Будова гальмового механізму передніх коліс автомобіля ВАЗ-2109

16529
знаков
0
таблиц
3
изображения

2.                Будова гальмового механізму передніх коліс автомобіля ВАЗ-2109

Гальмівні механізми коліс змонтовані безпосередньо в колесах автомобіля. Вони призначені для створення опору руху автомобіля. Гальмівний механізм переднього колеса дисковий. Він складається з супорта а зборі з робочими циліндрами , двох гальмівних колодок пальців кріплень колодок і трубопроводів. Супорт відлив з високоміцного чавуну. Він кріпиться до фланця поворотного кулака разом із захисним кожухом і поворотним важелем. У супорті виконані паз радіусу для розміщення гальмівного диска і два поперечні пази, в яких розташовані гальмівні колодки.

У приливах супорта є два вікна з направляючими пазами, в яких встановлено два колісні циліндри, що протилежать, . Точне розташування циліндрів відносно супорта забезпечується пружинними фіксаторами . При установці циліндра в паз супорта фіксатор під дією пружини заходить в спеціальний бічний паз супорта. Корпус робочого циліндра відлив з алюмінієвого сплаву. У циліндрі розташований сталевий порожнистий поршень , ущільнень гумовим кільцем . Воно розташоване в канавці циліндра і служить не лише для ущільнення зазору, але і для повернення поршня у вихідне положення при розгальмуванні.

Порожнина циліндра захищена від забруднення гумовим ковпачком , зовнішня кромка якого стримується на бортику циліндра, а внутрішня кромка охоплює посадочний поясочок поршня. Робочі порожнини циліндрів сполучені між собою трубкою . У зовнішній циліндр укручений штуцер для прокачування приводу передніх гальм, у внутрішній — штуцер для підвода рідини. Поршні упираються в гальмівні колодки, на яких наклеєні фрикційні накладки. Колодки встановлені на направляючих пальцях , які стримуються від осьового зсуву шплінтами , а щоб не було вібрацій колодок на пальцях, застосовуються пружини , що притискують колодки до пальців. Під голівки пальців встановлені пружини.

При гальмуванні поршні під тиском рідини висуваються з колісних циліндрів і захоплюють за собою кільця ущільнювачів , які при цьому скручуються. При розгальмуванні, коли тиск в приводі падає, поршні за рахунок пружної деформації кілець всовуються назад в циліндри. При цьому накладки гальмівних колодок знаходитимуться в легкому зіткненні з гальмівним диском. При зносі накладок, коли зазор в гальмівному механізмі збільшується, в приводі створюється більший тиск рідини, щоб створити гальмівний момент. Під дією тиску рідини поршні прослизають відносно кілець і займають нове положення в циліндрах, яке забезпечує оптимальний зазор між диском і колодками.

3. Будова і робота підсилювача кермового кривого приводу автомобіля ЗИЛ-131

На автомобілях ЗИЛ-131, ЗИЛ-130 та ЗИЛ-4331 застосовані однакові кермові керування з непринциповими особливостями, на які буде вказано нижче. Як і на інших автомобілях, кермове керування автомобілів ЗИЛ складається з кермового механізму, кермового приводу та гідропідсилювача кермового керування.

Гідропідсилювач кермового керування у всіх автомобілів ЗИЛ один і той же і лише у автомобіля ЗИЛ-131, що призначений для роботи в умовах бездоріжжя, застосований радіатор для охолодження робочої рідини. За технічною характеристикою це підсилювач гідравлічного типу з клапаном керування та силовим циліндром у кермовому механізмі, з силовою і кінематичною слідкуючою дією, порогом чутливості 2 кгс та максимальним зусиллям на кермовому колесі 10 кгс, максимальний тиск рідини 65 - 70 кгс/см", заправна місткість - 2,8 л. (для ЗИЛ-131 - 3,2 л.) масла „Р" на протязі року, або влітку - турбінне масло 22, замінювач - індустріальне масло 20 (веретенне 3), взимку веретенне масло АУ.

Підсилювач складається з насоса, силового циліндра та клапана керування.

Насос ГПКК такий же, як на автомобілі ГАЗ-66-11 (див. 4.1.4), тільки приводиться в дію одинарною клинопасовою передачею від колінвалу двигуна разом з водяним насосом системи охолодження двигуна.

Силовий циліндр ГПКК виконаний у картері кермового механізму, у нижній частині картера виконано канал передпоршневої порожнини силового циліндра. У проміжній кришці зроблені канали передпоршневої та запоршневої порожнин силового циліндра, що з'єднують порожнини циліндра з клапаном керування ГПКК черві гумові ущільнювальні кільця 41. Поршень силового циліндри виконаний заодно з поршнем-рейкою та ущільнюється двома чавунними кільцями, що встановлені у спільній канавці.

Клапан керування ГПКК з підпружиненим золотником Г| реактивними плунжерами. Установлений між проміжною та задньою кришками картера, ущільнений гумовими кільцями в канавках її закріплений гвинтами. З насосом ГПКК клапан з'єднується трубопроводами високого тиску - сталева трубка та низького тиску -гумовий, армований кордом шланг. Клапан складається з корпусу 17, золотника 16, реактивних плунжерів 40 та перепускного клапана 15.

Корпус клапана керування відлитий із сірого чавуну. На ньому виконані: гніздо під золотник з трьома проточками, підвідний та зливний канали, шість отворів під реактивні плунжери та торцеві заглиблення для упорних підшипників глибиною 1,1 мм. Вони забезпечують робочий хід золотника між крайніми положеннями 2,2 мм.

Золотник стальний, загартований, встановлений у гнізді корпусу з високою точністю та закріплений на кермовому гвинті регулювальною гайкою 19 через два упорні підшипника 13. Корпус та золотник підбираються один до одного селективно і поставляються у комплекті, отже, розукомплектовувати їх не можна. На золотнику виконані дві проточки, що утворюють на ньому три пояски.

Реактивні плунжери служать для забезпечення підсилювачу силової слідкуючої дії. Дванадцять плунжерів селективно підібрані та встановлені у шести отворах корпусу попарно і притискаються пружинами 39 до кришок корпусу та упорних підшипників одночасно. Таким чином золотник утримується пружинами у середньому положенні. Пружини забезпечують підсилювачу поріг чутливості. Для їх стиснення, тобто зміщення золотника, потрібно зусилля на кермовому колесі 2 кгс.

Перепускний клапан 15 служить для перепускання робочої рідини з одної порожнини силового циліндра у другу при непрацюючому насосі ГПКК. Це кульковий клапан, звичайно відкритий, що закривається тиском робочої рідини. Установлений клапан у зливному каналі корпусу і у відкритому стані сполучує передпоршневу та "поршневу порожнини силового циліндра.

При прямолінійному русі, або при повороті з зусиллям на кермовому колесі менше 2 кгс (рис. 4.15), золотник, під дією пружин реактивних плунжерів, займає середнє положення. Підвідний канал, передпоршнева та запоршнева порожнини силового циліндра сполучені іі зливним каналом та бачком насоса, де тиск завжди атмосферний. Тому робоча рідина поступає від насоса по трубопроводу у клапан керування її, омиваючи золотник, повертається по шлангу в бачок насоса під піском, близьким до атмосферного. Постійна циркуляція рідини 1.1 побігає її загусненню при низьких температурах. Слід звернути увагу м.і те, що при зусиллях на кермовому колесі менш 2 кгс підсилювач не Працює, азначить не заважає стабілізації керованих коліс.

При повороті праворуч з зусиллям на кермовому колесі бііьш 2 кгс, водій повертає кермове колесо праворуч. Кермовий гвинт, викручуючись з кулькової гайки, не може пересунути поршень-рейку вперед, бо опір керованих коліс повороту великий, тому гвинт сам пересувається назад, стискуючі при цьому пружини та утеплюючи передній ряд реактивних плунжерів. Золотник займає заднє положення. Робоча рідина від насоса по трубопроводу поступає в міжплунжерну порожнину клапана керування і далі через кільцевий зазор між поясками золотника і корпусу потрапляє в запоршневу порожнину силового циліндра. Сила тиску рідини переміщує поршень-рейку вперед, обертаючи вал кермової сошки та повертаючи керовані колеса.

Тиск рідини, що створює насос, завжди пропорційний опору повороту керованих коліс. Він діє на утоплений передній ряд реактивних плунжерів, створюючи на них силу тиску, що направлена вперед. Ця сила передається через передній упорний підшипник на кермовий гвинт та у кульковій гайці перетворюється у лівий реактивний обертовий момент, який водій і відчуває на кермовому колесі. Оскільки момент створений тиском рідини, його величина пропорційна тиску, а отже і опору керованих коліс повороту. Так відбувається силова слідкуюча дія підсилювача.

При припиненні обертання кермового колеса положення золотника у корпусі клапана керування ще не змінилося і тому поршень-рейка ще деякий час пересувається вперед та повертає керовані колеса. Але, разом з нею пересувається і золотник, та як тільки він займає середнє положення, підвідний канал та порожнини силового циліндра сполучуються зі і пивом, тиск падає і поворот керованих коліс припиняється. Кут їх попороту стає пропорційним куту повороту кермового колеса. Так відбувається кінематична слідкуюча дія підсилювача.

При повороті ліворуч водій обертає кермове колесо ліворуч. Кермовий гвинт, загвинчуючись у кулькову гайку, переміщується вперед разом з золотником, утеплюючи задній ряд реактивних іпіунжерів. Робоча рідина від насоса поступає у передпоршневу порожнину силового циліндра та пересуває поршень-рейку назад, повертаючи керовані колеса ліворуч. Тиск рідини тепер діє на задній ряд реактивних плунжерів, створюючи правий реактивний момент на кермовому колесі. В решті все відбувається як при повороті праворуч.

При розриві шини переднього правого колеса сила опору і йменню на ньому різко зростає та починає повертати керовані колеса праворуч. При цьому верхній важіль кермового приводу через поздовжню кермову тягу повертає сошку назад та пересуває поршень-рейку з гвинтом та золотником вперед. Переднє положення золотника відповідає роботі ГПКК при повороті ліворуч. Таким чином тиск рідини передається у передпоршневу порожнину, заважаючи спонтанному повороту керованих коліс та допомагаючи водію утримати кермове колесо в руках, а автомобіль на дорозі. Зусилля на кермовому колесі при цьому значно перевищує 10 кгс, тому силова слідкуюча дія підсилювача не забезпечується і водій допомагає підсилювачу утримувати керовані колеса у нейтральному положенні.

При непрацюючому насосі ГПКК водій повертає керовані колеса своїм мускульним зусиллям. Оскільки тиску немає, перепускний клапан відкритий і робоча рідина вільно перетікає через нього з однієї порожнини силового циліндра у другу, не заважаючи повороту керованих коліс.


Використана література

1.                "Система керування автомобілів(навчальний посібник)" І.І. Біленко; О.І Біленко; В.П. Пісарев. Харків 2005

2.                "Устройство автомобіля" Е.Я. Тур; К.Б. Серебряков; Л.А. Жолобов. Москва *Машиностроение* 1990

3.                Інструкція по ремонту і експлуатації ВАЗ-2109.


Информация о работе «Будова автомобіля»
Раздел: Транспорт
Количество знаков с пробелами: 16529
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
25100
2
5

... чином, мають подвійне керування. Характеристика автомобіля-самоскида МАЗ 555102-220 Рис. 1. Автомобіль-самоскид МАЗ 555102-220 Технічна характеристика автомобіля МАЗ 555102-220 Колісна формула 4х2 Повна маса автомобіля, кг 18000 Розподіл повної маси на передню вісь, кг 6500 Розподіл повної маси на задню вісь, кг 11500 Двигун ЯМЗ-236НЕ2 (ЄВРО-2) Потужність двигуна, кВт ...

Скачать
7782
0
1

... на обертах холостого ходу двигуна генератор віддає до 25–50% своєї потужності, що покращує умови зарядження батареї на автомобілі, а відповідно, підвищує термін її придатності). На рис. 1 показана будова генератора змінного струму Г-250. Генератор має статор 6 з трьохфазною обмоткою, виконану в вигляді окремих котушок, насаджених на зубці статора. В кожній фазі є по шість котушок, з’єднаних послі ...

Скачать
32890
1
14

... цієї коробки передач має бути випробувана повторно. 2.8 Перелік робіт, що необхідно проводити при ЩТО, ТО-, ТО-2, СТО після ремонту задньої підвіски Деу Ланос Рекомендуються наступні види технічного обслуговування автомобілів: - щоденне обслуговування (ЩО); - перше технічне обслуговування (ТО-1); - друге технічне обслуговування (ТО-2). Основним призначенням щоденного обслуговування є: ...

Скачать
167278
4
5

... прийоми їх реалізації на уроках - один з аспектів загальної проблеми удосконалювання методів навчання в сучасній школі [23, 27, 28].   3.2. Методика впровадження міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів  Для здійснення міжпредметних зв’язків на практичних заняттях необхідно в умови задач включати конкретні чисельні данні про параметри та характеристики технічних об’єктів, ...

0 комментариев


Наверх