Васильєв В.І., Садовська Т.Г. Організаційно-економічні основи гнучкого виробництва. Учбовий посібник для машинобудівної спеціальності вузів. –М., Вища школа, 1988 –272 с.
Організація і планування машинобудівного виробництва. підручник для машинобудівної спеціальності вузів. М.І. Ігнатов та ін.; Під ред. М.І. Ігнатова, В.І. Постникова і М.К. Захарової – М.: Вища школа, 1988 -367 с.
Довідник технолога-машинобудівника. В 2-х т. Під ред. А.Г. Косилової і Р.К. Мещерякова. – 4-е видання, перероб. і доп. –М.: Машинобудування, 1986, 656 с. і 496 с.
Обробка металу різанням: Довідник технолога. А.А. Панов та ін.; Під ред. А.А. Панова. –М.; Машинобудування. 1988, 736 с.
Соколіцин С.А., Кузін Б.І. Організація і оперативне керування машинобудівним виробництвом: Підручник для вузів по спец. “Економіка і організація машинобудівної промисловості” –Л., машинобудування. Ленінградське відділення, 1988. –527 с.
Економіка і організація виробництва в дипломних проектах. Учбовий посібник для машинобудівних вузів. К.М. Веліканов та ін.; Під заг. ред. К.М. Веліканова. –4-е вид. перероб. і доп. –Л.: Машинобудування, Ленінградське відділення. 1986. –285 с.
Ступаченко А.А. САПР технологічних операцій. –Л.: Машинобудування. Ленінградське відділення. 1988. –234 с.
Методичні вказівки по виконанню курсової роботи по курсу “Організація, планування і керування виробництвом” для студентів спеціальності 21.03 – Одеса, ОІНТЕ, 1989
Методічні вказівки по виконанню економічної частини дипломних проектів для студентів спеціальності 21.03 – Одеса, ОДАХ, 1995
27
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
ОДЕСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ ХОЛОДУ
КАФЕДРА ЕКОНОМІКИ, ПІДПРИЄМНИЦТВА ТА МЕНЕДЖМЕНТУ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ДО ВИКОНАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЧАСТИНИ
ДИПЛОМНИХ ПРОЕКТІВ ДЛЯ СТУДЕНТІВ
СПЕЦІАЛЬНОСТІ 7.092501
ОДЕСА 1998.
Укладач: к.е.н. доцент Колесник В.І.
Рецензент: к.е.н. доцент Руденко І.П.
Методичні вказівки розглянути на засіданні кафедри економіки, підприємництва, та менеджменту та ухвалені до друку.
Протокол № від “____”________________199 р.
Зав. кафедрою ЕПМ професор Білаковський М.Я.
Вступ.
2.Технічне та технологічне переозброєння підприємств відповідно вимогам науково-технічного прогресу є в умовах переходу до ринкової економіки тою задачею, розв язання якої повинно забезпечити якісну зміну виробничих сил, підвищення ефективності суспільного виробництва. Свій внесок в прискорення науково – технічного процесу, обновлення виробничого апарату народного господарства повинні внести майбутні інженери спеціальності 7.092501.
Дипломний проект є першою самостійною працею майбутнього спеціаліста. Його економічна частина являється логічним завершенням засвоєного студентами курсу “Економіка та організація виробництва”. Тому, при її виконанні необхідно намагатися, щоб технічне рішення (параметри проектованих виробів, технологічних процесів) були досягнені при найменших витратах на виробництво та експлуатацію, а їх техніко-економічні познаки повинні бути на рівні вітчизняних та світових досягнень або переважати їх .
Ці методичні вказівки необхідні для допомоги студентам спеціальності 7.092501 в розробці економічних та організаційних питань по дипломному проектуванню різноманітних засобів автоматизації промислових процесів та керування втіленням ГПС, САПР. Застосовані також необхідні довідникові матеріали.
2. Загальні вимоги до економічної частини дипломного проекту.
Економічна частина дипломного проекту повинна включати слідуючи розділи:
1.Вступ.
2.Техніко-економічне, організаційне та маркетингове обгрунтування проекту.
3.Техніко-економічні розрахунки проекту.
У вступі дипломного проекту з технічних, економічних, соціальних та екологічних позицій освітлюється призначення проектованого обекту, області його пристосування, рівень корисності для споживача, пояснюються актуальність та прогресивність теми у плані розвязання задач, які стоять в цей час перед народним господарством країни.
Робота над техніко-економічним обгрунтуванням дипломного проекту повинна допомагати розробці інших розділів проекту, поскільки в ній перевіряється обгрунтованість прийнятих в проекті технічних рішень в порівнянні їх з найбільш ефективними аналогами серед тих, що є нині в нашій країні та за її кордоном. Техніко-економічне обгрунтування необхідно закінчити розробкою ряду розділів майбутнього бізнес-плану, які містять оцінку ринку збуту проектованого обекту, стратегію маркетинга при його реалізації, а також основні елементи виробничого організаційного, юридичного і страхового плану.
Останній висновок про необхідність заснування технічного рішення повинен бути зроблений на підставі проведених техніко-економічних розрахунків та фінансового обгрунтування бізнес-плану. Кінцевою частиною цього розділу є складання фінансового плану і вибір стратегії фінансування. У фінансовому плані, складеному по результатам техніко-економічних розрахунків повинні бути визначені:
-прогнозовані обсяги реалізації обекту;
-очікувані одночасні та тривали витрати, інші розрахування;
-очікувані прибутки;
-економічна ефективність розробки.
Стратегія фінансування, розроблена за результатами фінансового плану вбирає відповіді на наступні питання:
-скількі потрібно коштів на реалізацію даного проекту?
-звідки їх можна отримати?
-коли можна очікувати повного повернення коштів і отримання прибутку?
Рекомендований обсяг економічної частини дипломного проекту 20-25 сторінок. Крім того необхідно дати Державній екзаменаційній комісії 1-2 демонстраційних листи, в яких за допомогою діаграм, таблиць, графіків показуються результати порівняльного аналізу техніко-економічних показників проектованих обектів та розроблених дипломником організаційних і маркетингових питань.
3. Техніко-економічне, організаційне та маркетингове обгрунтування проектування різноманітних засобів автоматизації виробничих процесів та керування їх системами.
3.1 Першим етапом ТЕОМО є вибір бази для порівняння пропонуємого технічного рішення. При визначенні техніко-економічної прогресивності цього рішення у процесі вибору варіанта (стадія НДР і ДКР) як базу для порівняння слід прийняти кращі з відомих в світовій практиці засоби у системі автоматизації виробництва, застосовані, розроблені і достатньо перевірені на практиці. При застосуванні на конкретному підприємстві систем автоматизації за базу для порівняння можна прийняти техніко-економічні показники аналогічної по призначенню техніки, існуючої на цьому підприємстві до застосування систем автоматизації.
3.2 Другим етапом ТЕОМО є визначення необхідності утворення та застосування проектованих засобів праці. Це виконується на основі аналізу при порівнянні з варіантом, прийнятим як базовий.
Комплексний аналіз містить в себе розгляд технічної, організаційної, соціальної, економічної та екологічної необхідності застосування проектованого технічного рішення. У випадку необхідності в його склад увійдуть питання, які дозволяють визначити: рівень задоволення нових і підвищених вимог населення, збільшення обсягу ресурсів народного господарства, рівень естетичного оформлення та ін.
У процесі комплексного аналізу деякі сторони необхідності застосування проектованих засобів і систем автоматизації виражаються у вигляді співвідношення показників. Тому аналіз необхідності проектованих рішень складається у визначенні їх прогресивності, тобто їх співвідношення кращим вітчизняним та закордонним показникам по продуктивності, довгослужінню, ступеню уніфікації, масі, габаритним розмірам, ремонтопридатності, якості обробки деталей, ступеню використання матеріалів, тривалості виробничого циклу, кількості одиниць технологічного устаткування, кількості промислово-виробничого персоналу, рівню ритмічності виробництва, рівню змінності, навантаження устаткування і в цілому ряді інших показників технологічної і організаційної необхідності варіантів. Крім того, повинна бути врахована соціальна цінність варіантів, яка відображується в покращенні умов праці, усуненні різниці між розумовою і фізичною працею, усуненні поганих дій на навколишнє середовище. При цьому можуть бути розраховані показники, які виражають зміну соціального складу та структури працюючих, підвищення механізації та автоматизації праці, покращення умов праці та безпеки роботи.
Економічна необхідність втілення варіанта визначається у розділі “Техніко-економічні розрахунки проекту”. Рекомендуються показники, які використовуються у плані техніко-економічного пояснення проекту, подавати у вигляді наочних порівняльних таблиць.
3.3 Третим етапом ТЕОМО є розробка розділів бізнес-плану, конкретизуючого основні моменти практичної реалізації даного проекту. Пропонується при формуванні основних розділів бізнес-плану визначити наступні питання:
3.3.1 Оцінка ринку збуту:
-регион збуту;
-основні конкуренти і опис їх продукції;
-стан справ конкурентів по обємам продажу, прибутках, внесенням нового;
-рівень цін на продукцію конкурентів.
3.3.2 Стратегія маркетингу:
-схема розповсюдження продукту;
-ціноутворення;
-реклама;
-методи стимулювання продажу;
-організація післяпродажного обслуговування клієнтів;
-формування суспільної думки про виробника, товар.
3.3.3 План виробництва:
-на якому підприємстві буде реалізація проекту;
-оцінка виробничих мощностей;
-забезпечення матеріальними ресурсами;
-виробнича кооперація.
3.3.4 Організаційний план:
-склад виробничих підрозділів, спеціалістів і система їх оплати;
-організаційна структура підприємства;
-планіровка цеху, ділянки де товар виробляється.
3.3.5 Юридичний і страховий план:
-форма власності і правовий статус підприємства;
-оцінка риску і страхування.
4.Техніко-економичні розрахунки проекту.
4.1 Техніко-економічні розрахунки у проектуванні різноманітних засобів автоматизації.
4.1.1 Розрахунок річного економічного ефекту та ефективності проекту.
Річний економічний проект при втіленні нових видів машин, устаткування, засобів механізації і автоматизації, нових технологічних процесів, нових методів організації виробництва і праці саме на виробництві визначається по формулі
Еп=(С1+Ен Куд1)-(С2+Ен Куд2) А2,
де С1 та С2-собівартисть виробництва одиниці продукції відносно до та після втілення міроприємства, грн; Куд1, Куд2-капіталовкладення на одиницю продукції відносно до і після втілення міроприємства, разом з виробничими затратами по новій техніці, грн; А2-річний обсяг виробництва продукції підприємства при використанні нової техніки, натуральні одиниці; Ен-нормативний коефіцієнт економічної ефективності (Ен=0,15).
Термін окупності додаткових капіталовложень визначається по формулі
Т=(Куд2-Куд1)/(С1-С2).
Відносна економічна ефективність пропонуємого варіанту
Е=1/Т.
Пропонуємий варіант автоматизації вважається ефективним, якщо виконується співвідношення
Е>=Ен або Т
Похожие работы
... сельскохозяйственная академия" Инженерный факультет "УТВЕРЖДАЮ" Зав.кафедрой__________ Кафедра ____________ (подпись) (название) "___"______ 200 г. ЗАДАНИЕ на дипломное проектирование студента _________________________ 1. Тема: ___________________________________________________ утверждена приказом по академии №__от "__" ________ 200 г. 2. Срок сдачи студентом законченного проекта ...
... , что абсолютное большинство людей способны эффективно обучаться электронным способом, естественно при условии наличия адекватного учебного контента (содержания курсов). Разработка системы дистанционного обучения для НИПК даст ощутимый экономический и социальный эффект в деятельности организации. Эффективность в общем виде рассматривается как основная характеристика функционирования системы ...
... она зависит. Следует отметить, что данный метод достаточно эффективно используется в настоящее время и при решении целого класса экономических задач [4-6]. Учитывая вышеизложенное, для анализа эффективности рекламы целесообразно использовать метод обобщенного анализа. Решение задач методом обобщенного анализа состоит из двух основных этапов [7]. На первом этапе решения задачи необходимо ...
... полученных в ходе выполнения настоящей работы магнитных жидкостей (с магнитными оксидами железа в качестве дисперсионной фазы). Применение магнитных жидкостей позволяет варьировать свойства данных сорбентов в широких пределах. ü Методом электронно-микроскопического исследования показано, что разработанный способ получения магнитных сорбентов обеспечивает равномерное распределение частиц ...
0 комментариев