Контрольна робота
На тему:«Моя фірма»
Харків 2009 р.
Вступ
Я вирішила створити фірму яка буде спеціалізуватись на виробництві натуральних соків. У гіперконкурентній економіці, коли покупці поводяться дедалі раціональніше і мають все ширший вибір, компанія може досягти справжнього успіху тільки завдяки вибору, забезпеченню і просуванню вищої цінності для покупців, а також завдяки оптимізації процесу її надання. На даний момент в Україні досить великий вибір соків, але не велика їх кількість, що відносяться до вітчизняних виробників, які б спеціалізувались на тих продуктах які дійсно вирощуються в нашій державі і є близькими та більш якісними для споживача. Саме вітчизняне виробництво впливає не тільки на якість але ще й на ціну, що є не менш важливим для покупця.
Необхідно звернути увагу споживача на те, що саме вітчизняний виробник виготовляє продукцію високої якості за яку не потрібно переплачувати та розмістити цю інформацію у свідомості споживача, тоді фірма отримає від цього максимальну вигоду. Якщо враховувати цінову політику тих соків які вже існують на ринку України, то можна з певністю зазначити, що соки тих торгових марок де назва написана іноземними літерами, є більш дорожчою ніж вітчизняних виробників, а за якістю вони навіть поступаються. Порівняно з Європою ринок соків України не такий насичений, тому нам є до чого прагнути і прикладати свої зусилля.
Продукт моєї фірми повинен повністю задовольняти потреби споживача. Споживач повинен усвідомлювати глибоке переконання в потребі знову придбати товар в майбутньому не залежно від ситуаційних чинників і маркетингових зусиль.
Підприємство зобов’язано випускати продукцію певної якості, яка відповідає стандартам, прийнятим нормам, технічним умовам. Отже, управління підприємством включає управління якістю продукту, що в свою чергу вимагає управління технологічними процесами.
Моєю метою є доведення до споживача те що сік є дійсно високої якості, щоб коли людина стояла біля прилавку в магазині вона не замислювалась чи справді цей продукт виготовлено зі справжніх ягід та фруктів? Чи можна цей продукт купити для своєї родини? Чи справді він є безпечним для здоров’я?
Головною ціллю будь якої фірми є отримання прибутку, а це можливо лише тоді коли клієнт задоволений продукцією і буде повертатись за цим товаром знов і знов.
1. Опис фірми
Фірма називається «Наша ягідка» підкреслюючи своєю назвою вітчизняність виробника. Це підприємство відноситься до харчової промисловості, що вказує на різний вік, статус та матеріальні можливості споживача. Фірма займатиметься виготовленням соків з натуральних продуктів які вирощуються на території України, а саме такі соки: вишневий, морквяний, полуничний, яблучний, виноградний, сливовий, абрикосовий, а також поєднання цих смаків: яблучно-морквяний, полунично-абрикосовий, морквяно-яблучно-полуничний та ін. Соки випускатимуться в упаковці об’ємом 0.25 л, 0.5 л, 1 л, 1.5 л. Розподіл за об’ємом здійснювався так: 0.25 – дитячий сік, 0.5 – для зручності вживання однієї або декількох осіб, 1 л – для родини, 1.5 л – для невеликої компанії. Згодом фірма прагне розробити сік який випускатиметься в банках об’ємом 2 та 3 л.
Логотипом фірми є вишенька з назвою фірми у вигляді веселого обличчя, що повинно викликати позитив та усмішку у споживача. Малюнок логотипу є легким для запам’ятовування споживачем, що є не мало важливим для іміджу фірми. Логотип є веселим для дорослих та цікавий для дітей. На самій упаковці буде розташовуватись малюнок фруктів яскравих кольорів, які відповідають вмісту соку з зображенням вологої склянки з соком в ньому, що буде викликати спрагу і підштовхувати до заохочування випити саме цей сік.
Підприємство буде виготовляти такі види соків: нектари та з м’якоттю, а згодом розроблятиметься сік з молоком та соки з додаванням ванілі. Такий вид соку є інновацією на ринку України, що тільки з’являється в продажі але в невеликих кількостях. Такі соки є перспективою для фірми на майбутнє.
На підприємство плоди та ягоди будуть завозитись з полів та сховищ, а на підприємстві вже будуть підлягати обробці, переробці та розфасовуватись по упаковкам. Транспортування товару буде відбуватись транспортом даного підприємства та розвозитиметься кільцевим методом. Сировина буде зберігатись в спеціальних сховищах, що розташовані на території підприємства.
Дуже важливим є зв'язок громадськості з галуззю без цих зв’язків фірма не зможе функціонувати. Рис. 1.
|
|
товар
гроші
інформація
Рис. 1. Маркетингова система
... істичної конкуренції, не відрізняється від поведінки фірми-монополіста. Це пов'язано насамперед з диференціацією продукції на ринку монополістичної конкуренції. Кожна фірма розглядає криву попиту на свою продукцію як незмінну і намагається максимізувати прибуток (рис. 1). Умовою максимуму прибутку є, як і за монополії, рівність граничного доходу та граничних витрат. Рис. 1 Монополістична ...
... на виробництві в навчальних закладах. Підприємство з цією метою повинне розвивати учбово-матеріальну базу, створювати учбові комбінати, курси та центри, школи по вивченню передових методів праці. Важливою проблемою підприємства є уміле використання резерву. Необхідно вчасно визначити момент, коли резервіст повинний бути висунутий на ту посаду, на якій він принесе найбільшу користь. Мова йде про ...
... потенціал залежно від того, що чинять її конкуренти. Ми детальніше обговоримо цю концепцію рівноваги при розгляді теорії ігор, де покажемо, як її можна застосувати до широкого спектру стратегічних питань. В даному випадку ми скористаємося цією концепцією для аналізу олігополістичних ринків. 1.2. МОДЕЛЬ КУРНО Почнемо з простої моделі — дуополії — дві фірми, що конкурують між собою,— яку ...
... Дж. Робінсон, виконання двох умов: 1) граничний прибуток повинний рівнятися граничним витратам; 2) ціна повинна рівнятися средним витратам. ' А це значить: МС = MR = Р = АС. Поводження на ринку фірми в умовах монополістичної конкуренції буде також визначатися динамікою граничного прибутку (MR) і граничних витрат (МС). Тому що кожна додаткова одиниця продукції добавляє якусь величину до валового ...
0 комментариев