3.2 Роль природи у романі Вільяма Голдінга «Володар мух»
Величезну роль у творі відіграє зображення природи. Вона змінюється в залежності від ситуації та поведінки дітей. Єдність та правильність вчинків супроводжується теплом сонця: «Ральф раптом зрозумів, яке стомлююче життя, коли потрібно заново прокладати кожну тропу і весь час слідкувати за своїми крокуючими ногами… Він повернувся та пішов назад, до майданчика, і сонце тепер било йому в обличчя» [1, с.36]. Вбивство Саймона проходить у темряві та супроводжується громом та блискавкою – все це символізує торжество зла, страх. В той самий час збагачений істиною Саймон поглинається океаном, як символом очищення від зла та гріху. «Засріблився овал лиця, і мармуром статуї заблищало плече» вбитого, уособлюючи істинність думок та вчинків, святість, а «дивні істоти з палаючими очима та димними шлейфами», - що «метушилися біля голови» - це ніщо інше як демони, зло в людських душах.
Вогонь, покликаний захищати та дарувати надію, стає причиною загибелі малюка на початку твору і порятунком, не тільки фізичним, але також духовним, наприкінці. Як не парадоксально, екологічна катастрофа чи, в узагальненому вигляді, руйнівна війна породжує новий виток прогресу.
Природа сама по собі прекрасна та непорушна, такою вона залишиться після зникнення кожного з нас. Наше існування чи небуття їй байдуже, свої проблеми вона, вічність, вирішує без людей. У такому трактуванні В.Голдінг не використовує старі англійські міфи, він складає власний міф, що належить ХХ століттю і являє собою основну частину менталітету нашого сучасника.
3.3 «Володар мух» Вільяма Голдінга як роман - пересторога
Роман Вільяма Голдінга «Володар мух» можна назвати пересторогою як сучасному людству, так і майбутнім поколінням. Поклики замислитися над жорстокістю та несправедливістю, що панує в суспільстві йдуть крізь весь роман. На перший погляд здається, що тільки ті, хто стали на сторону Джека піддалися звіру в своїй душі. Проте Вільям Голдінг руйнує ілюзію в розмові Саймона з Володарем мух. «Але ти знав, вірно? Що я – частина тебе самого? Невід’ємна частина!» - говорить диявол[1, с.127]. Якщо навіть в маленькому філософі Саймоні живе Володар мух, то він є в кожному, живе в усіх. Ось яку страшну правду відкриває письменник, він спонукає читача замислитися над власним майбутнім. Навіть Ральф, мудрий і справжній герой порівнюючи зі всіма іншими, не може протистояти злу. Адже він боровся з Джеком не стільки через те, що відстоював власну ідею, скільки через те, що Джек віднімав у нього першість. Нерідко Володар мух проявлявся і у відношенні Ральфа до Хрюші.
Смерть головних героїв відображає процес втрати в тоталітарному суспільстві загальнолюдських цінностей. Спочатку гине Саймон – людська совість, далі Хрюша – уособлення технічного прогресу, на черзі Ральф – самостійність мислення. Однак Ральфу вдається уникнути смерті. Приходить довгоочікуване спасіння у вигляді офіцера. Проте його озброєння та гарний військовий мундир по іронії долі такі ж атрибути погоні за людськими жертвами у війні, як і розмальовані обличчя та палиці дітей. І коли Ральф плаче в кінці роману, він оплакує втрачену чистоту невідання, похмуру темноту людської душі, смерть істини, тобто не тільки загибель своїх друзів, але й майбутню загибель всього людства, якщо воно не знайде в собі сили протистояти злу. А Ральф повернеться в це страшне суспільство не беззахисним, а озброєним проти зла. Він став мудрішим.
В.Голдінг неодноразово наголошував, що «почав розуміти, на що здатні люди. Кожен, хто пройшов війну і не зрозумів, що люди творять зло подібно тому, як бджоли роблять мед, - або сліпий, або несповна розуму» [10, с.12. Переклад наш]. Проте навіть після закінчення війни зло може проявитися в інших країнах, адже зло живе в кожній людині незалежно від обставин. В.Голдінг застерігає від повторення зла, даючи маленьку надію, яка спалахує вогником, котрий неможливо загасити. Письменник сповнений віри в те, що людина здатна боротися зі своєю внутрішньою пітьмою, протистояти злу, бо вона не є пасивним полем боротьби зла і добра. Людина здатна самотужки приймати рішення, але повинна нести відповідальність за свій вибір. Роман В.Голдінга «Володар мух» шокує, змушує замислитися, однак покликаний відвернути від невірного, пагубного та небезпечного шляху. Шляху втрати власного «я», людяності, добросердості, кохання та турботи.
ВИСНОВКИ
Складна метафорична основа прози В.Голдінга в романі «Володар мух» допускає можливість різного трактування. Його твір не пропонує готових рішень, не дає кінцевих відповідей на поставлені питання. Він несе свій потужний інтелектуальний та моральний заряд, розвиває уяву, примушує замислюватися над вічними питаннями буття, совісті та самопізнання. Алегоричність висловів не заважає роману письменника залишатися сучасними, вона не нав’язує жорсткі схеми, а опирається на досвід, аналіз реальності, культури та історії людства.
Аналізуючи роман В.Голдінга «Володар мух» можна зробити наступні висновки:
· роман розглядає проблеми особистості, прогресу, шляхів розвитку людини;
· роман освітлює взаємозв’язок людини та суспільства, недосконалість людської душі, зло в людині;
· в романі знайшла своє відображення тема війни;
· тема єдності людини та природи проходить крізь весь роман;
· роман містить повчання сучасникам та майбутнім поколінням;
· твір являється романом – пересторогою від необдуманих хибних рішень та втратою власного «я», людяності, добросердості, кохання та турботи;
· Володар мух живе в кожній людині. При цьому, автор позиціонує людину як унікальну духовну істоту, що здатна до вибору власної долі та ладна нести відповідальність за результат свого вибору;
· шляхом вирішення проблеми моральної деградації людини є самопізнання;
· шлях до спасіння лежить через відкриття істини у власній душі, яка дає силу протистояти злу.
Роман «Володар мух» розкриває уважному читачу всю глибину переживань автора, його етичні переконання. Незважаючи на пережиті страхіття війни, В.Голдінг не перестає вірити в перемогу людини над злом у власній душі. Він демонструє співчуття по відношенню до тих, хто багато страждав та неодноразово опускався до гріха. Він спонукає відчути в людині постійну присутність гідності та прагнення кращого. Все це письменник знаходить у реальному житті, у житті, яке настільки відчутне в оповідальній структурі роману.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Голдінг В. Володар мух – К.: Просвіта, 2005. – 195 с.
2. Зінде М.М. Творчість В. Голдінга : до проблеми філософсько-алегоричних романів - К. : Либідь, 2007. – 472 с.
3. Кошелев Л.В. Философская фантастика в современной английской литературе : (Романы Дж.Р.Р. Толкиена, В. Голдинга, К. Уилсона 50-60-х годов) - Кошелев Л.В. – М. : Худож. лит., 2009. – 463 с.
4. Кузнецова Е.В. Антиутопический роман В.Голдинга «Повелитель мух» : дис.канд. филол.наук: 10.01.03 - Кузнецова Елена Владимировна. – Магнитогорск, - 2006. – 194 с.
5. Лауреаты Нобелевской премии в области литературы [Электронный ресурс] / Под ред. С.В. Сиротина, В.О. Свиткина. – Электрон. дан. – М. : 2010. – Режим доступа: http://www.noblit.ru/content/view/162/33
6. Минц Б.А. Проблема морального прогресса в философско-аллегорических романах Г. Уэльса и В. Голдинга - М. : Академия, 2006. – 256 с.
7. Підлипська Л.І. Проблеми соціально-філософських романів в англійській літературі 50-60-х років : дис. канд. філол. Наук: 10.01.04 - Підлипська Лідія Іванівна. – Львів. : - 2001. – 190 с.
8. Стешенко Е.А. Концепция традиции в литературе ХХ века. Художественные ориентиры зарубежной литературы ХХ века - М. : Прогресс, 2002. – 59 с.
9. Электронный журнал при библиотеке М.Мошкова [Електронный ресурс] / Под ред. М.М. Мошкова. – Электрон. дан. – М. : 2008. – Режим доступа: http://www. zhurnal.lib.ru/powelitelmuh.shtml
10. Golding W. My Lectures: Trust and Creation. Parable / William Golding. - Boston: Faber & Faber, 1980. – L, 21 p.
11. Gordon R. Classical Themes in "Lord of the Flies" / Ralf Gordon. – New York : Modem Fiction Studies, 1965-1966. - Vol. 11 Winter, N 4, 427 p.
Довідкові видання
12. Литературный энциклопедический словарь - М.: Сов. энциклопедия, 1987. – 750с.
13. Літературознавчий словник-довідник [2-ге вид., виправ., доп.] - К.: Академія, 2006. – 758 с.
... В.Голдінга “Володар мух” // ЗЛНЗ.-2000, №3 с.31-34, №4 с.31-34 3. Зверев А. Уильям Голдинг, сочинитель притч // Зверев А. Дворец на острие иглы. М., 1989 с.184-198 4. Шпиталь А. Вільям Голдінг // ЗЛНЗ-1997, №5 с.41-42 5. Ярошевець С. “Ми ж не дикуни...” Роман В.Голдінга “Володар мух” // ЗЛНЗ.-2000, №1 с.38-44 Практичне заняття. В.Голдінг. Роман “Володар мух” 1. Загальна ...
... успіхів, але й зазнавав поразок. Не завжди притча складалася в таку блискучу і багатогранну картину, якою був перший його шедевр “Володар мух” або пізніше – “Шпиль” чи “Ритуали плавання”[9. c. 268] . Розділ 2. Особливості проблематики у творі В.Голдінга “Спадкоємці” 2.1 Психологічні аспекти проблем у творі В.Голдінга “Спадкоємці” В. Голдінг не професійний психолог чи філософ, але ...
0 комментариев