4. Недоліки в оформленні договорів застави та гарантійних листів, що призводять до їх недійсності.
В Україні, в практиці банківського кредитування, завжди найбільш “популярним” способом забезпечення кредитів, про що вже зазначалось, виступала і, мабуть, залишиться такою в найближчі роки, застава майна. Дослідження кредитної діяльності низки комерційних банків Києва, Вінниці, Житомиру, Хмельницького показали, що близько 60% кредитів було надано позичальникам саме під цей вид забезпечення[21]. Причому, переважну більшість серед всього заставленого майна займають товарів в обігу, нерухоме майно (будівлі, споруди, житлові приміщення) та транспортні засоби. Кредити під гарантію і поруку становлять 34%, а решта припадає на вже згадуване страхування відповідальності позичальників. (Дані, на жаль, знайдено дворічної давності, але дозволю собі зауважити, що вони відповідають дійсності щодо структури наданих комерційними банками кредитів з точки зору використання різноманітних способів забезпечення і в даний час.)
Зважаючи на світовий досвід банківської діяльності, необхідно відзначити, що в Україні практично не застосовувались такі способи забезпечення як застава землі та застава цінних паперів за рахунок яких можна було б значно розширити структуру кредитів, що було пов`язано перш за все із відсутністю необхідних норм у чинному законодавстві або ж їх недосконалістю. Слід зазначити, що у зв`язку з процесами реформування в сфері права володіння на землю у вітчизняному законодавстві ця ситуація повинна змінитися, зважаючи на істотні переваги землі в якості заставленого майна перед іншими майновими цінностями, про що було зазначено вище.
Що ж, будемо сподіватися, що у зв`язку з розпочатими новим урядом України процесами реформування в сфері економічних та правових відносин, ситуація із використанням банками різних способів забезпечення кредитів зміниться на кращу, та в банків буде менше проблем із реалізацією свого права на забезпечення, а також стане можливим використання більш різноманітних інструментів забезпечення в практиці кредитування, а перш за все в сфері кредитування малого та середнього підприємництва. Вітчизняні банки вже не будуть обмежуватися лише класичним способом – заставою майнових цінностей та прав, а охоче перейдуть на інші способи, такі як страхування, порука, застава цінних паперів, страхових полісів, дорожніх документів, цесію тощо, що зараз не дуже поширені в вітчизняній практиці банківського кредитування.
м. Київ
15.01.2000 р. _______________________________
(особистий підпис)
1. Закон України №2654-ХІІ від 02.10.1992 р. Про заставу (із змінами та доповненнями) // Комп'ютерна система ЛІГА.
2. Положення НБУ від 28.09.1995 р. Про кредитування (із змінами та доповненнями) // Комп'ютерна система ЛІГА.
3. Банковский портфель - 3 (под ред. Коробова Ю.) - М.: Соминтэк, 1995.
4. Банковское дело (под ред. проф. Колесникова В.И., Кролевецкой Л.П.). - М.: Финансы и кредит, 1995.
5. Банковское дело (под ред. проф. Лаврушина О.И.). - М.: Финансы и статистика, 1998.
6. Валравен И.К. Управление рисками коммерческого банка. - Вашингтон, 1993.
7. Вступ до банківської справи (під ред. проф. Савлука М.І.). - К.: Лібра, 1998.
8. Дохлые бабки // Бизнес, 22 ноября 1999 г..
9. Заржицький О., Левченко А. Застава як засіб забезпечення виконання зобов'язань. // Право України, 1996, №7.
10. Клапків М.С. Кредитно-страховий альянс. – Тернопіль: Збруч, 1995.
11. Котовенко И.И. Безопасность кредитной деятельности банка. - К.: Демократична Україна, 1997.
12. Кредитование (под ред. Гольцбера М.). - К.: Торгівельно-видавниче бюро ВНУ, 1994.
13. Кудряцев В.А., Кудрявцева Е.В. Основы организации ипотечного кредитования. - М.: Высшая школа, 1998.
14. Маркова О.Н., Сахарова Л.С., Сидоров В.Н., Коммерческие банки и их операции. - М.: ЮНИТИ, 1995.
15. Ольшанский А.И. Банковское кредитование (российский и зарубежный опыт). - М.: Российская Деловая Литература, 1997.
16. Основы банковского дела (под ред. проф. Мороза А.Н.). - К.: Либра, 1994.
17. Полфреман Д., Форд Ф. Основы банковского дела. - М.: ИНФРА, 1996.
18. Попова Г.С. Кредитная политика коммерческого банка. - М.: Бек, 1996.
19. Сусіденко В. Практичні поради щодо використання принципів банківського кредитування в умовах перехідної економіки. // Економіка України, 1998, №7.
20. Усоскин В.М. Современный коммерческий банк: управление и операции. - М.: ИПЦ "Вазар-Форро", 1994.
м. ________________ “____” ________ р.
_________________________________________________, далі по тексту Заставодержатель, в особі ________________________________________________________________, що діє на підставі ______________________________________________________________________, з однієї сторони та _______________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________, далі по тексту Заставодавець, в особі _________________________________________________, що діє на підставі _____________________________,
уклали цей договір про нижчезазначене:
Предмет договору.
1. Даний договір забезпечує вимогу Заставодержателя, що випливає з Кредитного договору №____ від “___” ________ р., укладеного між Заставодержателем та Заставодавцем та додаткових угоди по ньому по оплаті в обумовлені строки і розмірі кредиту в сумі ___________ грн. (_____________________________________________ гривень) та відсотків за його користування, а також неустойки у розмірі та у випадках, передбачених кредитним договором №____ від ”___” ________ р. та цим договором та сум, сплачених Заставодержателем при реалізації предмету застави.
2. Предметом застави є _____________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________, далі по тексту Майно.
Сторони оцінюють Майно у _______________ грн. (_____________________________________ ____________________________________________гривень).
3. Майно є власністю Заставодавця на підставі _________________________________________ _______________________________________________________________________________________
4. Заставодавець засвідчує, що:
4.1. на підставах, передбачених законодавчими актами України, на Майно може бути звернене стягнення;
4.2. Майно не підлягає вилученню і вільне від зобов`язань (в тому числі від зобов`язань за договорами застави), крім тих, що передбачені цим договором. Майно не передане в оренду третій особі.
4.3. до Майна не пред`явлені і не будуть пред`явлені майнові позови, пов`язані із його вилученням.
5. В разі, коли в момент настання терміну виконання зобов`язань по кредитному договору №___ від “___” ________ р., воно не виконане повністю, Заставодержатель має право одержати задоволення вимоги з вартості Майна на свій розсуд переважно перед іншими кредиторами, повідомивши Заставодавця про спосіб та умови реалізації. Таке повідомлення автоматично стає невід`ємною частиною даного договору і погодження не потребує.
Права та обов`язки сторін6. Заставодержатель має право:
6.1. без будь-яких обмежень зі сторони Заставодавця (або третьої особи, у якої знаходиться майно) перевірити документально або фактично наявність, розмір, стан і умови зберігання Майна.
6.2. вимагати від Заставодавця вжиття заходів, необхідних для збереження Майна, проведення поточного ремонту та технічного обслуговування майна.
6.3. вимагати від будь-якої особи припинення посягання на предмет застави, яке загрожує втратою або пошкодженням останнього. Якщо предмет застави втрачено не з вини Заставодержателя і Заставодавець його не відновив або за згодою Заставодержателем не замінено на інше майно такої ж вартості, Заставодержатель має право вимагати дострокового виконання забезпеченого даною заставою зобов`язання.
7. Заставодавець зобов`язаний:
7.1. для укладання Договору, як його невід`ємну частину, передати Заставодержателя наступні документи:
а) копію документів, що підтверджують право власності на предмет застави;
б) рішення про передачу Майна у заставу;
в) _______________________________________________________________________
7.2. не пізніше 24 годин з моменту виявлення втрати або пошкодження Майна сповістити про це Заставодержателя та у триденний строк відновити або замінити Майно на інше за погодженням такої ж або більшої вартості, а також сповіщати Заставодержателя про всі зміни, що відбулись стосовно обставин, передбачених в п. 4 договору не пізніше 1 доби з часу, коли ці зміни сталися.
7.3. сплачувати передбачені законодавством всі податки та збори, пов`язані з Майном, яке передане у заставу.
7.4. не розпоряджатися (не відчужувати, не заставляти і не закладати, не передавати у користування і найом (оренду) та інше) Майно без письмової згоди Заставодержателя.
7.5. вживати заходи, необхідні для збереження Майна, включаючи цілодобову охорону протягом дії даного договору.
7.6. безумовно і за першою вимогою Заставодержателя дати можливість його представникам ознайомитися з бухгалтерськими документами, звітами та іншими документами щодо руху грошових коштів Заставодавців, у тому числі в іноземній валюті.
7.7. не розривати договір на розрахунково-касове обслуговування з Заставодержателем, не закривати рахунки в установі банку до повного виконання всіх зобов`язань по цьому договору, кредитному договору №____ від “___” ________ р. та додатковим угодам до них, в разі їх укладання.
7.8. при правомірному відчуженні Майна замінити його іншим майном такої ж, або більшої вартості, при обов`язковому узгодженні з Заставодержателем.
8. Заставодавець має право:
8.1. володіти та користуватися предметом застави відповідно до його призначення.
8.2. достроково виконати основне зобов`язання, якщо це не суперечить змісту зобов`язання.
Відповідальність сторін9. В разі невиконання чи неналежного виконання зобов`язань, передбачених цим договором, винна сторона відшкодовує іншій стороні всі завдані у зв`язку з цим збитки.
10. За невиконання чи неналежне виконання пп. 7.2 – 7.8 договору Заставодавець сплачує на користь Заставодержателя штраф у розмірі 100 відсотків від суми заставленого майна.
Ризик загибелі та зіпсування майна11. Ризик загибелі Майна або його зіпсування несе Заставодавець.
Реалізація заставленого майна12. Реалізація заставленого Майна, на яке звернено стягнення, проводиться шляхом продажу цього Майна за аукціоном, поза аукціону (за договором купівлі-продажу, через посередника шляхом укладання договору доручення, через судового виконавця) або іншим шляхом згідно до діючого законодавства України. Право вибору способу реалізації предмету застави належить Заставодержателю.
13. Звернення стягнення на заставлене Майно може здійснюватися сторонами: в судовому порядку (за рішенням арбітражного або третейського суду), в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса. Порядок звернення стягнення передує доарбітражне врегулювання спору. В разі недосягнення згоди звернення стягнення проводиться за рішенням арбітражного чи третейського суду або шляхом вчинення виконавчого напису нотаріуса.
Додаткові умови14. Договір вступає в дію з моменту його підписання сторонами. Договір діє до повного виконання зобов`язань Заставодавцем за кредитним договором №___ від “___” _______ р. та додатковими угодами до нього, в разі їх укладання.
15. Одностороння відмова Заставодавця від договору не дозволяється. Одностороння відмова Заставодержателя від договору можлива у випадках, передбачених законодавством та договором.
16. Доповнення договору та зміна окремих його положень здійснюється за письмово оформленою згодою сторін крім п. 5.
17. Всі повідомлення між сторонами здійснюються у письмовій формі шляхом направлення рекомендованих листів.
18. По всіх питаннях, не врегульованих цим Договором, сторони керуються чинним законодавством України.
19. Даний договір складений у двох оригінальних примірниках по одному для сторін, кожен з яких має однакову юридичну силу.
ЗАСТАВОДЕРЖАТЕЛЬ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ | ЗАСТАВОДАВЕЦЬ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
______________/__________________ _______________/________________
на _____________________________________________________________________________
(призначення позики)на строк до ____________________________________
в сумі __________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
(цифрами та прописом)При несплаті зазначено позики в строки, передбачені в кредитній угоді з _________________ ________________________________________________________________________________
(найменування позикоотримувача)надаємо право ___________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
(найменування установи банку)в безакцептному порядку здійснити її погашення з урахуванням належних відсотків платіжною вимогою (своїм розпорядженням) з нашого рахунку № ______________________ в ______________________________________________________________________________
(найменування установи банку)МФО __________________________________________
а у випадку недостатності грошових коштів – шляхом звертання стягування в установленому порядку на інші, належні нам цінності.
Дія гарантії припиняється після погашення зазначеної позики і відсотків по неї, а також по закінченню граничного строку гарантії, встановленого на ______________________________
Гарантійний лист укладено в двох примірниках українською мовою, кожен з яких має однакову юридичну силу (по одному примірнику для банку, де відкрито рахунок гаранта, і установи банку).
М.П. Керівник _____________/__________________
Головний бухгалтер _____________/__________________
“____” _________ р.
Договір добровільного страхування майнової відповідальності Страхувальника по виконанню фінансових зобов`язань
перед банком-кредитором по кредитній угоді
Nо ____________
м. __________ "___" ________ р.
__________________________________________________________, далі по тексту Страховик, в особі ________________________________________________________________, що діє на підставі _____________________________, ________________________________________________________ __________________________________________________________________________, далі по тексту Страхувальник, в особі _________________________________________________, що діє на підставі _____________________________, банк-Кредитор ___________________________________________ ___________________________________________, далі по тексту Кредитор, в особі ______________ ______________________________________________________________________, що діє на підставі ___________________________________________,
керуючись Законом України " Про страхування" від 07 березня 1996 року та Правилами № ____ від "____" _____ р. "Добровільного страхування майнової відповідальності страхувальника по виконанню фінансових зобов`язань перед банком-кредитором по кредитній угоді ",
уклали договір про нижчезазначене:
1.ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. За даним договором добровільного страхування страхується майнова відповідальність Страхувальника по виконанню фінансових зобов`язань перед банком-Кредитором по Кредитній угоді №_____ від "____" ______ р. в термін до "____" ______ року на слідуючих умовах:
Сума кредиту - _______________ грн. (__________________ гривень)
Строк повернення кредиту - до "____" _________ р..
Спосіб надання кредиту - ______________________________________.
Процентна ставка за користування кредитом - ___ (_________________________) % річних.
Цільове призначення - ____________________________________________________________.
(Відсотки по кредиту не страхуються.) /за текстом поданого зразка/
... не розраховувати ніякі ставки відсотків. РОЗДІЛ 4. ОХОРОНА ПРАЦІ В ЄМІЛЬЧИНСЬКОМУ ТВБВ КБ „ПРИВАТБАНК” ВИСНОВОК В даній роботі розглянута низька питань, які тісно пов‘язані із кредитним ризиком комерційного банку. Саме він представляє не впевненість у найбільш традиційні для банків України діяльності – кредитуванні. Але слід зауважити, що кредитний ризик не можна розглядати відірвано ...
... кредитоспроможність можуть погіршитися або покращитися. Тому увага кредитних працівників Київської філії АКБ “МТ-Банк” повинна акцентуватись на покращенні ризик-менеджменту самого банку.71 Глава 3. Шляхи вдосконалення мінімізації кредитного ризику комерційного банку. 3.1.Зарубіжний досвід щодо мінімізації кредитного ризику. При формуванні і вдосконаленні банківської системи України обов”язковою ...
... 'язання клієнта по виплаті позики недостатні для її повного погашення. Основними формами забезпечення банківського кредиту є неустойка, задаток, застава, поручительство, гарантії. РОЗДІЛ 2 Практика забезпечення кредитування банками, на прикладі ЗАТ КБ «ПриватБанк» 2.1 Аналіз фінансового стану комерційного банку Комерційний банк Приватбанк був заснований в 1992 році. На сьогоднішній ...
... , такі як необов’язкове реєстрування транспортних засобів та втручання податкових органів негативно впливають на кредитування юридичних та фізичних осіб. РОЗДІЛ 2. Основні форми забезпечення банківських кредитів в Україні і механізм їх здійснення Забезпечення виконання зобов’язань (англ. security/ensuring to perfomance obligations) - це традиційний інститут цивільного права. Такі ...
0 комментариев