4.4 Контроль за доставкою меблів у митниці призначення
Меблі переміщуються під митним контролем з митниці відправлення у митницю призначення шляхом їх перевезення залізничним, автомобільним, повітряним, річковим, морським транспортом.
Митниця відправлення дає дозвіл на доставку меблів у митницю призначення за умови відсутності у неї обгрунтованих претензій до пред'явлених для митного контролю документів, товарів та транспортних засобів, що перевозять ці товари.
Контроль за доставкою меблів у митниці призначення здійснює митниця відправлення цих товарів. Митниця відправлення обов'язково встановлює строк доставки товарів у митницю призначення.
Якщо законодавством України не встановлено інше, то максимальний строк доставки товарів у митницю призначення визначається відповідно до чинних в Україні нормативів на перевезення вантажів, а саме:
-при здійсненні перевезень залізничним транспортом - до 20 діб;
-при здійсненні перевезень автомобільним транспортом - до 5 діб;
-при здійсненні перевезень повітряним транспортом - до 3 діб;
-при здійсненні перевезень морським і річковим транспортом у період навігації - до 10 діб.
Якщо для видів перевезень відсутній установлений чинними нормативно-правовими актами України граничний строк доставки, цей строк установлюється самою митницею відправлення з урахуванням можливостей транспортного засобу, маршруту перевезення, відстані до митниці призначення та інших умов. При цьому максимальний строк доставки у митницю призначення не може перевищувати 20 діб.
В окремих випадках, коли вантаж не може прибути в митницю призначення у строк, установлений митницею відправлення, внаслідок дії надзвичайних або невідворотних обставин чи подій, що перешкоджають руху транспортного засобу, строк доставки товарів у митницю призначення може бути продовжений на час дії зазначених обставин чи подій.
Відповідальність за збереження та недоторканість вантажу перед митницею призначення несуть:
-при перевезеннях автомобільним транспортом - перевізник;
-при перевезеннях залізничним транспортом - начальник прикордонної залізничної станції;
-при переміщенні морським, річковим та повітряним транспортом -начальник порту;
-у разі розміщення товарів на складах (в терміналах) - керівник цього складу (термінала).
Для здійснення контролю за доставкою товарів, що ввозяться на митну територію України, використовуються попереднє повідомлення, попередня декларація і їх електронна копія. Порядок їх заповнення установлюється Держмитслужбою України.
Заповнене згідно з установленим порядком попередня декларація та її електронна копія до моменту ввезення меблів подаються митниці за місцем державної реєстрації або проживання, за місцезнаходженням юридичної або фізичної особи, на адресу якої ввозяться меблі , тобто митниці призначення.
В окремих випадках, враховуючи специфіку господарської діяльності особи, на адресу якої ввозяться товари, можливе оформлення попередньої декларації та наступне оформлення вантажної митної декларації відповідно до заявленого митного режиму в зоні діяльності митниці іншої, ніж митниця за місцем державної реєстрації або проживання, за місцезнаходженням цієї особи. У таких випадках попередня декларація оформляється за листами узгодження між митницею за місцем державної реєстрації особи та митницею оформлення. При цьому попередня декларація та ВМД повинні бути оформлені однією митницею.
Митниця призначення, якою була оформлена попередня декларація, у строк, що не перевищує чотирьох годин з моменту його оформлення, передає інформацію за оформленою попередньою декларацією до ЄАІС Держмитслужби України засобами електронного зв'язку [10].
Митниця відправлення дає дозвіл на переміщення через митний кордон товарів, що ввозяться в Україну, тільки за умови позитивного результату перевірки (шляхом здійснення оперативного запиту до ЄАІС Держмитслужби України за номером попередньої декларації, зазначеної у товаросупровідних документах) інспектором пункту пропуску наявності в ЄАІС Держмитслужби України відповідної попередньої декларації та відповідності характеру і кількості вантажу та відомостей, зазначених у товаросупровідних документах на переміщувані товари, відомостям, зазначеним в електронній копії попередньої декларації.
Після в'їзду до зони митного контролю в пункті пропуску митниці відправлення перевізник подає інспектору митниці товаросупровідні документи на товари, що ввозяться в Україну, та інформує про номер і дату попередньої декларації, оформленої митницею призначення.
По отриманні підтвердження з ЄАІС Держмитслужби України про наявність попередньої декларації та за відсутності зауважень інспектор митниці відправлення заповнює контрольну мітку ПД шляхом унесення до електронної копії попередньої декларації відомостей про:
-транспортний засіб (вид, тип, номер тощо);
-перевізника (найменування, адреса, відомості про особу, що безпосередньо здійснює перевезення тощо);
-переміщувані меблі (кількість меблів, яка фактично переміщується у цій партії, у одиницях виміру; вартість тощо);
-дату і час перетину кордону;
-визначений митницею відправлення строк доставки меблів у митницю призначення;
-номер службового посвідчення інспектора митниці відправлення, що здійснював митне оформлення цього вантажу;
-номер особистої номерної печатки інспектора митниці відправлення, що здійснював митне оформлення цього вантажу.
Якщо попередня декларація, оформлена митницею призначення, складена на велику партію меблів, що ввозитиметься декількома транспортними засобами, на кожну частину такої партії, яка перевозиться окремим транспортним засобом, заповнюється окрема контрольна мітка у ЄАІС Держмитслужби України[10].
У разі ввезення консолідованих вантажів, коли в одному транспортному засобі містяться меблі, призначені для різних одержувачів, що знаходяться у зоні діяльності декількох митниць, інспектор митниці відправлення перевіряє наявність у ЄАІС Держмитслужби України електронних копій попередньої декларації на всі товари, що містяться у цьому транспортному засобі.
Якщо консолідовані вантажі ввозяться в Україну підприємствами, що здійснюють надання транспортно-експедиційних послуг, або зареєстрованими в Україні кур'єрськими службами прискореної пошти, попередня декларація може подаватися цими організаціями митниці за місцем їх державної реєстрації на всю партію вантажу незалежно від кількості і місцезнаходження кінцевих одержувачів.
Інспектор митниці відправлення у межах своїх повноважень:
-заносить відомості про товари, транспортний засіб, перевізника тощо до окремого журналу реєстрації пропущених вантажів;
-використовуючи дані ЄАІС Держмитслужби України, роздруковує два примірники витягу з електронної копії попередньої декларації (із заповненою контрольною міткою) на переміщувані товари;
-ознайомлює особу, що приймає меблі та документи на них до перевезення у митницю призначення, зі змістом статей 109, 110, 111 і 112 Митного кодексу України;
-вносить до обох роздрукованих примірників витягу з електронної копії попередньої декларації відомості про особу, що приймає заявлені товари до перевезення та бере зобов'язання щодо доставки цих товарів у митницю призначення, відомості про накладене митне забезпечення, а також робить друкований напис такого змісту: "Я, (прізвище, ім'я та по батькові, номер і серія паспорта), ознайомлений зі змістом статей 109, 110, 111, 112 Митного кодексу України і зобов'язуюсь доставити заявлені товари в митницю призначення в установлений строк" (особа, що приймає заявлені товари до перевезення та бере зобов'язання щодо доставки цих товарів у митницю призначення, підписує обидва примірники витягу з електронної копії попередньої декларації);
-в обох примірниках витягу з електронної копії попередньої декларації проставляє відбиток особистої номерної печатки. Перший примірник витягу з електронної копії попередньої декларації протягом установленого строку зберігається у митниці призначення разом з примірниками (або фотокопіями - по одній з кожного документа) усіх товаросупровідних документів. Другий примірник витягу з електронної копії попередньої декларації передається особі, що приймає заявлені товари до перевезення та бере зобов'язання щодо доставки цих товарів у митницю призначення. Цей примірник використовується як довідковий документ протягом усього строку переміщення товарів, а по завершенні переміщення засвідчується печаткою митниці призначення та залишається у зазначеної особи як свідчення здійсненого переміщення;
-засвідчує завершення митного оформлення проставленням відбитка номерного штампа "Під митним контролем" на всіх примірниках усіх поданих для митного оформлення документів;
-дає дозвіл на відправлення вантажу в митницю призначення.
При надходженні товарів, що ввозяться в Україну, у митницю призначення у визначений митницею відправлення строк доставки (або раніше) інспектор цієї митниці перевіряє відповідність вантажу відомостям про нього, зазначеним в електронній копії попередньої декларації, та проставляє в усіх товаросупровідних документах штамп "Під митним контролем". Другий примірник витягу з електронної копії попередньої декларації засвідчується відбитком особистої номерної печатки інспектора митниці призначення та записом "Вантаж надійшов". В електронній копії попередньої декларації, що міститься в ЄАІС Держмитслужби України, інспектор митниці робить відмітку про надходження вантажу в митницю призначення [10].
Будь-які операції з товарами, що надійшли у митницю призначення, але митне оформлення яких ще не завершено, можуть бути здійснені тільки з дозволу та під контролем митниці призначення. Товари перебувають під митним контролем митниці призначення до моменту завершення повного їх митного оформлення згідно із заявленим митним режимом.
При частинному надходженні меблів, що ввозяться в Україну, в митницю призначення, зокрема при подрібненні партії меблів, що перевозяться залізничним транспортом, ведеться облік фактичної доставки меблів, що входять до складу заявленої та пропущеної за однією попередньою декларацією партії. При частинному надходженні (при перевезеннях декількома транспортними засобами) у митницю призначення товарів, що входять до складу заявленої за однією попередньою декларацією партії, ця митниця здійснює митне оформлення згідно із заявленим режимом усієї подрібненої партії меблів тільки у повному обсязі, за винятком тієї частини партії, яка цілком втрачена або потрапила під дію надзвичайних або невідворотних обставин чи подій і не може бути доставлена у митницю призначення, про що складено відповідні документи.
В моєму випадку строк доставки меблів у митницю призначення (Чернігівська митниця) становив 5 діб. Меблі повинні були бути доставлені до 18.02.03, фактично доставлені 14.02.03.
Висновки та пропозиції
Об'єктом дипломної роботи є меблі з оздоблених ДСП, що ввозяться в Україну
Україна, як суверенна держава, самостійно створює власну митну систему і здійснює митну справу. В процесі митного контролю і митного оформлення товарів народного споживання, які імпортуються в Україну, крім звичайних питань пов'язаних з оподаткуванням, виникають проблеми захисту прав споживачів.
В результаті проведеної роботи здійснено огляд нормативних документів, вивчено споживчий ринок меблевих виробів, також порядок пропуску через митний кордон України.
В результаті систематизації проведених досліджень можна зробити наступні висновки:
Вивчення асортименту меблів показало, що на ринку України представлені всі основні види меблів різних постачальників і за різною ціною. Серед постачальників є вітчизняні і закордонні.
В період 1995-1998 р.р. на Україні формувався прошарок заможних клієнтів, які мали можливість купувати якісні меблі як для роботи, так і для сімейного побуту.
Саме цей фактор визначив прихід на український ринок відомих закордонних виробників і разом з тим український виробник почав втрачати постійних клієнтів.
Виробництвом побутових меблів в Україні займається 348 підприємств. Держкомпромполітики планує в найближчі два роки підняти частку меблів вітчизняних виробників на внутрішньому ринку до 65%.
Частина ввізних меблів в загальному об'ємі продажу за період 1990-1998 зросла з 2% до 62%. У 1999-2000рр. це саме зростання призупинилося, а вже в 2001-2002рр. можемо спостерігати певний спад. Експортні поставки підприємств становлять 7,2% від усього випуску. За даними Мінекономіки, експортні поставки, рівень яких істотно знизився в 1998 та 1999 роках, сьогодні поступово відновлюються.
При цьому біля 82% підприємств випускають від 1 до 9 найменувань меблів, біля 17% - від 10 до 19, і тільки 1% (4 підприємства) - від 20 до 24 найменувань меблі
Отже, ми бачимо, що за останні роки частка ринку вітчизняних меблів значно зросла. Українські виробники намагаються задовольнити потреби сучасних споживачів, але все ще є чому вчитися у наших іноземних конкурентів. Головним чином, це стосується дизайну. Бо основною проблемою збуту є те, що переважна частка меблевих потужностей належить "старим" підприємствам, що ще не встигли перебудуватися на доволі прискіпливого, останнім часом, українського споживача. Хотілося, щоб вітчизняний виробник виготовляв більш доступні за ціною меблі, тому що більшість українських споживачів мають доволі скромні прибутки, тобто їх попит не можна назвати платоспроможнім.
Під час проведення експертизи в лабораторії “Укрдіпромеблі” були вивчені вітчизняні (кухня “Аромат”) і закордонні (спальня “Сен”) зразки продукції. Проведені дослідження показали, що наші меблі нічим не гірші за іноземні, при цьому коштують менше.
Останнім часом спостерігається контрабандне ввезення меблів з ДСП в Україну. Це робиться шляхом декларування меблів як стружкових плит, бо їх митна вартість нижча і ставки мита менше майже вдвоє. Готові меблі розбираються на складові частини і ввозяться як плити. Тому при переміщенні через митний кордон України ДСП, інспектору митниці слід звернути увагу на даний товар. По-перше, на справжніх плитах не повинно бути слідів від кріплення (отвори з різьбами для шурупів). Друге, якщо ДСП покривають оздоблювальним матеріалом, то його ніколи не будуть наносити на бокову поверхню, бо невідомо як дану плиту будуть потім розрізати. В елементах меблів, які ввозяться під виглядом ДСП можливе оздоблення бокової поверхні. Третє, на кожній стружковій плиті повинно бути нанесене маркування, яке відрізняється від меблевого.
При конструюванні меблів з оздоблених ДСП повинні враховуватися усі вимоги, які пред'являють до сучасних меблів. В конструюванні меблів передбачають використання прогресивних матеріалів, економне їх використання, можливість максимальної механізації та автоматизації. Меблі, розроблені з урахуванням усіх вимог реалізуються швидше і користуються більшим попитом серед населення
Аналізуючи все вище наведене можна зробити висновок, що задачі які стоять перед меблевою промисловістю будуть вирішуватись за рахунок впровадження прогресивних технологічних процесів на базі ефективних матеріалів, нових засобів механізації і автоматизації, вдосконалення форм організації виробництва і системи управління якість. Для того, щоб повернути собі престижне місце серед виробників, їм необхідно постійно оновлювати асортимент.
У зв"язку з важким фінансовим положенням галузі взагалі на меблевих підприємствах проводи постійну роботу по зниженню витрат сировини і матеріалів за рахунок хімізації виробництва, дотримання суворого режиму економії, раціонального і комплексного використання деревинної сировини. Задачі хімізації: зменшити дефіцит масивної деревини і струганого шпону, знизити трудомісткість та підвищити продуктивність праці, покращити якість готової продукції, але при цьому не потрібно забувати про негативний вплив на людину і оточуюче середовище хімізації
Для розширення асортименту та підвищення якості меблів, здійснити заміну старих меблів новими, більш сучасними по архітектурі та дизайну, більш комфортабельними і технологічними, забезпечувати належний естетичний рівень, чітко дотримуватись обгрунтованих технологічних параметрів виробництва, використовувати якісну сировину.
Необхідно відзначити, так як для різних вікових груп вирішальними факторами при купівлі меблів з ДСП є різні їх споживчі властивості (якість, ціна, мода) то при оформлені товарного асортименту магазинам та фірмам буде доцільно вивчати ці потреби споживачів і орієнтуватися на існуючі сегменту ринку.
При конструюванні меблів повинні враховуватися усі вимоги, пред'явлені до сучасних меблів. У конструкції меблів передбачаються застосування прогресивних матеріалів, ощадлива їхня витрата, можливість максимальної механізації й автоматизації. Конструювання меблів здійснюється методом розробки виробів із вузлів і деталей найбільш простих форм із можливо меншою кількістю відмінюваних поверхонь.
Список використаної літератури
1. Про митну справу в Україні : Закон України №1212-ХІІ від 25 червня 1991 року.
2. Митний кодекс України // Прийнятий Верховною Радою України 12 грудня 1991 року.
3. Про положення про Державну митну службу України // Указ Президента України № 126/97 від 08.02.1997 року
4. Про митний тариф України // Закон Верховної Ради України від 5 квітня 2001 року.
5. Про затвердження Порядку визначення митної вартості товарів та інших предметів у разі переміщення їх через митний кордон України // Постанова КМ України від 05.10.1998 р. № 1598.
6. Про затвердження Порядку заповнення граф вантажної митної декларації відповідно до митних режимів експорту, імпорту, транзиту, тимчасового ввезення (вивезення), митного складу, магазину безмитної торгівлі // Наказ ДМСУ № 380 від 30.06.98 р.
7. Про затвердження Інструкції про порядок заповнення вантажної митної декларації // Наказ ДМСУ № 307 від 09.07.1997.
8. Про застосування Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів // Указ Президента України від 04.10.94 року № 567/94
9. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности // М.: Макет, 1993.-765с.
10. Положення про порядок здійснення контролю за доставкою вантажів у митниці призначення // Наказ Державної митної служби України від 8 грудня 1998 року № 771.
11. Про затвердження порядку здійснення митного контролю і митного оформлення товарів і транспортних засобів із застосування вантажної митної декларації // Наказ Державної митної служби України від 14 жовтня 2002 року №561.
12. Інструкція про порядок проведення експертиз в ТПП України // Рішення Президії ТПП України №76 від 10.06.1992.
13. Міжнародні правила Інтепритації комерційних термінів : ІНКОТЕРМС-90.
14. Алексеев Н.С. Товароведение хозяйственных товаров.- М.: Экономика, 1989 – 350 с.
15. Бобиков П.Д. Конструирование мебели. – М.: Высш., шк., 1972. – 264 с.
16. Блехман Л.Б. Проектирование и конструирование мебели,- М.: Лесная пром-сть, 1988,- 272 с.
17. Голубятникова А.Т Исследование непродовольственных товаров, - М. : Экономика, 1982.-96с.
18. Гуревич А.С., Демьянов Е.А., Зигельбойм Кухонная мебель,-М.: Лесная пром-сть, 1978.-240 с.
19. Давиденко В.К., Бобиков П.Д., Конструирование мебельных изделий. – М.: Лесная пром-сть, 1973, -208с.
20. Дианич М.М., Зелинский О.В., Косарева Н.П., Нагродский Ю.Р., Чечик А.М. Товароведение промышленных товаров (мебель, электробытовые и культтовары, часы),- М.:Экономика, 1981.-256с.
21. Деркач Л. Українська митниця : вчора, сьогодні, завтра,- К. : Державна митна служба України, 2000,- 544с.
22. Дмитриев К.А. Конструирование мебельных изделий, - М.: Лесная пром-сть, 1988.-165с.
23. Дурдинець П.П. Производство и потребление мебели, - М.: Лесная пром-сть, 1979. – 232 с.
24. Дуць Б.М. Материалы мебельного производства, - М.: Лесная пром-сть, 1990.-144с.
25. Зиміна Н.К. Товарознавство меблевих товарів, - К.: КДТЕУ, 2000 –38с.
26. Завальнюк А. Обзор мебельного рынка // Конкретно о … , - 2002. -№41, - с, 2
27. Ковпак К. Смягчающие обстоятельства // Бизнесс, 2003.-№5,- с, 56-57.
28. Королев В.И. Основи рационального конструирования мебели, - М.: Лесная пром-сть, 1983.-192с.
29. Кузнецов В.Е., Артамонов Б.И., Савченко В.Ф. Справочник мебельщика,- М.: Лесная пром-сть, 1985.-344 с.
30. Кузьменко С.С., Ваш второй дом // Конкретно о..., -2002, - №43 – с, 26-27.
31. Мигаль С.П. Основы проектирования мебели. – Львов: Изд-во при Львовском ун-те, 1989. – 168с.
32. Михаленко В.Е. Товароведение непродовольственных товаров, - М.: Экономика, 1989.-245с.
33. Основи митної справи : Навч. посіб./ За ред. П.В. Пашка. – 2-ге вид., переробл. і доп., - К.: Т-во “Знання”, 2002.-318 с.
34. Панасенко В.Г. Материаловедение мебельного производства, - М.: Лесная пром-сть, - 1982.-192 с.
35. Розов В.М. Справочник мастера мебельного производства, - М.: Лесная пром-сть, 1982.-232с.
36. Ростич А. «Пассивные» дома // Рынок строительный. –2001. - №9. с. 16-17.
37. Русанова В. Связанные одной целью // Ведомости от Венето. – 2002. - №3 с.2.
38. Ряполов К. На пути к диете // Бизнесс. – 2002. - №27 с. 48-51.
39. Сергеев А.Г., Латишев М.В. Сертификация : Учебное пособие, - М.: Логос, 2001.- 216 с.
40. Таратухин С.В. Справочник мебельщика, - М.: Лесная пром-сть . 1978. – 278с.
41. Терещенко С., Науменко В. Осноси митного законодавства України : Теорія та практика. - К. : АТ"Август",1999.-296 с.
42. Товароведение непродовольственных товаров / В.Л. Агбаш, В.Ф.Елизаров, Д.П.Лойко и др., - М.: Экономика, 1989. – 495с.
43. Фомин В.Н. Сертификация продукции : Принципы и их реализация. Изд. 2-е, испр. и доп. – М.: Центр маркетинга, 2001.- 320 с.
44. ГОСТ №16371-93 Мебель.Общие технические условия.-М.:Изд-во ст-тов,1994.-32 с.
45. ГОСТ 19882-91 Меблі корпусні. Методи випробувань на міцність, деформацію та стійкість. –К.: Держстандарт України,1992.- 8с.
46. ГОСТ 19917-93 Меблі для сидіння та лежання. Загальні технічні умови. –К.: Держстандарт України,1994.- 12с.
47. ГОСТ 13025.1-85 Функціональні розміри, відділення для зберігання.К.: Держстандарт України,1986.- 6с.
48. ГОСТ 13025.2-85 Функціональні розміри, відділення для зберігання.К.: Держстандарт України,1986.- 7с.
49. ГОСТ 1302.3-85 Функціональні розміри столів.К.: Держстандарт України,1986.- 6с.
50. Инструкция И 24-1-1-88. Организация и порядок проведения государственных испытаний изделий мебели.-М.:Изд-во ст-тов,1989.-48 с.
0 комментариев