Легенда про глину

Формування світогляду молодших школярів
120541
знак
8
таблиц
5
изображений

3.2 Легенда про глину

Біжить швидка гірська річка Латориця в Закарпатті. Вона була свідком тих подій, які сталися на її узбережжі. Хлопчаки з плаю пасли вівців неподалік від річки. Йшла велика злива, змила на березі ґрунт. Один з хлопчаків підковзнувся і мало не впав - руками обперся на землю. Земля виявилась м"якою, податливою. Хлопчик взяв землю до рук та став скочувати колобки, а далі плоскі кружечки. Потім зліпив якесь звірятко і показав товаришам. Ті й собі захопились ліпленням. Надвечір у село діти несли в руках багато виробів з того м"якого ґрунту - то й була глина. Зацікавились нею і дорослі. Спочатку ліпили іграшки, а далі - посуд, будівельний матеріал, робити фарби, бо глина є різного кольору.

3.3 Зустріч з гончарем

- Як називають людину, яка робить посуд з глини? (Гончар)

- Як будуть називати вироби, зліплені гончарем? (Гончарні)

- Як сказати про гончара, коли його всі хвалять? Коли про нього всі знають? (Добрий майстер, відомий, славетний)

Прислів'я

♦ Глина для гончара, що пісня для солов'я.

♦ Гончар без круга, що рослина без цвіту.

♦ Глини накопав, а вже хоче горщик робити.

- Який перший звук у слові "глина"?

- Як він вимовляється? (Глухо)

3.4 Гра на полі чудес

- Діти, сталося диво! Наш звичайнісінький гончарний круг перетворився на поле чудес, а це - гра. То ж швиденько починаємо грати.

1). Чи знаєте казки, де йдеться про глиняний посуд?

а). "Взяв журавлик глечик з вузьким горлом, поклав туди смачну крашанку та й запросив лисичку на гостини..." ("Лисиця та Журавель").

б)."Ну, клятий глечику, постривай же, ось я тебе втоплю -та й побігла лисичка з глечиком на голові до річки ..." ("Лисиця та глечик").

2). Чи знаєте ви загадки? Довге та вузьке горло має, воду холодною зберігає. (Тиква) В мене вмілі рученята. Посуд дуже я люблю. Зараз сяду, візьму глину, та ... я зліплю (Макітру)

- Знайдіть макітру серед посуду.

- Чому вона так називається? (В давнину мак терли)

- Для чого застосовують її в наш час? (Складають вареники, млинці, сирники)

3). Чи зумієте розписати український глиняний, тобто керамічний, посуд? (Зуміємо)

Діти розписують посуд - плоскі фігури посуду з паперу.

4 Підсумок заняття

- Звідки взялася глина?

- Які ви запам'ятали гончарні вироби?


 

Додаток Д

 

Тема уроку: Українська вишивка

Мета уроку: Ознайомити учнів з характерними особливостями української народної вишивки, основними її композиційними засобами виразності (стилізація, ритм, гармонія кольорів та інші). Розвивати уміння та навички виконувати зображення за допомогою картопляного штампу за мотивами української народної вишивки, створювати мініатюрні витинанки з серветкового паперу. Виховувати національну самосвідомість, інтерес до народних традицій, культурної спадщини українського народу.

Формувати естетичні почуття, художній смак.

Практична робота: Робота картопляним штампом, ескіз рушника, оздоблення роботи витинанкою.

Вид заняття: Зображення на площині.

Обладнання.

Для вчителя: оригінальні зразки української народної вишивки та її окремих елементів, зразки робіт, альбомні аркуші, серветковий папір, картопляний штамп, ножиці, клей, пензлик для клею, акварельні фарби, посудина з водою, пензлик, клейонка.

Для учнів: альбомні аркуші, серветковий папір, картопляний штамп, ножиці, клей, пензлик для клею, акварельні фарби, посудина з водою, пензлик, клейонка.

Хід уроку

1. Організація класу

2. Повідомлення теми уроку

- Діти, погляньте, які красиві вишиванки! (Демонстрація оригінальних зразків української народної вишивки).

- Які вироби представлені сьогодні на робочій виставці?

- Чим прикрашені сорочки, серветки, рушники?

Сьогодні ми поговоримо про українську народну вишивку. 3"ясуємо, чим цінні ці вироби, яка особливість їх як художніх мистецьких творів. Створимо ескіз українського рушника.

3. Вивчення нового матеріалу

3.1 Вступна бесіда

- Як називаються ці вироби?

- Яке практичне значення вони мають?

- До якого мистецтва належить українська вишивка?

- Що означає поняття "декоративно-прикладне мистецтво", "народне мистецтво"?

- Хто автор цих виробів?

3.2 Розповідь вчителя

Вироби, оздоблені українською вишивкою, використовуються в повсякденному житті. Але вони виконують не лише практичну функцію, а й мають велике естетичне значення. Адже краса робить людину кращою, добрішою. З давніх давен люди виготовляли речі для повсякденного вжитку, піклуючись про те, щоб вони були не тільки зручними, практичними, а й красивими. Такі вироби належать до українського народного декоративно-прикладного мистецтва. Перед вами зразки української народної вишивки. Особлива цінність цих виробів полягає в тому, що вони виготовлені руками людини, поєднавши в єдине ціле щирість своєї душі, талант, розум, терплячість характеру, майстерність рук, любов до праці. Тому кожна така річ несе в собі частку тепла людського серця, сповнена магічною силою краси і доброти душевної. Вишиванням здебільшого займались дівчата та жінки. Кожна з них вміла вишивати і знала свої секрети цього мистецтва. Важко уявити собі Україну без рушників, вишитих сорочок. Недарма говорять в народі: "Хата без рушника, що сім'я без дітей". Давайте пригадаємо, які народні звичаї, традиції і обряди пов'язані з використанням рушників та інших вишиванок?

3.3 Аналіз зрізків

- Існує два основних способи вишивання рушників. Які?

- Як ви вважаєте, який спосіб давніший: гладь чи хрестик? Доведіть свою думку.

- Які кольорові поєднання традиційні для української вишивки'7

- Що символізує чорний колір? Червоний?

3.4 Підготовча робота

- З чого складається малюнок вишивки?

- Як називається малюнок, який складається з рослин: квітів, листя?

- Як називається малюнок із зображенням людей, будинків, літер?

- Що називається орнаментом?

- Які бувають орнаменти?

- Порівняйте зображення на вишивці та на фотографії. Чим вони відрізняються?

- Як називається спрощення при зображенні елементів рослин, речей в орнаменті?

- Чим ще стилізація відрізняється від фотозображення?

- Де використовують орнаменти? З якою метою?

4. Закріплення вивченого матеріалу

4.1 Тренувальні вправи

- Діти, приготуємо для роботи фарби. Сьогодні ми виконуватимемо ескіз українського рушника у техніці роботи картопляним штампом. Для цього виконаємо декілька тренувальних вправ. Подумайте, на яку геометричну фігуру схожий хрестик у вишивці? Правильно, на квадрат. Тому картопляний штамп має вигляд квадрата. Ви отримали два картопляних штампа: для червоної та чорної фарби. Зверніть увагу: будь-яке зображення в техніці картопляного штампу складається з квадратиків чорного та червоного кольору. Між квадратами проміжок 1-2 мм. Працюємо на аркуші паперу, який призначався для тренувальних вправ. Олівцем малюємо тонку вертикальну пряму лінію. Вздовж неї виконати картопляним штампом "смужку" , "сходинки". Олівцем намалюємо вертикальну і горизонтальну лінії, які перетинаються. Виконаємо картопляним штампом "хрестик", "квітку", "пелюстку", "листочок".

4.2 Інструктаж

А тепер ми починаємо працювати над створенням ескізу для українського вишиваного рушника. Уявімо, що альбомний аркуш - це частина рушника.

- Чим прикрашений край рушника? Давайте створимо мереживо з серветкового паперу.

1). Вирізати смужку 7x20см. Обережно працюємо з ножицями. Пам'ятайте, що гратися, повертатися не можна тоді, коли* тримаєш ножиці в руках. Передавати ножиці кільцями вперед.

2). Скласти смужку у чотири рази віялом.

3). Нанести простий малюнок мережива олівцем.

4). Вирізати мереживо по контуру.

5). Приклеїти папірець-мереживо до альбомного аркуша.

Прикрасимо наш рушник орнаментом у смужці. Смужка ближче до краю рушника. Щоб намалювати орнамент, поділимо смужку на чотири рівні частини, у яких розташуємо елементи орнаменту7.

5. Практична робота учнів

5.1 Індивідуальна робота вчителя з учнями, які роблять в роботі помилки. Виправлення типових помилок.

6. Аналіз та оцінювання робіт

- Які ескізи вам подобаються більше, чому?

- Які кольори використовували учні в роботі?

- Чи є вони традиційними для української народної вишивки?

- Чи можна використати ці ескізи для вишивання?

7. Підсумок уроку

- Чому вироби, оздоблені українською народною вишивкою можна віднести до народного декоративно-прикладного мистецтва?

- Які орнаменти частіше використовували для вишивки рушників?

- Яке значення українська народна вишивка має особисто для вас?

Додаток Є

 

Тема уроку: Аплікація з соломки

Мета уроку: Закріпити уявлення учнів про взаємозв'язок живої природи з людиною; навчити виготовляти аплікації з соломи. Дотримуватись точності й охайності в роботи. Виховувати дбайливе ставлення до всього живого.

Обладнання: Соломка, готовий виріб, малюнок лелеки, інструменти для роботи з соломою (ніж, ножиці, пензлики, клей ГІВА, кольоровий папір).

Хід уроку

1. Організація класу

2. Повідомлення теми і завдань уроку

2.1 Вступна бесіда - вікторина

- Сьогодні на уроці ми будемо працювати під девізом "'Люби та бережи свій рідний край5'. Почнемо з відгадування загадок:

а). Які ноги , такий ніс, по болоту ходить скрізь, хату на хаті має, жабам рахунок знає.

б). Відлітають за моря, у краї далекі, на будинках гнізда в'ють, звуть же їх ... (Лелеки).

- Правильно. А зараз усно опишіть цього птаха за малюнком: птах має дзьоб, голову, тулуб, крила, хвіст і ноги. Тіло його покрито пір"ям. Воно білого кольору. Птах середньої величини, має довгий дзьоб і довгі ноги. Це - лелека.

В нашій місцевості теж живуть ці чудові птахи. Український народ дуже любить їх і склав про них багато пісень, віршів, казок, легенд. Послухайте одну з легенд.

Як лелеки дітей рятували

Давно це було, коли на українську землю напали орди кочівників. Налетять, підпалять хати, виженуть худобу, заберуть у полон жінок та дітей. А малюків кидали напризволяще на згарищах. Це побачили лелеки і стукотом дзьобів почали кликати козаків на допомогу. Але далеко були козаки, не почули. І тоді птахи підхопили на крила потерпілих малюків, піднялися високо над землею. Почули своїх дітей козаки і кинулися наздоганяти ворогів. А лелеки кружляли над ними, вказуючи дорогу'. Наздогнали козаки завойовників і порубали. З того часу лелекам в Україні завжди раді.

- Отже, сьогодні на уроці художньої праці ми навчимося виготовляти аплікації на тему "Лелеки".

3. Актуалізація опорних знань

- Ви принесли в клас соломку. Пригадайте, як приготували її.

Учень: Найкраще використовувати соломку з жита, пшениці і вівса. Якщо солому висушити зеленою, вона матиме яскраво-жовті, зелені і голубі кольори. Солома, скошена восени, має багато відтінків: синювато-бордових, сизих, сивих та інших. Вчасно скошена, вистояна солома дає сріблясті, золотаві і червонуваті кольори. Підготовлену для роботи суху солому розрізують гострим ножем по довжині стебла на дві частини, намочують у гарячий воді і прасують праскою. Найширшу смужку можна дістати із стебла вівса. Для роботи з соломою потрібні ніж-скальпель, ножиці, пензлики.

4. Вивчення нового матеріалу

4.1 Демонстрація вчителем виробів з соломи.

4.2 Розгляд аплікацій із соломи - "Лелеки"

4.3 Інструктаж

1). Підготуйте картон для композиції

2). Покрийте його фарбою потрібного кольору

3). На підготовлену основу наведіть малюнок

4). Подумайте, як краще наклеїти смужки соломи: горизонтально, вертикально, похило.


Информация о работе «Формування світогляду молодших школярів»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 120541
Количество таблиц: 8
Количество изображений: 5

Похожие работы

Скачать
68095
5
1

... початкових класів, є її мета. При цьому мета виступає як ідеальний результат процесу формування потреби. Метою нашої теоретичної моделі є вдосконалення педагогічного процесу формування у молодших школярів потреби до регулярних занять фізичною культурою. Досягнення поставленої мети можливе при вирішенні наступних основних задач: -  озброєння учнів знаннями, уміннями і навичками для самостійної ...

Скачать
55194
0
2

... взаємозв’язків. В додатку А подано розширену структуру уроку в початкових класах. Та, як було зазначено вище, процес засвоєння знань молодшими школярами не відбувається лише на уроці. Величезне значення мають взаємозв’язки, налагоджені вчителем з позакласною діяльністю.   2.3 Позакласна робота з природознавства Позакласна діяльність базується на добровільності, інтересі та бажанні дітей її ...

Скачать
48270
0
0

... задач і підзадач: усвідомлення, осмислення, систематизація, узагальнення, запам’ятовування, закріплення і т. ін.; – якщо засіб наочності не відповідає поставленим цілям і задачам, то на уроці краще ним не користуватися. 2.2 Методика використання різних видів засобів під час формування природничих знань Методи і прийоми знаходяться в тісному діалектичному взаємозв’язку. Кожен метод за певних ...

Скачать
160021
6
0

... із історичного та передового педагогічного досвіду екологічного виховання, а й узагальнили практику роботи вчителів сучасної початкової школи. Ці ж прийоми роботи ми пропонуємо використовувати на уроках та в позакласній діяльності для покращення процесу формування екологічної культури молодших школярів. Розробки вчителів в даній проблемі йдуть у трьох напрямах. Перший напрям. Створюється повні ...

0 комментариев


Наверх