5. Скарби народного фольклору
5.1 Майстри слова про бджільництво
Древньогрецький напівлегендарннй байкар Езоп, який жив в VI сторіччі до нашої ери, писав свої лаконічні байки прозою. Серед них є три про бджіл.
"Байка про бджіл і пастуха, який радить не давати зиску негідникам"
У дупло дуба бджоли носили мед. Один пастух побачив їх і захотів дістати мед. Але бджоли налетіли з усіх сторін, почали жалити його. І пастух сказав: "Піду собі, не потрібен мені мед, якщо я повинен зустрічатися з бджолами". Нечесний зиск — небезпека для тих, хто його шукає.
"Пасічник"
Хтось прийшов до Пасічника, коли його не було дома і вкрав мед з вощиною. Повернувся пасічник, побачив порожні вулики і, зупинившись, став оглядати їх. Бджоли, що саме прилетіли з поля, заставши його біля вуликів, боляче покусали. А він сказав: "Нікчемні ви створіння! Того, хто вкрав ваш віск, ви безкарно пустили, а мене, що про вас піклується, покусали".
Так і дехто з людей через незнання не стережеться ворогів, а друзів зрікається, як зрадників.
"Бджоли і Зевс"
Бджоли, жалкуючи людям свого меду, звернулися до Зевса з проханням дати їм силу жалом разити того, хто наблизиться до їхніх стільників.
Розгнівався на них Зевс і зробив так, що бджоли водночас втрачають і жало, і життя. Ця байка стосується злісних людей, які ладні самі терпіти лихо, якого вони завдають іншим.
Філософ і поет Григорій Сковорода в байці "Бджола і Шершень" славить виняткову роботоздатність бджіл, які збирають мед не заради користі, а тому що вони для цього народжені. Саме цього не розуміють Шершні-люди, які живуть за рахунок інших. Сатиричне перо поета спрямоване проти нетрудових класів, ненаситних шершнів і дармоїдів.
У розвитку української байки визначне місце займає творчість Леоніда Глібова. Головними персонажами його байок були тварини та комахи.
У байках "Бджола і Мухи", "Ведмідь-пасічник", "Муха і бджола", "Жук і бджола" в образі бджоли Леонід Глібов оспівує працьовитість, чесність, любов до батьківщини нашого народу. Бджіл також оспівували в байках М.Устинович "Рій і Трутень", Павло Біленький "Приказки в чотирьох частинах", байках "Квочка та Бджоли", "Молодая паночка да бджола".
Байкар Микита Годованець написав ряд чудових байок "На пасіці", де він гостро критикує трутнів-дармоїдів, під якими розуміє нероб, що люблять поживитись солодким медком, ведуть ледачий образ життя. У байці "Ведмідь і Бджола" він гостро критикує колонізаторів на Заході і Сході, які солодкі на словах, а за спиною тримають обух.
Л.М.Толстой дуже цікавився бджільництвом, часто бував на пасіці, про маленьких крилатих комах письменник згадує в романі "Війна і мир" у порівнянні залишеної Москви з сім'єю бджіл, яка втратила матку.
У книжці М.В.Гоголя "Вечори на хуторі біля Диканьки" пасічник Рудий Панько розповідає: "Зате, коли завітаєте в гості, то динь подамо таких, яких ви зроду, може, не їли, а меду, і забожуся, кращого не знайдете на хуторах. Подумайте тільки собі, що як внесеш щільник – запах піде по всій кімнаті, уявити не можна який: чистий, як сльоза, або кришталь дорогий, що буває в сергах".
В оповіданні "Народження людини" О.М.Горький писав "...а в дуплах старих буків та лин можна знайти "п'яний мед", який в давні часи мало не загубив солдат Помпея Великого п'янкою солодкістю своєю, звалив з ніг цілий легіон залізних римлян; бджоли роблять його з квітів лавра та азалії".
5.2 Прислів’я та приказки
Як мед — то й ложкою.
Маленька тілом, а користю велика бджола.
Бджола знає, де мед брати.
Не летять бджоли від меду, а летять від диму.
Гречка — це каша, гречка — це мед.
Мед і гречка — брат і сестра.
Хто про бджіл все знає, той прибуток великий має.
Щоб влітку багато меду зібрати, треба стільників достатньо мати.
У доброго господаря рій за роєм роїться, у недбальця — бджоли переводяться.
Від слабких бджолиних сімей меду не візьмеш.
Бджоли — крилаті помічники агронома.
Пасіку до медоносів підвезеш — меду набереш.
Любиш мед споживати — люби й бджіл доглядати.
Яка пасіка, такий і бджоляр.
Бджолам — нектар рослин, а людям — мед.
Ледар на пасіці, що трутень у вулику.
Для доброго бджоляра немає поганого року.
Ластівка ліпить гніздо, а бджола — стільники.
Бджілка мала, але й та працює.
Яка пасіка, такі й бджоли.
Медоносів не посієш — меду не збереш.
В період взятку — стільники не дрібниця.
Коли вчасно бджіл доглядати, то мед завжди можна мати.
Бджоли — маленькі крилаті фармацевти.
5.3 Народні порівняння
Працьовитий, як бджілка.
Ледачий, як трутень.
Летить, як муха на мед.
Добрий, як з медом.
Допався, як циган до меду.
Жовтий, як віск.
Ласий, як ведмідь до меду.
Припав до води, як муха до меду.
Раді люди літу, як бджоли цвіту.
Слова, як мед, а діла, як полинь.
Тане сніг, як воскова свічка.
Хвалить, як медом мастить.
Учні до школи йдуть, як бджілки гудуть.
Людина працьовита, як бджола.
Робить, як бджоли у вулику.
Спішить до хати, як бджоли до вулика.
Людей зібралось на свято, як бджіл у вулику.
... 100г 250,00 грн. Маточне молочко в маточниках 20шт. 100,00 грн. Забрус євро банка 0,5 л 30,00 грн. Розділ 6. Шляхи підвищення ефективності використання бджільництва Щодо шляхів підвищення економічної ефективності, то передбачені вимогами відповідних статей Закону України "Про бджільництво", зокрема статей щодо удосконалення державного управлі ...
... ічних насаджень. Ці підприємства визначатимуть лодальший розвиток бджільництва на основі впровадження у практику найновіших досягнень науки, техніки і передового досвіду. Рівень економічної ефективності бджільництва залежить від: · підвищення продуктивності бджолосімей на основі утримання сильних і здорових бджолинних сімей, · систематичної селекційно-племінної роботи, · виконання ...
... умов та стану погоди, а там, де сінокоси знаходилися в горах — у другій половині липня. Знатні поміщики наймали ватаги косарів. Оплата праці була значно вищою від оплати інших сільськогосподарських робітників. Під час косовиці (коли сіножать знаходилась далеко від села) селянин сам і з сім'єю будував у степу курінь, земляну піч, а багатий з найманими косарями переселявся в поле. Косити починали ...
... невід ємним складовим елементом господарського комплексу країни. Вона створює 1,9% валової доданної вартості, виробляє 1,0% промислової та 3,8% сільськогосподарського продукції країни. Житомирська область є досить значним аграрним регіоном України. Займаючи 4,1% сільськогосподарських угідь держави, вона виробляє 3,8% продукці. сільського господарства України. Високій рівень розвитку сі ...
0 комментариев