Задачи, стоящи пред Войските на Министерството на транспорта във военно време

177477
знаков
14
таблиц
4
изображения

3.2 Задачи, стоящи пред Войските на Министерството на транспорта във военно време.


Основна задача на Войските на Министерството на транспорта във военно време е осъществяване на техническо прикритие на транспортните комуникации в интерес на транспортното осигуряване на Въоръжените сили и икономиката на страната. Основната дейност на съединенията и частите на Войските при изпълнението на тази задача се регламентира в Плана за техническо прикритие. Този план се разработва от органите на “Отбранително-мобилизационна подготовка” на Национална компания Български държавни железници (НК БДЖ) и Главно управление на пътищата, съгласува се с генералния щаб на Българската армия и се утвърждава от Министъра на транспорта. Утвърденият план заедно с проектните решения за възстановяване на най-важните и сложни обекти (големи гари, мостове, тунели и др.) се предоставя на Главно управление на ВМТ.10

На железопътните съединения е възложено прикритието на цялата железопътна мрежа, в това число и на територията на мини “Марица-изток” АД, а на пътните съединения - някои от старопланинските проходи и прилежащите им участъци от автомобилните пътища.

Освен това, Войските на Министерството на транспорта развръщат претоварни райони и организират експлоатацията на челните железопътни участъци.

Военновременният състав на ВМТ се определя от обема на възложените им задачи, особеностите на технологичния процес, по който се изпълняват основните видове работи и при спазване на следните изисквания:

при преминаване от мирно към военно положение да настъпват само количествени изменения;

съединенията да са в състояние да изпълняват задачите си дори в отсъствие на управление;

частите да са окомплектовани като комплексна единица, която може самостоятелно да изпълнява всички видове работа на участъка, който прикрива;11

Техническо прикритие на транспортните комуникации е сложен комплекс от мероприятия, които се провеждат в мирно време и имат за цел намаляване на степента на въздействие на противника върху пропускателната способност на транспортните комуникации и намаляване на вредните последствия върху тях.

Най-важното мероприятие от комплекса е възстановяването на разрушенията по комуникациите в заповяданите срокове и с необходимата пропускателна способност.

Изпълняването на плана започва още в застрашаващия период, когато се строят обектите, предвидени за повишаване устойчивостта на комуникациите. Това са дублиращи мостове или подходи за мостове, дублиращи понтонни структури и подходи към тях и др.

Планът за техническо прикритие, който е разработен в мирно време има продължителност на действие до нанасянето на първия удар от страна на противника. След това се разработва нов план в зависимост от нанесения ущърб.

По разчетите, направени в плана, железопътната мрежа е нарязана на направления и участъци. Участъците в очертанията на едно железопътно управление са възложени на една железопътна бригада. Съставът и производствените възможности на бригадата са приведени в съответствие с потребностите. Въз основа на тези потребности се определя съставът на Войските на Министерството на транспорта в мирно и военно време.

След разработването на концепцията за Българската армия и за териториалната отбрана в теорията и практиката на Войските на Министерството на транспорта настъпват сериозни изменения.

За изпълнение на задачите във време на война, съгласно мобилизационната схема и военновременния щат, ВМТ развръщат 26 формирования, от тях 23 за Министерството на транспорта и 3 за нуждите на Българската армия.

За нуждите на Министерството на транспорта се развръщат:

Командване на Войските на Министерството на транспорта;

Железопътни бригади - пет;

Пътно-строителни бригади - две;

отделен жп полк за строителство и възстановяване;

транспортно-претоварни полкове - четири;

отделен експлоатационен жп полк;

отделен строителен жп батальон;

отделен мостови жп батальон;

отделен жп батальон механизация;

преправочен жп батальон;

централна ремонтна база;

централна снабдителна база;

снабдителни бази - три;

ВВТУ “Тодор Каблешков”.12


Както бе посочено във време на война ВМТ са предназначени да осигуряват бойните действия на Въоръжените сили и икономиката на страната.


Това свое предназначение те реализират с изпълнението на следните дейности:

техническо прикритие на транспортните комуникации на страната;

усилване на пропускателната способност на прикриваните железопътни и пътни направления и развитие на съществуващите железопътни гари, в това число разпределителни и разтоварни гари;

строителство на нови железопътни линии, претоварни райони, обходи на железопътни възли, мостове и тунели, подходи към места за наплавни мостове и паромни пътища;

експлоатация на челни фронтови железни пътища и използвани жп участъци.

По отношение на разрушенията в тактическата зона се счита, че е възможно те да достигнат до 100 %.

Възстановяването на автомобилните пътища се възлага на Инженерни войски.

В оперативната зона за отбрана разрушенията ще се извършват основно от авиацията на противника и с диверсионно-разузнавателни групи. Обемът на разрушенията ще се колебае около 50 %.

Съвсем укрупнено може да се каже, че на един железопътен строителен батальон се назначава участък от 50-70 км. с един-два железопътни възела. На мостовите батальони 2-3 големи и 3-4 средни моста на участък от 40-50 км.

За техническото прикритие на мрежата от автомобилни пътища в страната отговаря Главно управление на пътищата.

За разлика от железопътните съединения, пътните не са основните сили за техническо прикритие на цялата мрежа.

На тях е възложено прикритието на Старопланинските проходи и принадлежащите им участъци както следва:

една Пътно-строителна бригада - Петрохански проход, Искърско дефиле и прохода Витиня;

една Пътно-строителна бригада - Приморски, Дюлински и Айтоски проход.

Товарно-претоварните полкове - три от тях се придават на Транспортния отдел на Генералния щаб на Българската армия. Останалите са на разположение на Командването на Войските на Министерството на транспорта.

Експлоатационният полк е предназначен за развръщане и експлоатация на железопътни участъци в тази зона.

Отделният претоваръчен батальон е предназначен да извърши подготовка на подходите към паромните преправи на река Дунав.

В хода на подготовката и осъществяването на техническото прикритие се организира и поддържа постоянно взаимодействие между Войските на Министерството на транспорта, ръководството на Министерството на транспорта, Български държавни железници и Главно управление на пътищата, с транспортните органи на Генералния щаб, а по въпросите на загражденията и разминирането на транспортните комуникации - с военно-транспортните органи и Инженерно управление на Генералния щаб.


4. Командно-административна структура13

Съставът и организационната структура на Войските на Министерството на транспорта включва: командване, четири железопътни строителни бригади, две пътно-строителни бригади, една бригада за контактната мрежа, автоматика и осигурителни инсталации, една учебно-експлоатационна бригада, централна ремонтна база и шест складови бази за съхранение на мобилизационни запаси от техника имущества, резервни части, комплектуващи изделия и други.

Управлението на Войските на Министерството на транспорта се състои от: командване с началник, 5 заместник началници, началник щаб и главен юрисконсулт; 13 отдели, 6 отделения, 3 служби.

Командването на Войските на Министерството на транспорта има ранг на главно управление (ГУВМТ). Структурата включва щаб с отделни служби: управление ”Строително производство”, икономическо управление, управление “Механизация и автотранспорт”, управление “Научни изследвания, проектиране и технологии”, “Тил” – с органи за материално-техническо и социално осигуряване, самостоятелни отдели и служби, обслужващи поделения.

Щабът се състои от 3 отдела – “Оперативна и бойна подготовка”, “Мобилизационно-окомплектовъчен”, “Инспекторат” и 4 служби “Автоматизирано управление във Войските”, “Химическа”, “АВ” и “Свързочна”.

Управление “Строително производство” обхваща 5 (пет) отдела: “ОРС”, “Технически”, “Изкуствени съоръжения”, “Електрификация и автоматизация на железопътния транспорт; Реконструкция и модернизация на железния път”.

Управление “Механизация и автотранспорт” има в състава си 3 (три) отдела: “Експлоатация на машините”, “Ремонт на машините” и “Техническо въоръжение”.

Икономическо управление с два отдела: “Планов” и “Труд и работна заплата”.

Управление “Научни изследвания, проектиране и технологии” се състои от 3 (три) отдела: “Координация на научно-изследователската и инженерно-внедрителската дейност”, “Проектантско-технологичен” и “Капитално строителство и инвестиции”.

Управление “Тил” - два отдела: “Тил” и “Материално-техническо снабдяване”.



Информация о работе «Социално-икономически проблеми при прехода от военна към гражданска структура на Войските на Министерството на транспорта»
Раздел: География
Количество знаков с пробелами: 177477
Количество таблиц: 14
Количество изображений: 4

0 комментариев


Наверх