1. Закон України Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності від 13 грудня 1991р.
17
підготовкою регіональних галузевих і міжгалузевих науково-технічних програм і їхня реєстрація
створення умов для розвитку фундаментальних наукових досліджень як основи наукового прогрес.
соціальний захист науковців і захист інтелектуальної власності.
Рішення МОН України прийняті в межах його повноважень є обов’ язковими для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади органам місцевого самоврядування підприємствами установами та організаціями всіх форм власності.
Центральні органи виконавчої влади у сфері наукової і науково-технічної діяльності в межах своїх повноважень :
- здійснюють управління у сфері наукової ті інноваційної діяльності
і відповідають за рівень науково-технічного розвитку відповідних
галузей
- визначають напрями розвитку наукового і науково-технічного потенціалу галузей спрямовують і контролюють діяльність підпорядкованих їм наукових організацій
- беруть участь у формуванні пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки в Україні державних наукових та науково-технічних програм і державного замовлення
- формують програми науково-технічного розвитку відповідних галузей та організовують їх виконання
- організовують розроблення освоєння та виробництво сучасної конкурентоспроможної продукції на основі використання нових високоефективних технологій устаткування матеріалів інформаційного забезпечення
- готують пропозиції щодо вдосконалення економічного механізму забезпечення науково-технічного розвитку відповідних галузей .
Специфічне місце у системі органів які функціонують у сфері науки належить Вищій Атестаційній Комісії (ВАК), який є центральним органом виконавчої влади статус якого прирівняний до державного комітету України. ВАК України реалізує політику в галузі атестації наукових і науково-технічних кадрів вищої кваліфікації присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання старшого наукового співробітника контролює діяльність спеціалізованих вчених рад і якість атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.
ВАК України :
* створює спеціалізовані ради по захисту дисертацій
* затверджує їх персональний склад і перелік спеціальностей по яких цим радам надається право проведення захисту дисертацій провадить їх періодичну атестацію
18
* розробляє і затверджує вимоги до дисертацій і осіб які претендують на здобуття наукового ступеня і вченого звання
* затверджує рішення спеціалізованих вчених рад про присудження наукового ступеня доктора наук
* приймає рішення про видачу диплома кандидата наук на основі рішення спеціалізованої вченої ради про присудження вченого ступеня
* приймає рішення про видачу атестата старшого наукового співробітника на основі рішення вченої ради.
ВАК України уповноважений скасовувати рішення спеціалізованих рад і вчених рад про присудження наукових ступенів і присвоєння вченого звання позбавляти їх права прийому до захисту дисертації позбавляти наукових і науково-педагогічних співробітників наукових ступенів і вченого звання старшого наукового співробітника.
Місцеві ради , Ради міністрів Автономної Республіки Крим щодо наукової і науково-технічної діяльності відповідно до їх компетенції :
забезпечують виконання державних наукових та науково-технічних програм;
розробляють і організовують виконання регіональних програм науково-технічного розвитку ;
створюють місцеві інноваційні фонди відповідно до законодавства України;
сприяють розвитку технопарків технополісів;
залучають відповідні наукові установи до вирішення проблем науково-технічного розвитку регіону.
Загальне керівництво та визначення стратегічних напрямів розвитку науки , фундаментальних досліджень загальнодержавного значення здійснює Національна академія наук України( НАН ) .
НАН України є державною самоврядною науковою організацією що заснована на державній власності та діє на сонові законодавства України відповідно до статуту Академії. Це вища наукова установа ,яка організовує і здійснює фундаментальні та прикладні дослідження з найважливіших проблем природничих, технічних і гуманітарних наук. НАН України координує здійснення фундаментальних досліджень у наукових установах і організаціях незалежно від форм власності.
До завдань НАН України відповідно до Указу Президента України від 10 березня 2000р. < Про додаткові заходи щодо державної підтримки Національної академії наук України > входять :
участь у формуванні державної політики в сфері наукової і науково-технічної діяльності ;
досягнення світового рівня фундаментальних і прикладних досліджень на пріоритетних напрямках науки і посилення впливу їх результатів на інноваційний розвиток економіки освіти і культури в Україні;
19
підготовка наукових оцінок і прогнозувань суспільно-політичного соціально-економічного і культурного розвитку держави її екологічного стану розроблення відповідних пропозицій і рекомендацій з цих питань;
підготовка наукових кадрів;
сприяння інтеграції інтелектуального потенціалу у світовий науковий простір.
У структурі Національної академії виокремлюють: збори президія президент віце-президент головний учений секретар відділення інститути регіональні наукові центри і функціональні відділення .
В Україні діють і галузеві академії наук:
Українська академія аграрних наук ;
Академія медичних наук України;
Академія педагогічних наук України ;
Академія правових наук України;
Академія мистецтв України.
Українська академія аграрних наук входить до складу агропромислового комплексу , діє на основі законів України та власного статуту і спільно з НАН України здійснює підготовку наукових кадрів і спеціалістів вищої кваліфікації. Разом з міністерствами , відомствами та організаціями агропромислового комплексу Українська академія аграрних наук здійснює на основі незалежної експертної оцінки вибір основних напрямів і тематики прикладних досліджень і організує впровадження їх результатів у виробництво.
З метою забезпечення комплексного розвитку педагогічної науки теорії та методики освіти в Україні розробки науково-методичних основ відродження національної школи Указом Президента України від 3 березня 1992р. створена Академія педагогічних наук України . Головним її завданням є :
розвиток педагогічної науки ;
проведення фундаментальних і прикладних досліджень ;
розробка і наукове обґрунтування інформаційних технологій форм методів і засобів навчально-виховного процесу;
створення програм підручників та методичних посібників навчально-виховних закладів;
дослідження світових досягнень у галузі освіти;
впровадження вітчизняного і зарубіжного педагогічного досвіду;
координація діяльності науково-дослідних і методичних установ.
Указом Президента України від 24 лютого 1993р. створена Академія медичних наук України . Її основними завданнями є :
- визначення пріоритетних напрямів розвитку медичної науки;
- організація проведення фундаментальних і прикладних досліджень у
галузі охорони здоров’я ;
20
- підготовка наукових кадрів і розвиток вищої медичної і фармацевтичної освіти.
Указом Президента України від 23 липня 1993р. було засновано Академію правових наук України як вищу галузеву наукову установу. Основними її завданнями є :
комплексний розвиток правової науки;
проведення фундаментальних і прикладних досліджень у галузі держави і права;
наукове забезпечення правотворчої діяльності державних органів;
вивчення та узагальнення механізмів реалізації актів законодавства визначення пріоритетних напрямів розбудови правової держави ;
наукове забезпечення здійснюваних реформ;
підготовка практичних рекомендацій щодо вдосконалення діяльності органів державної влади;
розвиток правової науки і юридичної освіти.
Розвиток українського мистецтва відродження національних традицій проведення фундаментальних досліджень з історії становлення і розвитку художньої культури України – мета заснування Указом Президента України від 14 грудня 1996р. Академії мистецтв України як вищої творчо-наукової установи у галузі мистецтва.
Галузеві академії наук є державними науковими організаціями що засновані на державній власності .
Кошти на забезпечення діяльності академій щорічно визначаються у Державному бюджеті України окремими рядками . Фінансування академій може здійснюватись за рахунок інших джерел , не заборонених законодавством України .
До складу академій можуть входити наукові установи , підприємства, організації , об’єкти соціальної сфери , що забезпечують їх діяльність .
Самоврядність академій полягає у самостійному визначенні тематики досліджень , своєї структури , вирішенні науково-організаційних , господарських, кадрових питань, здійсненні міжнародних наукових зв’язків.
Академії виконують замовлення органів державної влади стосовно розроблення засад державної наукової і науково-технічної політики проведення наукової експертизи проектів державних рішень і програм .
Академії щорічно звітують перед Кабінетом Міністрів України про результати наукової і науково-технічної діяльності та використання коштів виділених їм із Державного бюджету України .
Галузеві академії координують організовують і проводять дослідження у відповідних галузях науки і техніки . Здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України та своїх статутів які приймаються загальними зборами академій . Статути галузевих академій
21
затверджуються Кабінетом Міністрів України .
Місцеві органи державної виконавчої влади відповідно до своєї компетенції забезпечують виконання державних наукових і науково-технічних програм ; розробляють та організують виконання регіональних програм.
Для координації роботи центральних органів виконавчої влади під час формування та реалізації державної політики утворена Комісія Кабінету Міністрів України з питань науково-технічного розвитку яка діє відповідно до Положення затвердженого Кабінетом Міністрів України від 26 січня 1998р. На Комісію покладений обов язок контролювати і координувати діяльність міністерств інших центральних органів виконавчої влади спрямовану на реалізацію державної науково-технічної політики; розглядати пропозиції щодо створення високотехнологічних виробництв ; здійснювати підтримку вітчизняного науково-технічного потенціалу; розглядати пропозиції щодо удосконалення законодавства яке регулює відносини у науково-технічній сфері і пропозиції щодо фінансування цільових проектів загальнодержавних науково-технічних програм за рахунок коштів Державного бюджету України .
З метою сприяння формуванню державної політики розвитку науки визначення пріоритетних науково-технічних напрямів вироблення стратегії
Технологічного розвитку вдосконалення структури управління наукою та системи підготовки і атестації наукових кадрів при Президентові України утворений консультативно-дорадчий орган - Рада з питань науки та науково-технічної політики. Основними завданнями цього органу є :
* вироблення державної політики з питань розвитку науки і технологій
правове і організаційне забезпечення їх реалізації
* прогнозування розвитку науки і технологій
* розгляд і оцінка проектів національних і державних науково-технічних програм визначення пріоритетних напрямів розвитку науки і технологій
IV. Державний контроль за діяльністю освітніх закладів.
Забезпечення законності та дисципліни в державному управлінні передбачає діяльність відповідних державних формувань ,спрямовану на :
недопущення в діяльності органів виконавчої влади порушень тих вимог і розпоряджень , що закріплені в діючих законах і підзаконних актах ;
своєчасне й оперативне виявлення порушень , їхнє припинення і усунення;
22
встановлення причин і умов , що сприяють порушенням в діяльності органів виконавчої влади;
залучення до відповідної відповідальності винних у порушенні законності та дисципліни;
розробку і вживання заходів , спрямованих на усунення причин і умов порушень законності та дисципліни.
Серед способів забезпечення законності й дисципліни у сфері державного управління важливе місце займає контроль.
Сутність контролю полягає:
- у спостереженні за функціонуванням відповідного підконтрольного об’єкта ;
- в одержанні об’ктивної та достовірної інформації про стан законності і дисципліни;
- у вживанню заходів по запобіганню й усуненню порушень законності і дисципліни ;
- у виявленні причин і умов що сприяють правопорушенню;
- у вживанні заходів по залученню до відповідальності осіб винних у порушенні законності та дисципліни.
Контроль за виконанням вимог законодавства України освітніми закладами у галузі освітньо-виховної роботи здійснюють вищі органи відносно підпорядкованих їм закладів освіти системи Міносвіти і науки України , а також спеціальні контролюючі органи відомчої спрямованості, такі, як Державна інспекція закладів освіти ,що утворена при Міносвіти і науки України ( вони здійснюють відомчий контроль), а з інших питань – у галузі бюджетної, фінансової дисципліни, додержання природоохоронного законодавства – органи місцевого самоврядування виконавчої влади і спеціальні контролюючі органи – органи міжвідомчого та над відомчого контролю. Так, Державна інспекція закладів освіти здійснює :інспектування навчально-виховних закладів незалежно від підпорядкування з метою ефективного використання їх науково-педагогічного потенціалу ,підвищення якості навчально-виховного процесу і підготовки робітників і спеціалістів; атестацію навчально-виховних закладів незалежно від форм власності з метою визначення її здатності вести освітню діяльність та професійну підготовку і перепідготовку робітників і спеціалістів на рівні державних стандартів; координує роботу відповідних підрозділів Міносвіти і науки України , міністерств і відомств, які мають навчально-виховні заклади, та інших органів державного управління освітою з питань інспектування та атестації навчально-виховних закладів тощо.
Державна податкова служба України ,контролює додержання закладами освіти податкового законодавства , а природоохоронні органи – правил природокористування.
23
Важливою функцією контролюючих органів освіти і науки є інспектування діяльності закладів освіти .Інспектування – це система державного контролю за станом виконання закладами і установами освіти постанов , директив і вказівок уряду в галузі освіти, навчальних планів та програм, інструкцій, наказів і розпоряджень керівних органів з практичною допомогою цим закладам , вжиття заходів щодо запобігання й усунення недоліків.
Під час інспектування школи перевіряють її діяльність щодо забезпечення загальної середньої освіти молоді; організаційну роботу, стан внутрішнього керівництва, методичну роботу; систему праці вчителів, уроки та інші форми організації навчання;стан виховної роботи, зокрема трудового виховання і навчання у школі, діяльність учнівського самоврядування , позакласної та позашкільної роботи з учнями; облік роботи і звітність школи.
Інспектування шкіл може бути:
фронтальним – передбачає перевірку усіх сторін діяльності школи. Дає змогу оцінити роботу педагогічного колективу, зробити правильні висновки, встановити передумови успіхів і причини недоліків у діяльності вчителів;
вибірковим – передбачає перевірку лише окремих ділянок роботи школи. Таку перевірку проводять за потреби вивчення конкретних питань, що мають важливе значення або незадовільно вирішуються на практиці;
тематичним – спрямоване на поглиблене вивчення, вирішення важливої проблеми певною групою шкіл.
Основною формою державного контролю за діяльністю загальноосвітніх навчальних закладів є державна атестація закладу, яку проводять не рідше одного разу на 10 років у порядку, встановленому Міністерством освіти України.
24
Висновок.
Розкриваючи тему своєї курсової роботи я звернула увагу на те, як здійснюється управління освітою і наукою державними органами та як держава контролює діяльність освітніх закладів.
Управління в галузі освіти – це виконавчо-розпорядча діяльність відповідних органів виконавчої влади та інших уповноважених на те суб’ єктів щодо здійснення комплексу управлінських функцій, пов’язаних з регулюванням суспільних відносин у галузі навчання, виховання, професійної, наукової та загально-культурної підготовки громадян України.
Отже органами державного управління освіти в Україні є:
Міністерство освіти і науки України; міністерства і відомства України, яким підпорядковані заклади освіти; Вища атестаційна комісія; Міністерство освіти Автономної Республіки Крим; місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування і підпорядковані їм органи управління освітою.
Центральні органи державного управління освіти беруть участь у виробленні та втіленні в життя державної політики в галузі освіти, професійної підготовки кадрів, у визначенні перспектив та напрямів розвитку освіти, фінансового забезпечення навчально-виховних закладів; організовують впровадження у практику досягнень науки і передового досвіду.
Місцеві органи влади фінансують навчальні заклади, визначають їх мережу, беруть під соціальний захист працівників цих закладів і дітей.
Органами що здійснюють управління наукою є:
Міністерство освіти і науки України ; центральні органи виконавчої влади у сфері наукової та науково-технічної діяльності; Вища атестаційна комісія; місцеві ради і Ради міністрів АРК; Національна академія наук України та галузеві академії; місцеві органи державної виконавчої влади.
Як управлінська галузь, наукова сфера включає регулювання діяльності різних науково-дослідних установ, у тому числі: інститутів, академій, лабораторій, станцій. Значна наукова діяльність здійснюється у вищих закладах освіти.
Така діяльність у системі вищої освіти включає виконання науково-дослідних робіт, підготовку наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.
На мою думку освіта і наука мають важливе значення для інтелектуального розвитку особистості, адже без належної освіти неможливо стати освідченою людиною та хорошим спеціалістом.
Список литературыКонституція України : Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996р.- К. : Преса України 1997.-80с.
Закон України < Про освіту> від 23 березня 1996р.// Відомості Верховної Ради України .- 1996р.- №21.- с.84
Закон України < Про вищу освіту > від 17 січня 2002р.№2984-III.
Закон України < Про основи державної політики у сфері науки і науково-технічної діяльності > від 13 грудня 1991р.// Відомості Верховної Ради .- 1999р.- № 2-3. с.20
Закон України <Про наукову і науково-технічну діяльність > від 13 грудня 1991р.- №1977- XII
Закон України <Про місцеве самоврядування в Україні> від 27 травня 1997р. // Відомості Верховної Ради України.- 1997 .- №24.- с. 170.
Положення про Міністерство освіти і науки України .Затверджено Указом Президента України від 7 червня 2000р. №773/2000
Битяк Ю.П.: Адміністративне право України .- Харків: Право,2000.- 520с.
Колпаков В.К.,Кузьменко О.В. Адміністративне право України.: Підручник.- К.: Юрінком Інтер,2003.- 544с.
Беленчук І.А. Адміністративне право України.: Навчальний посібник.- К.: видавництво А.С.К.,2004.- 176с.
... ї згідно з правилами конкретного політичного рівня. Втілення рішень починається з прийняття певної політики і триває, доки ця політика є чинною. адміністративний політичний управління держава 2. Адміністративне управління в політичному житті держави 2.1 Технології впровадження політики Теоретичні підходи не висвітлюють повною мірою різницю між прийняттям рішення і впровадженням його в ...
... різноплановими способами: 1) кодифікацією права та 2) інкорпорацією чинних нормативно-правових актів. Кодифікація - це вид правотворчості, предметом упорядкування якого є не нормативно-правові акти, а безпосередньо юридичні норми. Кодифікацію як напрям систематизації адміністративного права здійснюють шляхом: а) об'єднання в єдиному акті адміністративно-правових норм, що містяться в різних ...
... якої реалізується виконавча влада. За допомогою адміністративно-правових методів суб'єкт виконавчої влади здійснює управляючий вплив на об'єкт шляхом використання адміністративно-правових форм управління.адмініністративному праві загальновизнано, що метод і формауправління є взаємопов'язаними сторонами процесу управління.Саме у відповідній формі метод управління реально виконує роль способу ( ...
... в адміністративному праві України таких нових для нього інститутів, як адміністративна юстиція, інститут управлінських (адміністративних) послуг, інститут адміністративного договору, розвиток адміністративного процесуального, утому числі адміністративно-процедурного, законодавства, - усе це свідчить про наявність певних ознак рецепції духу, ідей, головних засад та окремих положень публічного ...
0 комментариев