5. Закресли те, що не є плодом. Поясни свій вибір.
6. Доведи, що тварини не зможуть жити без рослин.
Результати досягнень учнями рівня знань відображені у таблиці 2.1.
Таблиця 2.1.
Результати досягнень учнями рівня знань про рослини
№ зрізу знань | Кількість учнів, що досягли рівня знань ( у % ) | |||||||
високого | достатнього | середнього | низького | |||||
Експер. клас | Контр. клас | Експер. клас | Контр. клас | Експер. клас | Контр. клас | Експер. клас | Контр. клас | |
1 | 8(34%) | 5(21%) | 11(48%) | 9(38%) | 4(18%) | 6(25%) | - | 4(16%) |
Порівняння результатів засвоєння молодшими школярами знань про рослини в експериментальному і контрольному класах показало, що в експериментальному класі кількість учнів із високим і достатнім рівнем знань вища. Кількість учнів, що виявили середній рівень знань у експериментальному класі менша, ніж у контрольному.
Кількісний та якісний аналіз результатів проведеного дослідження свідчить про те, що розроблена нами методика вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства у третьому класі сприяє ефективному засвоєнню учнями знань.
ВИСНОВКИ
Проведене дослідження дає підстави зробити такі висновки:
1. На основі аналізу літератури з’ясовано, що діти молодшого шкільного віку сприймають світ як єдине ціле, не поділяючи його прояви на біологічні, фізичні, хімічні явища. Інтеграція природничо-наукових знань на початковому етапі навчання дозволяє сформувати правильне цілісне уявлення про явища природи, створює базу для подальшого диференційованого вивчення наук про природу.
Природознавство є інтегрованим навчальним предметом, який представлений системою узагальнених знань про природу, адаптованих до вікових особливостей розумового розвитку дітей молодшого шкільного віку. Він включає ієрархізовану систему знань, які відображають об’єкти і явища у їх взаємозв’язку, на доступному для учнів початкової школи рівні.
2. Виявлено, що компонентом змісту курсу "Природознавство" є елементарні ботанічні знання – про будову рослин, їхні життєві процеси – живлення, дихання, ріст, розмноження, пристосування до умов існування, взаємозв’язки з навколишнім середовищем, різноманітність, значення в житті людини і в природі, охорону рослин.
Знання про рослини засвоюються молодшими школярами у формі уявлень і понять. Основною формою знань та мислення учнів є поняття, узагальнена форма відображення у свідомості людини навколишньої дійсності. У ньому розкривається сутність речей, істотні ознаки, властивості предметів і явищ, внутрішні зв'язки і відношення між ними та їхні внутрішні протиріччя.
Вивчення рослин як компонента живої природи, особливості будови рослин, органи рослин, пристосування рослин до умов навколишнього середовища, умови росту й розвитку рослин розглядаються на прикладі квіткових рослин. Це пояснюється насамперед дидактичними принципами доступності, наочності і вивчення від відомого до невідомого, оскільки саме квіткові рослини постійно оточують дітей у їхньому повсякденному житті, є найбільш доступні для спостереження учнів, з ними можна ставити досліди і доглядати за ними.
3. На основі аналізу педагогічних джерел з’ясовано, що у процесі вивчення молодшими школярами рослин особливого значення набувають урок-екскурсія, предметний урок. Особливість предметного уроку полягає в тому, що власне предметний зміст, яким оволодівають учні у процесі уроку, передбачає різнобічне вивчення конкретного предмета або явища природи. На таких уроках школярів мають можливість розглянути той або інший предмет, випробувати його на твердість, відчути запах, покуштувати на смак, порівняти різні предмети, встановити спільні та відмінні ознаки.
На уроках - екскурсіях, які на предметних уроках, учні безпосередньо вивчають предмети та явища природи, але тут вони бачать їх в природній обстановці, тоді як у класі об’єкти, що вивчаються, ізолюються один від одного і від навколишнього середовища. Екскурсії допомагають значно глибше і повніше вивчити різноманітність явищ і об’єктів природи, встановити зв’язки організмів один з одним і з середовищем, з умовами існування.
Уроки з природознавства проводяться в певній послідовності, що передбачено шкільною програмою і забезпечує систематичність вивчення матеріалу. Правильні уявлення та поняття формуються внаслідок цілеспрямованої дії усієї системи навчання, що і має здійснювати вчитель у процесі навчання. Застосовуючи різноманітні методи і засоби навчання, вчитель має можливість планомірно і послідовно проводити формування відповідних уявлень і понять про об’єкти та явища природи.
4. З’ясовано, що важливе значення у формуванні знань про рослини має метод спостереження - свідомо організоване сприймання предметів і явищ навколишньої дійсності, спрямоване на виявлення істотних ознак, причинно-наслідкових зв'язків у природі. Діяльність вчителя в організації спостережень полягає в тому, що він організовує, стимулює, здійснює поточний контроль, аналізує, коригує й оцінює цілеспрямоване, планомірне сприймання школярами об'єктів природи. Проте, не всі ознаки предметів та явищ безпосередньо сприймаються. У зв’язку з цим пізнання рослин, крім спостережень вимагає проведення дослідів і практичних робіт. Якщо у процесі спостереження сприймаються тільки зовнішні ознаки й властивості предметів та явищ, то за допомогою дослідів відбувається більш глибоке пізнання. Дослід дає змогу відтворити явище або процес у спеціально створених умовах, простежити за його ходом, побачити ті ознаки, які у природі сприйняти безпосередньо неможливо.
Практична робота – це навчально-пізнавальна діяльність, у процесі якої учні виконують дії з об’єктами в матеріальній або матеріалізованій формі. Як метод навчання вона є способом цілеспрямованої організації практичної навчально-пізнавальної діяльності учнів та керування нею учителем. У ході виконання практичних робіт учнів оволодівають практичними уміннями.
5. Аналіз шкільної практики організації вивчення молодшими школярами рослин показав, що більшість учителів не приділяє належної уваги проведенню спостережень, дослідів та виконанню практичних робіт на уроках природознавства.
6. На основі аналізу чинних програми та підручника з природознавства з’ясовано про доцільність використання спостережень, дослідів, практичних робіт на уроках, присвячених вивченню учнями рослин.
7. Розроблено методику вивчення рослин молодшими школярами на уроках природознавства у 3 класі. Її сутність полягала у розробці завдань для практичних робіт, дослідів і спостережень на основі визначених нами критеріїв (забезпечувати формування уявлень, понять про рослини; спрямовуватись на розвиток інтересу, довільної уваги, спостережливості учнів; передбачати формування умінь спостерігати, виділяти істотні ознаки, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, доводити; бути доступними для учнів третього класу;бути передбачені як для індивідуальної роботи учнів, так і групової, фронтальної; як для виконання вдома, на уроці, екскурсії, в позаурочний час (на прогулянці, куточку живої природи);бути різноманітними: короткочасними і тривалими), визначенні етапу уроку, на якому будемо використовувати дані завдання.
Сутність керування пізнавальною діяльністю учнів під час вивчення молодшими школярами рослин полягала в тому, щоб допомогти дітям на певному матеріалі (зображеннях, гербаріях, натуральних об’єктах, результатах спостережень) виділити основні, істотні ознаки понять, узагальнити їх, зробити висновки; дати доступне визначення нового поняття; зіставити сформоване нове поняття з тими, які були раніше засвоєні учнями, і тим самим ввести його в загальну систему понять; провести роботу по закріпленню нового поняття, перевірити, як діти вміють ним оперувати.
8. У педагогічному експерименті доведено ефективність розробленої методики вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства у 3 класі.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Аквилева Г.Н. , Клепина З.А. Методика преподавания естествознания в начальной школе: Учеб. для студ. учреж. сред. проф. образования пед. профиля.- М: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2004 - 240 с.
2. Байбара Т.М. Дослід у процесі навчання природознавства // Початкова школа. - 2000. -№12.- с.19-21
3. Байбара Т. Спостереження у процесі навчання природознавства // Початкова школа. - 2000. -№6.-с. 11-15.
4. Байбара Т. М. Методика навчання природознавства в початкових класах: Навчальний посібник. - К.: Веселка, 1998.- 334с.
5. Байбара Т.М. Формування дослідницьких умінь на уроках пиродознавства // Початкова школа. – 1987. - №2.- с.30-34
6. Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 3 кл. - К. Форум, 2004.-176с.
7. Бахарева Л.Н. Интеграция учебных занятий в начальной школе на краеведческой основе //Начальная школа. - 1991. -№8. -С.48-58.
8. Біда О. Формування природничих понять// Початкова школа. - 2000. - №7.- С.23-25.
9. Біда Досліди на уроках природознавства та сільськогосподарської праці //Рідна школа. - 2000.-№2.-с.53-54.
10.Біда О.А. Природознавства і сільськогосподарська праця: Методика викладання: Навч. посібник для студентів пед. ф-тів вищих навч. закладів та класоводів-Київ; Ірпінь: ВТФ „Перун", 2000. - 400с.
11.Бєлікова А., Самсика Т. Навчальні екскурсії з природознавства у 1-4 класах //Початкова школа. - 2004. - №9. - с.16-20.
12.Бутріт В. Ігрові завдання з природознавства. Тема "Рослини"//
Початкова освіта. - 2004. - №9. - с. 21-23.
13.Варакута О. Дидактичні умови формування природничих понять//Початкова школа. - 2000. - №8, - с.46-47.
14.Варакута О. Пізнавальні завдання для формування природничих понять // Початкова школа, 1999. - №8 - с.53-56.
15.Варакута О. Технологія формування природничих понять у молодших школярів// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка, 2001.-№5.- с.81-88.
16.Варакута О. Формування природничих понять в учнів початкової школи// Початкова школа. - 1999. - №5. - с.20-23.
17.Вікова та педагогічна психологія: Навч. посібник /О.В. Скрипниченко, Л.В. Долинська, 3. В. Огороднійчук та ін.- К.: Просвіта, 2001. - 416 с.
18.Герд О.Я. Избранные педагогические труды. – М.: Изд-во АПН РСФСР,1953. – 192с.
19.Гетьман В.Ф. Экскурсии по природоведению в 2-3 классах: Пособие для учителей. – К.: Рад.школа, 1983. - 95с.
20.Горощенко В.П., Степанов И.А. Методика преподавания. - М.: Просвещение, 1984. - 158с.
21.Грюцева Н.И. Познавательные задания на применение природоведческих знаний в новой учебной ситуации //Начальная школа, 1991.-№5.-С.28-32.
22.Державний стандарт початкової загальної освіти//Початкова школа. - 2001.-№1.-С. 28-30.
23.Дидактика современной школы: Пособие для учителей / Б.С. Кобзарь, Г.Ф. Кумарина, Ю.А. Кусый и др. Под ред. В.А. Онищука. - К.: Рад.шк., 1987 .-351 с.
24.Жаркова І. Передумови ефективності сприймання природничих знань молодшими школярами // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка, 2001. - №5.- с.77-81.
25.Жаркова L, Мечник Л. Керівництво процесом формування у молодших школярів природничих знань дієво практичного характеру// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка, 2004. - №2. - с. 45-50.
26.Запартович Б.Б. С любовью к природе: Дидактические материалы по природоведению для начальной школы. - 3-е изд. - М.: Педагогика, 1983.-232 с.
27.Казанский Н.Г., Назарова Г.С. Дидактика (начальные классы). - М.: Просвещение, 1978. - 222 с.
28.Кисельов Ф.С. Методика викладання природознавства в початкових класах. - К.: Вища шк., 1975. - 176 с.
29.Князева Т, Створення проблемних ситуацій на уроках з природознавства/ Початкова школа. - 2000. - №3. - С.18-19.
30.Коваль Н., Волощук В. Картки з природознавства для учнів 3(2)класу //Початкова школа. - 2000. - №2. - с.31-34.
31.Коваль Н.С. Самостійна робота учнів на уроках природознавства. Посібник для вчителів. - К.: Рад.школа, 1982.- 96 с.
32.Коменский Я.А. Избранные педагогические сочинения в 2-х т. Т.1.- М.,1982.-477с.
33.Косоротова Ю. Використання творчих завдань на уроках природознавства // Психолог, 2004. -№21-22.-С.94-100.
34.Мазур П. Дослідницька робота з молодшими школярами на ділянці // Початкова школа. - 1997.-№3.- С.4-5.
35.Мечник Л. Жаркова І. Система пізнавальних завдань як засіб формування дієвих природничих знань молодших школярів// Початкова школа, 2003. - №4. - С. 19-21.
36.Нарочна Л.К., Ковальчук Г.В., Гончарова К.Д. Методика викладання природознавства: Навч. посібник. - 2-е вид., перероб. і допов.- К.;Вища шк., 1990.-302 с.
37.Нарочна Л.К., Онищук В.О. Уроки природознавства у 3 класі. – К.:"Радянська школа", 1976. – 143с.
38.Пакулова В.М., Кузнецова В.Л. Методика преподавания природоведения: Учеб. для студентов пед. ин-тов по спец. 2121 "Педагогика и методика начального обучения".- М.: Просвещение, 1990. - 192 с.
39.Палій А. Шляхи формування екологічних знань // Рідна школа. - 1996. - №7.-С.74-75.
40.Петросова Р.А., Голов В.П., Сивоглазов В.И. Методика обучения естествознанию и экологическое воспитание в начальной школе: Учеб.пособие для студ. сред. пед. учеб.завдений.- М.: Изд. центр "Академия", 2000.-176 с.
41.Постникова Е.А. Роль опорных схем в формировании природоведческих понятий// Начальная школа, 1991. - №2.- С.44-47.
42.Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. - К.: Початкова школа. - 2006. - 432 с.
43.Пустовіт Г.П. Дослідницька робота на шкільній ділянці // Початкова школа. – 1988. - №5.- С.31-34.
44.Редзинець З. Дослідницька робота в куточку живої природи// Початкова школа. – 1998. - №12.- С.26-28.
45.Редкина Е.И. Развивающие задания на уроках природоведения //Начальная школа, 2000. - №4 - С.75-78.
46.Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К.: Генеза, 1999.-366с.
47.Савченко О.Я. Розвиток пізнавальної самостійності молодших школярів. – К. : Рад. школа, 1982.- 176 с.
48.Сак Т. Як подолати стійку неуспішність у процесі вивчення природничих понять // Початкова школа, 2001, - №2.-С.44—47.
49.Сухомлинський В.О. Вибрані твори. В 5-ти т.- Т.З.- К.: Рад.школа Д977.- 670с.
50.Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві. – К.: Рад.школа, 1988.-310с.
51.Титова В.В. Опыты и практические работы при изучении курса природоведения и методика их проведения //Начальная школа. – 1990.- №2. – С. 42-45.
52.Рослини навесні. Урок №11. // Бібліотека вчителя початкової школи, 2004. - №2.-С.25-27.
53.Усова А.В. Формирование у школьников научных понятий в процессе обучения. – М.: Педагогика, 1986. – 176 с.
54.Ушинський К.Д. Твори в 6-ти томах. - Т.2 .- К.,1954. - 500с.
55.Федотова Н. Цікаві задачі з природничим змістом// Початкова школа, 2000.-№6.-С.8-10.
56.Харитонова 3. Вправи на розвиток спостережливості // Початкова школа, 1999. - №4.-С. 19-20.
57.Хитяева Л.П. Дидактичні роздаткові картки з природознавства//Початкова школа, 1984. -№11. -С.47-52.
58.Ягодовський К.П. Практичні заняття з природознавства в початкові школі. методичний посібник для вчителів. – К.: Рад. школа, 1939.-336 с.
... що під час формування знань про людину як живий організм використовують переважно такі методи навчання, як бесіду, розповідь, практичну роботу. 2. Які засоби ви використовуєте для формування в молодших школярів знань про людину на уроках природознавства? Відповідаючи на дане запитання учителі зазначили, що в основному використовують малюнки підручника і дидактичні матеріали, виготовлені ними. ...
... і засобів навчання, спрямованих на формування екологічної культури молодших школярів, органічне поєднання урочної, позакласної і позашкільної роботи.2. Дослідно-експериментальна робота здійснення екологічної освіти молодших школярів на уроках курсу «Я і Україна» у 2 класі 2.1 Аналіз навчальної програми з курсу «Я і Україна» (2 клас) Щоб з'ясувати, які екологічні знання передбачено у змісті ...
... методи екологічного виховання необхідно змінювати, чергувати залежно від змісту, мети вивчення теми, рівня підготовки учнів. 2.3 Виховання бережливого ставлення до природи у процесі гри У становленні емоційно-ціннісного, відповідального ставлення молодшого школяра до природи важливу роль відіграє гра. Найважливішим результатом гри є глибока емоційна задоволеність дитини її процесом, що найб ...
... ситуації. Використання мовного матеріалу з урахуванням міжпредметних зв’язків сприятиме збагаченню словникового запасу молодших школярів, розвитку їх мовленнєвих умінь та навичок. 2.5 Експериментальне підтвердження ефективності запропонованої методики формування мовленнєвої комунікації Перевірка та оцінка ефективності роботи, проведеної в формуючому експерименті. У процесі обстеження ...
0 комментариев