2.3. Порівняльні споживчі тестування ялинкових прикрас вітчизняного та закордонного виробництва
Подарунковий ажіотаж розгорається тричі на рік: у переддень дня святого Валентина, 8 Березня, але найбільший продаж — перед Новим роком. Ринок новорічних товарів — святкової атрибутики і подарунків — існує лише один місяць. У грудні прибутки магазинів за рахунок продажу штучних ялинок, Дідів Морозів (які чомусь більше нагадують Санта-Клаусів), ялинкових прикрас, канцелярських дрібниць, делікатесів, сувенірів і «всілякої всячини», без якої не обходиться жоден Новий рік, збільшуються у кілька разів порівняно з листопадом.
За спостереженням директора гіпермаркета «Караван» Віктора Пивовара, лише за перший тиждень грудня продаж збільшився на 25-30%, а в останній передноворічний тиждень прогнозується зростання обороту магазина до 50-60%. «В останні дні року продаж зростає на 60-80%», — додає маркетинговий директор бутику «Л'Єскаль» Ірина Філіппова. «У грудні прибутки нашої компанії зростають удесятеро порівняно з іншими місяцями», — зазначає Сергій Хлєбніков, директор концерну «ЙоКо», що спеціалізується на постачанні імпортних товарів, зокрема новорічної атрибутики.
Торговельні компанії зазвичай на грудень розробляють окрему стратегію — затверджується новий маркетинговий план, переглядається асортимент продукції, застосовується особливий мерчандайзинг, наймається додатковий персонал (до речі, за даними аналітичної компанії Іntеrnаtіоnаl Dаtа, в період святкування міленіуму 85% американських компаній розширили штат).
Однак специфіка продажу новорічної атрибутики і подарунків робить цей бізнес ризикованим. Особливо, якщо компанія левову частку прибутку отримує саме від передноворічної торгівлі. «Наприклад, цього року сталися деякі збої в роботі банків, що призвело до проблем з проплатою товарів і, відповідно, — до зриву імпортних поставок. Водночас таку «тимчасову» продукцію, як новорічні подарунки і ялинкові іграшки важливо розмістити на прилавках в термін, оскільки після свята вони вже нікому не цікаві», — говорить Хлєбніков.
Великі витрати пов'язані і з транспортуванням ексклюзивних, обмежених у кількості товарів. Магазинам також нерідко доводиться у великій кількості списувати ялинкові іграшки. В одній торговельній мережі розповіли, як торік викинули велику партію іграшок — вони просто розбилися під час транспортування.
Тому фахівці рекомендують зважити всі за і проти, перш ніж розмістити на прилавках новорічний товар. Особливо важливо чітко передбачити з партнерами терміни поставок товару, при цьому в договорі передбачити можливі форс-мажори. У пошуках заробітку на новорічному ажіотажі торговельні центри, супермаркети, бутики дедалі більшу увагу приділяють такому маркетинговому прийому, як упаковка сувенірної продукції в новорічно-різдвяному стилі і формування подарункових наборів. Причому часто завдяки яскравій упаковці деякі торгівці успішно розпродують залежаний товар.
Спеціальні фірмові набори (закуповуються окремо) обов'язково входять до асортименту як вузькоспеціалізованих магазинів, так і торговельних центрів і супермаркетів. Спектр наборів вельми широкий — від косметики і парфумерії до гастрономічних, алкогольних і кондитерських виробів. Спеціальним різдвяно-новорічним доповненням можуть бути сувеніри — невеликі набори іграшок, маленькі штучні ялинки. Приміром, у бутику «Л'Єскаль» представлені спеціальні самостійно складені святкові набори, наприклад, туалетна вода і лосьйон у красивій новорічній упаковці — пакувальному папері, перев'язаному яскравою стрічкою і прикрашеному різдвяним сувеніром (ялинкою, дзвониками, фігуркою янголятка чи Діда Мороза). Цікаво, якщо купувати товар, включений у такі набори, окремо — витратишся на ту саму суму, що й купуючи «два в одному». Хоча в інших бутиках зазвичай ціну товару в наборі завищують. У цьому випадку цінову політику «Л'Єскаль» можна пояснити наявністю ажіотажного попиту на святкові набори.
За останні роки, зазначають продавці, попит на корпоративні новорічні подарунки зріс у кілька разів — практично в кожній фірмі, яка піклується про корпоративний дух і свій імідж, прийнято поздоровляти працівників і партнерів. Деякі компанії, що спеціалізуються на сувенірно-подарунковій продукції, напередодні новорічних свят формують навіть спеціальні відділи для корпоративних клієнтів. «Перед Новим роком ми додали до своїх послуг таку пропозицію, як корпоративний подарунок, і ввели посаду менеджера з корпоративних подарунків, — розповідає менеджер з маркетингу і реклами компанії «Аллєн» і магазинів подарунків «Тенденс» Світлана Кравченко. — До функцій менеджера входять формування асортименту, добір складових, вибір упаковки, декору, спілкування з клієнтами». До 70% усього продажу становлять новорічні подарунки, які пропонує своїм клієнтам компанія «Фудсервіс» від ТМ «Конфаель». Як розповідає керівник корпоративного відділу компанії Наталія Савченко, відділ працює вже два роки, займається виключно корпоративними подарунками до всіх свят, і не лише календарних. «Цей відділ є одним з найприбутковіших, — пояснює фахівець, — його товар буде продано майже напевно, тобто наперед. У цьому бізнес-напрямі немає таких ризиків, як у роздрібній торгівлі».
Згідно з громадською думкою подарунки мають бути великими, дорогими або принаймні нетривіальними, такими, що підкреслюють особливу прихильність до того, хто стає щасливим власником практичної і красивої речі. Автоматично це уявлення враховується і при формуванні категорії ділових, корпоративних подарунків. Традиційно у переддень Нового року заведено дарувати дорогі подарунки. Хоча, за словами продавців, деякі компанії, на західний манер, обходяться символічними «дрібничками», якими-небудь різдвяними сувенірами, про які зазвичай згадують в останній момент. Виробники дрібних презентів рremium-сегмента зазвичай пропонують ексклюзивні листівки, тижневики, ручки, візитниці, паперотримачі, брелоки. Попит на такий товар стабільний. Однак експерти стверджують, що останнім часом стало модно робити на Новий рік незвичайні подарунки: національний одяг, екзотичні сувеніри і східна атрибутика віднедавна користуються в Україні ажіотажним попитом. «У корпоративних подарунках, щоб уникнути банальності, важливо витримати стиль, поєднуючи його з ціною», — говорить менеджер з реклами і розвитку компанії «Презент” Юрій Кириченко. Заможні корпоративні клієнти дедалі частіше замовляють дуже дорогі ексклюзивні подарунки — з гарантією, що нічого схожого в роздробі не з'явиться. Найбільшим попитом користуються корпоративні подарунки з індивідуальними елементами. У кожному такому виробі завжди присутній атрибут компанії — колір, логотип, символічний предмет.
Проте, зазначають продавці, зараз користується попитом і навіть опосередковано стосується свята, яке наближається, — в асортименті великих торговельних компаній представлено понад 2000 новорічно-різдвяних товарних позицій.
0 комментариев