2.4.4 Суспільство однолітків в школі і зовні неї
Як вже говорилося вище, одна з головних тенденцій перехідного віку - переорієнтація спілкування з батьків, вчителів на ровесників, більш менш рівних по положенню.
Потреба в спілкуванні з однолітками, яких не можуть замінити батьки, виникає в дітей дуже рано і з віком посилюється. Вже в дошкільників відсутність суспільства однолітків негативно позначається на розвитку комунікативних здібностей і самосвідомості. Спілкування з однолітками в підлітковому віці виділяється в абсолютно особливу діяльність, предметом якої явилася інша людина, пізнання цієї людини, а також пізнання самого себе порівняно з ним.
Разом з батьківським будинком школа - сама найважливіша інстанція соціалізації. Шкільний клас - сама найважливіша група приналежності підлітка. Підліток вступає у певні особисті відносини з однолітками. Ці відносини грунтуються на відчутті симпатії і антипатії. Крім того особисті відносини можуть грунтуватися на спільності інтересів, думок, поглядів. Статус підлітка в системі особистих відносин є для нього дуже значущим і робить найсильніший вплив на його поведінку і самосвідомість. Відсутність близьких товаришів негативно позначається на емоційному стані підлітка, породжує глибокі переживання, наприклад відчуття самотності, невіру в себе і т.п. Несприятливе положення в класному колективі - одна з головних причин передчасного відходу дітей з школи.
Таким чином, група однолітків лише тоді явилася сприятливим для дитини середовищем, коли статус його достатньо високий. Місце в системі відносин залежить від різних рис вдачі школяра, у тому числі і від таких, як товариськість, здатність зрозуміти іншого, швидко орієнтуватися в обстановці, що склалася.
Будь-який шкільний клас диференціюється на групи і підгрупи, причому по різних, не співпадаючих один з одним ознакам. По-перше існує соціальне розшарування, що виявляється як в нерівності матеріальних можливостей, так і в характері життєвих планів, рівні домагань і способів їх реалізації. Іноді ці групи практично не спілкуються один з одним. По-друге, складається особлива внутрішньошкільна і внутрікласова ієрархія, заснована на офіційному статусі вчаться. їх учбової успішності або приналежності до “активу”. По-третє, відбувається диференціація авторитетів, статусів і престижу на основі неофіційних цінностей, прийнятих в самому учнівському середовищі. Виявляється різниця в положенні “зірок” і “відкиданих”.
Що стосується лідерства, в шкільних класах офіційний лідер, що посідає керівні посади, не завжди буває найавторитетнішою людиною в колективі. Часто його висувають не хлопці, а дорослі. В стихійних же групах лідером може бути лише той, хто володіє реальним авторитетом.
Крім шкільного класу, підліток явився членом референтної групи, тобто тієї групи, яка відповідає його віковим потребам.
Підліткові групи задовольняють передусім потребу у вільному, нерегламентованому дорослими спілкуванні. Вільне спілкування - не просто спосіб проведення дозвілля, але і засіб самовираження, встановлення нових людських контактів. Приналежність до компанії підвищує упевненість в собі і дає додаткові можливості самоутвердження.
Часто референтні групи підлітків характеризуються певною манерою поведінки, відрізняючої її від дорослих і звичайно відношуваній до ознак субкультури. Субкультурой називають культуру щодо дрібних груп, що характеризується поряд властивих тільки їм особливостей. Субкультура має на увазі, як правило, власні норми, вдачі і звички, що нерідко суперечать пануючим в суспільстві.
2.4.5 Роль ідеалу в розвитку самосвідомості
Ідеал - то, що складає вищу ціль діяльності, прагнень. У віковій психології ідеал - це етичний зразок, еталон, який служить мотивом преосвітньої діяльності суб'єкта. Л.І. Божовіч пише: “ Психологічний ідеал виконує двояку функцію. По-перше, він створює більш менш постійну і інтенсивну систему етичних прагнень дитини, яка входить в структуру його афектних тенденцій, створюючи разом з іншими його потребами і прагненнями складну констеляцію спонукальних сил, визначальних його поведінку. По-друге, ідеал, будучи усвідомленим, починає виступати як того етичного еталона, по якому школяр прагнути свідомо формувати самого себе, оцінювати свої і чужі вчинки, ширше кажучи, який стає для нього етичним мірилом у всіх життєвих питаннях і ситуаціях” ( Божовіч Л.І., 1968, з. 404). А Л.С. Виготській вважає, що ідеал підлітка - це його зона найближчого розвитку. Тобто, бажане “Я” - це зона найближчого розвитку дітей, їх “завтрашній день”, а наявне “Я” - це зона актуального розвитку, це їх сьогоднішній день.
Більшість психологів вважають, що формування стійких ідеалів починається в молодшому підлітковому віці у формі конкретного ідеалу. Цей ідеал характеризується тим, що він відображає не стільки якості особи, скільки типові узагальнені вчинки, в яких ці якості виявляються (“завжди допомагає”). Таким чином, підліток виділяє переважно зовнішні якості ідеалу, а внутрішні не відділяє від його дій і вчинків.
Ідеал молодших підлітків характеризується ще і тим, що багато підлітків знаходять найбільш привабливі для себе зразки серед однолітків. В порівнянні з дорослими ровесник оцінюється підлітками як зразок, який ближче, зрозумілість, доступніше. Підлітки пояснюють це переважним спілкуванням з однолітками, спільною діяльністю, усвідомленням своєї схожості з ним, більшою легкістю пізнання однолітка і себе порівняно з ним.
Через рівність можливостей підліток усвідомлює доступність для себе досягнень однолітка. Це стимулює процес пізнання якостей однолітка і власних якостей. Помилки однолітка допомагають підлітку скоректувати власні дії, уникнути прорахунків. Переважне рівняння на однолітка визначається не тільки тим, що товариш ближче і зрозумілість, але і тим що він може допомогти порадою і справою.
В молодшому підлітковому віці ідеал починає виступати в якості достатньо сильного мотиву поведінки. Він утілює в собі певну систему вимог дитини до самому себе, служить певним стимулом самовиховання. Якщо вимоги, що пред'являються дитині ззовні, розходяться з вимогами ідеалу, вони не зроблять на нього належного впливу.
Як було сказано вище, в підлітковому віці спостерігається своєрідний пік сензитивності у формуванні самосвідомості особи, і допомога в оволодінні навиками самопізнання в цьому періоді буде найбільш доцільною і ефективною.
Ефективне самопізнання і самоаналіз рис особи підлітків можливе шляхом надання допомоги їм збоку дорослих в створенні ними сприятливих умов для цього процесу.
Процес пізнання дітьми самих себе має свої особливості, вони обумовлюється головним чином своєрідністю об'єкту пізнання, який виступає і суб'єктом. Саме тому нам, дорослим, доводиться створювати додаткові умови для того, щоб подолати труднощі, які виникають при цьому. Ці умови не є нічим незвичайним, вони полягають в тому, щоб створити більше можливостей для об'єктивування психічних переживань дитини, показати йому власні якості, як вони виявляються на практиці, допомогти йому подивитися на себе із сторони, очима інших.
Вони полягають в тому, щоб навчити підлітка аналізувати свої психічні і фізичні стани, свої дії і вчинки, їх мотиви і цілі, узагальнювати дані цього аналізу і робити з них необхідні висновки.
Роль такого дорослого узяла на себе я і вирішила провести дослідження в п'ятому класі, оскільки саме в цей період в підлітка починає більш активно виявлятися інтерес до себе, до особливостей свого характеру.
Дослідження проводилися в 5 "А" класі школи N10 за допомогою групової роботи з елементами тренінгу. В заняттях брало участь 12 чоловік. Було проведено 8 занять по 90 хвилин.
Перед виходом на практику були поставлені наступні задачі:
- створити атмосферу і умови для саморозкриття особи кожної дитини;
- забезпечити школярів засобами самопізнання;
- підвищити уявлення школяра про власну значущість;
- подолання негативних емоцій по відношенню один до одного.
Щоб процес саморозкриття розвивався поступово і природно, без тиску, курс занять був розділений на три етапи:
1. Наладка контакту психолога з групою.
2. Об'єднання групи плюс перші елементи саморозкриття.
3. Більш глибоке саморозкриття і самопізнання особи кожної дитини.
Зразкова структура кожного заняття була такою:
1. Розігріваючі ігри, вправи, направлені на наладку контактів один з одним, на створення позитивної емоційної атмосфери;
2. Бесіда в крузі про попереднє заняття, обговорення результатів письмових тестів, завдань кожної дитини, зроблених на минулому занятті, моя об'єктивна думка про характер кожної дитини, поради над чим треба працювати.
3. Рухові ігри, вправи на об'єднання.
4. Психодіагностіка ( мальовані тести, опитувальники, методики, твори), виконання усних завдань, направлених на саморозкриття особи.
5. Зворотний зв'язок.
Тривалість кожного заняття - 90 хвилин.
Методика дослідження.
Однією з тенденцій, що спостерігаються в психології, явилося комплексне застосування ряду методичних прийомів в рамках одного дослідження. В ході роботи використовувалися твори, різні методики, опитувальники, мальовані тести, спостереження, бесіда, вправи.
Основними методами в моєму дослідженні були:
- спостереження
- психодіагостика
- довірча бесіда
- зворотний зв'язок
Такі методи, як рухові вправи, вправи на об'єднання використовувалися як допоміжні, в сукупності з іншими методами, хоча застосовувалися на всіх етапах і на всьому протязі дослідження.
Спостереження.Цей метод явився одним з основних методів психологічного дослідження на етапі отримання емпіричних даних. Невтручання психолога в ситуацію виступає важливою характеристикою методу і дуже важливо, щоб люди, за якими ведеться спостереження, не знали про це, оскільки інакше може зникнути природність їх поведінки.
Метод спостереження використовувався в самому початку дослідження, до занять з групою. Тобто я була присутня на декількох уроках, відзначала важливі для мене моменти. Щоб цей процес був цілеспрямований, я поставила перед собою наступні задачі і цілі:
визначити:
- взаємовідношення вчителя і учнів
- стиль поведінки і викладання вчителя
- міжособові відносини в класі
- дисципліна на уроці
- поведінка дітей на зміні
Щоб процес спостереження був більш повним я була присутня на різних уроках, які вели різні вчителі
Аналіз даних, отриманих за допомогою психодіагностики. 1. Соціометричний зріз, анкета і опитувальник "Мій клас".Соціометричний зріз, анкета і опитувальник були використані на початку занять для збору первинних даних. Метод соціометричного зрізу допоміг у вивченні структури особистих відносин в групі вчаться, у визначенні соціального статусу кожного учня. Соціометричний зріз дозволяє визначити популярність одних вчаться і непопулярність інших, виявити наявність малих груп і характер внутрігрупових і міжгрупових відносин.
З'ясувалося, що клас розділений на дві групи по статевій ознаці: група хлопчиків і група дівчаткок. І в групі хлопчиків, і в групі дівчаткок є три люди, які вибрали один одного і набрали більшу кількість позитивних виборів. Навкруги цих людей і будуються відносини в класі. Взаємини між підлогами напружені і конфліктні. Хлопчики уникають дівчаткок, а дівчатка хлопчиків. В цьому класі достатньо багато знедолених - 8 чоловік, в основному хлопчики. Перше місце серед них займає Саша З., якого відкинули 19 чоловік з 26-ти.
Результати цього дослідження звичайно будуть ураховуватися в подальшій роботі, проте цей метод дає лише загальне уявлення про структуру відносин в класі, сприяє первинному орієнтуванню дослідника. Соціометричний статус школяра не може повністю відобразити його соціальний статус. У визначенні соціометричного статусу можливий суб'єктивізм або поверхнева оцінка особи однолітка, що якраз характерний в молодшому підлітковому віці.
Опитувальник "Мій клас" використовувався для виявлення рівня згуртованості, конфліктності і задоволеності дітей своїм класом. При аналізі даних був зроблений висновок, що більшість вчаться задоволені своїм класом, але вважають його достатньо конфліктним і не дуже згуртованим. Можна припустити, що це відбувається тому, що їм не з чим порівнювати свій клас. Вони там вчаться з першого класу, вже пристосувалися один до одного і не представляють себе в якій-небудь іншій групі однолітків.
Анкета містила в собі шість питань, відповіді на які допомогли зорієнтуватися досліднику і внести зміни в план наступного заняття.
2. Мальовані тести.В своїй роботі для вивчення особи п'ятикласника використовувалися 3 мальованих тестів: автопортрет, неіснуюча тварина, сім'я. Ці тести виявляють яскраві індивідуальні відмінності дітей і дозволяють найбільш глибоко зрозуміти душевний стан людини, його бачення світу, соціальну орієнтацію. Я використовувала ці методики не тільки для того, щоб вивчити особові особливості і відхилення дітей, але і для того щоб розказати їм які в них проблеми, над чим їм треба працювати надалі. Тобто після інтерпретації з ними проводилася бесіда і ознайомлення їх з аналізом їх малюнків, що дає стимул до подальшого їх самовиховання.
Мальований тест "Неіснуюча тварина" допомагає в основному у виявленні ступеня тривожності, агресивності, демонстративності. Більшість малюнків дійсно відобразили ці показники. Оскільки в тварин були і ікла і шпильки і гострі кігті. Дуже часто зустрічалася нерівність ліній, неначе вони проводилися тремтячою рукою. Це говорить вже про органічних відхилень в психіці. Були і тварини, уподібнені людині. Це свідчить про інфантилізм, емоційну незрілість. Більшість демонстративних малюнків зустрічалася в дівчаток. Довгі вії говорять про зацікавленість в захопленні оточуючих зовнішньою красою і манерою одягатися, додання цьому велике значення. Багато малюнків було виконано на весь лист. Тому було складно визначити рівень самооцінки.
Мальований тест "Сім'я" виявляє внутрішньосімейні відносини. Дозволяє визначити як дитина суб'єктивно оцінює свою сім'ю, яке місце в ній займає, які відносини в нього з іншими членами. Після інтерпретації з'ясувалося, що дуже мало малюнків з благополучними сім'ями. Дуже часто випробовуваний відділяє себе від сім'ї, тобто малює себе далі від інших членів сім'ї. Один хлопчик намалював себе і маму без очей. Причому в мами достатньо грізний вигляд: широкі плечі і кулак. Себе він намалював одного зростання з мамою і теж з широкими плечима. З цього можна зробити висновок, що цей хлопчик намагається "бути її чоловіком", він не дає вести їй особисте життя. А мама проти цього і тому атмосфера в сім'ї дуже напружена. Інший хлопчик всіх своїх родичів намалював дуже маленькими, без тулуба і без носа. Це говорить про агресивний настрій цієї дитини. Дуже багато хто відмовлявся малювати свою сім'ю. А одна дівчинка намалювала не своїх батьків і відмовилася пояснити чому.
Мальований тест "Автопортрет" дуже корисний для практичного вивчення особливостей самосвідомості, самовідношення, самооцінки особи.
З першого погляду на малюнки було помітно, що багато дітей малюють дуже велику голову або взагалі одну голову без тулуба. Це свідчить про великих інтелектуальних претензій, або про незадоволеність своїм інтелектом. Більшість дівчаток намалювали дуже великі очі, що говорить про підозрілість і про чутливість до громадської думки. Один хлопчик намалював дуже велику голову, одне велике вухо і маленький тулуб. Це свідчить про дуже низьку самооцінки, про чутливість до критики.
Мальовані тести дали мені дуже багато інформації про особу дитини, про його відносини з іншими людьми; підказали в якому напрямі мені треба з ними працювати.
3. Тести на самооцінку, самовідношення.Для виявлення самооцінки і самовідношення використовувалися три різні методики: методика "Хто я?", шкала самооцінки по Дембо - Рубінштейну, твір про себе.
"Хто я?" Ціль цієї методики полягає у виявленні соціальної ролі дитини, особливостей його характеру, життєвих перспектив. Я проводила цю методику, що б зрозуміти, ким вони себе рахують, які думки ставлять на перше місце, які на останнє.
Після аналізу даних я згрупувала визначення по наступних ознаках:
1. Соціальна позиція в суспільстві, тобто в основному перші визначення були такого змісту: людина, хлопчик (дівчинка), школярка, дитина, ім'я.
2. Положення і відносини в сім'ї: дочка (син), сестра (брат), племінник, внук.
3. Особові якості: весела, розумна, помічниця, нормальна, щаслива, найкраща, добра.
4. Захоплення: баскетболіст, хористка, танцівниця, спортсмен, футболіст, металіст, хокеїст, музикант, скрипачка, гітаристка, піаністка і т.д.
5. Зовнішні дані: молода, красива, в мене світле волосся, голубі очі, я блондин і т.д.
Близько половини дітей починали визначення із займенника Я. І майже всі відповідали не на питання "Хто я?", а на питання "Якої я?". Це відбувалося тому, що їм було дуже важко відповідати на поставлене питання 20 разів, і вони вирішили таким чином вийти з скрутного становища.
Шкала самооцінки по Дембо - Рубінштейну. Ціль цієї методики - виявити рівень самооцінки в молодших підлітків, її динаміку. Використовувалася двічі.
Після аналізу я прийшла до висновку, що в більшості дітей самооцінка неадекватна, нестійка і ситуативна. Результати першої і другої діагностики сильно розрізняються. В основному за поняттями розумний - нерозумний, поганий - добрий, щасливий - нещасливий, самотній - несамотній, любимий - нелюбимий. Також підлітком властиво максимізувати свої якості, вони або на сто відсотків злі, або на сто відсотків добрі. Тобто відмітки дітей на шкалі стояли далеко від середньої лінії і дуже рідко з нею співпадали.
Самооцінка в молодших підлітків дійсно дуже непостійна. Вона часто скручений від думок оточуючих людей, від настрою, самопочуття, від реакції однолітків на його поведінку і від багатьох інших чинників.
Крім ліній, які вже були в шкалі, я додала наступні лінії, які мене дуже цікавлять: знаєш себе - не знаєш себе, дорослий - ще дитина, любимий - нелюбимий, соромливий - несоромливий, самотній - несамотній. І виявилося, що по цих критеріях багато хто занижує самооцінку, окрім однієї лінії: дорослий - ще дитина ( про причину цього явища можна прочитати в другому розділі в пункті "Відчуття дорослої"). Виключно всі вважають себе більш менш дорослими, тобто у всіх відмітки по цій шкалі вище за середню лінію.
Твір про себе. Перед твором я дала таке завдання: "напишіть декілька слів про себе, про свій характер". Ціль цього завдання - з'ясувати як оцінюють себе школярі, про які сторони характеру більше згадують, об сильних або об слабих, а потім з'ясувати як добре вони один одного знають (після написання самохарактеристик вони вголос зачитуються, і всі повинні зрозуміти, хто його написав).
У результаті виявилося, що багато дітей писали в основному про свої негативні риси характеру ( запальний, нервовий, забіяка і т.д.). Після мого питання, чому вони пишуть про себе тільки погане, вони відповідали, що такими їх бачать однокласники. І дійсно, коли я зачитувала характеристики, багатьох людей по них взнали. Це говорить про залежність самооцінки підлітка від думки однолітків, про нездатність до самостійної рефлексії. Розвинути рефлексію одна з головних задач цієї роботи.
4. ІдеалНа виявлення ідеалу і бажаного "Я" підлітків використовувалося два методи: письмовий опис ідеалу, мальований тест "Я бажане".
1.После аналізу робіт виявилося, що дійсно ідеал молодших підлітків виступає як конкретних реальних людей, в основному одного з ними віку, рідко старше. Підлітків в основному привертають зовнішні якості ідеалів і внутрішні, які пов'язані з якими-небудь діями ("вона добра, тому що всім допомагає"). Наприклад: "Я хочу було як Ю. Клінських тому, що він забиває багато голів, добрий футболіст, він б'є по м'ячу з викрутасами". Або: "Мій ідеал - Бені Хилл, тому що він смішний"; "Я хочу було як Іра До. тому що вона спокійна". В багатьох дітей як ідеалів виступають співачки, співаки, актриси, актори і т.д.
2.Что торкається малюнків "Я бажане", то тут простежується в підлітків прагнення до того, що складає еталон мужності і жіночності. Хлопчики малюють себе звичайно з широкими плечима, з м'язовими рельєфами, а дівчатка з незвичайною зачіскою, з сережками, в макіяжі.
Короткий опис характеру і поведінки дітей.Терехова Іра.
Вона любить вчитися, ходити в школу, хоча в спілкуванні з однокласниками в неї часто виникають проблеми: дівчатка на неї весь час кричать і скаржаться. Дуже цікава і цим дратує однокласників. З 26-ти людина її відкинули 8. Але загалом вона достатньо соромлива, м'яка і добра людина. Себе вона оцінює достатньо високо, любить і жаліє себе. Вона єдина людина в групі, котрих рахує себе ще дитиною. Іра дуже цікавиться своїм внутрішнім світом, своєю психологією. Вона із задоволенням виконувала всі завдання, навіть ті, при яких треба було розкриватися у присутності людей. В кінці занять вона написала наступне:
"Мені дуже сподобалося займатися і я б хотіла, щоб заняття ще були. Я взнала який в мене характер і більше взнала свій клас. Я зрозуміла, які в мене недоліки і постараються їх виправити. Мені здається, що ціль занять - взнати себе і інших більше".
Тімонін Артем.
На моїх заняттях він був рідко, але мені він дуже запам'ятався своїми малюнками, які можна побачити в додатку. Малюнок "Неіснуюча тварина" відображає дуже приховану сексуальну агресію, причому на достатньо низькому рівні. Малюнок сім'ї достатньо відкрито говорить про проблеми в сім'ї. Артем спочатку дуже довго відмовлявся намалювати свою сім'ю, говорив, що це для нього дуже складно, а потім все-таки він намалював себе і маму, але без очей. Причому в мами достатньо грізний вигляд: широкі плечі і кулак. Себе він намалював одного зростання з мамою і теж з широкими плечима. Мені здається, що цей хлопчик намагається "бути її чоловіком", і достатньо ревно відноситься до її особистого життя. Мама проти цього і тому атмосфера в сім'ї дуже напружена. Був ще малюнок "Я очима інших". Артем намалював страшну картину: він сидить на шпильках і тримає в одній руці підручник, а в інший ніж, направлений до себе в рот і дивиться на здоровий кулак, який ось-ось його ударить в обличчя. Малюнок "Я реальний" теж дуже цікавий. Він намалював себе дуже маленьким, зморщеним старичком з сумним поглядом.
Дуже жалко що він був усього на двох заняттях, тому що якоюсь мірою він дізнався б про себе, про свої проблеми і вирішив би деякі з них, а я б зібрала б величезний матеріал, який би мені став в нагоді в майбутньому.
Стрибков Андрій.
Основна його проблема - маленьке зростання. В класі його називають "тарган", хоча він викликає симпатію в багато кого з класу. Спілкуючись з ним і розбираючи його роботи, в мене виникла підозра, що на його стан впливають органічні порушення ( можливо - родова травма). Коли він пише, в нього часто відбувається "залипання", тобто він пише кілька разів підряд одне і те ж слово, дуже часто робить грубі помилки. Його малюнки теж можуть сказати багато що, навіть на перший погляд: малюючи сім'ю, він зобразив три дуже маленькі голови без тулуба, без носа, вух, а очі без зіниць, причому він і його тато усміхаються, а в мами опущені губи; він намалював двоє неіснуючих тварин, в яких контур дуже нерівний, хвильовий, неначе в нього тремтіли руки, коли він малював, і ці тварини коштують не прямо, а під нахилом, нібито падають. Малюнок "Я - реальний" відображає його комплекс з приводу маленького зростання, але не так як малюнок "Я - очима інших". Тому що в другому випадку він зобразив себе більш безформно і в три рази менше ніж в першому.
Суслов Саша.
Він теж достатньо рідко з'являвся на моїх заняттях. Але про нього треба сказати декілька слів. Цього хлопчика відкидає майже весь клас. Виглядає він як нормальний і навіть життєрадісна дитина. В анкеті написав, що йому подобатися ходити в школу і вчитися. Але він дуже неспокійна дитина, він не може довго сидіти на одному місці, не може довго слухати і мовчати, часто кривдить дівчаток, чим і дратує своїх однокласників. Вчителі скаржаться на його поведінку, погане навчання. Його ідеал - Бені Хілл, він хоче бути таким же смішним. Себе він рахує....
Виходячи з накопиченого в психологічній літературі досвіду, сформулюємо положення, на якому грунтується наше дослідження.
1. Підлітковий вік явився сензитивним періодом в онтогенезі самосвідомості, коли формуються нові компоненти структури самосвідомості особи, специфічні саме для цього вікового етапу.
2. Розвиток здібності до самопізнання як основі самокорекції і самоудосконалення - сама найважливіша передумова успішного становлення особи підлітка.
3. Цілеспрямоване формування здібності до самопізнання в підлітків потребує забезпечення певних психологічних умов і вимагає спеціального керівництва діяльності самопізнання збоку дорослих.
В моєму дослідженні знайшла експериментальне підтвердження гіпотеза про те, що формування і розвиток самосвідомості підлітків може здійснюватися шляхом розвитку в них здібності до самопізнання в процесі спеціально організованих занять, включаючи прийоми і методи активної психологічної дії.
В роботі отримало теоретичне і практичне обгрунтовування положення про те, що такі заняття доцільніше всього проводити в п'ятому класі, оскільки в цей віковий період в дитини починає виявлятися інтерес до себе...
1. Агеев В.С. Психология межгрупповых отношений. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1983. - 144 с.
2. Алексеев В.А. Развитие самосознания на рубеже подросткового и юношеского возрастов: Автореф. дисс. канд. психол. наук. - М., 1985. - 20 с.
3. Божович Л.И., Славина Л.С. Психологическое развитие школьника и его воспитание. - М.: Знание, 1979. - 96 с.
4. Возрастные и индивидуальные особенности младших подростков/ Под ред. Д.Б. Эльконина и Т.В. Драгуновой. - М.: Просвещение, 1967. - 360 с.
5. В мире подростка/ Под ред. А.А. Бодалева. - М.: Медицина, 1981.- 293 с.
6. Выготский Л.С. Собрание сочинений: в 6-ти томах/ Гл. ред. А.В. Запорожец. Т. 4. Детская психология/ Под ред. Д.Б. Эльконина. - М.: Педагогика, 1984. - 433 с.
7. Драгунова Т.В. Психологические особенности. - Сов. педагогика, 1972, N 8, с. 79-93.
8. Дусавицкий А.К. Развитие личности в учебной деятельности. - М.: “Дом педагогики”, 1996. - 208 с.
9. Кон И.С. Открытие “Я”.- М.: Политиздат, 1978. -367 с.
10. Кон И.С. В поисках себя.- М.: Политиздат, 1984. -335с.
11. Крутецкий В.А., Лукин Н.С. Психология подростка. - М.: Просвещение, 1965. - 316 с.
12. Кулагина И.Ю. Возрастная психология (Развитие ребенка от рождения до 17 лет): Учебное пособие. -М.: Изд-во РОУ, 1996. - 180 с.
13. Леонтьев А.Н. Проблемы развития психики. - 4-е изд. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1981. - 584 с.
14. Лозоцева В.Н. Особенности отношения подростка к сверстнику как к образцу: Автореф. дис....канд. психол. наук. М., 1978. - 20 с.
15. Малахова А.И. Сознание и самосознание личности. - Автореф. дис. на соискание учен. степени канд. философ. наук. -Л., 1972. - 23 с.
16. Олейник Л.Д. Индивидуальное самосознание и пути его формирования. - Автореф. дис. на соискание учен. степени канд. философ. наук. - Л., 1975. - 25 с.
17. Психологический словарь
18. Ремшмидт Х. Подросткоый и юношеский возраст: Проблемы становления личности: Пер. с нем. - М.: Мир, 1994. _ 320 с.
19. Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога в образовании: Учебное пособие. - М.: ВЛАДОС, 1995. - 529 с.
20. Романова Е.С., Потемкина С.Ф. Графические методы в психологической диагностике. - М.: Дидакт, 1992. - 256 с.
21. Столин В.В. Самосознание личности. - М.: Изд-во Моск. ун-та, 1983. - 288 с.
22. Учителям и родителям о психологии подростка/ Под ред. Г.Г. Аракелова. - М.: Высш. шк., 1990. - 304 с.
23. Фельдштейн Д.И. Проблемы возрастной и педегогической психологии. - М.: Международная педагогическая академия, 1995. - 368 с.
24. Фельдштейн Д.И. Психология воспитания подростка. - М.: Знание, 1978. - 54 с.
25. Философская энциклопедия
26. Хрестоматия по возрастной психологии. Учебное пособие для стедентов/ Сост. Л.М. Семенюк, Под ред. Д.И. Фельдштейна. - М.: Международная педагогическая академия, 1994. - 256 с.
27. Чамата П.Р. К вопросу о генезисе самосознания личности. М., 1966, с. 228 - 239.
28. Чеснокова И.И. Проблема самосознания в психологии. М., 1977. - 144 с.
... іювання; за часткової допомоги вчителя; абсолютно самостійно). На основі виділених нами критеріїв здійснено констатуючий експериментальний зріз, на підставі якого визначено рівні патріотичної вихованості молодших школярів засобами трудового навчання: низький середній і високий. Низький рівень відображає слабку емоційність, яка характеризується байдужістю учнів до об’єктів народного мистецтва, ...
... двищення рівня фізичної підготовленості учнів. Цей процес дає можливість ознайомити дітей з народними звичаями, традиціями, обрядами, сприяє вихованню у молодших школярів національної гордості, почуття патріотизму. Походження українських народних рухливих ігор пов'язано з історичними і побутовими факторами. В українських народних рухливих іграх чітко відображені звичаї народу України, його побут, ...
... галицького побутового костюма на спеціалізованих уроках образотворчого мистецтва у 3 класі (див. додатки Б-В). Вирішальним для учнів початкових класів в плані формування художньо-конструктивного мислення молодших школярів засобами галицького побутового костюма були зміст і якість проведення уроків образотворчого мистецтва. В результаті впровадження в систему занять з образотворчого мистецтва ...
... і зміни. Слід стежити за тим, щоб гра з шумовими ефектами не перетворювалась в самоціль. Потрібно спонукати дітей прислухатися до музики, грати виразно, оцінювати результати своїх зусиль. Отже, музично-ритмічне виховання – це процес, направлений на організацію рухової активності дітей, виховання певних ритмічних навичок, усвідомлення учнями естетичної виразності ритму як елемента музичної мови. ...
0 комментариев