2.1 Контроль пружно-міцнісних властивостей еластомерів, загальні засади

Міцність будь-якого матеріалу означає його опір напруженню, що прикладається зовні. Вона дорівнює:

,

де σр – руйнівне напруження, Па;

Р – сила, яка руйнує зразок чи виріб, Н;

S – площина поперекового перетину зразка або виробу, м2.

На відміну від міцності традиційних матеріалів міцність гум має специфічні особливості. Вона визначається величинами енергії зв’язку між елементами структурної сітки. Однак реальна міцність набагато менша за теоретичну, що розрахована за сумарною енергією зв’язків, що перешкоджає розриву структурної сітки. Це є наслідком того, що навіть в гумі високої якості завжди є мікродефекти, зумовлені неоднорідністю структури. За дії розтягуючого напруження ділянки з зовнішніми дефектами стають перенапруженими. В них з’являються осередки руйнування, які поступово розростаються та ведуть до повного руйнування зразка. Таким чином, для гуми найбільш небезпечними є розтягуючі напруження, тому визначення міцності проводиться за розтягу. При цьому до зразка докладається сила, яка розтягує його до руйнування. Знаючи величину цієї сили та площину поперекового перетину зразка, можна розрахувати напруження, що руйнує зразок. Якщо при цьому виміряти довжину зразка в момент розриву, можна розрахувати відносне подовження, яке характеризує здатність гуми до розтягу, тобто пружність.

Випробування гум на міцність можна розділити на такі види:

1)  визначення межі міцності гум з розривом;

2)  визначення відносного подовження за розриву;

3)  випробування на роздирання.

 

2.2 Визначення пружно-міцносних властивостей гум за розтягу

Найбільш небезпечними для гумових виробів є напруження розтягу. Тому звичайно пружно-міцнісні властивості визначають за розтягу. Для цього певним чином готують зразки зазначеної форми та розмірів, розтягують їх з певною швидкістю та визначають руйнівну силу. Порядок визначення суворо стандартизований, бо через специфічні особливості гуми та її неоднорідність можна одержати некоректні результати. Зразки виготовляють з гумової суміші того складу, що ї й гумовий виріб, та за тих самих умов технологічного процесу. Зразки мають форму двобічних лопаток ( рис. 1), щоб добре закріпити між захватами розривної машини. Робочою частиною зразка є тонка прямокутна ділянка певної товщини та висоти, на яку діє сила, що розтягує зразок.

21

Рис. 1. Форма стандартних зразків

Перед випробуванням вимірюють ширину та довжину робочої частини кожного зразка з точністю до 0,01 мм, що потрібно для розрахунку площини поперекового перетину. Для визначення обов’язково беруть збільшену кількість зразків та вимірюють розміри кожного з них. В стандарті дається кількість зразків, що підлягає випробуванню, що требі суворо виконувати. Кожний зразок окремо розтягують на розривній машині і вимірюють силу, яка руйнує зразок. Розривна машина впорядкована спеціальною лінійкою та пристроєм, що рухається разом з зразком та зупиняється в момент його розриву. Таким чином, одночасно вимірюють і міцність зразка, і його відносне подовження, тобто і міцнісні і пружні властивості.

За випробування зразків вимірюють такі величини:

4)  навантаження (сила), що викликає задане подовження;

5)  навантаження (сила), що викликає розрив зразка;

6)  подовження зразка, за якого відбувається розрив.

Розрізняють умовні та істинні показники. На практиці використовують умовні значення, які віднесені до початкового перетину зразка.

Умовна міцність за розтягу зразка в формі лопаток розраховується за формулою:

еластомер гума пружний розтяг

, МПа,

де Рр – сила, що викликає розрив зразка;

h – середнє значення початкової товщини зразка;

b – початкова ширина зразка.

Часто визначають напруження при заданих подовженнях (200 %, 300 %, 500 % та т.д.).

Умовне напруження при заданому подовженні зразків (лопаток) розраховують за формулою:

, МПа,


де Рр – сила, що викликає задане подовження зразка;

h – середнє значення початкової товщини зразка;

b – початкова ширина зразка.

Відносне подовження зразків (лопаток) в відсотках визначають за формулою:

,

де lр – довжина робочої ділянки зразка в момент розриву;

l0 – початкова довжина робочої ділянки.

Як додатковими характеристиками рекомендовано користуватись величинами істинного напруження за заданого подовження та заданої міцності.

Істинне напруження за заданого подовження зразків (лопаток) розраховують за формулою:

, МПа,

де fε – умовне напруження за заданого подовження;

εε – задане подовження, %.

Істинна міцність визначається за формулою:

, МПа,

де fр – умовна міцність;

εр – відносне подовження в момент розриву, %.

Для випробувань беруть 5-6 зразків, для яких за результат приймається середньоарифметичне.

Слід пам’ятати, що істинні значення напруження за заданого подовження та істинна міцність завжди мають значення, які більші за умовні показники, бо площа поперекового перетину за розтягу весь час зменшується.

 

2.3 Визначення умовно-рівноважного модуля гум

Гума є полімерним матеріалом, що в звичайних умовах не підкоряється закону Гука, тобто не має прямолінійної залежності між напруженням та відносною деформацією. Модуль Е в рівнянні закону Гука σ = Е·ε є коефіцієнтом пропорційності. Рівноважний стан, коли така залежність виконується, потребує дуже малої швидкості деформування і дуже великої тривалості випробування, чого не можна досягти за промислових умов. Тому модуль Е визначають в наближених до рівноважних умовах і вважають його умовно-рівноважним. Тоді як відносна деформація гуми завдяки її унікальній властивості – еластичності - може досягати кількох сотень відсотків, визначення умовно-рівноважного модуля проводиться за деформацій 50 – 100 % (залежно від типу каучуку). Визначення проводять на спеціальному приладі, який дозволяє розтягувати зразки та вимірювати силу, що розтягує. Зразки мають вигляд смужок довжиною 70±5 мм та ширину 5±0, 5 мм. Зразки вирубають з вулканізованих платин товщиною 1±0,2 мм або 2±0,1 мм. Для визначення беруть не менше 3 зразків і вимірюють товщину кожного з них в трьох точках, беручи середнє значення з трьох вимірювань. Розрахунок умовно-рівноважного модуля здійснюють за формулою:

,


де Р – навантаження;

S – площина початкового перетину,

l0 – початкова довжина робочої ділянки;

l – довжина розтягнутого зразка.


Література

 

1.  Берштейн Л.А. Лабораторный практикум по технологии резины. - Л.: Химия, 1989. - с. 111-123.

2.  Захаров Н.Д. Лабораторный практикум по технологии резины. – М.: Химия, 1988. с. 9-30.

3.  Федюкин Д.Л., Махлис Ф.А. Технические и технологические свойства резины. - М.: Химия, 1985. – с 41-64.


Информация о работе «Контроль якості еластомерів. Пружно-міцнісні властивості гум»
Раздел: Химия
Количество знаков с пробелами: 11446
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
16070
0
3

... пластичної та еластичної деформації задаються деяким проміжком часу після розвантаження зразка - часом відпочинку, протягом якого високоеластична деформація в основному зникає. Для визначення пластоеластичних властивостей використовують різні методи випробувань, до яких відносяться: 1)  капілярна віскозиметрія, яка ґрунтується на продавлюванні матеріалу через калібрований отвір малого діаметра ...

Скачать
13697
0
7

... зразки типів А, Б, В (рис. 2). Результати, одержані на різних типах зразків зіставляти заборонено, бо вони не відповідають дійсності. Рис. 2. Форма зразків типів А, Б, В для випробування гум на роздирання Зразки вирубають штанцевим ножем на вирубному пресі з вулканізованих пластин товщиною 2±0,2 мм. Після вулканізації необхідна обов’язкова витримка гуми. Вирубання зразків ведуть таким ...

Скачать
13854
0
1

... який викликається релаксаційними властивостями гуми, задають не тільки амплітуду стискуючої деформації, але ф величину середньої деформації. Рис. 1. Форма зразка для випробування гуми на багаторазовий стиск Динамічні зміщення рухомої площинки розраховують за формулою: , мм, де h0 – початкова висота зразка, мм; εд – амплітуда динамічної деформації, %. Відстань між площинками ...

Скачать
777715
34
6

... . Варять не більше 20 хв. М'ясний порошок — однорідна маса, отримана подрібненням сухого м'яса, колір світло-коричневий. Варять не більше 5 хв. Волога в порошку не більше 10%, упаковка герметична. ЛЕКЦІЯ ПО ТОВАРОЗНАВСТВУ РИБИ 1.Характеристика сімейств риб Промислові риби класифікують по декількох ознаках. По способу і місцю життя риби ділять на морських, прісноводих, напівпрохідні і прох ...

0 комментариев


Наверх