2. Създаване на
Войските на Министерството на транспорта
Войските на Министерството на транспорта (ВМТ) са създадени с Указ на Държавния съвет на НРБ №147 от месец октомври 1974 година, съставът и структурата им са определени с Постановление на съвета на министрите № 3 от 20.І.1975 година.
В постановлението на Министерски съвет е записано: “Железопътни войски се реорганизират във войски на Министерството на транспорта с основни задачи: строителство на железопътни пътища и автомагистрали, подготовка на необходимите кадри и развръщане на военновременни формирования на Министерството на народната отбрана и Министерството на транспорта…”6.
Най-характерната особеност на новия вид войски е, че Командването на Войските и строителните поделения са изведени на отделна стопанска сметка. Само обучението на новобранците и специфичните отбранителни дейности се финансират от държавата. 90 % от бюджета на ВМТ се осигурява от собствени приходи и 10% от държавния бюджет.7
Това поставя Войските в особено положение. Те са едновременно и стопанска и военна организация. Фактически в основата на създаването им не са военните задачи, които несъмнено са отчетени, а приносът за народното стопанство. По това време България изживява икономически подем. Нараства натоварването по транспортните коридори. Автомобилният транспорт не е в състояние да поеме нарасналия товарооборот. Правителството си поставя като приоритет развитието на железопътния транспорт. За тази цел обаче трябва да се извърши огромна по обем работа.
Чрез създаването на Войските на Министерството на транспорта се решава този проблем, като същевременно не се натоварва държавния бюджет. Друг ефект, който едва ли първоначално е търсен съзнателно, е възможността младежи които се смятат за “ненадеждни” (турци, роми, криминално проявени, неграмотни, с нетрадиционни религиозни убеждения и т.н) да отбият военната си служба.
През следващите 26 години Войските на Министерството на транспорта напълно оправдават първоначално заложените в тях идеи. На територията на страната е развърната активна строителна и ремонтно-възстановителна дейност. Построени и ремонтирани са хиляди километри железни и автомобилни пътища, електрифицирана е голяма част от железопътната мрежа, построени са и хиляди нови жилища, десетки хиляди младежи получават професия, образование и с това по-висок социален статус, общият икономически ефект се оценява на милиарди левове.
3.1 Задачи, стоящи пред Войските на Министерството на транспорта в мирно време.
По своята същност, структура, организация и производствени възможности войските на Министерството на транспорта са качествено нова военно-стопанска единица в системата на Въоръжените сили на НРБ.
Новосформираните войски придобиват и нови функции и задачи, както в мирно, така и във военно време, които произтичат и от общото им предназначение като род войска и от изпълнението на строителната им програма.
Те са предназначени да съдействат активно за решаване на големите задачи за модернизацията и реконструкцията на националния транспорт чрез удвояването и електрификацията на жп линии и строителството на автомагистрали.8
Основната задача на Войските на Министерството на транспорта в мирно време, е чрез строително-възстановителни работи по комуникациите на страната, максимално да се увеличи тяхната пропусквателна способност. Поддържането на добре обучен личен състав, който в най-кратки срокове да може да ликвидира евентуални последствия от бедствия, аварии и катастрофи.
Друга не по-малко значима функция на Войските на Министерството на транспорта е изграждането на съоръжения, който ще влязат в употреба във военно време като например: обходи на всички по-големи железопътни гари в случай, че те бъдат засегнати от ядрен взрив, понтонни съоръжения, за транспортиране на техника през река Дунав, поддържането на запаси от основни видове транспортна и строителна техника, както и на различни типове мостове, железопътни и строителни конструкции.
В щатните структури на съединенията съществуват 37 батальона, 73 роти и 219 взвода.
С тази структура ВМТ имат следните производствени възможности:
земни работи - 160-200 х.куб.м./дн;
горно строене на обход - 17,1 км/дн;
горно строене по старата ос - 40-50 км/дн;
възстановяване на малки мостове 158 м/дн;
възстановяване на средни мостове 220 м/дн;
възстановяване на големи мостове - 330 м/дн;
възстановяване с РЕМ 500 - 625 м/дн;
възстановяване на жп тунели - 30 м/дн;
възстановяване на ТТЛ - 19 км/дн;
възстановяване на СЦБ - 6-9 км/дн;
възстановяване на контролна мрежа - 6 км/дн;
разузнаване на железен път - 10 км/дн;
разчистване на железен път - 52,8 км/дн;
строеж на обходни пътища - 32 км/дн;
построяване на САРМ - 300 м/дн;
ремонт на асфалтов път 90000 кв.м/дн;
обработка на влакове - 40 вл. /дн;
експлоатация на железен път 200 км/дн.9
0 комментариев