3. Аналіз сучасного стану та перспективи розвитку туризму миколаївської області
Аналіз сучасного стану туризму в Миколаївській обл. свідчить про те, що вона є невід’ємною складовою туристичної гілки України, оскільки володіє багатьма перерахованими ресурсами, і має зручне положення для розвитку туризму.
У Миколаївській обл. за даними Управління ліцензування та контролю за туристичною діяльністю працюють 63 суб’єкти туристичної діяльності, з них туроператорів – 10, турагентів – 53.
Кількість туристів, які відвідали Миколаївську обл. та приріст туристичних потоків можна прослідкувати нижче (Таблиця 1).
Таблиця 1. Туристи, які були обслуговані суб'єктами туристичної діяльності Миколаївської обл.
| 2005 р. | 2006 р. | 2007 р. |
Кількість туристів, обслуговуваних суб'єктами туристичної діяльності. | 53802 ос. | 48689 ос. | 58082 ос. |
Кількість іноземних туристів, обслуговуваних суб'єктами туристичної діяльності. | 8282 ос. | 4134 ос. | 6422 ос. |
Кількість туристів – громадян України, які виїжджали за кордон, обслуговуваних суб'єктами туристичної діяльності. | 3188 ос. | 5508 ос. | 6860 ос. |
За даними служби туризму та курортів України приріст кількості туристів на Миколаївщині значно виріс. Миколаївська, порівняно невелика область, займає восьме місце в Україні за обсягом наданих туристичних послуг. Тільки за першу половину 2007 р. в області об’єм послуг, наданий 19 тис. туристів, склав 7,2 млн. грн. прибутку.
На території Миколаївської обл. розташовані три розвинуті курортні зони відпочинку – Очаків, Рибаківка, Коблеве.
Очаків – кліматичний курорт. Санаторії й будинки відпочинку Очакова гарні для сімейного відпочинку. Піщані пляжі мають пологе дно й тягнуться уздовж усього узбережжя. Узбережжя цікаве унікальними природними об’єктами – піщаними косами, мальовничими обривами, балками, мілководними затоками, озерами й солончаками. Саме місто багате на визначні місця – музей Суворова, залишки турецької місцини Ачи-кале – крім цього, звідси легко потрапити на унікальну Кінбурнську косу, легендарний острів Майський (штучний острів, де знаходиться «база морських котиків») та ін.
На території Очаківського району розташовані 41 база відпочинку, 15 санаторно-курортних закладів.
Курорт Рибаківка розташований в екологічно чистому районі на березі Чорного моря в тихій, затишній бухті, з піщаними пляжами та теплим морем. Вздовж берега простягнулась широка смуга соснового лісу. Поряд знаходиться лікувальне грязе-сольове озеро Тузли. Аналіз грязей Тузли показав, що вони володіють сильними лікувальними властивостями. Грязелікування – це один з перспективних напрямків розвитку курорту. Море, ліс, степ та близькість сольового озера створюють унікальний мікроклімат, що сприяє оздоровленню дихальної та серцево-судинної систем організму.
В зоні відпочинку Рибаківка свої послуги відпочиваючим пропонують 65 баз відпочинку та пансіонатів. Приємному та комфортному відпочинку сприяє розвинута інфраструктура курортної зони. До послуг відпочиваючих магазини, ресторани, бари, кафе, дискотеки, кінотеатри, гральні зали, більярдні клуби, луна-парк, водні атракціони та пляжі. Організовуються різноманітні екскурсії. Працюють пошта, відділи зв’язку, ощадний банк, пункти обміну валюти.
Коблево – найвідоміший та найрозвиненіший курорт на Чорноморському узбережжі Миколаївської обл. На території розташовано 83 бази відпочинку.
Відпочинок у Коблево славиться своєю різномаїтністю, це кращий вибір для молодих й активних людей. На курорті багато зелені, значні хвойні масиви, регулярно влаштовуються екскурсії в Миколаїв, Одесу, Кишинів, Херсон, Ольвію, Асканію-Нову. Також на курорті пропонуються різноманітні види відпочинку і розваг, такі як: водні гірки, прогулянки на катерах, яхтах та водних мотоциклах, дитячі атракціони, молодіжні дискотеки та ін.
Але окрім основних курортних зон відпочинку на території Миколаївської обл. розташована велика кількість баз відпочинку.
На території Чорноморського узбережжя області розташовано 207 баз відпочинку.
На території Березанського району розташована 161 база відпочинку: с. Коблево – 82, с. Рибаківка – 61, с. Лугове – 13, с. Морське – 5.
На території Очаківського району розташовано 46 баз відпочинку: с. Чорноморка «Лагерна коса» – 17, с. Чорноморка – 21, с. Парутинне – 4, с. Покровка – 1, с. Покровське – 3.
Йде активне будівництво нових об’єктів. Слід відмітити, що якість та дизайн нових баз відпочинку відповідає європейським стандартам.
Найбільш повне й оптимальне задоволення туристських потреб здійснюється через розгалужену систему засобів розміщення, що проходять процедуру підтвердження відповідності міждержавним стандартам і правилам обов'язкової сертифікації готельних послуг та послуг харчування. У Миколаївській обл. (за даними органів статистики) працює 31 готель, з них у м. Миколаєві – 18.
Але також не можна не зазначити про проблеми, які заважають розвивати туристичну галузь на міжнародному рівні.
Одна з вагомих причин невдалого господарювання Миколаївської обл. у сфері туристичного бізнесу – недостатній рівень розвитку та недосконалість туристичної інфраструктури. За даними 2006 р. з усієї кількості готельних комплексів тільки незначна частина відповідає сучасним нормам, 80% готельних підприємств потребують ремонту, номери – реконструкції та переоснащення, технологія обслуговування – автоматизації та комп'ютеризації. Назріла необхідність розвивати мережу комфортабельних готелів і кемпінгів, насамперед уздовж міжнародних транспортних коридорів, що проходять через територію Криму.
Головними зовнішніми факторами, які стримують розвиток туристичного бізнесу у Миколаївському регіоні, є несприятливість існуючих умов для підприємництва взагалі та туристичного бізнесу зокрема, недосконалість і навіть певна агресивність нормативно-правового поля і, як наслідок, відсутність необхідних інвестицій для розвитку туристичного бізнесу – як внутрішніх (через тривалу економічну кризу), так й іноземних (через несприятливий інвестиційний клімат).
Важливим кроком для розвитку туристичної інфраструктури області стало прийняття розпорядження голови облдержадміністрації «Про забезпечення виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2004 р. №612 «Про затвердження Програми розбудови туристичної інфраструктури за напрямками національної мережі міжнародних транспортних коридорів та основних транспортних магістралей у 2004–2010 рр. у Миколаївській обл.» від 22.07.2004 р. №333-р. Відповідно до нього спільно з Державним лісогосподарським об'єднанням «Миколаївлі» у Миколаївській обл. планується провести облаштування 9 місць для короткочасного відпочинку автотуристів, які прямують у Миколаївську обл. чи в Крим на відпочинок. З цією метою вибрано місця з розвинутою технічною інфраструктурою (наявність електромережі, води тощо), поблизу рекреаційних водоймищ, у туристично привабливих місцях. Також визначаються ділянки з метою розбудови туристичної інфраструктури на основних транспортних магістралях. Будуть використовуватися автономні магістралі: Київ – Первомайськ – Миколаїв – Крим; Одеса – Миколаїв – Крим; Дніпропетровськ – Миколаїв – Крим у тих ділянках, які проходять через територію Миколаївської обл.
У Миколаївській обл. вже облаштовано 6 об'єктів короткочасного відпочинку автотуристів по трасі Миколаїв-Дніпропетровськ та місця відпочинку в сел. Катеринівка та сел. Куріпчино.
Управління з питань туризму і курортів облдержадміністрації координує діяльність місцевих органів влади та є розпорядником коштів з двох обласних програм, зокрема Програми розвитку туризму в Миколаївській обл. на 2002–2010 рр. (нова редакція), затвердженої рішенням обласної ради від 05.03.2004 р. №5 та Програми соціально-економічного розвитку зон відпочинку Чорноморського узбережжя Миколаївської обл. (нова редакція), затвердженої рішенням обласної ради від 27.05.2005 р. №2.
Обидві програми спрямовані на вирішення актуальних завдань для соціально-економічного розвитку області.
Завданням Програми розвитку туризму в Миколаївській обл. на 2002–2010 рр. є:
1. Забезпечення сталого розвитку туристичної галузі та підвищення частки її доходів у макроекономічних показниках;
2. Підвищення рівня життя громадян і створення додаткових робочих місць;
3. Збільшення частки очікуваних доходів від туристичної галузі в державному бюджеті;
4. Підвищення іміджу Миколаївської обл.
Головна мета Програми соціально-економічного розвитку зон відпочинку Чорноморського узбережжя Миколаївської обл. полягає у:
1. Сприянні створенню сучасної матеріальної бази, мережі побутових послуг, конкурентоспроможних як на внутрішньому, так і на міжнародному ринках, здатних максимально задовольнити потреби відпочивальників;
2. Створити умови для залучення інвестицій у туристично-рекреаційну галузь області;
3. Збільшити доходи до державного бюджету;
4. Підвищити імідж Миколаївської обл.
З метою забезпечення у м. Миколаєві державної політики у галузі туризму, розвитку туристичної та курортно-рекреаційної сфери вивчається можливість фінансування і будівництва (на території Парку культури та відпочинку «Перемога») аквапарку з культурно-дозвільним центром, готелем, басейном для купання, спортивними майданчиками, стадіоном та іншими об’єктами.
У Миколаївській обл. створено 3 туристично-інформаційні центри, розроблено порядок їх функціонування та розміщено в Миколаєві та Вознесенську. Також створено єдину інформаційну систему з повним банком даних про послуги, що надаються туристичними підприємствами, маршрути, об’єкти, заклади розміщення туристів, ціни, транспортне забезпечення та облаштування.
У районах області визначені місця для паркування та короткотермінових зупинок туристично-екскурсійних автобусів, біля об’єктів культурної спадщини, музеїв. Визначені та впорядковані місця для організації масового відпочинку громадян у вихідні та святкові дні.
Розроблені та впроваджені нові екскурсійні маршрути: «Сивий Кінбурн – перлина Північного Причорномор’я», «Місто давніх греків – Ольвія», «Винний тур у «Радсад».
Одним із популярних маршрутів по Миколаївській обл. є екологічна подорож, яка включає в себе відвідування Гранітно-Степового Побужжя та виїзд в район Коблево. Першого дня проводиться виїзд до Регіонального Ландшафтного Парку «Гранітно – Степове Побужжя»:
· екскурсія до музею ракетних військ стратегічного призначення (унікальний музей на місці колишньої секретної військової бази для запуску ядерних ракет; єдиний подібний у світі музей знаходиться у США);
· Мигійські пороги і Протичанська Скеля в урочищі Протич (мальовниче озеро у давньому гранітному кар’єрі);
· Гардовий острів та місце Буго-Гардової козацької паланки (мальовничий гранітний каньйон Південного Бугу)
На другий день проводяться виходи на такі маршрути:
· гранітні каньйони Мертвоводу і Арбузинки (унікальні ландшафти, заповідна флора і фауна, геологічні заказники та пам’ятки, заповідні урочища);
· виїзд в район Коблево до Регіонального Ландшафтного Парку «Тілігульський» (мілководні острови, які населяють водолюбові птахи).
Також проводяться найрізноманітніші маршрути вихідного дня по визначним природним і культурним пам’яткам області.
Ще одним важливим напрямком розвитку туризму є рекламно-інформаційна діяльність. Тому постійно ведеться робота щодо розроблення, видання та розповсюдження рекламно-інформаційної продукції у вигляді календарів, буклетів, брошур. Така продукція надає можливість ознайомлювати та пропагувати природно-рекреаційні можливості області.
Окрім буклетів та маршрутів розроблені та випущені: туристична карта Миколаївської обл., рекламний диск «Миколаївщина запрошує», відеофільм «Відпочивай активно».
З метою забезпечення надання якісного туристичного супроводу та екскурсійного обслуговування груп туристів, створення бази даних про наявні в Україні кадри туристичного супроводу видаються дозволи на право здійснення туристичного супроводу. Видача дозволів на право здійснення туристичного супроводу здійснюється акредитаційною комісією облдержадміністрації.
З метою просування туристичного продукту Миколаївської обл. на вітчизняний та міжнародний ринок туристичні підприємства області та управління беруть активну участь у вітчизняних і міжнародних виставках туристичного спрямування. Крім того, проводяться прес-тури для національних та обласних ЗМІ найцікавішими місцями області.
Отже, на основі вищесказаного можна окреслити перспективи розвитку туризму на території Миколаївської обл., які спеціалісти вбачають, насамперед, у розробці регіональної програми розвитку туристично-рекреаційного комплексу, першочерговими завданнями якої повинні стати:
· залучення внутрішніх та іноземних інвесторів до розбудови інфраструктури регіонального туристичного рекреаційного комплексу;
· розвиток матеріально-технічної бази та реконструкції існуючої мережі закладів туристичного обслуговування;
· поліпшення системи ціноутворення та податкової політики в рекреаційній сфері;
· вдосконалення організації туристичної діяльності на Миколаївщині (наприклад, розширення мережі туристичних клубів, відбір осель для розвитку сільського туризму, активне залучення до туристичної діяльності різних організацій, господарств, комерційних структур);
· сприяння поширенню інформації про рекреаційні можливості території серед вітчизняних та зарубіжних споживачів тур продукту;
· використання природно-рекреаційних ресурсів для організації пізнавально-розважальних та наукових комплексів.
Реалізація цих завдань створить необхідні передумови для успішного розвитку туризму в області, дасть можливість підвищити рівень зацікавленості у туристів.
Туристично-рекреаційна галузь – одна з найперспективніших в досліджувані краї, розвиток якої дасть можливість отримувати міжнародні інвестиції, стимулювати підприємницьку діяльність, кардинально поліпшити соціально-економічну ситуацію у Миколаївській обл. Але автор вважає, що туристичний та природно-рекреаційний потенціал Миколаївщини можна використовувати набагато ефективніше.
Висновки
У результаті опрацювання значної кількості джерел і літератури, всебічного дослідження теми курсової роботи, автор дійшла наступних висновків.Миколаївська обл. має вигідне фізико-географічне положення для розвитку туристичної галузі. Клімат помірно континентальний з м'якою зимою і жарким посушливим літом. Корисні копалини представлені головним чином нерудним комплексом.
Промисловий потенціал області представлений головним чином в містах обласного підпорядкування. Сільське господарство друга по об'ємах і перша по зайнятості трудових ресурсів сфера матеріального виробництва області. Виробнича структура сільського господарства – рослинництво та тваринництво.
У Миколаївській обл. функціонує потужна транспортна система до складу якої входять: залізничний, автомобільний, морський, річковий, трубопровідний, електронний та повітряний транспорт.
Область має потужні природно-рекреаційні ресурси: сприятливі кліматичні умови, значні водні ресурси, у тому числі акваторія Чорного моря та лимани, багатий та різноманітний тваринний та рослинний світ.
Наявність вищенаведених ресурсів дає можливість для розвитку багатьох видів активного туризму – пішохідного, велосипедного, кінного, дайвінгу, яхтингу. Особливої уваги потребують такі об'єкти природно-заповідного фонду як Чорноморський біосферний заповідник, природний заповідник Єланецький степ, регіональний ландшафтний парк Гранітно-степове Побужжя, регіональний ландшафтний парк «Тилігульський», регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса». Цілюще повітря українського степу сприяє лікуванню органів дихання.
Також пріоритетним є розвиток зеленого туризму.
На жаль, в Миколаївській обл. існують певні проблеми, які пов'язані з екологічним станом території, недостатнім фінансуванням туристичної галузі та застарілою ресурсною базою.
Проте в краї є всі необхідні складові для розвитку туристичної індустрії: сприятливі економічні та природні умови, потужна рекреаційна база, трудові ресурси. Тому автор може констатувати що Миколаївська обл. є перспективним регіоном для розвитку туризму, але її туристичний потенціал можна використовувати набагато ефективніше.
Список літератури
1. Бондарчук-Чугуніна І.Ю. Розвиток культуро-історичного туризму на Миколаївщині. – К.: Край, 2007. – 20 с.
2. Виборной П. Николаев. – Одесса: Маяк, 1979. – 88 с.
3. Вихристенко Б.І., Сучасний стан і завдання розвитку туристичної галузі України. // Туристично-краєзнавчі дослідження: Зб. наукових статей. – Вип. 1. – К.: КМ «Трейдинг», 1998. – С. 11–15.
4. Географічна енциклопедія України: У 3 т. – К.: Українська Радянська Енциклопедія, 1990. – Т. 2. – 480 с.
5. Ивченко А.С. Вся Украина. – К.: ГНПП «Картография», 2005. – 656 с.
6. Історія міст і сіл УРСР: У 26 т.: Т.: Миколаївська область. – К.: Голов. ред. УРЕ АН УРСР, 1967. – 772 с.
7. Козявкін А.П. Миколаївщина. – Миколаїв: ПП Шамрай, 2003. – 144 с.
8. Колесник А.М. Туристскими тропами Николаевщины. – Одесса: Маяк, 1987. – 96 с.
9. Коренєв І.О. Миколаївська область. – К.: Радянська школа, 1958. – 104 с.
10. Кремко А.А. Заповедные места Николаевщины. – Одесса: Маяк, 1985. – 79 с.
11. Лисецкий Ф.Н., Молодецкий А.Э. География Николаевской области: природа, население, хозяйство. – Николаев: Наука, 1990. – 64 с.
12. Любіцева О.О., Панкова Є.В. Туристичні ресурси України. – К.: Альтерпрес, 2007. – 396 с.
13. Масляк П.О. Рекреаційна географія. – К.: Знання, 2008. – 343 с.
14. Мацола В.І. Рекреаційно-туристичний комплекс України. – Львів: Колос, 1997. – 259 с.
15. Панкова Є.В. Туристичне краєзнавство. – К.: Альтерпрес, 2003. – 352 с.
16. Природа рідного краю / В.М. Скляренко, М.О. Панкова. – Харків:
Фоліо, 2008. – 319 с.
17. Смаль І.В. Основи географії, рекреації і туризму. – Ніжин: НДПУ ім. М. Гоголя, 2004. – 264 с.
18. Стафійчук В.І. Рекреалогія. – К.: Альтерпрес, 2006. – 264 с.
19. Туризм в Україні: Статистичний збірник. – К.: Держкомстат України, 2008. – 217 с.
20. Туристичні ресурси України. – К.: ІТФПУ, 1996. – 350 с.
21. Україна: Путівник / О. Зінкевич, В. Гула. – К.: Смалоскип, 1993. – 450 с.
... ії населеного пункту в розрізі земельно-оціночних одиниць; * об’єднання земельно-оціночних одиниць в економіко-планувальні зони за ступенем цінності території та її функціональним призначенням. Території сіл Новомихайлівської сільської ради невеликі за площею, практично однорідні за рентоутворюючими факторами, тому в них виділення земельно-оціночних одиниць та економіко-планувальне зонування ...
... обласного і районного підпорядкування. Для проведення реєстрації землекористувань та землеволодінь використовується план території відповідної ради з відображенням меж кожного землекористувача. Для забезпечення створення і функціонування автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру, можливостей ефективної обробки і управління інформацією у відповідній інформаційній системі, пі ...
... 63 одиниці Махе та загальною мінералізацією 0,7 г/л. Курорт Солоний лиман — рівнинний грязевий і бальнеологічний курорт степової зони, розташований у Новомосковському районі за 20 км від Дніпропетровська. Лікувальні природні ресурси — грязь і ропа лиману хлоридно-сульфатно-гідрокар-бонатно-натрієвого складу з мінералізацією 31 г/л, а також слабо мінералізована (0,26 г/л) гідрокарбонатно-хлоридно ...
... , ніж на Львівщині. Таким чином, в області склалася складна і негативна тенденція погіршення ситуації в сфері зайнятості населення. II Розділ. Аналіз факторів розміщення продуктивних сил 2.1 Основні показники соціально-економічного розвитку Львівської області Згідно з даними обласного управління статистики у І півріччі 2009 року проти І півріччя 2008 року випуск промислової продукції ...
0 комментариев