників проекту дозволяє зробити висновок про його економічну доцільність”
або:
“Отримані значення техніко-економічних показників говорять про те, що розробка і впровадження проекту економічно доцільні.”
Графічна частина дипломного проекту включає ту саму таблицю.
Список літератури
1. В.А.Міщенко, Н. І. Погорелов. Організація, планування та управління на приладобудівних підприємствах. - К.: УМК ВО, 1992.
2. Методика визначення економічної ефективності використання у народному господарстві нової техніки, винаходів та раціоналізаторських пропозицій. - М., 1977.
3. Методичні вказівки до виконання економічної частини науково-дослідних дипломних робіт./Сост. Л.В. Жадан,
Л.Н.Папірова.-Харків: ХПІ, 1992.
Загальні економічні нормативи
Мінімальна заробітна плата 545 грн/міс
Норматив відрахувань на соціальні потреби 40%
Податок на додану вартість 20%
Податок на прибуток 25%
Орієнтовні ціни на енергоносіїЕлектроенергія 36 коп/кВт*год
Технічна вода 9 грн/м3
Пара 320 грн/т
Природний газ 1250грн/1000м3
Посадові оклади визначаються множенням ставки першого розряду на тарифний коефіцієнт потрібної посади з округленням до цілого значення.
Розряди та тарифні коефіціенти
для наукових та інженерно-технічних працівників
ПОСАДА | Розряд | Ктар |
Старший науковий співробітник Науковий співробітник Інженер I категорії Інженер II категорії Інженер Технік Лаборант | 15 14 12 11 10 6 4 | 2,58 2,42 2,12 1,97 1,82 1,45 1,27 |
В зв’язку з можливими змінами економічних нормативів їх діючи значення слід уточнити з консультантом.
... конденсаторів багато в чому визначається строками й способами чищення. Пропонується методика визначення оптимальних строків чищення з урахуванням температури охолодної води, її забруднення, режиму роботи енергоблоку й вибору оптимального способу для умов конкретних ТЕС і АЕС. Оскільки найближчим часом проблеми реабілітації ТЕС не можуть бути вирішені шляхом глобальних реконструкцій устаткування, ...
... Чарка, стакан 4 320 2 80 400 Столові прибори (комплект) 4 320 2 80 400 Далі наведемо характеристику посуду, який будуть використовувати в комплексному закладі ресторанного господарства (табл. 2.8–2.11). Таблиця 2.8. Характеристика та призначення класичного вітчизняного порцелянового та фаянсового посуду Найменування Розміри, мм Місткість, см3, порцій Призначення ...
... і вирізаються, при цьому виконують виявлення і усунення причин браку. Якщо причиною браку виявляється низька кваліфікація зварника, то його звільняють від роботи. 5.3 Технологія будівництва поліетиленовими газопроводами з висвітленням технології зварювання поліетиленових труб в розтруб Для з'єднання труб І деталей з поліетилену низького тиску застосовують контактне теплове зварювання у стик ...
... 4 виконавців, тривалість виконання робіт складає 153 днів, ціна теми складає 7. Забезпечення життєдіяльності і питання екології 7.1 Аналіз шкідливих і небезпечних чинників В даній дипломній роботі і досліджений сервопривод урахуванням нелінійності. Основним місцем роботи була науково-виробнича дослідницька лабораторія (НВДЛ) №402, кафедри №301. При проведенні робіт в лабораторіях поді ...
0 комментариев