2.8 Конічні роликопідшипники

 

Конічні роликопідшипники призначені для сприйняття радіальних і осьових навантажень (рис.10). Здатність сприймати осьові навантаження залежить від кута конусності зовнішнього кільця. При його збільшенні осьова вантажність зростає, при цьому зменшується радіальна (табл.3).

Таблиця 3

Осьова вантажність конічних роликопідшипників

Тип підшипника Осьова вантажність, % від невикористаного допустимого радіального навантаження
7000; 67000 До 70
27000 До 150
97000 До 40
77000 До 20

Допустимі частоти обертання конічних роликопідшипників у порівнянні з підшипниками, які мають циліндричні ролики, значно нижчі, вони приблизно такі ж, як у сферичних роликопідшипників. Конічні роликопідшипники розйомні, що дозволяє робити роздільний монтаж і демонтаж зовнішніх і внутрішніх кілець.

Поряд з основною конструкцією (рис.10, а) випускають роликопідшипники наступних різновидів:

1. З упорним бортом на зовнішньому кільці (рис.10, б), наявність борта дозволяє робити наскрізне розточення корпусу, не створюючи в ньому заплічок;

2. З великим кутом конусу зовнішніх кілець (рис.10, в), вони добре працюють при великих осьових навантаженнях;

3. Дворядні (рис.10, г);

4. Чотирирядні (рис.10, д)

Однорядні підшипники (рис.10, а) повинні для фіксування положення вала встановлюватися парно.

Дво- і чотирирядні підшипники фіксують положення вала відносно корпусу в осьовому напрямку в обидва боки.

а) б) в) г) д)

Рис.10. Роликопідшипники конічні типів:

а – 7000; б – 6700; в – 27000; м – 97000; д – 77000

Під час монтажу і в процесі експлуатації однорядних конічних підшипників потрібне ретельне регулювання осьових проміжків. При цьому необхідно уникати дуже малих чи, навпаки, надмірно великих проміжків, які можуть привести до неприпустимого підвищення робочої температури і навіть руйнування деталей підшипника.

Однорядні конічні роликопідшипники застосовують у колесах літаків, автомобілів, вагонеток і кранів, на катках гусеничних тракторів, у циліндричних редукторах середньої і великої потужності, а також у черв'ячних редукторах, коробках передач, у металорізальних верстатах.

Під час монтажу дворядних і чотирирядних конічних роликопідшипників не потрібне регулювання проміжків. При утворенні в процесі експлуатації великих проміжків їх зменшують підшлифовкою дистанційних кілець.

Дворядні конічні роликопідшипники використовують у потужних редукторах, в опорах барабанів і інших важконавантаженних вузлах. Чотирирядні конічні роликомідшипники застосовуються в основному для опор валів прокатних станів.

2.9 Упорні кулькові підшипники

 

Упорні кулькові підшипники можуть сприймати тільки осьові навантаження: одинарні (рис.11, а) – в одному напрямку, подвійні (рис.11, б) – у двох напрямках.

а) б)

Рис.11. Кулькові підшипники упорні:

а – одинарні; б – подвійні

Граничні частоти обертання упорних підшипників обмежені, тому при підвищених значеннях частоти обертання й особливо на горизонтальних валах застосовувати їх не рекомендується. У цьому випадку доцільно встановлювати радіальні однорядні кулькові підшипники зі збільшеними внутрішніми проміжками, при великих навантаженнях - радіально-упорні кулькові чи роликові підшипники. Упорні кулькові підшипники можуть виготовлятися з підкладними сферичними кільцями.

Сепаратори упорних підшипників можуть бути штампованими з листової сталі, масивними з бронзи й антифрикційної або звичайної сталі.

Упорні кулькові підшипники застосовують у тихохідних редукторах (наприклад, черв'ячних), для гаків кранів, засувок поворотних пристроїв тощо.

 

2.10 Упорні роликопідшипники

 

 Упорні роликопідшипники можуть сприймати великі осьові навантаження, а деякі з них і невеликі радіальні (рис.12).


Рис.12. Роликопідшипники упорні типів:

а – 9000; б – 19000; в - 39000

Швидкохідність цих підшипників низька, тому при великих осьових навантаженнях і значній частоті обертання замість них застосовують радіально-упорні підшипники з великим кутом контакту.

Співвідношення вантажності і швидкохідності основних типів підшипників наведені в табл.4.

Упорні роликопідшипники підрозділяються за формою роликів на три види:

1. З циліндричними роликами (рис.12, а) – з одним коротким чи декількома роликами різної довжини в кожному гнізді сепаратора, що необхідно для зменшення неминучого ковзання роликів, обумовленого різницею лінійних швидкостей за довжиною ролика;

2. З конічними роликами (рис.12, б), вершини конусів роликів перетинаються звичайно в одній точці на осі підшипника. Ці підшипники можуть мати обидва кільця з бортами або одне кільце з бортом, інше – плоске;

3. З бочкоподібними роликами (рис.12, в), здатними сприймати поряд з осьовими, невелике радіальне навантаження; для створення надійної масляної плівки між бортом і сферичними торцями роликів використовують рідкий мастильний матеріал.

Таблиця 4

Вантажність і швидкохідність основних типів підшипників

Тип підшипника

Умовні

позначення

Вантажність

Гранична частота обертання, об/хв.

1 2 3 4

Кулькові підшипники:

радіальний однорядний

сферичний дворядний

00000

1000

1*

0,8

1*

0,9

Роликопідшипник:

з короткими циліндричними роликами

сферичний дворядний

2000

3000

1,5

2,0

1

0,7

Кульковий підшипник радіально-упорний 36000 1,2 1

Роликопідшипник конічний:

однорядний

дворядний

чотирирядний

7000

97000

77000

2,0

3,8

7,2

0,7

0,6

-

Кульковий підшипник упорний 8000 - 0,3

* За одиницю прийняті радіальна вантажність і гранична частота обертання радіальних однорядних підшипників 00000, що мають ті самі радіальні розміри.

Сепаратори упорних роликопідшипників виготовляють з кольорових металів і сталей.

Упорні роликопідшипники використовують у глобоїдних редукторах, натискних пристроях прокатних станів, столах металорізальних верстатів тощо.


Література

1. Бейзельман Р.Д., Цыпкин Б.В., Перель Л.Я. Подшипники качения. Справочник.- М.: Машиностроение, 1975.-572 с.

2. Ковалев М.П., Народецкий М.З. Расчет высокоточных шарикоподшипников. -М.: Машиностроение, 1980.-373 с.

3. Опоры осей валов машин и приборов /Н.А. Спицин, М.М. Машнев, Е.Я. Красковский и др.-Л.: Машиностроение, 1970.-520 с.

4. Подшипники качения. Каталог-справочник.-М.: НИИНавтопром, 1972.-465 с.

5. Подшипники качения: Справочник-каталог /Под ред. В.Н. Нарышкина и Р.В. Коросташевского.-М.: Машиностроение, 1984.-280 с., ил.

6. Спицин Н.А., Яхин Б.А., Перегудов В.Н. Расчет и выбор подшипников качения. Справочник.-М.: Машиностроение, 1974.-56 с.

7. Спришевский А.И. Подшипники качения.-М.:Машиностроение, 1969.- 632 с.


Информация о работе «Експлуатаційні характеристики підшипників»
Раздел: Промышленность, производство
Количество знаков с пробелами: 26598
Количество таблиц: 6
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
62410
14
0

... номенклатури комплектуючих виробів тракторів, що вимагають подальшого вдосконалювання й дослідження з оцінки їхньої безвідмовності, а також закономірностей зміни показників безвідмовності комплектуючих виробів. Розглянемо на прикладі колісних тракторів класу 1,4, експлуатація яких проходила в нормальних умовах у господарствах Південної зони України, методику виявлення закономірності зміни їхніх ...

Скачать
129405
15
14

... дипломного проекту. Рисунок 3.1 – Схема електрична структурна пристрою контролю середнього значення кутової швидкості 4. Розробка принципової схеми комп’ютеризованої вимірювальної системи параметрів електричних машин з газомагнітним підвісом 4.1 Аналіз лінійного фотоприймача Фотоелектричні перетворювачі площа-напруга (ППН) використовуються у багатьох пристроях, таких як перетворювач ...

Скачать
174100
29
15

... конденсаторів багато в чому визначається строками й способами чищення. Пропонується методика визначення оптимальних строків чищення з урахуванням температури охолодної води, її забруднення, режиму роботи енергоблоку й вибору оптимального способу для умов конкретних ТЕС і АЕС. Оскільки найближчим часом проблеми реабілітації ТЕС не можуть бути вирішені шляхом глобальних реконструкцій устаткування, ...

Скачать
110580
7
5

... груп основних засобів становить їхню структуру. Поліпшення структури основних засобів, передовсім підвищення питомої ваги активної їх частини, сприяє зростанню виробництва, зниженню собівартості продукції, збільшенню грошових нагромаджень підприємства. Необхідною умовою правильного обліку й планування відтворення основних фондів підприємств є їхня класифікація. Найбільше економічне значення має ...

0 комментариев


Наверх