2.5 Роликопідшипники голчасті
Роликопідшипники голчасті мають при мінімальних габаритах максимальну радіальну вантажність (рис.7).
Осьові навантаження голчасті радіальні підшипники не сприймають. За допустимими частотами обертання голчасті підшипники поступаються звичайним роликопідшипникам, але добре працюють в умовах коливання одного з кілець навіть при великій швидкості коливання. Ці підшипники чутливі до прогинів і неспіввісності посадкових місць.
а) б) в)
Рис.7. Роликопідшипники голчасті типів:
а – 74000; б – 940; в – 804000
Голчасті роликопідшипники випускаються наступних конструктивних різновидів: комплектні з нагостреними внутрішніми і зовнішніми кільцями без сепаратора (рис.7, а); з нагостреними зовнішніми кільцями без внутрішніх кілець; зі штампованим зовнішнім кільцем (рис.7, б); з нагостреним глухим зовнішнім кільцем – карданні (рис.7, в); без кілець, у яких голки укладені в нагострений чи штампований сепаратор.
Підшипники з голчастими роликами застосовують у вузлах, що повинні забезпечити компактність у радіальному напрямку, і у вузлах з коливальним рухом. У вузлах з дуже обмеженими радіальними габаритами установлюють вільні голки або голки, укладені в сепаратор. Доріжками кочення служать відповідно оброблені поверхні вала і корпуса, що мають твердість не нижче HRC60.
Голчасті підшипники застосовуються для установки на поршневих і шатунних пальцях, бурових станках-гойдалках, опорах кривошипно-шатунних і кулісних механізмів, карданах і коробках зміни швидкостей автомобілів, сергах ресор, вузлах фрезерних верстатів тощо.
2.6 Роликопідшипники з крученими роликами
Роликопідшипники з крученими роликами сприймають тільки радіальні навантаження, не фіксуючи вал в осьовому напрямку (рис.8). Вони можуть сприймати ударні навантаження, мало чутливі до забруднення. У порівнянні з підшипниками із суцільними циліндричними роликами вони мають приблизно вдвічі меншу вантажність і можуть працювати тільки при невеликих частотах. Тому підшипники цього типу безперспективні; їхнє застосування скорочується.
а) б) в) г) д)
Рис.8. Роликопідшипники з крученими роликами типів:
а – 5000; б – 35000; в – 45000; г – 65000; д – 15000
Підшипники з крученими роликами можуть бути комплектними з зовнішніми і внутрішніми кільцями і сепараторами (рис.8, а) чи з зовнішнім кільцем і сепаратором (рис.8, б); при цьому зовнішнє кільце може бути штампованим розрізним (рис.8, в) чи складатися тільки із сепаратора з роликами (рис.8, г). Для полегшення монтажу і демонтажу, а також запобігання провертання внутрішнього кільця деякі підшипники випускають з подовженим внутрішнім кільцем, що має паз для закріплення його на валу (рис.8, д).
Підшипники з крученими роликами застосовують у тихохідних вузлах, що не вимагають точності обертання (вузлах сільськогосподарських машин і комбайнів, у невідповідальних вузлах тракторів, на трансмісійних валах металургійного устаткування тощо).
2.7 Кулькові підшипники радіально-упорні
Кулькові підшипники радіально-упорні призначені для сприйняття радіального й осьового навантаження, величина якого визначається кутом контакту (рис.9).
а) б) в) г) д)
е) ж) з) і)
к) л) м) н)
Рис.9. Кулькові підшипники радіально-упорні типів:
а- 6000; б – 36000, 46000, 66000; в – 116000; г – 126000, 176000, 276000;
д – 236000,246000, 266000; е – 336000, 346000, 366000;
ж – 436000, 446000,466000; з – 36000К; і – 56000; к – 86000; л – 356000; м – чашковий; н – 506000
Зі збільшенням кута контакту осьова вантажність зростає за рахунок зменшення радіальної (табл.2), а гранична швидкохідність підшипника внаслідок підвищеного ковзання знижується на 25%.
Тільки радіально-упорні підшипники з невеликим кутом контакту ( ) за швидкісними можливостями не поступаються радіальним однорядним кульковим підшипникам.
Таблиця 2
Кут контакту й осьова вантажність радіально-упорних підшипників
Тип підшипника | Осьова вантажність, % від невикористаного допустимого радіального навантаження | |
36000; 236000; 336000 | 12 | До 70 |
46000; 246000; 346000 | 26 | До 150 |
66000;266000; 366000 | 36 | До 200 |
Радіально-упорні однорядні підшипники типів 36000,46000,66000 здатні сприймати осьове навантаження тільки в одному напрямку, тому для фіксації вала в обидва боки вони, як правило, встановлюються по два підшипники на вал в опору. Інші підшипники (крім підшипників, представлених на рис.9, ж, м, н) здатні сприймати осьове навантаження в двох напрямках.
Сепаратори підшипників можуть бути штампованими або точеними з кольорових металів чи текстоліту. Центрування масивних сепараторів у більшості випадків виконують за бортиками внутрішніх кілець. Останнім часом широко застосовують радіально-упорні підшипники, сепаратори яких центруються за бортиками зовнішніх кілець (рис.9, з), що є більш доцільним для швидкісних вузлів, тому що поліпшується змащення місць тертя сепаратора об кільце, сепаратор у процесі роботи самобалансується, знижується барботаж мастила. Підшипники цього типу і підшипники з кутом контакту 150 призначені для опор з підвищеною частотою обертання.
Підшипники типу 6000 (рис.9, а) мають зйомне зовнішнє кільце, що дозволяє робити роздільний монтаж внутрішніх і зовнішніх кілець. Радіально-упорні підшипники, одне кільце яких роз’ємне (рис.9, в, г), можуть мати у двох, трьох або чотирьох точках контакт кульок з кільцями. Наявність розрізного кільця дозволяє застосувати цільний точечний сепаратор і встановити максимальне число кульок. Ці підшипники точно фіксують вал в осьовому напрямку.
Здвоєні підшипники (рис.9, д, е, ж) спеціально підбираються для рівномірного розподілу діючого навантаження між підшипниками комплекту. При парній установці можна здійснювати попередній натяг, що різко підвищує жорсткість і точність обертання опори.
До групи радіально-упорних підшипників відносяться чашкові підшипники (рис.9, м, н), які широко застосовуються в приладобудуванні. Ці підшипники випускають із зовнішнім діаметром від 1 мм.
Радіально-упорні шарикопідшипники використовують у шпинделях металорізальних і деревообробних верстатів, у малих електродвигунах, центрифугах, черв’ячних редукторах, приладах тощо.
... номенклатури комплектуючих виробів тракторів, що вимагають подальшого вдосконалювання й дослідження з оцінки їхньої безвідмовності, а також закономірностей зміни показників безвідмовності комплектуючих виробів. Розглянемо на прикладі колісних тракторів класу 1,4, експлуатація яких проходила в нормальних умовах у господарствах Південної зони України, методику виявлення закономірності зміни їхніх ...
... дипломного проекту. Рисунок 3.1 – Схема електрична структурна пристрою контролю середнього значення кутової швидкості 4. Розробка принципової схеми комп’ютеризованої вимірювальної системи параметрів електричних машин з газомагнітним підвісом 4.1 Аналіз лінійного фотоприймача Фотоелектричні перетворювачі площа-напруга (ППН) використовуються у багатьох пристроях, таких як перетворювач ...
... конденсаторів багато в чому визначається строками й способами чищення. Пропонується методика визначення оптимальних строків чищення з урахуванням температури охолодної води, її забруднення, режиму роботи енергоблоку й вибору оптимального способу для умов конкретних ТЕС і АЕС. Оскільки найближчим часом проблеми реабілітації ТЕС не можуть бути вирішені шляхом глобальних реконструкцій устаткування, ...
... груп основних засобів становить їхню структуру. Поліпшення структури основних засобів, передовсім підвищення питомої ваги активної їх частини, сприяє зростанню виробництва, зниженню собівартості продукції, збільшенню грошових нагромаджень підприємства. Необхідною умовою правильного обліку й планування відтворення основних фондів підприємств є їхня класифікація. Найбільше економічне значення має ...
0 комментариев