2. Регістри жіночого голосу

Жіночий голос у реєстровому відношенні організований інакше, ніж чоловічий. Це пов'язано насамперед з анатомо-фізіологічними властивостями жіночої гортані. Грудний регістр, що у чоловіків займає майже півтори октави, у жіночих голосів мається тільки на найнижчих звуках діапазону, охоплюючи в низьких голосів приблизно квінту, а у високих - терцію. Вище грудного регістра, після перехідних нот йде центральна ділянка діапазону, що поширюється на октаву нагору, а іноді і більш. Вище в жіночих голосів розташовується головний регістр до граничних верхніх нот. У високих сопрано граничні верхні звуки приймають флажелотний характер. Таким чином, у жіночому голосі розрізняють три регістри і два переходи.

Верхній регістр жіночого голосу - це, фактично, теж змішаний регістр із перевагою головного звучання. Тому він багатий тембром, динамичніший, чим фальцет чоловіків. Фальцет зустрічається в колораторних сопрано на крайніх верхніх звуках (мі, фа третьої октави), що називають "флейтовими" звуками, а іноді "фістулою".

Регістри жіночого голосу мають ту ж природу, що і чоловічого голосу, тобто залежать від зміни типу роботи голосових складок. У грудному регістрі вони працюють по грудному типу коливань, аналогічному в чоловіків. У центрі - у головній ділянці діапазону жіночого голосу - по змішаному типі. На флажелотних граничних звуках у високих голосів - близько до фальцетного типу. Фальцет, яскраво виражений у чоловіків, у більшості жінок відсутній, пов'язано це з формою гортані й іншим розташуванням волокон у вокальних м'язах. Тільки деякі, звичайно сильні і низькі голоси можуть його відтворити в чистому виді.

Таким чином, проблема рівності звучання на всьому діапазоні для жіночих голосів сильно полегшена. При правильному формуванні голосу на центрі, задача педагога полягає в поширенні цього звучання до країв діапазону.

Основні принципи роботи над рівністю діапазону в жінок ті ж, що й у чоловіків: удосконалювання змішаного голосоутворення на центрі, вірна динаміка звуку, плавна подача подиху. Основним правилом у вихованні рівнозвучного по всьому діапазоні голосу є культивування вільного, природного змішаного звучання центра. Для цього треба звернути увагу на: м'якість атаки, гарну підтримку спокійним подихом, одночасне, відлунювання грудного і головного резонаторів, повна вимова голосних.

У жіночих голосів найбільш помітний "перелом" голосу при переході від грудного резонатора до медіума. Перехід від середнього регістра до верхнього менш помітний, тому що тут відбувається не зміна механізму голосоутворення, а лише посилення і перебудова головного резонування.

Регістри чоловічих і жіночих голосів у натуральному виді застосовувалися в художньому співі до XІ століття, їх можна почути й у наші дні в співі деяких народних і ненавчених співаків. Більшість педагогів домагається рівного звукоутворення без зміни тембру, завдяки чому весь діапазон добре обробленого голосу являє собою як би єдиний регістр.

3. Голоси, що сформувалися

 

Якщо говорити про голоси, що уже сформувалися, то розрізняють наступні типи голосів: бас, баритон, тенор, контральто, меццо - сопрано і сопрано. Кожен тип по своїй сутності підрозділяють на різні відділення.

Границі регістрів визначаються так званими перехідними звуками, постійними для кожного типу голосу:

сопрано - мі (фа) першої октави (при переході до змішаного регістра) і фа-діез (фа) другої октави (при переході до головного регістра);

контральто і сопрано - фа-діез (фа) першої октави (при переході до змішаного регістра) і ре-діез (ре) другої октави (при переході до головного регістра );

тенор - фа-діез (фа) першої октави;

баритон - ре-діез (ре) першої октави;

бас - до-діез (до) першої октави.

Бас, італ.Basso; фр.Basse - чоловічий голос найнижчого регістра. Має найбільшу по розмірах гортань. Голосові зв'язування товще, грубіше, ніж у більш високих голосів. Баси по тембру легко визначаються навіть у розмовній мові. Високий бас (basso cantante) - м'який, по тембру мало відрізняється від низького баритона, низький бас (basso profundo) - має менш рухливий і співучий голос.

Баритон, італ.Barіtono; нім.Barіton, від грец.Barytonos - важкий - чоловічий голос середнього регістра, між тенором і басом. Розрізняють ліричні і драматичні баритони. Голосові зв'язування ширше і довше, ніж у тенорів. Баритон відрізняється від баса більшою м'якістю і вільними верхніми нотами, від тенора - більшою густотою звуку на низах.

Драматичний баритон - оксамитовий, об'ємний, сильний по всьому діапазоні чоловічий голос, у нижньому регістрі наближається до басу.

Тенор - має короткі і тонкі голосові зв'язування. У ліричного тенора вони також вузькі, а в драматичного - ширше. Тенор по характеру звуку буває: драматичний, ліричний, легкий.

Контральто, італ.Contralto - найнижчий за регістром, оксамитовий жіночий голос. Гортань у порівнянні з іншими жіночими голосами найбільша. Ємність легень дуже велика.

Меццо–сопрано, італ.Mezzo-soprano - жіночий голос середньої висоти, між сопрано і контральто. Для сопрано характерні: повнота звучання в середньому регістрі; наявність нижнього грудного регістра. Розрізняють: - високе сопрано за характером звучання, що наближається до драматичного сопрано; і - низьке сопрано, що наближається до контральто. По характеру центральних тонів має велику подібність з контральто. Верхні тони як у драматичного сопрано, але більш соковиті.

Сопрано, італ.Soprano - найвищий за регістром (прозорий і сріблистий) голос. Звичайно сопрано володіють жінки і діти. Розрізняють три основних різновиди жіночого сопрано: колоратурне, ліричне і драматичне. У сопрано, гортань невелика, короткі голосові зв'язування тонкі і вузькі. Сопрано використовується головним чином головним звучанням. Грудна клітка відносно вузька.

Колоратурне сопрано - найвищий і рухливий жіночий голос; тендітний, витончений зі срібним верхнім регістром; здатний виконувати рулади, широкі стрибки, мелізми і бравурні пасажі.

 


Информация о работе «Регістри жіночих і чоловічих голосів»
Раздел: Музыка
Количество знаков с пробелами: 25505
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
837850
0
0

... 15. Білецька В. Українські сорочки, їх типи, еволюція і орнаментація//Матеріали доетнографії та антропології. 1929. Т. 21—22. Ч. 1. С. 81. 16. Кравчук Л. Т. Вишивка // Нариси історії українського декоративно-прикладного мистецтва. Львів, 1969. С. 62. 17. Добрянська І. О„ Симоненко І. Ф, Типи та колорит західноукраїнської вишивки//Народна творчість та етнографія. 1959. № 2. С. 80. 18. ...

Скачать
94836
0
0

... володіти їм у досконалості. Якщо опера не містить вдячного матеріалу для голосу, важко розраховувати на те, щоб виконавці її полюбили. РОЗДІЛ 2 ТЕОРЕТИКО- МЕТОДИЧНИЙ АНАЛІЗ ВОКАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОГО ДОСВІДУ І. ПРЯНІШНИКОВА, В. ЛУКАНІНА, В. САМАРЦЕВА. 2.1. Аналіз методичних прийомів роботи над розвитком дихання. Відомо, що всі люди мають здатність співати, тобто здатність передавати голосом, бі ...

Скачать
142421
2
7

... особливості розміщення самодіяльного хору:педагогіка співробітництва   Успішна творча діяльність хору багато в чому залежить від правильного розташування його учасників на репетиціях і концертній естраді. У самодіяльних хорах беруть участь співці, що мають не лише різні вокальні дані, але і неоднакову музичну підготовку і досвід співу в хорі. Окрім цього вони розрізняються за віком, освітою, ...

0 комментариев


Наверх