2 Придворний церемоніал
«Иным людям, не обремененным чрезмерными заботами о делах необходимых, это занятие покажется, возможно, ненужным, а для нас это и очень дорого, и наиболее желанно, и ближе, чем все другое, потому что обычай восхвалять царскую власть придает ей больше блестка, уподобляет ее началу всевышнему и благоустраивающему, и предстает она достойной восхищения и для нашего народа и для иноземцев. Множество событий забывается и ускользает за большой промежуток времени, и если бы пренебрегали великим и почетным занятием – описанием царских обрядов, если бы это, так сказать, обрекли на вымирание, на царскую власть можно было бы смотреть как на будничное и поистине лишенное красивой внешности явление… Поэтому и следует сказать, как и по каким правилам исполняли и отправляли каждый обряд [2, 76].»
1. Коронація.
Спочатку коронація візантійських імператорів, випливаючи з римських традицій, мала виключно світський, військовий характер. Аж до середини V століття, більше століття після перенесення столиці на Босфор і засідання Першого Вселенського собору в Нікеї, церква залишалася в стороні і у вінчаннях на царство візантійських василевсів участі не приймала. Лише в 457 році в коронації Лева I вперше взяв участь константинопольський патріарх . Але й надалі головне значення ще довгий час залишалося за військовим проголошенням і коронованим королем старого зразка [7, 33].
Звертаючись тепер до обряду імператорської коронації, описаному в основній частині Книги про церемонії Костянтина Багрянородного, більш близького йому за часом, ми вступаємо в зовсім інший світ. Відредаговані у вигляді загальних зразків або інструкцій, опису коронацій та інших подібних обрядів у Книзі про церемонії виходили в свою чергу з протокольних записів, які мали місце в конкретних актах; при цьому вони правильно використали всі джерела, опускали тільки наведені в ньому особисті імена і дати, замінювали минулий час теперішнім і таким чином перетворювали конкретний історичний запис в загальну схему, призначену служити зразком та керівництвом для виконання даного церемоніального акта.
Все выходят в парадных одеяниях – и весь синклит, и магистры и другие чины; они берут сосуды, чтобы сопровождать владык. Когда же их приготовления окончены, император, облачившись в свой пурпурный скарамангий и сагий, выходит из Августея в сопровождении препозитов и следует до самого Онопода, и в Оноподе первыми его встречают патрикии, и распорядитель говорит: «Повелите!» Тогда они возглашают: «На долгие и благие времена!» Затем они следуют до большого Консистория, где стоят консулы и остальные члены синклита, и владыки там останавливаются под балдахином; тогда все синклитики вместе с патрикиями падают на колени. Когда же все встают, владыки подают знак препозиту, и силенциарий говорит: «Повелите!» И в ответ ему возглашают: «На долгие и благие времена!»
Отсюда процессия движется в храм, через Схолы, а димы в парадных одеяниях остаются на своих местах, только творя крестное знамение.
И когда император входит в Орологий, завеса поднимается, и он идет в Мутаторий, где меняет прежнее одеяние на дивитисий и цицакий, а сверху набрасывает сагий, потом идет вместе с патриархом, зажигает свечи в серебряных воротах и входит в храм. Потом он идет в солею и молится перед святыми вратами при зажженных свечах, потом вместе с патриархом всходит на амвон.
Тогда патриарх совершает молитву над хламидой, и после окончания молитвы кувуклии поднимают ее и надевают на императора. Тогда патриарх совершает молитву над венцом и по окончании ее сам поднимает венец и возлагает на голову владыки. И тотчас же народ восклицает трижды: «Свят, свят, свят! Слава Господу в вышних и мир на земле!» А потом: «Многая, многая лета великому царю и самодержцу!» - и далее по порядку.
С венцом император входит в Мутаторий, а выйдя оттуда, садится в кресло; тогда входят чины, падают на колени и целуют ноги императора… Тогда препозит возглашает: «Повелите!» и все отвечают возгласом: «На долгие и благие времена!» и уходят [2, 77].
Поряд з описами обряду коронації в Книзі про церемонії існували також описи чину коронування в суто церковному аспекті. Опис цього типу, що відноситься до XII століття, опублікував Гоар у своїй відомій Евхологіі. У ньому наведені молитви, які цілком читаються патріархом при здійсненні коронування, які Книга про церемонії згадує, але не цитує. Навпаки, в тексті Евхології, відповідно до його завдання, ці молитви займають центральне місце, тоді як опис самого чину коронування зведено на найважливіші моменти, славослів'я ж Дімов навіть не згадані.
Останнім імператором, коронованим за старим церемоніалом, був Юстин II (565). За свідченням очевидця, він був піднятий на щиті і коронований військовим ремінцем обручем, після чого патріарх поклав на нього імператорський вінець. Тут закінчується історія світської, військової інвеститури візантійських імператорів. Надовго припиняється і звичай підняття нового імператора на щиті; він поновився, лише після закінчення багатьох століть, в іншій обстановці і з іншим призначенням [7, 36].
Відбившись у певні, твердо встановлені форми, обряд церковної коронації в середньовічній Візантії століттями залишався незмінним. Тільки після завоювання Константинополя хрестоносцями в 1204 році і встановлення на Босфорі латинського панування з'явилися в ньому значні зміни і доповнення: по-перше, до вінчання на царство приєдналося миропомазання імператора, по-друге, поновився звичай підняття імператора на щиті [7, 39].
Самим значним нововведенням є, однак, миропомазання імператора, яке безпосередньо передує власне акту коронування. Миропомазання і коронування імператора включаються в хід богослужіння. У певний момент літургії, коли патріарх виходить з вівтаря на амвон, супроводжуваний вищими церковними чинами, і в церкві оселяється "велике мовчання і тиша", патріарх запрошує вийти на амвон імператора. Патріарх читає молитви, складені стосовно до чину миропомазання, - одні тихо, інші на повний голос, - після чого помазує хрестоподібно голову імператора світом і виголошує: "Свят!". Його оточення на амвоні повторює цей вигук тричі, а потім повторює його тричі народ. У слід диякон виносить з вівтаря Стемм, патріарх покладає її на коронуемого і виголошує: "Гідний!" Цей вигук знову-таки тричі повторюють спершу архієреї на амвоні, потім народ. Якщо ж коронується син імператора, то Стемм покладають на нього імператор-батько і патріарх [7, 42].
... гладкості, а потім наносять зображення: спочатку малюнок, а потім живописний шар. В іконі розрізняють поля, середник - центральне зображення і ковчег - вузьку смужку по периметру ікони. Іконографічні образи, розроблені у Візантії, теж суворо відповідають канону. У перші три століття християнства були поширені символічні та алегоричні зображення. Христа зображували у вигляді агнця, якоря, корабля ...
... аренами. Якщо підвести підсумок по першому періоду існування Візантії, то можна сказати, що в цей період сформувалися основні особливості візантійської культури. Перш за все до них слід віднести те, що візантійська культура була відкрита іншим культурним впливам одержуваним ззовні. Але поступово вже в ранній період вони синтезувалися головною, провідною греко-римською культурою. Культура ранньо ...
... , узагальнюючи історичні та культурологічні матеріали (М. Блок, М. Гофф, А.Гуревич). Основними рисами раннього Середньовіччя є процес формування європейської спільності народів, формування феномену західноєвропейського християнського типу культури на основі розповсюдження християнства. Як зазначалосm вище, культура західноєвропейського середньовіччя зароджується в умовах зіткнення та взаємодії ...
... Дотримання цих умов обов’язкове для покупця жінки. Спробуємо тепер перевірити правильність наших висновків. Звернемося до історії, оскільки вона зберегла до нас дані щодо правового становища заміжньої жінки, заснованого в стародавності на викраденні, давнині, купівлі й інших способах. Найдавніша історія скупа у своїх свідченнях. Дещо зберегла вона для нас із глибокої давнини. Але і це дещо часто ...
0 комментариев