4.5 Увiмкнення джерела синусоїдної дiї до кола RC
Розв'яжемо задачу аналiзу коливань для кола RC (рис.5а) при синусоїднiй дiї . У положеннi 2 перемикача S визначаються початковi умови: ; у положенні 1 коло замикається.
а) б)
Рисунок 5
Згiдно з другим законом Кiрхгофа
; ; ;
. (12)
За класичним методом розв’язок (12) шукаємо у виглядi:
; ; ;
.
Оскiльки дiя є синусоїдною, вимушена складова визначається методом комплексних амплiтуд:
; .
Перейдемо вiд комплексної амплiтуди до миттєвого значення
,
де ; .
Отже, .
Коефiцiєнт A визначається з початкових умов:
; ; .
Визначивши A, маємо:
. (13)
Згiдно з (13), напруга на ємностi дорівнює сумі двох складових, при цьому залежить вiд величини . Розглянемо два характерних випадки.
1. Припустимо, що в момент увiмкнення джерела миттєве значення вимушеної складової дорiвнює нулю. Це можливо, якщо . Тодi , , нiяких перехiдних процесiв не виникає, i у колi вiдразу встановлюється стацiонарний режим.
2. Загалом, коли ; , спад напруги на ємностi, як це видно з (13), може суттєво вiдрiзнятися вiд напруги вимушених коливань . Найхарактернішим є перехiдний процес, який спостерiгається при (рис.6а). У нульовий момент часу сума напруг . Потiм виникає перехiдний процес, який закiнчується через промiжок часу 4,6t. При вiльна складова прямує до нуля, i графiк збігається з кривою . Як бачимо, максимальна напруга на ємностi може бути бiльшою нiж амплiтуда синусоїдної дiї майже у два рази (особливо, якщо стала часу велика).
а) б)
Рисунок 6
4.6 Увiмкнення джерела синусоїдної дiї до кола RL
Розв'яжемо задачу аналiзу коливань для кола RL (рис.6б) при синусоїднiй дiї , виключаючи етап складання диференцiйного рiвняння, за нульових початкових умов. Тоді запишемо:
.
Вимушену складову знайдемо за допомогою методу комплексних амплiтуд:
,
де ; ; ; .
Тодi .
Коефiцiєнт A визначимо з початкових умов: ; ; . Визначивши A, знайдемо
перехідний процес лінійне електричне коло
. (14)
Аналогiчно з попереднiм підроздiлом маємо два характерних випадки.
1. Вiдсутнiсть перехiдного процесу, коли .
2. У загальному випадку вимушена складова струму у початковий момент вiдрiзняється вiд нуля, i у колi спостерiгається перехiдний процес (рис.6б). Максимальні значення струму у колi, як це виходить з (14), спостерiгаються за умови або . Якщо стала часу велика, то на iнтервалi, де , максимуми струму наближаються до .
Размещено на http://www.
0 комментариев