Реферат
З предмету: Історія України
На тему: "Становлення та розвиток Болгарської держави в епоху феодалізму"
Зміст
Вступ
1. Становлення держави в ІХ ст.
2. Облаштування держави ІХ – поч. Х ст.
3. Рух богомолів
4. Початок феодальної роздробленості
5. Під владою Візантії
6. Феодальні відносини періоду Другого царства
Висновок
Вступ
болгарія феодальний етнічний державність
Історія становлення феодальних відносин на території Болгарії має декілька етапів і охоплює період від другої половини VII до ХIV ст. Це час складних процесів формування болгарської народності із різнорідних етнічних елементів, утвердження болгарської державності, формування правової культури.
Актуальність теми полягає у дослідженні загальних процесів формування ранньофеодального суспільства в Європі на прикладі Болгарії, а також виявлені специфічних, унікальних процесів, властивих для цієї країни.
Автор намагався виявити характерні особливості розвитку феодальних відносин у певні періоди болгарської історії, вплив внутрішньополітичних та зовнішньополітичних чинників на ці процеси.
1. Становлення держави в ІХ ст.
У VIII ст. з’являються ознаки нового укріплення Болгарської держави. Земельна знать об’єдналася навколо князя і на це були свої причини.
По-перше, знаті потрібна була сильна влада для того, щоб подолати опір селянства і взяти селянську общину під свій контроль. По-друге, в умовах становлення феодальної системи господарювання змінилася зовнішня політика болгарської знаті. Вона вже не задовольнялася набігами на сусідню територію з метою грабунку, а прагнула захопити нові землі і збільшити кількість залежних селян. А таку експансію могла здійснювати лише сильна об’єднана держава.
Зміцнення держави, яке розпочалось ще в кінці VIII ст., стало особливо відчутним за хана Крума (802-814). Визначним моментом внутрішньої політики Крума , що свідчить про активну розбудову феодальної держави, є створення нового законодавства. За законами Крума, людина, яка не змогла довести та обґрунтувати своє звинувачення підлягала смертній карі за брехню та наклеп. Очевидно, що дана норма була більш вигідною для феодала, ніж для бідного, неосвіченого селянина. Законодавство встановлювало суворе покарання за крадіжку та переховування краденого. Це сприяло укріпленню власності феодалів, які привласнювали собі угіддя общини, а намагання селян продовжувати користуватись цими угіддями розцінювали як крадіжку. За правління хана Крума Болгарія переходить до активної зовнішньої політики. Хан завойовує нові землі, розширює кордони держави, поширюючи свою владу на сусідні народи, але під час підготовки до походу на Константинополь помирає 13 квітня 814 р.
Наступник хана Крума Омортаг (814-831) придушив бунт протоболгарських боляр, що виступали за встановлення старих порядків у державі і змусив їх перейти на свій бік. Омортаг та його наступники продовжують завойовницькі походи, підпорядковують ряд областей Паннонії та Македонії, перетворюючи Болгарію на могутнього гравця міжнародної арени. Процес феодалізації був тісно пов’язаний з територіальними загарбаннями болгарських ханів. Хан дарував своїм близьким землі разом з людністю, яка проживала на них, що призвело до перетворення вільних селян на кріпаків. Цих кріпаків називали париками. Зростання великого землеволодіння супроводжувалося збільшенням феодальних повинностей селян.
Язичництво, яке освячувало патріархальні відносини, в умовах феодалізації вже не могло бути надійною опорою влади, тому за правління Бориса І (852-889) 865 р. у Болгарії було запроваджено християнство. Цей майстерний політичний хід зрівняв Болгарію з іншими європейськими державами. Християнізація стала важливим об’єднавчим фактором, сприяла поширенню духовної культури й ліквідації етнічних відмінностей слов’ян і болгар.
2. Облаштування держави ІХ – поч. Х ст.
На чолі Болгарської держави стояв монарх, який раніше називався ханом (слов’янською князем), а за Симеона кесарем і василевсом (цар або імператор). На відміну від Візантійських імператорів влада болгарського монарха була спадковою. Наступником болгарського царя був його син або брат. В процесі становлення феодальної Болгарії зростала пишність княжого двору. Царський палац був надзвичайно розкішним, а сам цар носив дорогі шати, прикрашені золотом та дорогоцінним камінням. Цар постійно перебував у середовищі вищої чиновної знаті, яка входила до складу царської ради (синкліту).
В адміністративному відношенні країна розділялася на окремі області, що управлялися кметами. Вважається, що кмети були служилими людьми царя і належали не до болярства, а до того прошарку болгарських феодалів, який західні хроністи називають "середніми людьми".
Опорою влади болгарських царів було військо. Військова справа була значно вдосконалена протягом ІХ ст. На відміну від війська попередніх століть, болгарське військо ІХ-Х ст. було вже не народним ополченням. Воно складалося із озброєних дружин феодалів. З початком воєнних дій цар направляв воєводам і болярам наказ з’явитися у вказане місце зі своїми загонами. Той, хто не з’являвся вчасно підлягав смертній карі та конфіскації майна. Важливо зазначити, що Болгарія не мала найманих військ.Кордони Болгарії були захищені системою фортець, в яких перебували постійні гарнізони.
В судовій системі ІХ-Х ст. з’явився ряд нових моментів. Вище йшлося про те, що Крум провів реформу, за якою ордалії мали поступитися судовому розслідуванню. Ця реформа була продовжена за Бориса, коли були видані писані закони – "Закон Судний Людям". "Закон Судний Людям" був документом з досить складним змістом. Там були використані норми візантійського законодавства ("Еклога Лева та Костянтина VIII ст.) і старі болгарські звичаї. "Закон Судний Людям" виступав на захист феодальної власності, суворо карав за вторгнення в чужі володіння, за крадіжку і т. д. Система штрафів і конфіскацій, що були прийняті в "Законі Судному Людям" є системою, характерною для феодального суспільства. Особливим захистом користувалася християнська церква: статті "Закону" карають за напад на церкву з метою грабунку, за приналежність до язичництва. Таким чином "Закон Судний Людям" містив у собі як старі, так і нові норми, притаманні феодальному праву.
Отже, консолідація феодалів, яка сприяла виникненню імперії Симеона, була покликана придушити опір селянства та здійснити його закріпачення. Охорона феодальної власності за допомогою військових дружин і феодального права були першочерговими завданнями влади. Другим, не меш важливим завданням був захист земельних володінь феодалів і збільшення площ цих земель за рахунок сусідів.
... розтягнута по складах на місцях, де склеювалися стави стовпця. Книги скріплялися по листах. Значення скріплення мала нумерація цифрами (буквами слов'янської азбуки). У наказах отримала розвиток столбцовая форма діловодства, що представляє своєрідний вигляд документациоїной техніки. Суть цієї техніки полягала в наступному. Текст документа писався на вузьких смужках паперу (15 або 17 см), оборотна ...
... літературного доробку у комплексі з об’єктивною оцінкою подій із зазначеної проблематики, використовуючи порівняльний аналіз дасть можливість досягти мети даного дослідження. 1. Становлення ранньофеодальних слов’янських держав 1.1 Формування і розвиток феодальних суспільно-економічних відносин. Сутність сюзеренітету – васалітету Приблизно в той же час, коли виникали перші державні ...
... В особі Франка виступав небезсторонній, небезпристрастний, некабінетний учений, а справжній мислитель і революційний демократ, для якого наука історії була основою вироблення передових політичних поглядів. франко поет творчість драматург 4. Проблеми української державності в творчості і житті І. Франка В контексті виникнення «людського суспільства» Іван Франко розглядає природне право і сусп ...
... ї моделі економіки і способів її побудови; на визначенні пріоритетних цінностей та економічного порядку, який повинен забезпечувати реалізацію цієї моделі. Тому розроблення філософії взаємодії держави і ринку передбачає дослідження багатогранності цього процесу, урахування впливу інституційного середовища на конкретну модель економіки. Без визначення цілей, цінностей у суспільстві неможливо ...
0 комментариев