4. Шлакопортландцементи, що розширюються (РШПЦ)
При виробництві цементів використовують :
· портландцементний клінкер ТУ В 21-13-2-88;
· доменні гранульовані шлаки ДЕРЖСТАНДАРТ 3476-74;
· клінкер і цемент алюмокальциевый вогнетривкий высокоглиноземистый ТУ В 322-7-00190503-107-97 або комплексна добавка, що містить СаОсв > 80 % (НРБ);
· камінь гіпсовий ДЕРЖСТАНДАРТ 4013-82.
Початок схоплювання цементу нормальної густоти цементного тесту повинен наступати не раніше 45 хвилин, а кінець - не пізніше 4 годин від початку заутвору.
Цемент при випробуванні зразків кип'ятінням у воді повинний показувати рівномірність зміни обсягу.
Лінійне розширення зразків розміром 40x40x160 мм, виготовлених із цементного тіста нормальної густоти, при твердінні в повітряно-вологих умовах повинне бути не менш 1,5 % і не більше 4 %, а також повинне стабілізуватися не пізніше 72 часів.
Тонина млива цементу, що розширюється, повинна бути такою, щоб при просіванні цементу через сито № 008 проходило не менш 95 % від маси цементу. Шлакопортландцемент, що розширюється, використається для проведення робіт, пов'язаних з ущільненням отворів і проламів у бетонних масивах, для ущільнення проходів кабелю в металевих трубах через стіни й перекриття приміщень у негерметичній частині реакторних відділень АЕС, а також для омонолітнення великопанельних будинків шляхом герметизації стиків панелей зовнішніх стін. Технологічна схема виробництва портландцементу приведена на рисунку 2.1
Рисунок 2.1 – Технологічна схема виробництва портландцементу
Технологічний процес виробництва цементів
Технологічний процес виробництва спеціальних видів цементу на ДП "ХДЦЗ" можна розділити на дві групи технологічних операцій. У першу групу входять : надходження сировини, його здрібнювання й готування сировинної суміші, випал шихти з одержанням напівфабрикату - цементного клінкера; у другові - сушіння добавок і розмел клінкера з гіпсом і добавками.
До заводу підходить залізнична вітка, по якій надходять сировинні матеріали. Залізнична лінія заходить в закритий сировинний склад, у якому грейферним мостовим краном розвантажують піввагон по відсіках.
Портландцементний клінкер грейфером завантажують у бункери перед цементними млинами, дроблять на шоковій дробарці до фракції 10-15 мм і стрічковим живильником подають у млин. Туди ж надходити дроблень гіпс і спецдомішки. Цементний млин розміром 0 1x7 м або 0 1,4x5,6 м має кульове й цильпебсне завантаження по камерах, підібране в асортименті й по вазі.
Готовий цемент із млина надходить по елеватору в бункер готової продукції. Під кожним бункером установлена затарочна машина, що впаковує цемент у п'ятьох-, шестислойні паперові мішки вагою по 50 +\- 1 кг кожний.
Для проведення науково-дослідної роботи з питання вивчення можливостей застосування сировинних матеріалів різних родовищ для виробництва цементу на заводському експериментальному устаткуванні можна приготувати шлам у бовтанці; якщо вивчаються м'які карбонатні породи, домолоти в сировинному млині до Rоо8 = 8-10 %, перекачати шламнасосом у басейн, де відкоригувати до потрібного хімічного складу й при постійному перемішуванні повітрям по трубопроводу за допомогою насоса безпосередньо через поплавковий шлампитатель подається на обертову піч розміром 0 1,27х 16 м і продуктивністю 200 кг у час. Обпалений у печі клінкер прохолоджується в трубному холодильнику й по стрічковому транспортері надходити у відсік сировинного складу на магазинирування.
Обертова піч працює під природною тягою, на газоподібному паливі, що надходить в піч під тиском до 0,5 атм. за допомогою газового пальника інжекційного типу. Пульт керування піччю перебуває на голівці печі біля гарячого кінця. На печі можна контролювати температуру в чотирьох крапках: зона випалу, карбонізації, що відходять газів, хімічних реакцій, т.е безпосередньо зону утворення клінкерних мінералів. Швидкість обертання печі також регулюється, що дозволяє змінювати час знаходження матеріалу в печі. Змінюючи кількість газу, можна піднімати й знижувати температуру в печі. У такий спосіб за допомогою контрольно-вимірювальної апаратури є можливість одержати високоякісний клінкер.
Якщо необхідно провести дослідження сировини твердої (вапняк, мармур і т.д.), то сировинна суміш готується по сухому способу на млині періодичної дії, продуктивність якої 100-150 кг у час; коректується до заданого хімічного складу, гранулюється на грануляторі в гранули розміром 5-7 мм й обпікається в лабораторній обертовій печі розміром 0 0,55x7 м і продуктивністю 7-10 кг у час. Далі отриманий клінкер розмелюють із добавками в стокилограмовому лабораторному млину до потрібної тоніни й аналізується у фізико-механічній й аналітичній лабораторіях.
Лабораторна обертова піч також постачена контрольно-вимірювальними приладами керування, що зосереджена на голівці печі за пультом керування. Машиніст обертової печі веде процес випалу, керуючись показаннями приладів.
Для випуску спеціальних видів цементу завод одержує клінкер певного хімічного складу з українських цементних заводів.
Контроль якості.
На заводі існує триступінчастий контроль якості:
· вхідний контроль вступник сировини;
· поточний контроль напівфабрикатів і випуску спеціальних цементів власного виробництва;
· контроль готової продукції.
Для виробництва цементу й іншої продукції завод одержує наступну сировину:
· клінкер товарний портландцементний активністю 400-450 кгс/дів2 з українських заводів;
· шлаки доменний гранульований із Запорізького металургійного комбінату; гіпсовий камінь із Артемівського родовища Донецької області;
· технічний глинозем фірми "Весту" м. Запоріжжя;
· Каракубский вапняк, Комсомольське рудоуправління, Донецька область;
· активізатор твердіння, Сумський хімпромкомбінат;
· пісок Гусаровський, Гусаровський ГОК.
Сировина, яка надходить обов'язково контролюється лабораторією, тому що від її якості залежить хід технологічного процесу виробництва й, отже, якість виготовляємої продукції.
Клінкер контролюють по наступних параметрах:
· визначають вологість, ваги літра;
· роблять дроблення (-10 мм) і відбирають пробу на хімічний аналіз вагою 0,5 кг, що дроблять до -2 мм на щековій дробарці й відбирають пробу вагою 10 м, що розтирають до повного проходження через сито № 008;
· визначають СаОсв;
· розмелюють клінкер на активність до Наді6-8 %. Склад: 95 % - клінкер, 5 % - гіпсовий камінь.
Інші сировинні матеріали контролюються фізико-механічними випробуваннями. Для контролю шлаків доменного гранульованого необхідно:
· визначити вологість;
· підготувати на хімічний аналіз висушену пробу до \В=0;
· визначити ваги літра;
· підготувати шлаки на активність по галузевий методик. Гіпсовий камінь:
· визначення гранскладу на ситі 50 мм, 5 мм й -5 мм;
· підготувати на хімічний аналіз також, як і клінкер, але пробу не сушити;
· визначити SOз у гіпсі.
Пісок Гусарівський:
· визначення вологості;
· визначення глинистих і глинистих включень;
· визначення гран складу на ситі № 05, № 09 сухого піску;
· підготувати пробу на хімічний аналіз.
Технічний глинозем:
· визначення вологості;
· визначення залишку на ситі № 008;
· підготовка проби на хімічний аналіз.
Каракубський вапняк:
· дроблення;
· визначення вологості;
· підготовка проби на хімічний аналіз.
Всі цементи й в'язкі матеріали, що випускають заводом, по марках і видам закінчуються партією, створеної з годинних проб у середню об'єднану, у якій після закриття необхідно визначати всі ті параметри, що й при потоковому контролі, записати їх на середній пробі, дату початку й закінчення партії, підготувати на хімічний аналіз і направити на випробування у фізико-механічну й аналітичну лабораторії.[34]
Один з головних напрямків розвитку сучасного бетону являється розробка й застосування конструкцій з нових видів матеріалів з поліпшеними експлуатаційними й технологічними якостями, що забезпечують надійність і високу якість, а також зменшення їхнього обсягу й ваги, зниження вартості, трудових витрат і питомих капіталовкладень. Рішенню цих питань сприяє застосування швидкотвердіючих високоміцних цементів марок: 550, 600, 700, які успішно випускаються нашим підприємством.
Державне підприємство "Харківський дослідний цементний завод", у цей час, є одним з ведучих виробників глиноземистого й високоглиноземистого цементів в Україні.
Бетони, отримані на основі високоміцних цементів, мають більш інтенсивне зростанням міцності в ранньому віці, є швидкотвердіючими. Крім того, високоміцні бетони в порівнянні зі звичайними мають більше високу міцність у початковий період твердіння, що дозволяє значно скоротити час термообробки або зовсім відмовитися від неї. У тому й іншому випадках забезпечується значний економічний ефект, відсутні втрати міцності бетону, неминучі при пропарюванні; забезпечуються умови для подальшого росту міцності бетону й не відбувається втрат від попереднього натягу арматур.
Високоміцні бетони відрізняються високою щільністю й, отже, є більше довговічними й стійкими до агресивних й атмосферних впливів, що збільшує термін служби конструкцій з таких бетонів і дозволяє застосовувати їх у більше тяжких умовах експлуатації.
Підприємство на базі товарного портландцементного клінкера активністю 40-45 Мпа підвищує його активність на 10-15 Мпа, за допомогою введення добавок при мливі, при цьому поліпшується помол матеріалу, знижуються енерговитрати, підвищується продуктивність цементних млинів, а з введенням добавки супер - релаксол фірми ТОВ "Будіндустрія" ЛТД, випускає швидкотвердіючий високоміцний портландцемент марки 700.
Продукція ГП "Харківський дослідний цементний завод" упевнено проникає в усі сфери господарської й промислової діяльності України й країн СНД
Технологічний процес виробництва спеціальних видів цементу на ДП "ХДЦЗ" можна розділити на дві групи технологічних операцій. У першу групу входять: надходження сировини, його здрібнювання й готування сировинної суміші, випал шихти з одержанням напівфабрикату - цементного клінкера; у другові - сушіння добавок і розмел клінкера з гіпсом і добавками.
До заводу підходить залізнична вітка, по якій надходять сировинні матеріали. Залізнична лінія заходити в закритий сировинний склад, у якому грейферним мостовим краном розвантажують піввагон по відсіках.
Портландцементний клінкер грейфером завантажують у бункери перед цементними млинами, дроблять на щековій дробарці до фракції 10-15 мм і стрічковим живильником подають у млин. Туди ж надходити дроблень гіпс і спецдобавки. Цементний млин розміром діаметра 1x7 м або 1,4x5,6 м має кульове й цильпебсне завантаження по камерах, підібране в асортименті й по вазі.
Готовий цемент із млина надходити по елеваторів у бункер готової продукції. Під кожним бункером установлена затарочна машина, що впаковує цемент у п'яти-шестислойні паперові мішки вагою по 50+/- 1 кг кожний.
Для проведення науково-дослідної роботи з питання вивчення можливостей застосування сировинних матеріалів різних родовищ для виробництва цементу на заводському експериментальному встаткуванні можна приготувати шлам у бовтанці; якщо вивчаються м'які карбонатні породи, домолоти в сировинному млині до Коо8= 8-10%, перекачати шлам насосом у басейн, де відкоригувати до потрібного хімічного складу й при постійному перемішуванні повітрям по трубопроводу за допомогою насоса безпосередньо через поплавковий шлам живильник подається на обертову піч розміром діаметра 1,27x16 м і продуктивністю 200 кг у час. Обпалений у печі клінкер прохолоджується в трубному холодильнику й по стрічковому транспортері надходити у відсік сировинного складу для усереднення.
Обертова піч працює під природною тягою, на газоподібному паливі, що надходити в піч під тиском до 0,5 атм. за допомогою газового пальника інжекційного типу. Пульт керування піччю перебуває на голівці печі в гарячого кінця. На печі можна контролювати температуру в чотирьох крапках: зона випалу, карбонізації, що відходять газів, хімічних реакцій, тобто безпосередньо зону утворення клінкерних мінералів. Швидкість обертання печі також регулюється, що дозволяє змінювати година знаходження матеріалу в печі. У такий спосіб за допомогою контрольно-вимірювальної апаратури є можливість одержати високоякісний клінкер.
Якщо необхідно провести дослідження сировини твердого (вапняк, мармур і т.д.), те сировинна суміш готується по сухому способі на млині періодичної дії, продуктивність якої 100-150 кг у час; коректується до заданого хімічного складу, гранулюється в гранули розміром 5-7 мм й обпікається в лабораторній обертовій печі розміром діаметра 0,55 х 7 м й продуктивністю 7-10 кг у час. Далі отриманий клінкер розмелюють із добавками в стокилограмовому лабораторному млину до потрібної фракції й аналізується у фізико-механічній й аналітичній лабораторіях.[34]
Лабораторна обертова піч також постачена контрольно-вимірювальними апаратами керування, що зосереджена на голівці печі за пультом керування. Машиніст обертової печі веде процес випалу, керуючись показаннями приладів.
Для випуску спеціальних видів цементу завод одержує клінкер певного хімічного складу з українських цементних заводів.
Основні види діяльності:
- випуск досвідчених партій спеціальних цементів;
- виготовлення спеціальних добавок;
- виготовлення по заявкам замовника добавок заданого складу;
- проведення дослідницьких робіт;
- проведення лабораторних випалів;
- виготовлення піску стандартного для випробування цементів.
Випускає такі види цементу
Цементи жароміцні
Цементи глиноземисті (марок Гц-50, Гц-40) і високоглиноземисті (марки м-500) призначені для виготовлення швидкотвердіючих будівельних і жаростійких розчинів і бетонів до 1600 °С.
Цемент швидкотвердіючий
Гідроізоляційний цемент, який швидко схоплюється, що розширюється (ГИР-1 МР) призначений для екстреної ліквідації теч (свищів), гідроізоляції стиків бетонних і залізобетонних конструкцій, тампонування при буравленні шпар у середніх зонах і зонах вічної мерзлоти.[34]
Цементи для басейнів
Швидкотвердіючий, водонепроникний, високоміцний портландцемент із підвищеної сульфатостійкістю водонепроникністю марок: М-700, 600, 550 призначений для спеціальних робіт при виготовленні гідроізоляції бетонних і залізобетонних конструкцій високих марок, дорожніх й аеродромних покриттів, жаростійких бетонів під фундаменти доменних печей.
Цемент, що ущільнює конструкції
Шлакопортландцемент, що розширюється (РШПЦ) призначений для робіт, пов'язаних з ущільненням отворів, проламів у бетонних масивах, установки анкерних болтів, омонолітнення великопанельних будинків шляхом герметизації стиків панелей зовнішніх стін.
Цемент для кислотного середовища
Цемент кислототривкий кварцовий застосовується для готування кислототривких бетонів, виробів і конструкцій з них.
Матеріал для руйнування
Невибуховий руйнуючий матеріал (НРВ-80) призначений для безвибухового руйнування тендітних гірських порід, бетону, залізобетону, цегельної кладки від -5°С до +35°С.
Прискорювач твердіння бетону
Універсальна комплексна добавка - прискорювач твердіння цементів і бетонів (УКД-1) на ранній стадії - до 3-х доби, як загальнобудівельного призначення, так і спеціальних розчинів для заповнення каналів переднапружених конструкцій й ін'єкції в затюбінговий простір при будівництві метрополітену й міських колекторів.
Пісок для випробувань
Пісок стандартний для випробування цементу з нормованим зерновим і хімічним складом.[34]
Вартість усіх цементів, що виробляються на підприємстві наведено у прас-аркуші в таблиці 2.3
Таблиця 2.3 - Прайс-Аркуш на 01.08.2007
Найменування | Ціна,включаючи ПДВ, грн 1 тн |
Высокоглиноземистый цемент (ВГЦГМ-500) | 5978,00 |
Глиноземистий цемент (ГЦ-40) М-400 | 3658,00 |
Глиноземист-Цемент (ГЦ-50) М-500 ' | 3982,00 |
Гідроізоляційний цемент (ГИР-1) | 2464,00 |
Високоміцний, сульфатостойкий, водонепроникний цемент (ГИР-2) М-550 | 1566,00 |
Високоміцний, сульфатостойкий, водонепроникний цемент (ГИР-2) М-600 | 2200,00 |
Високоміцний, сульфатостойкий, водонепроникний цемент (ГИР-2) М-700 | 2320,00 |
Розширювальний шлакопортландцемент (РШПЦ) | 2386,00 |
Пісок стандартний для випробування цементу | 4240,00 |
Добавка для бетону | 3596,00 |
Для збільшення обсягів продажів "ХДЦЗ" уживає наступні дії.
Рекламна діяльність - рекламного відділу немає, однак у даній області підприємство веде досить активну діяльність, розміщає інформацію про свою продукцію в рекламно-інформаційних довідниках Харкова й України в цілому, також реклама в прайс додатках " бізнесу-комплекту". Так саме "ХДЦЗ" постійно бере участь у виставках у місті Харкові. Так наприклад підприємство є постійним учасником виставки "Будматеріали" традиційно, що проходять у Палаці спорту (м. Маршала Жукова.) Також підприємство розміщає свою рекламу на Харківських телеканалах, таких як АТВК (бігучий рядок), 7-й канал (рекламно-інформаційна програма "Пріор").При покупки великої партії цементу "ХДЦЗ" надає знижки, що є стандартним ходом по залученню клієнтів. Однією з умов поставки є 100% передоплата.
Політика ціноутворення.
Підприємство не просто призначає ту або іншу ціну. Воно створює цілу систему ціноутворення, що охоплює різні товари й вироби в рамках товарних асортиментів і враховуючого розходження у витратах по організації збуту в різних географічних регіонах, розходження в рівнях попиту, розподіл покупок за годиною та інші фактори. Крім того, підприємство діє в умовах постійно мінливого конкурентного оточення й іноді саме виступає ініціатором зміни цін. Політика ціноутворення спрямована на зниження собівартості продукції.
... є трудовий колектив за соціальними показниками (стать, вік, професія й кваліфікація, національність, утворення й ін.). Ланка керування - самостійна частина організаційної структури на певному рівні, що складається з апарата керування й виробничих підрозділів. Структурний підрозділ - самостійна частина ланки керування (відділ, служба, ділянка), що виконує певні завдання керування на основі ...
... фінансування, потрібних для проведення патентування, рекламних компаній тощо. Особливої актуальності сьогодні набирають питання охорони інтелектуальної власності, створеної під час міжнародного науково-технічного співробітництва та роботи спільних підприємств. Правовою основою для такого регулювання мають бути конкретні договори, розроблені з врахуванням підписаних Україною міжнародних угод щодо ...
... ічне розташування та соціально-економічну систему Миколаївської обл. можна зазначити, що у регіоні є всі умови для розвитку туристичної галузі. миколаївський рекреаційний туризм ресурс 2. Природно-рекреаційні ресурси Миколаївської області та їх задіяння у системі туристично-екскурсійного обслуговування Україна має значні туристичні ресурси для задоволення потреб вітчизняних та іноземних ...
0 комментариев