2.4 Роль соціальних чинників в розвитку самосвідомості молодшого
підлітка
2.4.1 Сім'я
Сім'я явилася першим соціальним середовищем, в якому берет почало самосвідомість дитини. Перші уявлення дитини про себе починають складатися в процесі взаємин з батьками, оскільки самовідношення в дитини не витікає з його знанні про себе, воно явилося перенесеним усередину знаннями і відносинами дорослих плюс власна активність дитини.
Сімейні умови, включаючи соціальне положення, рід занять, матеріальний рівень і рівень утворення батьків, в значній мірі впливають на особу дитини. Окрім свідомого, цілеспрямованого виховання, яке дають йому батьки, на дитину впливає вся внутрісімейна атмосфера, характер взаємин між її членами, причому ефект цієї дії нагромаджується з віком, заломлюючись в структурі особи.
Емоційний тон відносин між батьками і дітьми психологи представляють у вигляді шкали, на одному полюсі якої коштують максимально близькі, теплі, доброзичливі відносини, а на іншому - далекі, холодні і ворожі. В першому випадку основними засобами виховання є увага і заохочення, а в другому - суворість і покарання. Безліч досліджень доводять перевагу першого підходу. Дитина, позбавлена батьківській любові, має менше шансів на високу самоповагу і стійкий позитивний чин “Я”. Жорсткі батьківські вимоги, якщо вони здаються необгрунтованими, викликають в підлітків протест і агресію. Ослабіння ж батьківської уваги викликає в підлітка відчуття, що батькам немає до нього справи.
Таким чином існує два найбільш поширені стилі сімейного виховання - демократичний і авторитарний.
Демократичні батьки цінують в поведінці підлітка і самостійність, і дисциплінованість. Вони самі надають йому право бути самостійним в якихось областях свого життя; не ущемляючи його прав, одночасно вимагають виконання обов'язків. Контроль, заснований на теплих відчуттях і розумній турботі звичайно не дуже дратує підлітка; він часто прислухається до пояснень, чому не слідує робити одного і коштує зробити інше. Формування дорослої при таких відносинах проходить без особливих переживань і конфліктів.
Авторитарні батьки вимагають від підлітка беззаперечного підкорення і не вважають, що повинні йому пояснювати причини своїх вказівок і заборон. Часто виникають конфлікти при їх відношенні до підлітка як до маленької дитини, ігнорують його потребу в самостійності. Вони жорстко контролюють всі сфери життя, причому можуть це робити і не цілком коректно. Діти в таких сім'ях звичайно замикаються, і їх спілкування з батьками порушується. Частина підлітків йде на конфлікт. Але частіше діти авторитарних батьків пристосовуються до стилю сімейних відносин і стають невпевненими в собі, менш самостійними.
Наявність байдужості батьківського відношення з відсутністю контролю - теж несприятливий варіант сімейних відносин. Підліткам дозволяється робити все, що їм надумається, їх справами ніхто не цікавиться. Зайва турбота про дитину, надмірний контроль за всім його життям, заснований на тісному емоційному контакті, - приводить до пасивності, несамостійної, труднощами в спілкуванні з однолітками.
Як відомо, перехідний вік - період емансипації дитини від батьків, виникнення в підлітка відчуття дорослої, прагнення до самостійності. І дуже важливо, щоб батьки в цей важкий для їх дітей період змогли перебудується - прийняти відчуття дорослої своєї дитини.
2.4.2 Вчитель і що вчаться
На самосвідомість підлітків роблять вплив дорослі не тільки в особі батьків, але і в особі вчителів.
На початку підліткового віку цей вплив посилюється, оскільки при переході в п'ятий клас з'являється новий склад вчителів, різних по стилю, вимогам. Підлітку дуже важко швидко пристосовуватися до нової атмосфери.
Вчитель, стурбований перш за все учбовою успішністю, не бачить за відмітками індивідуальності вчиться. Ідеальний учень в його розумінні - той, хто завжди готовий співробітничати з вчителем, прагне знань, ніколи не порушує дисципліну на уроках. В протилежність зразку школяра, ідеального в усіх відношеннях, існує інший: ледачий, пасивний. неслухняний, вороже набудовані до школи і до вчителя.
Оскільки інтерес до себе в підлітка загострений, підліток дуже трохи до оцінки дорослими окремий якостей його особи, інтелекту, здібностей. Він відрізняється великою ранимою і часто хворобливою реакцією на будь-які критичні зауваження по відношенню до нього. Іноді критичні зауваження потрапляють на грунт невпевненості до себе, в своїх можливостях і здібностях. Подібні ситуації викликають сильні переносимі тільки в собі афектні переживання у вигляді образи і туги, до втрати упевненості в собі. Ці переживання у вигляді перерахованих вище афектів, що виникли у момент загостреної емоційності можуть прихований збережеться в підлітків і надалі стати одним із стійких станів їх психіки.
2.4.3 Відчуття дорослої
Відчуття дорослої - це відношення підлітка до себе як до дорослого, уявлення, відчуття себе в якійсь мірі дорослою людиною. Це відчуття виявляється в бажанні, щоб все - і дорослі, і однолітки - відносилися до нього не як до маленького, а як до дорослого. В підлітка з'являється потреба бути самостійним, значущим в світі дорослих, потреба усвідомити себе як особа, відмінна від інших людей. Звідси прагнення до самоутвердження, самореалізації, самовизначення. Підліток починає претендувати на рівноправність у відносинах із старшими і йде на конфлікти, відстоюючи свою “дорослу” позицію. Відчуття дорослої виявляється і в бажанні захистити якісь сторони свого життя від втручання батьків. Це торкається питань зовнішності, відносин з ровесниками, можливо - навчання. В останньому випадку відкидається не тільки контроль за успішністю, але і допомога. Крім того, з'являються власні смаки, погляди, оцінки, власна лінія поведінки.
Відчуття дорослої спричиняє за собою прагнення бути схожим на старших, причому набути якості дорослої прагнуть все без виключення підлітки. Бачивши вияви цих якостей в старших людей, підліток часто некритично наслідує ім. Нова позиція виявляється в різних формах, частіше всього - в зовнішньому вигляді, в манерах. Ще зовсім недавно вільно, хлопчик, що легко рухався, починає ходити в розвал, опустивши руки глибоко в кишені і спльовуючи через плече. В нього можуть з'явитися сигарети і нові вирази. Дівчинка починає ревно порівнювати свій одяг і зачіску із зразками, які вона бачить на вулиці і обкладинках журналів, намагається копіювати стиль одягу, починає користуватися косметикою. Наслідування дорослим не обмежуються манерами і одягом. Наслідування йде і по лінії розваг, романтичних відносин. Незалежно від змісту цих відносин копіюється “доросла” форма: побачення, записки, поїздки за місто, дискотеки і т.п.
Також відчуття дорослої виражається в прагненні підлітка щось знать і уміти по-справжньому. Це стимулює розвиток пізнавальної діяльності, зміст якої виходить за межі шкільної програми. Навчання придбаває в таких школярів особистий сенс і перетворюється на самоосвіту.
Звичайно, підлітку ще далеко до істинної дорослої - і фізично, і психологічно, і соціально. Він об'єктивно не може включитися в доросле життя, але прагне її і претендує на рівні з дорослі права.
... іювання; за часткової допомоги вчителя; абсолютно самостійно). На основі виділених нами критеріїв здійснено констатуючий експериментальний зріз, на підставі якого визначено рівні патріотичної вихованості молодших школярів засобами трудового навчання: низький середній і високий. Низький рівень відображає слабку емоційність, яка характеризується байдужістю учнів до об’єктів народного мистецтва, ...
... двищення рівня фізичної підготовленості учнів. Цей процес дає можливість ознайомити дітей з народними звичаями, традиціями, обрядами, сприяє вихованню у молодших школярів національної гордості, почуття патріотизму. Походження українських народних рухливих ігор пов'язано з історичними і побутовими факторами. В українських народних рухливих іграх чітко відображені звичаї народу України, його побут, ...
... галицького побутового костюма на спеціалізованих уроках образотворчого мистецтва у 3 класі (див. додатки Б-В). Вирішальним для учнів початкових класів в плані формування художньо-конструктивного мислення молодших школярів засобами галицького побутового костюма були зміст і якість проведення уроків образотворчого мистецтва. В результаті впровадження в систему занять з образотворчого мистецтва ...
... і зміни. Слід стежити за тим, щоб гра з шумовими ефектами не перетворювалась в самоціль. Потрібно спонукати дітей прислухатися до музики, грати виразно, оцінювати результати своїх зусиль. Отже, музично-ритмічне виховання – це процес, направлений на організацію рухової активності дітей, виховання певних ритмічних навичок, усвідомлення учнями естетичної виразності ритму як елемента музичної мови. ...
0 комментариев