2. Изграждане на военизирани подразделения за техническо прикритие на комуникациите.
Паралелно с приватизацията на ДП "Транспортно и строително възстановяване" може да се извършва създаването на военизирани структури, отговарящи за техническото прикритие на комуникациите при извънредни ситуации.
Първо трябва да се започне със създаването войсково подразделение до размерите на батальон, чиято основна задача да бъде поддържането на необходимото ниво на подготовка за техническо прикритие и възстановяване на железните пътища в извънредни ситуации и което е по-важно да изпълнява координираща роля между Министерството на транспорта, командването на Българската армия, строително-възстановителните предприятия и подразделенията на националната гвардия. (Приложение № 11)
Численият състав на транспортно-възстановителния батальон (ТВБ) ще бъде в рамките на 200 души организирани в 3 роти – 2 (две) железопътно-строителни и 1 (една) експлоатационна. (табл 4.1)
табл 4.1
ЧИСЛЕНОСТ НА ТВБ | ||
№ | ЛИЧЕН СЪСТАВ | |
1. | офицери | 40 |
2. | сержанти | 70 |
3. | войници | 90 |
ОБЩО личен състав | 200 |
Първоначалното създаване, няма да изисква допълнителни средства от републиканския бюджет. Инфраструктурата – техника, сгради, съоръжения, складови и мобилизационни запаси, като и персонал могат да се осигурят от правоприемника на Войските на Министерството на транспорта ДП "Транспортно и строително възстановяване".
Батальонът може да използва инфраструктурата на бившата учебно-експлоатационна бригада в Горна Оряховица. Бившето поделение на ВМТ е удобно поради няколко причини: на първо място изградените там учебна база и сграден фонд и друга инфраструктура могат да задоволят напълно нуждите на подразделението; второ, разположението на града - близо до географския център на България, международно летище и голям железопътен център ще осигури висока мобилност; трето – тъй като формирование с подобни функции вече е съществувало ще е значително по-лесно да се осигури квалифициран персонал.
Необходимо е осигуряването ежегодна издръжка на 200 военнослужещи в размер на 5 млн.лева., издръжка на техниката – 1 млн. лева, издръжка на инфраструктурата - 1,5 млн.лева, разходи за учебния процес – 500 хил. лв., разходи за складови и мобилизационни запаси – 500 хил.лева, други разходи до 1 млн.лева. От направените разчети се вижда, че общите разходи по издръжката на подразделението няма да надхвърлят 10 млн.лева годишно. Част от тези средства всъщност ще са освободен ресурс, поради липсата на необходимост на поддържането на допълнителен персонал и запаси за изпълнението на задачи при извънредни ситуации на ДП "Транспортно и строително възстановяване".
Функциите на ТВБ биха могли да се обобщят така:
- координираща роля - основната задача на транспортно-възстановителния батальон ще бъде координацията на железопътно-възстановителните подразделения на територията на страната.
За успешното изпълнение на тази дейност ще се разработват планове за действие в критични ситуации. Тези планове ще се съгласуват с Министерството на отбраната и Министерството на транспорта и съобщенията.
Голяма част от възстановителната техника се използва основно за строителство и има уникален характер за територията на страната. Големината на възстановителния батальон няма да позволява притежаването на редица видове машини, особено такива които изискват значителен обслужващ персонал и средства. Това би било както икономически нецелесъобразно, така и физически невъзможно.
При тази ситуация в батальонът може да се поддържа база данни на наличните на територията на страната транспортно-строителни машини и съоръжения, с цел мобилизирането им при извънредни ситуации.
Възможно е и поддържането на такава база данни и за наличните складови и мобилизационни запаси.
Небходимо ще е поддържането на информация за състоянието за железопътната и автомобилна пътна мрежи и тяхната пропусквателна способност. Схема на разположението на всички мостове и тяхната товароносимост. Тази информация ще е необходима с цел ефективната им експлоатация, и правилното пренасочване на потоците, за да се избегне натоварването на едно направление.
- действие в извънредни ситуация – другата важна задача стояща пред новото подразделение ще бъде бързата и професионална реакция при настъпването на кризисна ситуация.
Както вече бе отбелязано основната роля на батальонът ще е координиращата, а способността му за действие при извънредни ситуации ще бъде ограничена.
Това означава, че необходимата техника и личен състав, трябва да бъдат на определеното място в максимално кратък срок и да възстановят движението.
Ако възстановителните работи е невъзможно да бъдат извършени със собствени сили, да се привлекат сили и средства, по най-бързия начин и да бъдат организирани за изпълнението на задачата.
- обучение, на персонала на транспортно-строителните и експлоатационни предприятия и личния състав на националната гвардия за действия при отстраняване на последици от кризисни ситуации.
За ликвидиране на последствия от кризисни ситуации ще изисква високо ниво на координация и професионализъм не само от страна на личния състав на ТВБ, но и на помощните подразделения. За целта цивилните специалисти и тези от националната гвардия, трябва да преминат специализирана подготовка, която да включва както теоретично обучение, така и практически занятия.
Тази подготовка може да се извършва на територията на ТВБ, като специалистите от транспортно-строителните предприятия ще се обучават как да действат с машините, за който отговарят в ежедневието, а подразделенията на националната гвардия, могат да бъдат подготвяни за изпълнение на задачи на локално ниво и такива не изискващи висока квалификация и ниво на организация. Например: охрана на съоръжения, експлоатация на железния път, ремонтни работи при минимални поражения, първоначално определяне на нанесените щети и подготвяне на работната площадка, оповестяване на ТВБ, активно подпомагане на подразделенията на ТВБ при извършване на ремонтни работи. При изпълнението на задачите си подразделенията могат да се обучават за работа с техника, която е на разположение в националното стопанство.
Друга важна функция която може да изпълнява ТВБ е изграждането на съоръжения, необходимост от които може да възникне при извънредни ситуации (обходи, подходи за мостове и преправи, дублиращи съоръжения и други).
На подразделенията на националната гвардия може да се повери охраната и поддържането в изправност на тези съоръжения.
За извършването на съответните действия за създаването на военизирани структури за техническото прикритие на транспортните комуникации е необходимо на първо място извършването на законодателни промени. Тези промени би трябвало да регламентират структурата и финансирането на тези подразделения.
Регламентирането на съществуването на батальона за транспортно-възстановяване би отнело сравнително по-кратко време, тъй като за модел ще се използва нормативната база свързана с Войските на Министерството на транспорта. При това обаче ще трябва внимателно да се прецени как ще се впише съществуването му в цялостната стратегия за развитието на българските Въоръжени сили.
Проблем ще представлява регламентирането на съществуването на военизирани структури на принципа на националната гвардия, тъй като подобна организация не е съществувала на територията на страната в мирно време, а сляпото прилагане на чуждия опит може да доведе до непредвидими последици.
Трудно е да се прецени колко време ще отнеме целият процес, защото това зависи изцяло от съществуващата политическа воля. Ако се предположи, че такава има то целият процес би трябвало да отнеме от 2 до 3 години.
Като показва анализът на възможните алтернативи и от проведените разговори с официални представители на ДП "Транспортно и строително възстановяване", ВА “Г.С.Раковски”, Министерството на транспорта, Българската армия, както и с бивши служители на Войските на Министерството на транспорта в близките години е възможно осъществяването на преструктурирани и/или приватизация на държавното предприятие.
Проблемите които поражда настоящото състояние на нещата се осъзнава напълно от ръководството на ДП "Транспортно и строително възстановяване". В рамките на своите правомощия то се стреми да изпълнява задачите които се поставят пред него въпреки тежкото наследство и организационните и икономически трудности.
С цел оптимизиране на структурите на предприятието вече се извършват някои структурни промени – главно по оптимизиране на щата.
Направени са постъпки пред съответните органи за освобождаване на излишното имущество от военновременните запаси и има пълна готовност за продажбата му по законово установения ред.
Извършва се необходимите действия за привеждане към стандартите към тези в Европейския съюз.
Активно се работи за получаването на поръчки както от национални и правителствени организации, така и по международни проекти в страната и чужбина.
От разговорите във ВА “Г.С.Раковски” се установи, че изследвания в областта на техническото прикритие на транспортните комуникации все още се извършват. Съществуват три курса които третират тази материя – “Транспортно осигуряване на операциите провеждани с войски”, Транспортно осигурявани различни от тези провеждани с войски”, “Придвижване и транспорт”. Ако бъде приложена необходимата политическа воля в кратки срокове може да се създаде катедра, изследваща проблемите на техническото прикритие на транспортните комуникации.
В резултат на проведеното изследване бе доказана първоначално изказаната теза, а именно че процесът на Войските на Министерството на транспорта в ДП "Транспортно и строително възстановяване" е бил извършен без съществуването на ясна стратегия и без да се отчитат социално-икономическите потребности на страната, в резултат на което е образувано едно нерентабилно държавно предприятие без ясна представа как ще се изпълняват задачите по осигуряване на националната сигурност.
Доказано бе че въпреки допуснатите грешки, процесите не са необратими и е възможно намирането на подходящо решение, което да отстрани натрупаните проблеми.
Това решение включва извършването на незабавни промени в организационната структура на ДП "Транспортно и строително възстановяване" и последващата му приватизация и преструктуриране.
Резултатите от анализа на алтернативите покозва, че задачите по осигуряването на националната сигурност да бъдат възложени на военизирана структура с размери до бригада и на структури на организирани на принципа на националната гвардия.
За достигане на целите е необходимо извършването на нужните законодателни промени и вземането на съответните управленски решения.
Настоящото изследване очертава само рамката на проблемите настъпили по време на преобразуването на една военна организация за техническо прикритие на комуникациите в гражданска такава. Отбелязани са и всички основни решения.
За достигане на цялостното изясняване на проблема е необходимо задълбоченото разглеждане на всички параметри и алтернативи.
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА
Димитров, Йордан Войските на Министерството на транспорта носят печалба, решават много важни социални проблеми: Удължаването на срока на съществуване на войските не противоречи на военна та доктрина; Българска армия LVI, №15147, 30 юни 2001 г., с.5
Димитров, Йордан Войските на Министерството на транспорта имат утвърдено място в изграждането на транспортната инфраструктура на страната; Българска армия LVI, №15009, 12 януари 2001 г., с.7
Димитров, Йордан Продължава процесът на девоенизиране, издръжката на Войските на Министерството на транспорта е от собствени приходи; Българска армия LVI, №14956, 25 октомври 2000 г., с.8
Димитров, Йордан Държавното предприятие проходи: Днес е денят на Министерството на транспорта; Българска армия LVI, №14901, 14 януари 2000 г., с.7
Димитров, Йордан Гледаме се очи в очи с подчинените; Българска армия LVI, №14901, 14 януари 2000 г., с.8
Димитров, Йордан Не завиждам на армията след като ни закрият; в. Стандарт LVI, №2825, 31 октомври 2000 г., с.13
Христов, Христин В железопътното строителство и ремонта нямаме конкуренти; в. Транспортен глас, LXXX, №2, януари 1996, с.3
Христов, Христин Роля транспорта и транспортных войск в системе безопасности государства; София
Христов, Христин За формированията за техническо прикритие на комуникациите след реформата; София
Каракехайов, Георги Не посягайте на Транспортни войски; в. Дума, Х, №169, 25 март 1999 г.
Ангелов, Трифон Трябва ли да бъдат закрити транспортни войски; в. Демокрация, ХІІ, №31, 7 февруари 2001 г., с.10
Транспортни войски – основен фактор за оздравителната програма на БДЖ; Български транспортен вестник, VІІІ, №42, 25 октомври 2001 г.
Рангел, Рангелов Повече мъдрост, повече доброта! 105 години ЖП войски в България; в. Транспортен глас, LXXXVI, №1, януари 1993 г., с.3
Банов, В. С. Създаване и действие на железопътните войски (1888 – 1912); Науч. тр. ВВОУ “Васил Левски”, 25, 1996, с.588 - 593
Дронзина, Т. А. Мотивации за повишаване на образованието и квалификацията у младите офицери от ВМТ; Науч. тр. ВВОУ “Васил Левски”, 25, 1993, с.255-261
Дронзина, Т. А. Проблеми на трудовата адаптация на младите офицери от ВМТ; Науч. тр. ВВОУ “Васил Левски”, 25, 1993, с.262-266
Милошев, Димитър и др. Проблеми на подготовката на Войските на министерството на транспорт при транспортното осигуряване на отбранителната операция; Военен журнал, СV, №5, 1998, с.93-96
Милошов, Д.А. Проблеми на подготовката на кадрите на Войските на Министерството на транспорта в интерес на военновременните им задачи; Тр. Военна академия “Г.С.Раковски”, 2, 1999, с.45-66
Райков, Райко Железопътният транспорт като елемент от националната отбранителна система; ЖП транспорт, 2000, №2, с.11-13
Сергиев, Е.Г. Военните железопътни превози за българската армия през първия период на участието на България във Втората световна война; Науч. тр. ВВОУ “Васил Левски”, 41, 1995, с.191-194
Сергиев, Е.Г. Военните железопътни превози за българската армия през втория период на участието на България във Втората световна война; Науч. тр. ВВОУ “Васил Левски”, 41, 1995, с.195-199
Димитров, Димитър Участието на железопътните дружини в първата световна война (1915-1918); ЖП транспорт, 2001, №10, с.45-46
Йосифов, Асен Железопътните войски в България (1888-1945), София, 1991
Йосифов, Асен Железопътните войски в България (1945-1990), Издателска къща “Литавра” София, 1996
Йосифов, Асен и др. Четвърта железопътна (1977-1996), София, 1997
Йосифов, Асен История на Втора железопътна бригада (1965-1997)
Йосифов, Асен История на Първа железопътна бригада (1965-1999), Издателство “Зеница”, Пловдив, 1999
Закон за преобразуване на Строителни войски, войските на Министерството на транспорта и войските на Комитета по пощи и далекосъобщения в държавни предприятия. обн. бр. 57 на ДВ от петък, 14 юни 2000 г.
Правилник за дейността и структурата на държавно предприятие “Транспортно и строително възстановяване” обн. бр. 13 на ДВ от вторник, 5 февруари 2000 г.
Военна доктрина на Република България Приета с решение на Народното събрание от 8 април 1999 г., изменена и допълнена с решение на Народното събрание от 22 февруари 2002 г.
Бизнес план за 2002 година на ДП ”Транспортно и строително възстановяване”, София, 2002
Закон за отбраната и въоръжените сили на Република България Обн., ДВ, бр. 112 от 27 декември 1995 г.; изм., бр. 67 от 6 август 1996 г.; изм. и доп., бр. 122 от 19 декември 1997 г.
Отчет на резултатите от стопанската дейност на Войските на Министерството на транспорта за 1996 година.
Отчет на резултатите от стопанската дейност на Войските на Министерството на транспорта за І-во тримесечие на 1997 година.
ЗАКОН за приватизация и следприватизационен контрол Обн., ДВ, бр. 28 от 19.03.2002 г ЗАКОН за Българските държавни железници Обн., ДВ, бр. 53 от 9 юни 1995 г., доп., бр. 85 от 24 юли 1998 г., в сила от 1 януари 1998 г., изм., бр. 124 от 27 октомври 1998 г., бр. 12 от 11 февруари 2000 г.
Авторът изказва специална блатодарност за оказаното съдействие на:
ген. м-р Христин Христов – началник на Войските на Министерството на транспорта 1994 – 1998 гг.;
полк. инж. Тодор Соколов – началник щаб на Войските на Министерството на транспорта 1995 – 1998 гг.;
инж. Виктор Николов – главен директор държавно предприятие “Транспортно и строително възстановяване”;
инж. Михаил Карамаринов – директор на Дирекция “Публични задачи” в държавно предприятие “Транспортно и строително възстановяване”;
инж. Йордан Михтиев – главен специалист по съхранение и поддържане на мобилизационните запаси в държавно предприятие “Транспортно и строително възстановяване”;
полк. инж. Христо Филипов – преподавател във ВА “Г.С. Раковски”;
г-ца Павлина Николова – главен експерт в Агенция за приватизация;
г-ца Венета Начева - главен експерт в Агенция за приватизация.
1 Йосифов, А Железопътните войски в България 1888 – 1945, С., 1991, с.12.
2 Пак там с.34
3 пак там с.43
4 пак там с.216
5 Указ на Президиума на Народното събрание № 564/12 август 1965 г. за създаване на Бригада за железопътно и свързочно строителство към Министерството но транспорта; постановление на Министерски съвет № 38/3 август 1965 г.
6 Постановление на Министерски съвет №3/20 януари 1975 г., Член 1
7 Постановление на Министерски съвет №190 от 14 август 1998 г..
8 Йосифов, А Железопътните войски в България 1846 – 1990, С., 1997, с. 217
9 Доклад на Командващия ВМТ пред слушатели на ВА “Г.С.Раковски”, март 1996 година с.4
10 Пак там,с.7
11 Пак там. с.8
12 Пак там, с.11
13 Приложение №1
14 Приложение №2
15 Числата варират в минимални граници през различните години.
16 Отчет на резултатите от стопанската дейност на Войските на Министерството на транспорта за І-во тримесечие на 1997 година. с.5
17 Христов, Христин В железопътното строителство и ремонта нямаме конкуренти; в. Транспортен глас, LXXX, №2, януари 1996, с.3
18 Пак там, с.3
19 Отчет на резултатите от стопанската дейност на Войските на Министерството на транспорта за 1996 година, с.3
20 Христов, Христин В железопътното строителство и ремонта нямаме конкуренти; в. Транспортен глас, LXXX, №2, януари 1996, с.3
21 Доклад на генерал-майор инж. Йордан Александров Димитров – началник на Главния щаб и Командващ Войските на Министерството на транспорта до господин Антони Славински министър на транспорта и съобщенията, с.1
22 Пак там, с.2
23 Пак там, с.3
24 Пак там, с.5
25 Пак там, с.6
26 Доклад от Началника на Генералния щаб и Командващия Войските на Министерството на транспорта ген.майор инж. Й. Димитров, Относно доклад на комисията по външна политика, отбрана и сигурност по законопроект, №102-01-6 за промяна на Закона за преобразуване на строителни войски, Войските на Министерството на транспорта и Войските на Комитета по пощи и далекосъобщения в държавни предприятия.
27 Димитров, Йордан Войските на Министерството на транспорта носят печалба, решават много важни социални проблеми: Удължаването на срока на съществуване на войските не противоречи на военна та доктрина; Българска армия LVI, №15147, 30 юни 2001 г., с.5
28 Закон за преобразуване на Строителни войски, войските на Министерството на транспорта и войските на Комитета по пощи и далекосъобщения в държавни предприятия. обн. бр. 57 на ДВ от петък, 14 юни 2000 г., с.4
29 Правилник за дейността и структурата на държавно предприятие “Транспортно и строително възстановяване” обн. бр. 13 на ДВ от вторник, 5 февруари 2000 г.,с.5
30 Приложение №5
31 Приложение №6
32 Пак там, с.13
33 Бизнес план за 2002 година на ДП ”Транспортно и строително възстановяване”, София, 2002 г., с.9
34 Пак там, с.16
35 Пак там, с.18
36 Забележка – раазминаването в броя на служителите в табл. 5.1 и табл. 5.2 с дължи на недобор в щата.
37 Пак там, с.19
38 Пак там, с.12
39 Пак там, с.27
1.Настоящият вариант представлява предпоследният вариант на Дипломната работа.
2.Можете да ползвате тази дипломна работа по свое осмотрение. Не държа на авторските права, само не я копирайте дословно, а паложете малко усилия да промените това-онова ;)
0 комментариев