2.1 Загальні відомості про індуктивно-зв'язані кола

Питання щодо магнітного поля котушки та її індуктивності було розглянуто в першій лекції. Нагадаємо, що для індуктивної котушки, яка складається з N витків, потокозчеплення (тобто сума магнітних потоків, зчеплених з провідниками елемента електричного кола) визначається у такий спосіб:

.

ЕРС самоіндукції пов'язана з :

.

Розглянемо дві котушки, які розміщено одна поблизу іншої (рис. 3). Можливі два випадки:

1) Струм  проходить тільки через котушку 1, котушка 2 розімкнена (). Тоді повний потік самоіндукції становитиме:

,

де  – потік розсіювання (частина потоку , який не пронизує витки котушки 2);  – потік взаємоіндукції (потік струму , але зчеплений з витками ).

Рисунок 3

Потокозчеплення , ЕРС самоіндукції  та напруга  визначаються за формулами:

;

;

.

2) Струми проходять одночасно через обидві котушки (, ). У цьому випадку загальний магнітний потік котушки 1 становитиме:

,

де  – потік взаємоіндукції струму , зчеплений з витками .

Повне потокозчеплення котушки 1 становитиме:

,


де  – потокозчеплення взаємоіндукції;  – коефіцієнт самоіндукції (або індуктивність);  – коефіцієнт взаємоіндукції (або взаємна індуктивність).

Взаємна індуктивність – відношення значення потокозчеплення взаємоіндукції одного електричного кола до значення струму іншого кола, що зумовлює це потокозчеплення:

.

Аналогічно можна записати повне потокозчеплення котушки 2:

.

Оскільки для лінійних електричних кіл виконується рівність , для сумарних ЕРС та напруг, які наводяться на затискачах кожної з котушок, можна записати:

;

; (5)

;

.

Оскільки у загальному випадку потоки само- та взаємоіндукції можуть як підсумовуватися, так і відніматися, у формулі вказується знак "±". Знак залежить від того, яким чином увімкнено котушки: зустрічно чи узгоджено.


2.2 Однойменні затискачі. Зустрічне та узгоджене увімкнення індуктивно-зв'язаних котушок

Два затискачі, які належать двом різним, індуктивно-зв'язаним котушкам, звуться однойменними, якщо при однаковому напрямі струмів відносно цих затискачів магнітні потоки само- та взаємоіндукції підсумовуються.

Узгодженим (зустрічним) називається увімкнення індуктивних котушок, за якого потоки само- та взаємоіндукції підсумовуються (віднімаються).

На рис. 4 зображено дві котушки, які розміщено близько одна до одної та злучено узгоджено. В кожній з цих котушок при зміні величини струму індукуються як ЕРС самоіндукції, так і ЕРС взаємоіндукції. Згідно з (5) сумарна індукована напруга в кожній котушці визначається за формулами:

;

.

Рисунок 4

На рис.5 дві котушки злучені зустрічно. Їх струми та магнітні потоки мають протилежні напрями, тому й індуковані в них ЕРС та напруги взаємоіндукції мають протилежні напрями:


;

.

 

Примітка. Якщо в схемі (рис. 5) змінити напрям другого струму на протилежний (), то магнітний потік також змінить напрям (), і злучення котушок стане узгодженим.

Рисунок 5
Информация о работе «Складний паралельний контур. Індуктивно-зв'язані електричні кола»
Раздел: Физика
Количество знаков с пробелами: 8735
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 8

Похожие работы

Скачать
78791
9
1

... ється в p і n областях: lp-n = lp + ln:  , звідси , де ε – відносна діелектрична проникність матеріалу напівпровідника; ε0 — діелектрична постійна вільного простору. Товщина електронно-діркових переходів має порядок (0,1-10)мкм. Якщо , то  і p-n-перехід називається симетричним, якщо , то  і p-n-перехід називається несиметричним, причому він в основному розташовується у області напі ...

Скачать
73457
1
10

... або телефонного паперу змазати клеєм БФ-2. Поверхня ізоляції шпильки покрити ізоляційним лаком БТ-99 і просушити на повітрі протягом 3 годин. Розділ 4. Технічне обслуговування й ремонт електричних машин 4.1 Обсяг робіт по технічному обслуговуванню й ремонту Найважливішою умовою правильної експлуатації електричних машин є своєчасне проведення планово-попереджувальних ремонтів і періодичних ...

Скачать
312140
1
113

... 4.                 Як графічно позначаються польові транзистори? Інструкційна картка №9 для самостійного опрацювання навчального матеріалу з дисципліни «Основи електроніки та мікропроцесорної техніки» І. Тема: 2 Електронні прилади 2.4 Електровакуумні та іонні прилади Мета: Формування потреби безперервного, самостійного поповнення знань; розвиток творчих здібностей та активізації розумово ...

Скачать
146177
1
7

... івнює , а в домішкових напівпровідниках має зміст енергії іонізації донорів чи акцепторів. Отже, питома електропровідність напівпровідників експоненційно збільшується з ростом температури, чим останні принципово відрізняються від металів. Розділ VII. Фізика ядра та елементарних часток.   § 7.1. Склад і характеристики ядра   Ядро атома, як центральну позитивно заряджену масивну частину атома, ...

0 комментариев


Наверх