5. Типова кореспонденція рахунків стосовно формування та руху статутного капіталу

Статутний капітал — це сума внесків учасників (власників) в майно підприємства. Статутний капітал відображає двоїстість відносин власності та характеризує як фонд власних коштів підприємства як юридичної особи, так і фонд вкладів акціонерів, інших учасників у майно підприємства, тобто їх власність. Кожен учасник несе відповідальність за результати господарської та фінансової діяльності лише в межах свого внеску в колективну власність підприємства.

Порядок формування та зміни статутного капіталу залежить від форми та виду діяльності підприємства. Найбільш розповсюдженою формою підприємницької діяльності є господарські товариства, які утворюються та діють відповідно до Закону України „Про господарські товариства” № 1577-12 від 19.09.91р., зі змінами та доповненнями.

Важливим елементом статутних документів є інформація про розмір та порядок утворення статутного капіталу. Розмір статутного капіталу підприємства визначається його зареєстрованим статутом та складається з внесків його учасників.

Оцінка внесків в статутний капітал здійснюється в грошовому еквіваленті за сумісною згодою учасників відповідно до статутних документів.

Внески засновників можуть бути в таких формах:

–   майно та матеріали (обладнання, будівлі та матеріальні цінності);

–   цінні папери (акції, облігації та інші);

–   права на володіння природними ресурсами;

–   права на володіння майном (будівлями, обладнанням);

–   права на використання об’єктів інтелектуальної власності;

–   грошові кошти.

Матеріальні цінності, що вносяться до статутного капіталу, оцінюються за первинними документами, що підтверджують їх вартість.

Майно, що вноситься до статутного капталу без підтвердження первинними документами, оцінюються на підставі протоколу зборів засновників.

Якщо внеском до статутного капіталу виступає майно в натуральній формі, воно відображається в бухгалтерському обліку сумою, що включає його вартість, визначену в зазначеному вище порядку, та всі витрати на доставку, монтаж, установку та державну реєстрацію.

Права на користування природними ресурсами, а також майнові права, внесені засновниками до статутного капіталу, відображаються в бухгалтерському обліку та балансі за первинною вартістю, розрахованою у визначеному порядку.

Засновницькі внески до статутного капіталу відображаються у бухгалтерському обліку відповідно до їх надходження. В засновницьких документах повинні бути обумовлені строки формування статутного капіталу. Як правило, строк формування статутного капіталу — один рік.


Облік статутного капіталу на державному підприємстві

На державних підприємствах статутний капітал представляє собою державні кошти, виділенні для постійного користування та розпорядження підприємства у вигляді основних та оборотних засобів.

На державних підприємствах статутний капітал формується державою. Його первинний розмір фіксується статутними документами. Зміна величини статутного капіталу можлива лише у випадках, регламентованих законодавством. Статутний капітал може збільшитися при:

–   введенні в дію нових потужностей;

–   реконструкції та модернізації обладнання;

–   безкоштовному отриманні коштів від інших підприємств;

–   дооцінці засобів;

–   отриманні коштів внаслідок злиття декількох державних підприємств;

–   виділенні додаткових коштів, зареєстрованих в статутних документах державними структурами.

Зменшується статутний капітал за рахунок щомісячного нарахування зносу по основним засобам або в результаті ліквідації та вибуття основних засобів при злитті підприємств або їх ліквідації.

Синтетичний облік статутного капіталу ведеться на рахунку 40 „Статутний капітал”; рахунок пасивний, фондовий. Сальдо цього рахунка повинно відповідати розміру статутного капіталу.

По дебету рахунка 40 відображаються:

o  кошти, отримані від інших підприємств;

o  кошти, отримані від в результаті злиття декількох державних підприємств.

По кредиту рахунка 40 зміни статутного капіталу відображаються:

o  при ліквідації підприємства;

o  в зв’язку з передачею коштів іншому державному підприємству.

Таблиця 5.1.

Облік статутного капіталу на державних підприємствах

Зміст господарської операції Дебет Кредит
Сформовано статутний капітал за рахунок коштів державного бюджету:
–    у вигляді оборотних засобів 20, 22 40
–    у вигляді основних засобів 10 40
–    у вигляді інших необоротних активів 11 40
–    у вигляді нематеріальних активів 12 40
–    у вигляді грошових коштів 31 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок чистого прибутку 44 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок безоплатного отримання ТМЦ 20, 22, 28 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок безоплатного отримання основних засобів від інших підприємств

10

37

37

40

Введення в дію або придбання основних засобів 10 40
Знос ліквідованих основних засобів 131 40
Відображення фінансового результату від ліквідації основних засобів 44 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок індексації основних засобів 423 40
Відображення матеріалів, отриманих від ліквідації основних засобів 20 40

Таблиця 5.1 (продовження)

Зміст господарської операції Дебет Кредит
Нарахований знос основних засобів 40 131
Списання основних засобів 40 10
Витрати, пов’язані з ліквідацією основних засобів 40 20, 22, 26, 28,37, 66, 65
Безоплатно передані основні засоби іншим підприємствам

40

37

37

10

Безоплатно передані виробничі запаси іншим підприємствам

40

37

37,20,22, 26,28

Облік статутного капіталу в акціонерних товариствах

Існують акціонерні товариства відкритого та закритого типів, в залежності від того, як і між ким розповсюджуються акції.

Для створення акціонерного товариства засновники повинні заявити про намір створити акціонерне товариство, відкрити підписку на акції, провести засновницькі збори та здійснити державну реєстрацію відповідно до діючого законодавства.

Акціонерне товариство випускає цінні папери відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Закрите акціонерне товариство випускає лише іменні акції. Акціонерне товариство не пізніше, ніж через 6 місяців після реєстрації випуску акцій повинно видати акції акціонерам.

Акціонерне товариство в процесі створення може розповсюджувати свої акції шляхом відкритої підписи. Засновники відкритого акціонерного товариства повинні в цьому випадку тримати акцій на суму не менше 25% статутного капіталу і строком не менше 2 років. Строк відкритої підписки на акції не може перевищувати 6 місяців. Особи, що підписалися на акції, повинні внести на рахунок засновників не менше 10% вартості акцій, на які вони підписалися. Акціонер в строки, встановлені засновницькими зборами, але не пізніше року після реєстрації товариства, повинен оплатити повну вартість акцій.

Відповідно до діючого законодавства (ст.13 Закону України „Про господарські товариства”) засновники акціонерного товариства самостійно проводять оцінку внесків до статутного капіталу.

Акціонерне товариство, яке відповідно то постанови Кабінету Міністрів України провело індексацію балансової вартості основних засобів, має право збільшити статутний капітал на суму, що не перевищує суму індексації балансової вартості основних засобів, зменшену на суму індексації по ним, шляхом емісії акцій нової номінальної вартості або додаткової кількості акцій існуючої номінальної вартості. При випуску акцій в зв’язку зі збільшенням статутного капіталу продаж акцій не здійснюється.

При збільшенні статутного капіталу шляхом емісії додаткової кількості акцій здійснюється випуск акцій тієї ж номінальної вартості, яка визначена раніше випущеними акціями. Додаткова кількість акцій розподіляється між акціонерами пропорційно їх частці в статутному капіталі акціонерного товариства. Обмеження строку отримання акціонерами додаткової кількості акцій не допускається.

При збільшенні статутного капіталу шляхом емісії акцій нової номінальної вартості акції попередніх випусків обмінюються на акції нової номінальної вартості відповідно до кількості акцій, якими володіє акціонер. Обмеження строку обміну акцій не допускається.

Після державної реєстрації підприємства його статутний капітал в сумі внесків учасників, передбачених засновницькими документами, відображається по кредиту рахунка 40 „Статутний капітал” в кореспонденції з рахунками: 10 „Основні засоби”, 11 „Інші необоротні активи”, 12 „Нематеріальні активи”, 20 „Виробничі запаси”, 22 „Малоцінні та швидкозношувані предмети”, 28 „Товари”, 30 „Каса”, 31 „Рахунки в банках”. Вартість акцій, не оплачена акціонерами, відображається в бухгалтерському обліку по дебету рахунка 46 „Несплачений капітал” та кредиту рахунка 40 „Статутний капітал”. Таким чином, на рахунку 40 буде відображена фактична сума підписки на акції.

У випадку, якщо акції розповсюджувалися за ціною, яка перевищує їх номінальну вартість, різниця між емісією та номінальною вартістю випущених акцій обліковується окремо на рахунку 42 „Додатковий капітал”. Ця сума не підлягає використанню або розподілу, крім випадку реалізації акцій за ціною, нижчою від номінальної вартості.

Для обліку розрахунків із засновниками в бухгалтерському обліку використовується синтетичний рахунок 46 „Несплачений капітал”. По дебету цього рахунка відображаються суми заборгованості засновників по внескам до статутного капіталу, а по кредиту — погашення заборгованості по внескам.

Статутний капітал акціонерне товариство може збільшувати за умови, що всі акції, випущені раніше, повністю оплачені за ціною, не нижче їх номінальної вартості. Якщо у встановлений строк акції не оплачені, то підписка на акції анулюється або сума зменшується до внесеної величини.

Відповідно до ст.38 Закону України „Про господарські товариства” збільшення статутного капіталу акціонерного товариства здійснюється шляхом випуску нових акцій, обміну облігацій на акції або збільшення номінальної вартості акцій. зменшення статутного капіталу здійснюється шляхом зменшення номінальної вартості акцій або зменшення числа акцій у їх власників з метою анулювання.

При приватизації державних підприємств статутний капітал створюється на основі оцінки вартості майна. За результатами оцінки майна складається заключний баланс. Після реєстрації акціонерного товариства комісія з приватизації проводить закриту підписку на акції.

Збільшення або зменшення статутного капіталу здійснюється тільки після внесення змін до статутних документів. При цьому збільшення можливе лише при повному викупі статутного капіталу попереднього розміру.


Таблиця 5.2.

Облік статутного капіталу акціонерного товариства.

Зміст господарської операції Дебет Кредит

Формування статутного капіталу при створенні акціонерного товариства

Сума підписки на акції за номінальною вартістю відповідно до засновницьких документів 46 40
Одночасно на суму емісійного доходу 46 421
Кошти від акціонерів у вигляді ТМЦ 20,22 46
Кошти від акціонерів у вигляді основних засобів 10 46
Кошти, внесені акціонерами через касу 30 46
Кошти, внесені акціонерами через банк 31 46
Сума незавершених об’єктів капітальних вкладень, внесених акціонерами 151 46
Вартість товарів, внесених акціонерами 28 46
Вартість готової продукції, внесеної акціонерами 26 46
Вартість цінних паперів інших підприємств, внесених акціонерами 14 46
Вартість нематеріальних активів, внесених акціонерами 12 46
Відображення статутного капіталу на момент реєстрації акціонерного товариства 46 40

Збільшення і зменшення статутного капіталу

Додаткові внески засновників до реєстрації рішення про збільшення статутного капіталу 10,11,12, 20,22,26, 28,30,31 46
Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткової емісії акцій 46 40
Збільшення статутного капіталу шляхом збільшення номінальної вартості акцій 443 40
Зменшення статутного капіталу шляхом зменшення номінальної вартості акцій 40 672
Збільшення статутного капіталу в зв’язку з індексацією основних засобів 423 40
Викуплені акції у акціонерів 451 31
Анульовано акції, раніше викуплені у акціонерів за номінальною вартістю 40 451
Анульовано акції, викуплені у акціонерів за ціною, вищою за номінальну вартість 421 451
Збільшено статутний капітал за рахунок обміну облігацій на акції 52 40
Збільшено статутний капітал за рахунок резервного капіталу 43 40
Збільшено статутний капітал за рахунок нерозподілених прибутків минулих років 44 40
Зменшення статутного капіталу в зв’язку з відрахуванням частини сум акцій до резервного капіталу 40 43
Збільшена вартість акцій за рахунок дочірніх підприємств 682 40
Зменшення номінальної вартості акцій за рахунок дочірніх підприємств 40 682

Облік статутного капіталу в товариствах з обмеженою відповідальністю

Товариство з обмеженою відповідальністю формує статутний капітал, розділений на частини, розмір якого визначається засновницькими документами. мінімальний розмір статутного капіталу повинен бути не менше 625 мінімальних заробітних плат. Під час реєстрації засновники повинні внести не менше 30% суми, вказаної в засновницьких документах. Повністю внесок повинен бути сплаченим протягом року після реєстрації товариства.


Статутний капітал збільшується за рахунок:

o  збільшення числа засновників;

o  додаткових внесків засновників;

o  збільшення внесків за рахунок прибутку товариства.

Зменшується статутний капітал внаслідок:

o  виходу одного або декількох засновників;

o  покриття збитків товариства за рахунок внесків учасників.

Рішення товариства про зменшення статутного капіталу набирає чинності не раніше, ніж через 3 місяці після державної реєстрації та публікації про це у встановленому законодавством порядку. Не допускається зменшення статутного капіталу при явній незгоді кредитора.

Таблиця 5.3

Облік статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю

Зміст господарської операції Дебет Кредит

Формування статутного капіталу при створенні товариства

Кошти від засновників до реєстрації ТОВ у вигляді ТМЦ 20,22 46
Кошти від засновників до реєстрації ТОВ у вигляді основних засобів 10 46
Кошти, внесені засновниками через касу 30 46
Кошти, внесені засновниками до реєстрації ТОВ через банк 31 46
Вартість незавершених об’єктів капітальних вкладень, внесених засновниками до реєстрації ТОВ 151 46
Вартість товарів, внесених засновниками 28 46
Вартість готової продукції, внесеної засновниками 26 46
Вартість цінних паперів інших підприємств, внесених засновниками 14 46
Вартість нематеріальних активів, внесених засновниками 12 46
Відображення статутного капіталу на момент реєстрації ТОВ 46 40

Внески засновників протягом року після реєстрації ТОВ:

–    основних засобів

–    нематеріальних активів

–    товарів

–    матеріальних цінностей

–    цінних паперів

–    грошових коштів

152

12

28

20,22

14

30,31

46

46

46

46

46

46

Повернення внеску засновнику 40 67

Збільшення і зменшення статутного капіталу

Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових внесків учасників 10,11,12, 20,22,26, 28,30,31 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку 44 40
Сума, відшкодована засновнику у зв’язку з виходом з товариства

40

46

46

10,11,12, 20,22,28, 30, 31

Нарахована частка прибутку засновнику, що виходить з ТОВ 40 44
Виплачені дивіденди засновнику, що виходить з ТОВ 40 671

Облік статутного капіталу приватного підприємства

Приватні підприємства формують майно відповідно до засновницьких документів. При цьому законодавство України не вимагає обов’язкового формування статутного капіталу — власник сам встановлює його розмір. Джерелом формування статутного капіталу є грошові кошти та майно, що знаходиться у власності засновника.

Статутний капітал приватного підприємства обліковується на рахунку 40 „Статутний капітал”.

Зміни в статутному капіталі відбуваються за рахунок прибутку підприємства або додаткового внеску засновника.

Таблиця 5.4

Облік статутного капіталу приватного підприємства

Зміст господарської операції Дебет Кредит
Кошти, отримані від засновника у вигляді матеріальних цінностей 20,22 40
Кошти, отримані від засновника у вигляді основних засобів 10 40
Кошти, внесені засновником через касу 30 40
Кошти, внесені засновником через банк 31 40
Вартість товарів, внесених засновником 28 40
Вартість нематеріальних активів, внесених засновником 12 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок додаткових внесків 10,11,12, 20,22,28, 30,31 40
Збільшення статутного капіталу за рахунок прибутку 44 40


Информация о работе «Аудит статутного капіталу»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 72104
Количество таблиц: 11
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
45514
2
0

... »; Д 10 «Основні засоби»; Д 46 «Статутний капітал». На внесене майно складається запис на суму затвердженого і статутного капіталу: Д 16 «Неоплачений капітал»; К 40 «Статутний капітал». 2. Особливості формування статутного капіталу господарських товариств   Порядок формування статутного капіталу господарських товариств регулюється Законом України про господарські товариства Господарським ...

Скачать
55661
12
8

... (пайовому) капіталі, тоді як додаткові внески, крім випадків, щодо яких самі засновники зробили застереження, на її розмір не впливають [33 С.387]. 1.3 Особливості організації обліку власного капіталу підприємства Згідно з П(С)БО 2 показники неоплаченого капіталу відображає суму заборгованості власників (учасників) по внесках в капітал підприємства. Така заборгованість виникає після фіксац ...

Скачать
197086
17
8

... і. Для оптимального вибору джерел формування капіталу в необхідно дослідити зміну граничної вартості капіталу, що дає можливість оцінити вплив управлінських рішень на середньозважену вартість капіталу підприємства. Гранична вартість капіталу є середньозваженою вартістю кожної нової гривні капіталу, яку отримує підприємство в своє розпорядження. Для розрахунку потреби в капіталі пропонується ...

Скачать
58061
0
0

... % від нарахованої суми); утримання за виконавчими листками. Загальний розмір утримань із заробітної плати не може перевищувати 20 %, а в особливих випадках - 50 % заробітної плати. РОЗДІЛ ІІ. АУДИТ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ 2.1 Сутність та загальні принципи оцінки фінансового стану підприємства Фінансовий стан підприємств харчової промисловості — це комплексне ...

0 комментариев


Наверх