3.2 Переваги і недоліки спрощеної системи оподаткування.
Потрібно сказати, що не один податок, тим паче не одна система оподаткування, в жодній країні не є досконала. Отже і спрощена система оподаткування має свої переваги та недоліки.
Суттєвою перевагою спрощеної системи оподаткування є зменшення податкового тиску на представників малого та середнього бізнесу, але звичайно, за умов, які були розглянуті в попередніх розділах, тобто при рівні рентабельності не менше 25%. Хоча зустрічається і таке, що підприємства з меншим рівнем рентабельності реєструються на спрощену систему оподаткування. Це говорить про те, що спрощена система не повністю вирішила питання про усунення тіньової економіки малого та середнього бізнесу. Але навіть при такій постановці питання дане підприємство здійснює більші надходження в бюджет ніж при звичайній системі оподаткування. Незважаючи на те, що підприємство з меншим рівнем рентабельності і не отримує великих прибутків, воно своїм переходом на сапрощену систему оподаткування страхує себе від численних перевірок, непорозумінь та штрафів, які, на жаль, так часто зустрічаються на практиці.
Виходячи з Закону №727 «Про спрощену систему обліку і звітності», до підприємства – платника єдиного податку автоматично не застосовуються цілий ряд штрафів і санкцій, які могла б застосувати ДПА для звичайної системи оподаткування.
Також спрощена система оподаткування обліку та звітності дозволяє невеликому підприємству зменшити чисельність штату бухгалтерії і завдяки цьому підняти свою рентабельність через зменшенння витрат на оплату праці.
Єдиним і самим суттєвим недоліком був і залишається по цей час елемент подвійного оподаткування в спрощенній системі за ставкою єдиного податку 6% при умові сплати ПДВ. Справа в тому, що 6% податку береться з суми виручки включаючи ПДВ,яке надходить від покупців, а це економічно не правильно. По логіці речей не розумно накладати податок на податок – це абсурд, але так є. І залишається тільки здогадуватися чому наші можновладці вперто не помічають цього, і залишається тільки чекати – чекати на кращі зміни.
3.3 Основні завдання вдосконалення податкової системи України.
Для полегшення ситуації необхідно досягти стабільності податкового законодавства, яке забезпечило б: введення в дію законодавчих актів по питаннях оподаткування не раніше ніж через рік з моменту їх прийняття; сталість ставок пільг та правил оподаткування на протязі мінімум трьох років з моменту введення в дію актів податкового законодавства, а також податкового законодавства відносно платників, які беруть участь в цільових державних інвестиційних програмах на протязі усього часу їх дії.
Держава повинна навчитися правильно використовувати доходи та відмовитися від діючої нині жорсткої зарегульованності економіки, яка наштовхує підприємництво в “тінь”, необхідно досягти збалансованості інтересів бюджету та конкретного суб”єкта підприємницької діяльності.
Для цього необхідно забезпечити гнучкість податкової системи, пристосувати її до зовнішньої і внутрішньої економічної кон”юктури. Перш за все мова йде про делегування податковим органам права давати відстрочки, відстрочки по сплаті податків, стягнення пені, і введення штрафних санкцій в залежності від фінансового стану платника податку і перспектив його розвитку з дотриманням єдиної вимоги – в кінці певного звітного періоду платник податків зобов”язаний повністю оплатити всю суму заборгованності. При такій схемі, можливо, використовувати і вже випробовану систему податкових кредитів.
Необхідно також враховувати фактор сезонності роботи платника податків та особливості окремих областей промисловості і сільського господарства.
Керівництво різних держав можуть бути в будь – яких стосунках, однак суб”єкти підприємництва прагнуть і будуть прагнути співпрацювати, якщо це взаємовигідно. В випадку якщо в податковому законодавстві не буде врахований цей фактор, то не тільки держава, а й підприємництво загублять великі прибутки.
Наприклад. Після введення Україною податку на додану вартість продукції, яка
Імпортується, Росія ввела аналогічний податок на товари, які поступають з України.
Внаслідок цього Україна втратила російський ринок збуту цукру, так як його експорт став не вигідний. На даний період цей податок скасовано обома сторонами.
Тому досягнення узгодженності внутрішньої податкової системи з податковими системами інших держав, які є основними економічними партнерами України – це суттєве питання на сьгодні. Створення сбалансованої податкової системи всередині однієї окремо взятої країни не є вирішенням всіх проблем.
Необхідно до мінімума звести негативний вплив на економіку країни тіньового бізнесу. Аналіз ситуації, яка склалася, свідчить про те, що тіньова діяльність завдає збитків однаковою мірою як державі , так і кожному легально працюючому суб”єкту підприємницької діяльності. Ризик, на який свідомо йдуть тіньовики, не завжди окупляється прибутком, який вони отримують.
Тіньова економіка небезпечна ще й тим, що активно притягає до своїх лав все нових та нових суб”єктів підприємницької діяльності. Наприклад, комерційні банки, як не прикро, надзвичайно зацікавлені в активній спільній праці з фіктивними підприємствами. Тільки в одному з перевірених податковою інспекцією комерційному банку з 1000 діючих розрахункових рахунків 294 використовувались фіктивними підприємствами.
Головне завдання , яке ставлять перед податковою поліцією, не розпилювати сили на незкінченні перевірки лотків та кіосків, а систематично відробляти найбільш суттєві факти ухилення від сплати податків, попереджувати масові порушення податкового законодавства.Можна привести тільки дві цифри: утримання всієї податкової поліції варте державі 13 млн. гривень в рік, тоді як за пів-року бюджет поповнився на 190 млн. гривень завдяки діям податкової поліції.
Я вважаю, що саме поняття податкової реформи включає в себе не тільки зміну законодавства, яке регулює розміри та процес збору податків, а й модернізації самої податкової служби, перетворенння її згідно з вже існуючими ринковими нововведеннями, яка могла б на достатньому рівні забезпечити доходи в бюджет.
Всі розуміють, що при бажанні, за рік чи два неможливо створити ідеальну податкову систему. Але зараз, перш за все, потрібно дбати про фінансову систему перехідного періоду. Податкова система та економіка поокремо існувати не може. З одуженням економіки буде удосконалюватись і податкова система. Але при цьому податки повинні не стримувати розвиток економіки, а навпаки – стимулювати її.
Я розумію, що весь час податкові органи, як органи фіскальні, є й будуть одним з найбільш не популярним державним інститутом в країні. Але хочу підкреслити, що податки – це плата за цивілізацію, і виконуватись вони повинні цивілізовано. Сподіваюсь, що в недалекому майбутньому Україна вийде на такий рівень.
ВИСНОВКИ
Сьогодні Україна знаходиться на стадії формування податкової системи, головне завдання якої – скласти умови для розвитку і на цій підставі забезпечити повне задоволення державних та соціальних потреб.
Сьогодні вже можна підвести деякі підсумки роботи ДПА України. За цей час ще гостріше стали всі проблеми податкового поля України, ще яскравіше стали для вирішення питання, пов”язаного з оподаткуванням та сплатою податків. Зменшився процент виявлення порушень податкового законодавства. Наприклад , в минулому році порушення податкового законодавства були виявлені у 52% перевірених підприємств, а у позаминулому – 56%.
Зрозуміти безпосередній зв”язок між бюджетом країни та добробутом кожного громадянина, повинен кожен.
Недоплачуючи податки в бюджет, кожен з нас прямо чи ні обкрадає сам себе. Уявіть собі вдалого та багатого підприємця, в офісі якого (а зараз нерідко й вдома) систематично відключають електрику і воду, не працює опалення. Навіть самі сучасні модифікації автомобілей стають немічними на наших неосвітлених дорогах, вкритих ямами. Як би це не було образливо, але це реальність нашого життя і як при цьому деякі особи пишаються тим, що вони якимсь чином ухилились від сплати податків. Тоді дозвольте спитати: чи виграють вони від цього? На перший погляд (з врахуванням миттєвої вигоди в грошовому вигляді), можливо й так, але якщо придивитися краще – ні в якому разі. Держава, яка не має достатньо засобів, стає немічною в справі захисту своїх громадян, як в соціальному, так і в загальнодержавному плані. Висновок простий: відношення між державою та підприємництвом повинні будуватися на підставах паритетності та взаємовигід, а регулюватися можуть тільки через сбалансовану податкову систему.
Беручи до уваги вищесказане, хотів би зупинитись на одній з особливостей
економічної ситуації, яка склалась на Україні. Існуюча податкова база здатна забезпечити наповнення бюджету і навіть більше. Одночасно безсистемне надання пільг платникам ( тільки за перше півріччя 1997 року із-за цього бюджет недоотримав 9 млрд. гривень при 11 млрд. гривень фактичних доходів сумісного бюджету) та масове ухилення підприємницької діяльності від сплати податків примушує державу розширювати податкову базу та вводити більш жорстку систему стягнення податків. Складається парадоксальна ситуація: чим більше податків стараємося зібрати, тим менше платників їх виплачує.
На мій погляд, будова такої податкової системи, яка б забезпечила створення “теплого” податкового клімату на Україні, неможлива без втілення цілого комплексу заходів, які під корінь змінили б сам підхід до сплаті податків, як необхідного атрибуту держави.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Закон України “Про підприємства в Україні” від 27.03.1991року.
2. Закон України “Про бухгалтерський облік в Україні” від 16.07.1999року.
3. Закон України “Про державну підтримку малого підприємництва” від 19.10.2000року.
4. Указ Президента України “Про внесення змін до Указу Президента України
від 3липня 1998 року № 727 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та
звітності суб”єктів малого підприємництва” “. – Президент України Л. Кучма,
м. Київ, 28.06.1999 рік № 746/99.
5. Указ Президента України “Про державну підтримку малого підприємництва” від 12.05.1998року.
6. Порядок подання фінансової звітності,затверджений постановою КМУ від 28.02.2000року № 419.
7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 “Фінансовий звіт суб”єкта малого підприємництва” , затверджене наказом Мінфіну України від25.02.2000року
№ 39.
8. Положення про спрощену форму бухгалтерського обліку суб”єктів малого підприємництва, затверджене наказом Мінфіну України від 30.09.1998року
№ 196 (зі змінами, внесенними наказом від 07.12.2000року № 315).
9. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов”язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.1999року № 291.
10. Газета “Вісник податкової служби в Україні” №36/99.
11. Газета “Все про бухгалтерський облік” №103 від 06.11.2000року (спецвипуск).
12. Газета “Все про бухгалтерський облік” № 5 від 19.01. 2001року, стор.4 – 11.
Додаток 1
Таблиця 1
Облік витрат на оплату праці, прибуткового податку та відрахувань
на соціальне страхування у суб”єктів малого підприємництва
грн.
Дата | Найменування операції | Дт | Кт | Сума |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
31.12 | Проведено нарахування працівникам (всього на суму4630 грн.): - заробітної плати за окладами та тарифами ( у т.ч. робітникам-3000грн.); - премії; - компенсації у зв”язку з індексацією зарплати; - відпускних; - оплати невідпрацьованого часу,передбаченного законодавством; - матеріальної допомоги; - за листками непрацездатності; |
811
812 813 814 815 816 652 |
661
661 661 661 661 661 661 | 4300 100 -- 150 -- 50 30 |
31.12 | Проведено утримання із зарплати прцівників: - прибуткового податку; - збору до Пенсійного фонду ( 1 або 2% ); - збору до фонду Зайнятості ( 0,5%); - невикористаних підзвітних сум; - з відшкодування шкоди; - аліментів; |
661 661 661 661 661 661 | 641 651 653 372 375 685 | 600 92 23 -- -- 60 |
03.01 | Одержано в банку і оприбутковано до каси готівкові кошти, що належать працівникам підприємства | 301 | 311 | 3855 |
03.01 | Перераховао податки і збори: - прибутковий податок; - збір до Пенсійного фонду; - збір до Фонду зайнятості; | 641 651 652 |
311 311 311 | 600 92 23 |
03.01 | Перераховано аліменти | 685 | 311 | 60 |
03.01- 05.01 | Здійснено виплати працівникам |
661 |
301 | 3855 |
Додаток 2
Схема 1
Формуванння фінансового результату підприємства при виконанні робіт (послуг)Оборот по рахунках 80,81,82,83,84 в частині прямих виробничих витрат |
Собівартість робіт(послуг) рахунок 23 «Виробництво», Рядок 040 форми № 2-м |
Оборот по рахунках 80,81,82,83,84 в частині адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат, Рядок 090 форми № 2-м |
| |
| Обороти по рахунку 85, у т.ч.: - єдиний податок -ряд.165 форми № 2-м - податок на прибуток – ряд. 210 форми № 2-м - інші витрати – ряд. 160 форми № 2-м - надзвичайні витрати – ряд.205 форми № 2-м | |
Рахунок 79 «ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ» |
Рахунок 75 «Надзвичайні доходи,Ряд.200 форми №2-м |
Рахунок 72,73,74. Сума доходів від участі в капіталі, фінансових та інших доходів Ряд. 130 форми №2-м |
Рахунок 71 «Інший операційний доход» Ряд. 060 фрми № 2-м |
Сума доходу без урахування ПДВ та інших непрямих податків і утримань, Ряд. 035 форми № 2-м |
Субрахунок 703 «Доход від реалізації робіт та послуг» (з ПДВ), Ряд. Форми № 2-м |
Додаток № 3
Таблиця № 2
Відображення у бухгалтерському обліку доходів і витрат при виконанні робіт (послуг),
а також особливості заповнення форми № 2-м «Звіт про фінансові результати»
Дата | Найменування операції | Дт | Кт | Сума, грн | Код рядка Форми 2-м |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
15.12 | Одержано кошти за послуги, надані у листопаді (у т.ч. ПДВ) | 311 | 361 | 12000* | |
25.12 | Надані послуги за грудень (у т.ч. ПДВ) | 361 | 703 | 13200 | 010 |
25.12 | Відображене податкове зобов”язання з ПДВ | 703 | 641 | 2200 | 020 |
31.12 | Відображена собівартість послуг за грудень: - вартість використаних матеріалів; - заробітна плата робітників; - нарахування до соціальних фондів; - амортизація виробничого обладнання; |
801 23 23 23 831 23 |
201 801 811 821,822,823 131 831 | 1000 1000 3000 1125 150 150 | 230 240 250 260 |
31.12 | Списано виробничу собівартість послуг на фінансовий результат | 791 | 23 | 5275 | 040 |
31.12 | Відображено адміністративні, на збут та інші витрати у складі фінансових результатів на загальну суму 2492 грн., у т. ч. : - заробітна плата адміністрації; - нарахування до соціальних фондів; - орендна плата за приміщення офісу; - амортизація комп’ютера бухгалтерії. | 791 791 791 831 791 | 811 821,822,823 84 131 831 | 1580 593 200 50 50 | 090 230 240 270 260 - |
31.12 | Віднесено на фінансові результати суму доходу за грудень (без ПДВ) | 703 | 791 | 11000 | 035 |
31.12 | Нараховано єдиний податок із суми доходу за грудень з ПДВ (13200 х 6%) і віднесено на фінансові резулььтати | 85
791 | 641
85 | 792 792 | 165 |
31.12 | Списано нерозподілений прибуток за результатами звітного року | 791 | 441 | 2510 | 220 |
19.01 | Перераховано єдиний податок із сумивиручки від реалізації, що надійшла у грудні (1200 х 6%), за даними Розрахунку | 641 | 311 | 720 |
* Виручка, що надійшла від реалізації, відображається у графі 3 Книги обліку доходів і витрат підприємств – платників єдиного податку. Сума доходу за грудень у розмірі 13200 грн. у Книзі не відображається до надходження виручки на розрахунковий рахунок (касу) підприємства.
Додаток 4
Таблиця 5
Торговельна діяльність без прибутку і накладних витрат
Показник | Один. виміру | Числові приклади | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Виручка | % | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Середня націнка до вартості товарів | % | 40,0 | 36,0 | 32,0 | 30,0 | 25,0 | 20,0 | 15,00 | 10,0 |
Обсяг націнки в обсязі реалізації | % | 28,6 | 26,4 | 24,1 | 23,1 | 20,0 | 16,7 | 13,0 | 9,1 |
Витрати | % | 28,6 | 26,4 | 24,1 | 23,1 | 20,0 | 16,7 | 13,0 | 9,1 |
Зарплата | % | 20,8 | 19,2 | 17,5 | 16,8 | 14,5 | 12,2 | 9,5 | 6,6 |
Відрахування | % | 7,8 | 7,2 | 6,5 | 6,3 | 5,5 | 4,5 | 3,5 | 2,5 |
Прибуток | % | - | - | - | - | - | - | - | - |
Сума сплачуваних податків | % | 7,8 | 7,2 | 6,5 | 6,3 | 5,5 | 4,5 | 3,5 | 2,5 |
Додаток 5
Таблиця 6
Торговельна діяльність без витрат
Показник | Один. виміру | Числові приклади | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Виручка | % | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Середня націнка до вартості товарів | % | 40,0 | 36,0 | 32,0 | 30,0 | 25,0 | 20,0 | 15,00 | 10,0 |
Обсяг націнки в обсязі реалізації | % | 28,6 | 26,4 | 24,1 | 23,1 | 20,0 | 16,7 | 13,0 | 9,1 |
Витрати | % | - | - | - | - | - | - | - | - |
Прибуток | % | 28,6 | 26,4 | 24,1 | 23,1 | 20,0 | 16,7 | 13,0 | 9,1 |
Податок на прибуток | % | 8,6 | 7,9 | 7,2 | 6,9 | 6,0 | 5,0 | 3,9 | 2,7 |
Сума сплачуваних податків | % | 8,6 | 7,9 | 7,2 | 6,9 | 6,0 | 5,0 | 3,9 | 2,7 |
... Інвентаризація товарів і тари Рис.2. Схема послідовності проведення аудиту товарів. 2. ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТОВАРІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ 2.1 Загальна організаційно-економічна характеристика підприємства Об’єднання “Сумипошта” є некомерційною організацією з правом здійснення торгівельної ді ...
... «Розрахунки з постачальниками і підрядчиками) К-т рах. 31 «Рахунки в банках». Якщо договором передбачена попередня оплата постачальникам виробничих запасів, що підлягають поставці, то в бухгалтерському обліку підприємства роблять записи: 1. на суму, перераховану постачальнику в оплату відпускної вартості виробничих запасів, що підлягають поставці (без ПДВ): Д-т рах. 63 «Розрахунки ...
... збору є те, що, на відміну від податку на додану вартість, вони стягуються один раз у кінцевому технологічному ланцюжкові виготовлення. Проведений в дипломній роботі аналіз впливу непрямих податків на фінансово-господарську діяльність торгового підприємства СП "КИПАРИС" показує мінімальний характер їх впливу, який реалізується тільки на ціновому рівні споживання. Одначе, СП "КИПАРИС", яке імпорту ...
... Оплата митних послуг Ввізне (імпортне) мито Акцизний збір ПДВ Торгова націнка Сплата брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород У відпускну ціну продукції підприємств виробничої сфери можуть бути включені два непрямі податки: акцизний збір та податок на додану вартість. Акцизний збір, що включається в ціну, обчислюється: за ставками у відсотках до обороту з продажу ...
0 комментариев