1.3 Програмно-цільовий метод

Програмно-цільовий метод – це спосіб формування системи планових рішень стосовно визначення шляхів вирішення важливих народногосподарських проблем. В особливих випадках програмно-цільовий метод може застосовуватися для планування діяльності великих промислових підприємств металургійної, машинобудівної галузей економіки. Сутність методу полягає у виборі основної мети науково-технічного, економічного та соціального розвитку, розробці основних заходів для їх досягнення у визначені терміни при збалансованому забезпеченні виробництва ресурсами. Для досягнення мети економічного та соціального розвитку окремих підприємств розробляють комплексні програми, Вони розробляються на весь період, необхідний для реалізації поставленої мети, з виділенням планових періодів і основних етапів. Комплексними вони називаються тому, що в них передбачаються виконання необхідних заходів виробничого, організаційно-господарського, соціально-економічного характеру для досягнення кінцевої мети.

Цільова комплексна програма – документ, в якому визначена мета та комплекс виробничих, організаційно-господарських, соціально-економічних та інших заходів, направлених на вирішення конкретної народногосподарської проблеми з врахуванням наявних трудових та матеріально-технічних ресурсів. За змістом цільові комплексні програми поділяють на науково-технічні, виробничо-економічні, територіальні, соціально-економічні, екологічні.

Науково-технічні програми передбачають вирішення наукових і технічних проблем, використання досягнень науки в народному господарстві, впровадження інноваційних програм.

Виробничо-економічні програми направлені на вирішення важливих галузевих та міжгалузевих проблем у виробництві, підвищення його ефективності, розвиток нових видів виробництва продукції технологічних процесів, впровадження нових транспортно-технологічних зв’язків.

Територіальні програми передбачають комплексний господарську розвиток виробничої сфери окремих регіонів, формування нових виробництв та сприяння забезпеченості зайнятості населення та покращення умов життя людей.

Соціально-економічні програми направлені на створення сприятливих соціальних умов для населення, покращення матеріального культурного життя населення, розвиток науки, освіти, культури, мистецтв, національних традицій тощо.

Екологічні програми включають комплекс заходів _абл._ього динну_ характеру, що спрямовані на забезпечення раціонального використання та охорону земельних, водних, лісових ресурсів, ліквідації негативного впливу шкідливих виробництв на здоров’я людей.

По тривалості цільові комплексні програми можуть бути довго строковими, розробленими на термін 5 і більше років, і середньостроковими – до 5 років [5, .c.28-38].


2. Результати і показники виробничої програми підприємства

Важливим розділом тактичного плану є виробнича програма або план виробництва і реалізації продукції.

Виробнича програма визначає необхідний обсяг виробництва продукції в плановому періоді, який відповідає товарній номенклатурі, якості, вимогам плану продажу. Вона обґрунтовує завдання щодо введення нових виробничих потужностей, потребу в матеріальних ресурсах, чисельності персоналу, транспорті. Цей розділ плану тісно пов’язаний з планами по праці та заробітній платі, витратах виробництва, прибутках, рентабельності, фінансовим планом. Підприємства промисловості формують виробничу програму на основі державного замовлення, замовлень споживачів, виявленого в процесі вивчення ринку споживчого попиту.

Державне замовлення доводиться тим підприємствам, які випускають продукцію, що має важливе народногосподарське значення. Система державних замовлень поширена в усіх країнах з розвинутою ринковою економікою і не суперечить її принципам. Більш того, отримання державного замовлення підприємством підвищує його імідж і проводиться на конкурсній основі.

Виробнича програма складається з двох розділів: плану виробництва продукції» в натуральних показниках, плану виробництва у вартісному виразі.

План виробництва продукції в натуральному виразі містить показники випуску продукції визначеної номенклатури, асортименту, якості в фізичних одиницях виміру (тонах, м2 , м3, _аб.). При плануванні випуску однакових по призначенню видів продукції, але які мають різні споживчі властивості чи технічні характеристики, можуть використовуватись умовно-натуральні одиниці виміру. Так, наприклад, виробництво парових котлів вимірюють в штуках, тисячах тон пару в годину і квадратних метрах.

Планування виробництва в натуральних показниках дає можливість погодити випуск конкретних видів продукції з потребами ринку, виробничими потужностями підприємства, наявними ресурсами, необхідними для її виробництва.

Однак плани в натуральних показниках не дозволяють визначити загальний обсяг і структуру виробництва на багатопрофільних диверсифікованих підприємствах, розрахувати затрати, прибуток підприємства від реалізації продукції, тому розробляють план виробництва продукції у вартісному виразі.

План виробництва продукції у вартісному виразі містить наступні показники: реалізована продукція (валовий дохід); товарна продукція; валова продукція.

Основним вартісним показником цього розділу є реалізована продукція. Реалізованою вважають продукцію, яка оплачена покупцем або збутовою організацією.

Плановий обсяг реалізованої продукції Qр визначається за формулою:

де  - обсяг товарної продукції i-го виду в оптових цінах підприємства, _абл.;

- залишки готової продукції i-го виду на складі підприємства на початок і кінець планового періоду, _абл.;

- залишки готової продукції i-го виду, відвантаженої, але не оплаченої споживачем на початок і кінець планового періоду, _абл.;

п – кількість видів товарної продукції.

Реалізована продукція характеризує валовий доход підприємства в плановому періоді, який визначається як добуток ціни та кількості одиниць проданого товару.


де  - валовий доход підприємства від реалізації i-го виду продукції, _абл.;

- ціна одиниці i-го виду продукції (оптова, договірна), _абл.;

 - плановий обсяг продажу i-го виду продукції в натуральних показниках.

Крім валового доходу, план може передбачати отримання середнього доходу – тобто грошових коштів, які отримає підприємство від продажу одиниці продукції чи наданої послуги.

Величина середнього доходу  визначається відношенням загальної виручки від реалізації i-го виду продукції до кількості проданих одиниць товару.

Якщо в плановому періоді передбачається зміна ціни товару, то середній доход дорівнює середній ціні товару.

Товарна продукція включає вартість: запланованих до випуску готових одиниць товару (прийнятих відділом технічного контролю, укомплектованих, відправлених на склад готової продукції підприємства), призначених для капітального ремонту підрозділів підприємства власними силами, інструментів та оснасток власного виробництва.

Плановий обсяг товарної продукції розраховується за формулою:


де - ціна одиниці i-го виду продукції (оптова, договірна), _абл.;

 - плановий обсяг продажу i-го виду продукції в натуральних показниках.

П – кількість видів товарної продукції;

 - обсяг послуг та робіт промислового характеру, _абл.;

т – кількість видів робіт промислового характеру.

Валова продукція включає вартість всієї виготовленої продукції і виконаних робіт чи послуг, в тому числі незавершеного будівництва. Вона оцінюється в порівняних цінах. Обсяг валової продукції розраховується за формулою:

де ,  - залишки незавершеного виробництва у вартісному виразі відповідно на кінець і початок планового періоду, _абл.;

, - залишки інструментів і оснастки власного виробництва на кінець і початок планового періоду у вартісному виразі, _абл.

Чиста продукція характеризує новостворену на підприємстві вартість, в яку не входять витрати підприємства на закупівлю сировини і матеріалів, а також амортизаційні відрахування, що включені в собівартість продукції. В чисту продукцію включають витрати на оплату праці і прибуток підприємства. Плановий обсяг чистої продукції визначається за формулою:

де  - матеріальні витрати, що включені в собівартість продукції _абл.;

А – амортизаційні відрахування на повне відновлення основних

фондів, _абл.;

 - заробітна плата, _абл.;

- прибуток від реалізації продукції, _абл.

Показник чистої продукції служить для аналізу структури виробничої програми, планування фонду оплати праці [5, .c.49-55].

Затверджений варіант виробничої програми оформлюють по формі таблиці 2.1.

Таблиця 2.1.

План виробництва і реалізації продукції підприємства в натуральному виразі______

Найменування продукції Звіт за попередній період Кількість продукції в натуральному виразі
очікуване виконання (факт) план в тому числі по кварталах
1 2 3 4
1. Державне замовлення

1.1. Виробництво профілюючих видів продукції, всього в тому числі:

- експорт

- нова продукція

2. Продукція, план продажу якої формується підприємством

2.1. Готові вироби, всього

в тому числі:

- експорт

- нова продукція

2.2. Продукція із давальної сировини 2.3 Роботи промислового характеру і послуги на сторону

2.4. Вироби і напівфабрикати власного виробництва, які включені в товарну і валову продукцію

2.5. Інші види продукції



Информация о работе «Планування діяльності підприємства»
Раздел: Менеджмент
Количество знаков с пробелами: 53491
Количество таблиц: 5
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
4298
0
0

... До основних чинників при формуванні плану збуту не входять… a.  канали поширення b.  реклама c.  місце розміщення підприємства d.  упаковка 14. Ідентифікація цільового ринку є a.  Етапом створення маркетингового дослідження b.  Етапом ЖЦТ c.  Етапом планування реклами d.  Всі відповіді вірні продукція збут планування 15. При формуванні рекламного бюджету використовують такі підходи ...

Скачать
72610
43
0

... тників та  керівників для виконання виробничої програми........ 2.7. Планування фонду заробітної плати на підприємстві.............. Розділ 3. Планування фінансової діяльності підприємства....................... 3.1. Планування зниження собівартості продукції по окремим техніко-економічним факторам............................ 3.2. Планування доходів і надходжень ...

Скачать
45425
26
0

... ів в господарській діяльності підприємства Розглянемо основні показники господарської діяльності підприємства, наведені у Таблиці 1.3. Таблиця 1.3.Основні показники господарської діяльності підприємства ТОВ «Добриня продукти» за 2008-2009рр. Показники Од.вим. Попередній період Звітний період Відхилення (+;-) Темп зміни, % 1 2 3 4 5 6 Об'єм виробленої продукції натур.показ.тис ...

Скачать
45981
19
0

... ітку, валового та внутрішньозаводського обороту обсягів незавершеного виробництва. 1.1 Розрахунок товарної продукції Продукція це матеріалізований результат з виробничо-господарської діяльності, що призначений для задоволення потреб населення, підприємств та організацій. Готова продукція - матеріалізований результат виробничо-господарської діяльності, що призначений для задоволення потреб ...

0 комментариев


Наверх