2.2 Аналіз проблем та шляхи їх вирішення на прикладі справ, що перебували в провадженні Харківської митниці
За результатами аналізу вносить начальнику митниці пропозиції щодо усунення у роботі митниці; необхідності внесеннязмін до нормативно-правових актів; проведення тематичного навчання особовогоскладу та інше.
На виконання зазначеного положення співробітниками Юридичного відділу Харківської митниці проведено аналіз всіх судових справ, що знаходилися у провадженні Юридичного відділу за 2006–2007 рр.
Та надано наступний звіт начальнику митниці:
2006 рік
1. Позов ТОВ «Фармацевтична фірма «Аптека-95» до Харківської митниці, Відділення державного казначейства в м. Харкові про визнання протиправними дії Харківської митниці щодо відмови в прийнятті митної декларації №341268 зі звільненням від обкладення товару ввізним митом, скасування картки №800000004/6/52 від 02.03.06 відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України та стягнення суми зайво сплаченого ввізного мита у розмірі 5943,85 грн.
Причиною виникнення судової справи є відмінність назви товару позивача англійською мовою у товаросупровідних документах «Glycerine» назві товару англійською мовою «Glycerol» у постанові КМУ від 17.11.04 №1568, якою затверджений Перелік фармацевтичної продукції та сполук, що використовуються для її виготовлення, які не виробляються в Україні та які відповідно до п. «ц» ст. 19 Закону України «Про Єдиний митний тариф» що звільняються від обкладення ввізним митом у разі їх ввезення їх на митну територію України.
Причина видачі Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України: «не виконання вимог ПКМУ від 17.11.04 №1568 (невідповідність хімічної або непатентованої назви англійською мовою назві заявленої у ТСД, а також відсутності інформації щодо виробництва ідентичного товару в Україні».
Постановою господарського суду Харківської області від 29.08.06 позовні вимоги ТОВ «Фармацевтичної фірми «Аптека-95» задоволені у повному обсязі. Харківською митницею подана апеляційна скарга від 14.09.06 №36/01–7129. Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 14.11.06 апеляційна скарга Харківської митниці залишена без задоволення, а постанова господарського суду Харківської області від 29.08.06 – без змін.
Судові рішення першої та апеляційної інстанцій оскаржені у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України від 06.12.06 за №36/01–9516.
2. Позов ДП «Харківський завод шампанських вин» про визнання нечинним рішення про визначення коду товару. Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 05.06.06 залишена без задоволення апеляційна скарга Харківської митниці, а постанова господарського суду Харківської області від 17 березня 2006 року, якою задоволені позовні вимоги Державного підприємства «Харківський завод шампанських вин» до Харківської митниці про визнання нечинним рішення Харківської митниці №КТ-800–1096–05 від 24.11.05 про визначення коду товару – без змін.
Класифікація товару ДП «Харківський завод шампанських вин» проводилася Харківською митницею у відповідності з роз’ясненнями ЦМУЛДЕР, викладеними у листі №29/2–5/6602-ЕП від 18.11.05 щодо класифікації згідно з УКТЗЕД виноматеріалів.
В основу судового рішення було покладений висновок комплексної експертизи спиртомістких рідин Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Судові рішення першої та апеляційної інстанцій, винесені не на користь митниці оскаржені у касаційному порядку 07.07.06 за №36/01–5216.
Позов СПДФО Чупіхіної Н.В. про визнання недійсним рішення про визначення коду товару. Картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України та зобов’язання митниці здійснити митне оформлення товару пред’явленого до митного контролю. Постановою господарського суду Харківської області від 02.06.06 позовні вимоги задоволені. Судове рішення оскаржене Харківською митницею у апеляційному та касаційному порядках.
Причиною виникнення судового спору є прийняте 02.06.06 ВНКТ рішення про визначення коду товару на підставі довідки експерта Харківської лабораторії з експертного забезпечення митних органів від 19.01.06, де було визначено, що зразок товару являє собою морожене м’ясо та є м’ясним продуктом та по визначеним показникам не відповідає заявленому декларантом опису товару «Свинина заморожена: щоковина свиняча, без шкури, заморожена».
В основу судового рішення був покладений висновок комплексної судово-біологічно-товарознавчої експертизи Харківського науково-дослідного інституту ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса.
4. Адміністративний позов Карнаух В.Д. з вимогою визнати відмову Харківської митниці в пільговому оформленні у митному відношенні ввозу належного автомобіля «Волга-3110» – нечинною та зобов’язати Харківську митницю прийняти рішення про пільгове оформлення ввозу в Україну належного автомобіля «Волга-3110», який постановою Київського районного суду м. Харкова від 08.09.06 був задоволений. Ухвалою апеляційного суду Харківської області від 01.11.06 апеляційна скарга Харківської митниці залишена без задоволення, а постанова Київського районного суду м. Харкова від 08.09.06 – без змін.
Причиною виникнення судового спору за позов гр. Карнаух В.Д. є неоформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон та не був зданий паспорт громадянина України, чим були порушені вимоги Закону України від 21.01.94 №3857-ХІІ «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» та ПКМУ від 31.03.95 №231 «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення».
Касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України від 30.11.06 №36/01–9310.
2007 рік
Позов ТОВ фірми «Конекс, Лтд» до Харківської митниці, Держмитслужби України про визнання нечинною картки відмови у митному оформленні.
Причиною видачі Картки відмови є порушення вимог закону України «Про податок на додану вартість» від 03.01.97 №168/97ВР.ст. 1.3. Особа, яка згідно з цим Законом зобов’язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Причиною виникнення судового спору є відсутність чіткою правової регламентації можливості сплати податків і зборів при митному оформленні товарів суб’єктом, який здійснює митне оформлення цих товарів на підставі відповідного договору з власниками даних товарів.
Постановою господарського суду Харківської області від 21.02.07 позовні вимоги ТОВ «Конекс, Лтд» задоволені у повному обсязі.
Харківською митницею постанова суду 1-ї інстанції оскаржена у апеляційному порядку, яка ухвалою Харківського апеляційного господарського суду залишена без задоволення, а постанова суду від 21.02.07 – без змін.
Готується касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України.
Пред’явлено до митниць реґіону:
Претензій – 62 на суму 2 729 386, 84 грн. та 7182 швейцарських франків, задоволено 3 на суму 1 532,9 грн. Позовів – 37 на суму 2 398 862,84 грн. та 458 дол. США, задоволено 9 на суму 22 791,15 грн.
Пред’явлено митницями реґіону:
Претензій – 143, задоволено 68 на суму 2 382 584, 66 грн., з них 1 773 813,51 грн. перераховано коштів від АсМАП. Позовів – 45 з них задоволено 20 на суму 57 571,65 грн.
Таким чином, можна зробити акцент на тому, що із практики видно доволі велику суму позовних та претензіййних вимог пред‘явлених як до митниці та і митними органами зокрема. На ряду із зазначеними вимогами також не можна позбавляти уваги кількості задоволених позовних вимог, саме не на користь митних оганів.
Висновок
Таким чином, на основі проаналізованої нормативної бази чітко можна стверджувати, той факт, що на сьогоднішній день серед обов’язків посадових осіб митних органів є чітко сформульований пункт про проведення аналітичної роботи з питань ведення претензійної та позовної роботи.
В той же час, слід також зауважити, що в більшості відсутнє централізоване регулювання даного питання стосовно його регламентації в частині порядку реалізації і оформлення такого виду аналізу.
Взагалі, доволі велика увага приділяється питанням аналізу результатів позовної та претензійної діяльності митних органів оскільки дане положення закріплено в «установчих», тобто в основних актах, на підставі, яких утворюється і існує юридична служба. Хоча в тойже час, існує велика проблема, оскільки частково не регламентовано порядок оформлення і порядку складання такого аналізу внутрішніми управлінськими актами. Порядок такої звітності регламентовано виключно оперативними актами управління листами Голови служби до підпорядкованих підрозділів, як правило «Про надання інформації», дефактично вказується і прядок надання такої інформації. Фактично, даний факт вказує на одноразовий, або періодичний контроль, і не створює комплексної бази результатів такого аналізу, а просто надає додаткової роботи.
Фатичним, на мою думку, проблемним питанням є також регламентації даного поняття на місцевому рівні, про що свідчить доволі велика розріжність норм місцевого рівня стосовно такого аналізу.
Що на мою думку в державній службі з чітким ієрархічним розподілом не припустимо, оскільки ефективність діяльності таких підрозділі вимірюється за одними критеріями, а відсутність централізації стосовно даного питання, на мою думку, є нічим іншим, як прогалиною в діяльності центрального апарату, і помилок підпорядкованих підрозділів.
Плюсом діяльності з приводу організації аналітичної роботи в митних органах я в бачаю в детально розробленій і регламентованій системі розрахунків рейтенгу юридичних служб підпорядкованих підрозділів.
Список літератури
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.95 №690 «Про затвердження Загальних положень про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу державної виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації.»
2. Рекомендація Міністерства Юстиції України №2 від 15.01.1996 р. «Про порядок ведення претензійної та позовної роботи на підприємстві, установі та організації.»
3. Наказ ДМСУ від 14.02.2006 №112 «Про затвердження Положення про юридичну службу регіональної митниці, митниці, спеціалізованої миної установи, організації».
4 Наказ Харківської митниці від 16.03.2006 №180 «Про затввердження Положення про юридичний відділ Харківської миниці».
5. Положення «Про порядок організації роботи Харківської митниці при провадженні в адміністративних, господарських і цивільних справах» затвердженого Наказом Харківської митниці №815 від 29.12.2007 р.
6. Наказ Дніпропетровської митниці №498 від 24.10.2006 р. «Про затвердження Порядку ведення претензійної та позовної роботи у Дніпропетровській митниці»
7. Наказ Дністрянської митниці №45 від 18.02.2006 р. «Про затвердження Положення про порядок ведення претензійної та позовної роботи у Дністрянській митниці».
8. Наказ ДМСУ №50 від 26.01.08 р. «Про затвердження Порядку розрахунку рейтенгу показників роботи юридичних служб митних органів України.»
9. Лист Юридичного департаменту ДМСУ №21/1–1231-ЕП від 11.09.2007 р. «Про надання інформації.»
10. Лист ДМСУ №11/2–15/1293-ЕП від 13.02.2008 р. «Про виконання рішення колегії».
11. Лист Юридичного департаменту ДМСУ №21/2–232-ЕП від 08.02.2008 р. «Про надання інформації.»
12. Лист Юридичного департаменту ДМСУ №21/1–225-ЕП від 07.02.2008 р. «Про надання інформації.»
13. Лист Юридичного департаменту ДМСУ №21/1–92 від 23.01.2008 р. «Про надання інформації.» ї
14. Наказ ДМСУ №29 від 22.01.08 р. «Про затвердження Порядку розрахунку рейтенгу показників роботи юридичних служб митних органів України.»
... . [6] Юридична служба митного органу, спеціалізованого митного управління, організаціїї, відповідно до положення «Про юридичну службу митного органу, спеціалізованого митного управління, організації» Перевіряти стан законності в діяльності підрозділів митного органу (управління, організації), а також підпорядкованих митних органів (управлінь, організацій). Одержувати від посадових осіб митного ...
... Юридична служба підпорядковується безпосередньо керівникові відповідного митного органу, а в разі його відсутності - особі, яка його заміщує. РОЗДІЛ 2 ПРАВОВІ ЗАСАДИ ЗДІЙСНЕННЯ ПРАВОВОЇ РОБОТИ В МИТНИХ ОРГАНАХ 2.1 Загальна характеристика нормотворчої діяльності митної служби України Нормотворча діяльність митної служби України - це форма управління відповідною системою Вона полягає не ті ...
... та інших видів ресурсів; - зниженню непродуктивних витрат та усуненню причин і умов, що їх спричиняють; - забезпеченню захисту і відновленню порушених майнових прав та інтересів митниці, що охороняються законом; - забезпеченню відповідальності порушників договірних зобов'язань; - ефективному використанню законодавства для поліпшення економічних показників господарської діяльності та запобі ...
... проступку суб'єктом дисциплінарної влади, має певні особливості. У цьому випадку рішення про збудження дисциплінарного провадження приймається суб'єктом дисциплінарної влади з власної ініціативи, стосовно юридичних служб то їхня участь в даному випадку в більшості випадків полягає у перевірці законності акту про притягнення до дисциплінарної відповідальності, візуванням даного рішення ну і зрозум ...
0 комментариев