1.2.         Класифікація та вимоги до якості ялинкових прикрас

Іграшки відіграють важливу роль в житті дитини. Вони допомагають пізнавати оточуючий світ, сприяти його духовному розвитку, розвивають почуття прекрасного і тому без іграшок неможливе повноцінне виховання підростаючого покоління. Також воно сприяють формуванню особистості.

Іграшки та ялинкові прикраси – це специфічні товари, які повинні відповідати не тільки утилітарним вимогам, але й здійснювати на дитину моральний і естетичний вплив. Вони на всіх етапах розвитку суспільства відображають у своєрідній формі матеріальне і духовне життя людей.

Розглядаючи класифікацію потрібно звернути увагу на фактори, що формують властивості та якість, а важливими факторами, є конструкція і форма, матеріали, з яких вони виготовленні, і технологічні процеси, що застосовуються при їх виготовленні.

Конструкція і форма як ялинкових прикрас, так і іграшок – основні фактори, що впливають на формування їх споживчих властивостей і рівень якості. Так, вже у конструкції закладаються функціональні, ергономічні, естетичні властивості та безпека, високі функціональні властивості прикрас мають широкий діапазон можливостей, високі естетичні у красивому та оригінальному оформленні, тому що у конструюванні і розробці нових екземплярів з високими споживними властивостями беруть участь художники, конструктори – дизайнери. Для виготовлення використовують пластичні маси, деревину, глину, гуму, тканини, картон, папір, скло. Залежно від матеріалу, з якого виготовляють, їх ділять на підгрупи : пластмасові, металеві, дерев’яні, керамічні, гумові, м’яконабивні, картонажні, скляні

.Іграшка – це предмет або група предметів, призначених для ігрової діяльності дітей, їх класифікують за ознаками:

Блок-схема: альтернативный процесс: Ознаки    класифікацій
 

До асортиментне угруповання відносиця група іграшок, які об’єднані загальною тематикою, незалежно від уживаних для їх виготовлення сировини та матеріалів, принципу дії та механізму руху.

Класифікація іграшок за віковим призначенням пов’язана з тим, що діти різного віку мають різний рівень розвитку, по-різному проявляють інтерес до предметів, що їх оточують.

В залежності від того з якого матеріалу іграшки виготовлені їх поділяють за матеріалом виготовлення.

Ялинкові прикраси – товари складного асортименту, які об’єднують велику кількість різноманітних товарів, що відрізняються між собою за певними ознаками. Класифікуючи ялинкові прикраси потрібно зазначити, що вони відносяться до іграшок і входять до їхнього асортиментного угруповання. Але розглядаючи тематику класифікації ялинкових прикрас я зробив такі дослідження залежно від того, який вид розглядати можна зробити свою класифікацію.

1.3.         Стан та перспективи розвитку ринку ялинкових прикрас в Україні

За даними Держкомстату, у 2002 році продаж вітчизняних ялинкових прикрас знизився на 30% у порівнянні з 2001 роком (для довідки: у 2001 році було зроблено ялинкових аксесуарів на 27,2 тис. грн., у 2002 році — на 19,1 тис. грн. такі дані викликають у нас подив). Це пов'язано з тим, що більшість виробників не в змозі щорічно обновляти асортимент, як того вимагають роздріб і споживачі. А новинки, що випускаються, схожі на торішні імпортні колекції. Тому споживач воліє здобувати новорічні прикраси іноземного виробництва. І вони займають міцну позицію на вітчизняному ринку. У 2001 році продаж імпортних новорічних аксесуарів виросли втроє. Основні країни-постачальники — Польща і Китай. Однак, значна частина новорічного товару ввозиться з порушенням митних правил.

Протягом багатьох років торговців новорічними виробами "переслідує" проблема товарних залишків. Часом до 40% ялинкових прикрас залишаються чекати своєї долі до наступного року. Це пов'язано з тим, що виробники, намагаючись догодити усім без винятку покупцям, випускають величезну кількість найменувань новорічних товарів. Асортимент деяких великих фірм нараховує до 1000 позицій. Загалом, широта асортименту, як це не парадоксально, губить постачальників ялинкових прикрас. А уникнути покладів новорічної мішури, можна. Для цього постачальники повинні формувати моду на новорічні прикраси, так у деяких магазинах у відділах новорічних товарів почали працювати дизайнери, що радять, як краще прикрасити святкову ялинку і приміщення. Крім того, продавці і стилісти намагаються барвисто оформити вітрини, торговельний зал і в такий спосіб продемонструвати покупцям модні тенденції в прикрасі новорічної ялинки й інтер'єра. Нових же виробів у новорічних колекціях з'явилося небагато — не більш 20% від об'єму асортименту. Це оригінальні фігурки, зроблені з кераміки або дерева, стилізовані новорічні композиції. Крім того, були представлені зовсім нові колекції новорічних куль у стилі "гжель". Інша частина асортименту — це як і раніше кулі різних розмірів і відтінків з дитячій і різдвяній тематиці. А от традиційні "дощики" і серпантини оптовики виключили зі своїх товарних переліків. Цього року фахівці рекомендують прикрашати ялинку нитками намиста, зірочок, сніжинок і блискучих гірлянд. Вже на початку сезону відзначають збільшення попиту на штучні ялини — вибір їх досить великий: маленькі сувенірні, блискучі з полімерної плівки, зелені з легким напилюванням штучного інею і навіть білі. Та королевою сезону була новинка — ялина зі світло діодами. Велика частина новорічної продукції відносно недорога, розрахована на широке коло покупців. Елітарних, дорогих прикрас небагато — до 5% від об'єму асортименту. Вироби ручної роботи, оригінального дизайну, виконані в одиничному екземплярі. Націнки на новорічні товари коливаються від 30% до 100%. Як правило, ціни в магазинах на 20-30% вище ринкових. Крім того, на ринках продавці, щоб уникнути товарних залишків, регулюють ціни і до кінця сезону розпродають новорічний товар майже на половину дешевше.

Як затверджують постачальники новорічних товарів, основна проблема — закупівлі продукції клієнтами в розпал сезону. Виробники й імпортери намагаються привчити своїх покупців формувати замовлення завчасно, спокушаючи їх 10%-вими знижками. Однак деякі торговельні фірми піддалися привабливим пропозиціям і уклали контракти на постачання новорічних товарів до жовтня. Як вони затверджують, перешкодила їм необхідність часткової або повної передоплати товару. Не кожен оптовик може дозволити собі заморозити 5-10 тис.грн. навіть на два-три, або шість місяців. У свою чергу роздріб також намагається продовжити термін торгівлі ялинковими іграшками. Було помітно, що багато покупців надають перевагу наряджати ялинку старими іграшками. І ще торік торговці, виставили новорічний товар наприкінці жовтня (до речі, так уже давно діють їхні західні колеги). Експеримент виявився успішним — виторг від продажу новорічних прикрас збільшився майже вдвічі. Цього року кількість роздрібних точок, що почали торгівлю ялинковими іграшками наприкінці жовтні-початку листопаду, збільшилася.

Також у цьому сезоні постачальники спробували освоїти нові канали збуту. Насамперед — пропозиціями товарів корпоративним клієнтам. Спеціально для них постачальники розробили колекцію, що включає подарункові сувеніри, предмети для прикраси ялинок і інтер'єрів офісів (а саме, стилізовані іграшки: масивні скляні кулі, ліхтарики і т.п.). Також цього року відкрилися відділи новорічних товарів у супермаркетах. На думку оптовиків, ці канали збуту дуже перспективні.

Постачальники ялинкових аксесуарів використовували рекламу в спеціалізованих журналах для жінок (оскільки вони — основні покупці ялинкових прикрас) могла б допомогти в створенні моди на іграшки. Як правило, формуванням споживчого попиту займаються роздрібні торговці, ефектно викладаючи товар. Цього року слід визначити недоліки викладення товару :

- пропонується дуже багато великих куль, упакованих поштучно. Звичайно, така продукція виглядає презентабельно, але коробки, виставлені рядами на полках, нудні і виглядають непривабливо. До того ж потенційному покупцеві розглянути іграшку складно, а продавець просто фізично не встигає показати покупцям цікавлячий їх товар;

- багато ялинкових прикрас, упаковані в коробки, виглядають негарно. Виставлені в одиничному екземплярі на вітрині, вони також не радують око. Ялинкові іграшки найкраще демонструвати безпосередньо на ялинці або в інтер'єрі;

- у деяких відділах з різноманітним асортиментом немає чіткого поділу продукції по видах. Свічі розставлені разом з кулями і пластиковими фігурками, гірлянди — разом з новорічними композиціями. У цьому хаосі споживач не може знайти потрібний йому товар. Щоб покупець міг добре розглянути продукцію, її необхідно розсортовувати по видах, розміщати на спеціальних підставках.

За прогнозом на наступний рік обсяги продажів ялинкових іграшок виростуть на 20-30%.

- Положення імпортної продукції на вітчизняному ринку як і раніше буде стабільним.

- Торговці будуть більше уваги приділяти стимулюванню збуту і формуванню купівельних переваг.

- Постачальники кардинально обновлять свій асортимент. Виростуть продажі товарів для оформлення інтер'єрів.

–              У цьому і наступному році у відділах новорічних іграшок будуть працювати продавці-стилісти і дизайнери.

Оптовики не бажають заздалегідь формувати асортимент ялинкових прикрас. Тому великі українські виробники велику частину своєї продукції експортують. Імпортери охоче користуються сформованою ситуацією.

Товари, реалізовані на ринку: ялинкові прикраси, штучні ялини, новорічні композиції, предмети для оформлення інтер'єра.

Обсяг продажів у 2003 р.: біля $2,5 млн (в оптових цінах).

Структура ринку (у грошовому вираженні): вітчизняної продукції — 60%, імпортної — 40%.

Структура продажів (у кількісному вираженні): ялинкові прикраси — 80%, штучні ялини —15%, інше — 5%.

У 2003 р. обсяг реалізації ялинкових прикрас на українському ринку виріс приблизно на 15-20% у порівнянні з 2002 р. (у грошовому вираженні).

У 2004р. сезоні продажі збільшилися приблизно в 1,5 рази в порівнянні з 2003 р. Уповільнення темпів росту продажів того року пов'язують з низькою купівельною спроможністю населення. Незважаючи на те, що приблизно 70% вітчизняних ялинкових прикрас продаються в середньому по 5 грн. за 1 шт., мало хто зі споживачів часто обновляє домашні колекції новорічного "скла". Як правило, у переддень Нового року господарки докуповують кілька нових ялинкових прикрас.

При цьому вітчизняні фабрики продовжують утрачати внутрішній ринок — того року постачання закордонної новорічної продукції збільшилися на 50% у порівнянні з 2003 р. Відповідно, частка продажів імпортних товарів в Україні зросла до 40% (у грошовому вираженні). От уже кілька років підряд спостерігається активна експансія на український ринок ялинкових іграшок з Азії, особливо з Китаю. Вже в 2003 р. постачання азіатських новорічних товарів склали 56% загального обсягу імпорту. Це майже на 20% більше, ніж у 2002 р. (табл.1). Торговці відзначили, що асортимент китайської продукції розширився й у нинішньому сезоні (зараз вона представлена у всіх цінових сегментах).

Табл. 1.

 Імпорт товарів для новорічних і різдвяних свят, тис. дол. по

зарубіжним країнам за 2000 – 2003рр.

Країна 2000 р. 2001 р. 2002 р.

2002 р.

(січень–липень)

2003 р.

(січень–липень)

Німеччина 30,23 6,59 60,37 30,68 26,45
Польща 80,96 174,84 73,02 2,98 16,05
Азія 68,98 266,16 486,55 0,02 10,55
Всього 232,46 862,71 180,55 267,55

Ввозять в основному пластмасові ялинкові іграшки, предмети для прикраси інтер'єра й електричні гірлянди. Коник українських виробників ялинкових прикрас — скляні формові іграшки, розписані вручну.

У 2003 р. українські підприємства виготовили ялинкових прикрас на 30% більше, ніж у 2002 р. (табл. 2). Але великі заводи як і раніше нарощують обсяги експорту продукції — на внутрішній ринок надходять всього 5-10% усіх вироблених "ялинковими" монстрами іграшок зі скла. Як сказав представник компанії "Галімпекс — скло-дзеркальний завод" (м.Львів), "українські скляні ялинкові прикраси з художнім ручним розписом затребувані на Заході. Тому що, наприклад, у Німеччині основна частина ялинкових іграшок — однотонні й одноманітні. Оригінальна ж продукція коштує приблизно вдвічі дорожче аналогічної української ".

Табл.2.

Виробництво ялинкових прикрас, тис. грн. в Україні за 2000 – 2003рр.

Продукція 2000р. 2001р. 2002р. 2003р.
Ялинкові прикраси скляні 19978 14883 19498 26322
Ялинкові прикраси з паперу і картону 1375 357 208 205
Всього 27277 19019 24810 32350

 

У "експортний" процес втягуються і виробники поменше. Усього ж у 2003 р. приблизно 70-75% зроблених в Україні новорічних прикрас "пішли" у Росію, Нідерланди, Німеччину і Францію (табл.3).

Табл.3.

Експорт товарів для новорічних і різдвяних свят, тис. дол. в зарубіжні країни за 2000 – 2003рр.

країна 2000р.(січень–липень) 2001р.(січень–липень) 2002р.(січень–липень)

2002р.

(січень–липень)

2003р.

(січень–липень)

Росія 561,45 1107,1 836,81 261,51 308,05
Нідерланди 350,93 849,86 766,15 464,77 446,25
Німеччина 264,24 254,33 1022,03 424,27 994,71
Франція 278,96 227,21 275,54 171,22 282,28
Всього 2013,29 2854,28 3392,3 1452,05 2121,66

Насичення ж внутрішнього ринку ялинкових іграшок відбувається в основному стараннями дрібних і середніх вітчизняних виробників і імпортерів.

Українські умільці 2003 року поставили на полки українських магазинів і лотків приблизно 50-60% виготовленого товару. При цьому слід зазначити, що невеликі вітчизняні фабрики не випускають скляні прикраси. При цьому, якщо врахувати, що в 2003 р. частка продажів імпортного товару в Україні збільшилася, імпортерів у сегменті пластикових прикрас потіснили саме дрібні і середні вітчизняні підприємства.

Українські виробники прогнозують, що в 2005 р. у порівнянні з 2004 р. вони збільшать експорт скляних новорічних іграшок приблизно на 25-30%. І це при тому, що обсяги продажів на українському ринку зростуть не більш ніж у 15%. Причин тому дві. По-перше, як показав цей рік, попит на українську продукцію з боку країн-імпортерів залишився незадоволеним. По-друге, один закордонний оптовик на великих українських фабриках по виробництву ялинкових прикрас формує річне замовлення в середньому на ЕUR1 млн.

У 2004 р. схеми збуту новорічної продукції в Україні майже не змінилися. На відміну від закордонних колег, більшість вітчизняних оптовиків як і раніше воліють купувати новорічні товари зі складу в жовтні-листопаді, а не розміщати замовлення на виготовлення продукції заздалегідь. Головна причина таких "запізнювань" — необхідність 10%-ної передоплати замовлення на початок року.

Виробники шукають вихід з цієї ситуації і пропонують закуповувати "свіжу" колекцію в травні — серпні. Однак і ця схема більшість оптовиків не влаштовує. Їм усе рівно прийдеться заморозити на кілька місяців визначену частину оборотних коштів. Тому більшості оптових фірм дістаються тільки залишки колекцій — для зарубіжжя.

На думку постачальників, роздріб недостатньо уваги приділяє формуванню асортименту, викладенню товару, оформленню вітрин і відділів, що істотно утрудняє продажу новорічних товарів. Тому оптовики того року активізували додаткові канали збуту. По оцінках маркетологов, у 2004 р. майже втроє збільшилися обсяги замовлень від організацій на виготовлення ялинкових іграшок фірмових квітів з логотипами компаній. Торговці новорічними товарами очікують збільшення замовлень від ресторанів, готелів і інших суспільних закладів.

У 2004 р. компанія НП «Корал - Трейд» збільшила обсяг експорту. Постачання скляних ялинкових іграшок у Росію, США, Італію і Францію склали приблизно 60% усієї зробленої продукції. Націнка на експортований товар у нинішньому сезоні — 10-15% (що на 20% менше, ніж у 2003 р.). Необхідно відзначити, що ці міри — змушені. Вони щорічно нарощують виробництво, а обсяг внутрішнього ринку істотно не міняється. А своєчасна оплата товару закордонними покупцями дозволяє компанії стабільно працювати в "міжсезоння".

Великі виробники новорічних товарів велику частину своєї продукції реалізують на зовнішніх ринках. Приміром, компанія ТОВ “ Галімпекс — скло-дзеркальний завод" (м.Львів; виробництво новорічних прикрас; з 1993 р.; 1,3 тис. чіл.) у 2003 р. 95% виготовлених ялинкових іграшок експортувала. Незважаючи на те, що в 2003 р. вони збільшили обсяги виробництва скляних ялинкових прикрас на 30%, цього виявилося недостатньо. Якби дозволили виробничі потужності, експортували на третину більше. Перші замовлення від іноземних клієнтів звичайно надходять у січні-лютому. Стабільні і планові закордонні замовлення забезпечують підприємству безперебійну роботу.

На НП "Вітіл" (м.Дніпропетровськ, який займається виробництвом штучних ялин, та продажем новорічних товарів,який почав випускати свою продукцію в 1993 р.). Попит на штучні ялини щорічно на цьому підприємстві збільшується приблизно вдвічі. У той же час продаж ялинкових прикрас у 2003 р. істотно не збільшився. Головною перешкодою для росту реалізації новорічних товарів є непродуманий підхід працівників торгівлі до формування асортименту і презентації товару в роздробі.

На ТОВ "Зірка" (м.Київ; який займається виробництвом і продажем ялинкових прикрас, з 1999 р.) ріст внутрішнього ринку порозумівається насамперед збільшенням кількості торгових точок із продажу ялинкових прикрас, зокрема супермаркетів і магазинів саsh&саrrу. З мережними магазинами дуже зручно працювати. Більшість з них господарюють і вже в травні формують замовлення на ялинкові прикраси.



Информация о работе «Асортимент, споживчі властивості ялинкових прикрас та оцінка ступеня захисту прав споживачів при їх реалізації»
Раздел: Маркетинг
Количество знаков с пробелами: 115536
Количество таблиц: 8
Количество изображений: 6

0 комментариев


Наверх