Перевірка ефективності розробленої методики та обробка її результатів

Впровадження міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів
Роль міжпредметних зв’язків у навчальному процесі професійної школи Сутність поняття “міжпредметні зв’язки” та їх функції Аналіз програми підготовки трактористів-машиністів щодо посилення міжпредметних зв’язків Міжпредметні зв’язки при виконанні різних видів робіт при підготовці трактористів-машиністів Міжпредметні зв’язки курсу “Трактори та автомобілі” із забезпечуючими його природничими дисциплінами Методика реалізації міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів Практична реалізація міжпредметних зв'язків при вивченні курсу “Трактори та автомобілі” Розгляд на педагогічних радах, засіданнях методичних комісій і семінарах питань про реалізацію міжпредметних зв'язків Розгляд на педагогічних радах, засіданнях методичних комісій і семінарах питань про реалізацію міжпредметних зв'язків Методика впровадження міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів Перевірка ефективності розробленої методики та обробка її результатів Організаційний момент. ( 3 хв )
167278
знаков
4
таблицы
5
изображений

3.3 Перевірка ефективності розробленої методики та обробка її результатів

 

Для визначення ефективності посилення між предметних зв’язків при підготовці трактористів машиністів автором було проведено дослідження у ПТНЗ № 6, де ведеться підготовка таких фахівців. Під час проходження виробничо-педагогічної практики велося спостереження за методикою використання між предметних зв’язків викладачами дисципліни “Трактори та автомобілі”. Дані спостереження показують, що не завжди викладачі використовують такий дидактичний принцип як між предметні зв’язки у викладанні фахових дисциплін при підготовці трактористів – машиністів.

Проводячи свої уроки з фахових дисциплін під час практики ми надавали велике значення використанню між предметних зв’язків із загальноосвітніми предметами, що сприяло активізації навчальної діяльності учнів при вивченні ними тракторів та автомобілів. У учнів з’явилась зацікавленість предметом, вони з інтересом пригадували навчальний матеріал з таких дисциплін як фізика, математика, хімія та ін. Наведені у додатку Б відомості про взаємозв’язок дисципліни “Трактори та автомобілі” дозволили залучити викладачів та майстрів виробничого навчання училища до посилення використання між предметних зв’язків як під час теоретичного навчання так і під час практики [28, 52].

Розглянемо методику підготовки і проведення уроку з опорою на між предметні зв'язки. До такого уроку пред'являються всі загальні вимоги. Він повинний мати ідейну спрямованість у сполученні з науковістю і приступністю, забезпечувати зв'язок навчання з життям, теорії з практикою, активізувати пізнавальну діяльність учнів. Методика уроку з опорою на міжпредметні зв'язки припускає широке використання навчальної техніки, проблемних задач, роботи з книгою, наочності, групових (бригадних) форм навчання; необхідний також зв'язок уроку з лекційно-семінарськими заняттями, з позакласною роботою. В основі вимог до змісту і методики уроку, матеріал якого розкривається на основі міжпредметних зв'язків, лежить принцип комплексності, що зобов'язує вчителя забезпечити:

 - комплексну постановку задач уроку (освітніх, розвиваючих, виховних);

 - вивчення об'єктів, питань, понять у їхніх взаємозв'язках із програмами суміжних предметів;

 - використання учбово-методичного комплексу уроку, включаючи підручники й устаткування по інших предметах;

 - формування за допомогою комплексних завдань сукупності навчальних і пізнавальних умінь, у тому числі умінь учнів використовувати знання з інших предметів;

 - комплексну реалізацію міжпредметних зв'язків, різноманіття їхніх видів;

 - комплексність результатів уроку, збільшення знань і умінь, розвиток мотивів і якостей особистості учня.

Підготовка викладача до уроку, побудованому на матеріалі міжпредметних знань, починається з вивчення програм по суміжних предметах і визначення взаємозв'язків навчальних тим. Така робота може бути виконана викладачем як складова частина його плану по самоосвіті. Важливо спланувати разом із заступником директора по навчально-виховній роботі у виді сіткового графіка загальну схему взаємозв'язку навчальних тем предметів природничонаукового й окремо суспільно-гуманітарного циклів. Крім сіткового планування, доцільно курсове і перспективне-тематичне планування по предмету. Це дозволяє викладачу вчасно вивчити навчальний матеріал суміжних предметів, підготувати підручники і наочні приладдя з інших курсів, запропонувати учням домашні завдання на повторення опорних знань по взаємозалежних предметах, одержати необхідні консультації в викладачів-предметників. Розробка методики самого заняття припускає виділення головного на уроці й опорних знань із суміжних курсів, необхідних для засвоєння головного навчального матеріалу, усунення дублювання і зайвого перевантаження учнів, використання випереджальних диференціальних методів здійснення переходу до загального професійного навчання молоді [34, 36, 39].

Розглянуті приклади підходів до вирішення проблеми використання між предметних зв’язків при підготовці трактористів –машиністів дозволяють зробити наступні висновки:

1. У методичній літературі приділяється велика увага виявленню між предметних зв’язків при підготовці учнів до певної діяльності.

2. Наявні спроби в цьому напрямку в переважній більшості недосконалі, що різко знижує їх ефективність. Подолання цього недоліку зв’язано з пошуком шляхів підвищення теоретичного рівня науково-методичних досліджень розглянутих педагогічних явищ.

Прийоми навчальної роботи – це способи якими вона виконується, якими зважуються навчальні задачі; кожен прийом складається з декількох дій, що можуть бути виражені в їхньому переліку (у виді інструкції, правила чи рекомендації).

Задача прийомів - визначити і дати загальний напрямок діяльності учнів при вирішенні ними різних технічних задач.

Тому вважається доцільним виділити в прийомах навчальної роботи невелику кількість дій, з яких вони складаються (не більш 4-5).

Ефективність формування прийомів в учнів визначається двома факторами.

По-перше, знанням складу прийому (здатність учня своїми словами розповісти, з яких дій він складається).

По-друге, переносом прийому (здатність учня використовувати прийом в нових умовах, тобто при рішенні нових задач).

Звідси висновок: визначення раціонального прийому навчальної роботи залежить не тільки від правильного виявлення складу і порядку складових його дій, але і від значимості критеріїв, покладених в основу їхнього добору.

Значення прийомів навчальної роботи для оптимізації процесу навчання важко переоцінити, тому що оволодіння учнями правильними прийомами, є однією з найважливіших умов раціональної діяльності.

Аналіз підходів до розробки прийомів навчальної роботи, початої в методиці, свідчить про неясність, помилкових кроках і непродуктивних спробах рішення питання. Найважливіший напрямок роботи, що сприяє розвиваючому навчанню, було зв’язано з необхідністю виділити в кожнім навчальнім предметі основні прийоми навчальної роботи учнів. При цьому для них повинні бути виділені різні прийоми. Разом з тим навіть близькі по своїй спрямованості прийоми повинні розрізняться по складовим їхніх дій складності, рівню узагальненості і способам їхнього введення [19].

У процесі цієї роботи кожному виділеному прикладу треба дати назву в поняттях учню педагогічних термінах і чітко показати склад дій, з яких ці прийоми складаються.

Подальші зусилля методистів повинні бути спрямовані на пошуки ефективних шляхів впровадження між предметних зв’язків навчальної роботи в учнів і визначення умов, що сприяють їхньому використанню (переносу) у нових умовах, предметах.

Однією з основних умов, що сприяють успішному здійсненню зв’язку навчання з життям, є підбор і введення в навчальну практику як один з дидактичних засобів навчання - між предметних зв’язків При цьому підбір суб’єктів для практичних робіт учнів виробляється не тільки на основі вимог окремих розділів, але і з урахуванням пізнавальної цінності цих об’єктів.

Специфіка міжпредметних зв’язків у навчанні трактористів-машиністів виявляється найбільш повною в вивченні конструктивних елементів машин, споруджень, різних предметів навколишнього життя, у підготовці учнів до розуміння форми і конструкції предметів. Відібрані об’єкти робіт повинні дозволити учителю викладати наукову систему знань по дисципліні, яка диктується логікою самого предмета, між предметними зв’язками, маючи на увазі, що успіху навчання сприяють тільки такі виробничі й інші матеріали, добір яких у визначеній системі забезпечую розширення кругозору учнів. Навколишнє життя і виробництво дозволяють використовувати деталі, інструмент і пристосування, а також технічні вузли, прилади і механізми.

На початку експериментальної роботи потрібно ввести учнів у коло технічних понять з різних областей техніки, що дозволить на конкретних технічних прикладах розкрити роль і значення креслення як мови техніки. Ця специфічна особливість предмета органічно зв’язана з вимогами навчання в ПТНЗ, тому що найбільш повне пізнання основ і значення графічної грамоти здійснюється тільки в сполученні із широким використанням її в галузі техніки і виробництва, різнобічним показом застосування креслень у різних галузях промисловості, а саме: транспортне будування, верстатобудування і сільського господарства, а також з ознайомленням учнів з технологічними відомостями про процеси виготовлення деталей.

Важлива частина експериментального навчання полягала в тому, що навчання з посиленим використанням між предметних зв’язків у світлі задач вимагало визначення нових їх типів. Відправним моментом для створення яких повинно служити вивчення вимог виробництва, практичних потреб життя і техніки [19].

Особливої уваги при ньому вимагала розробка вправ по розвитку аналітичних здібностей учнів, уміння аналізувати наявні знання і пов’язувати їх з іншими дисциплінами, що вивчаються і будуть спрямовані на розвиток технічного мислення учнів.

Така постановка навчального процесу, побудованого на базі широкої між предметної інтеграції основ наук в техніку, обернена обличчям до різних її галузей, була важливою умовою навчання, сприяла підготовці учнів до практичної діяльності. Використання між предметних зв’язків на заняттях при підготовці трактористів-машиністів істотно впливає на загальну систему їх підготовки .

Не менш важливо і те, що така постановка викладання тракторів та автомобілів, відповідаючи запитам і прагненням учнів до пізнання технологічних процесів і різних технічних відомостей, підвищує їхній інтерес до предмета, робить його в очах учнів більш потрібним і цілеспрямованим.

Зв’язок творчих міжпредметних задач, які давались для розв’язування учням, з технікою сприяє розвитку творчої активності учнів, сприяє побудові їхньої навчальної діяльності так, щоб вона виховувала кмітливість, самостійність, пізнавальну діяльність, здатність до раціонального виконання роботи. У цьому закладені великі можливості для подальшого удосконалення процесу навчання. Також потрібно сполучити процес впровадження між предметних зв’язків з вихованням творчих якостей особистості учнів.

У навчальну діяльність учнів включають довідковий матеріал, розрахунки, елементи конструювання, задачі, що вимагають зіставлення, аналізу. Пошуку кращого рішення, завдання, що вимагають для їхнього рішення залучення знань з інших областей, переосмислювання знань і опори на особистий досвід, придбаний у процесі праці. З вище сказаного було виділено елементи навчання, у ході яких учнів виявляються творчі здібності [10].

Перший з таких елементів - введення навчальних завдань, зміст, а також пізнавальну цінність і значення яких повинні визначатися на основі аналітичного вивчення праці трактористів – машиністів та їх практичної діяльності. Розробка і введення в практику навчальної роботи таких завдань допомогла просунути на нову більш високу ступінь вирішення проблеми здійснення тісного зв’язку навчання з життям, працею і практикою, дозволяючи ближче підійти до більш повної реалізації політехнічного принципу навчання.

Другий такий елемент - посилена увага до формування і розвитку творчих здібностей учнів, що вимагала пошуку шляхів збагачення навчального процесу різноманітними і суворо відібраними сполученнями різних видів навчальної діяльності учнів у процесі рішення пізнавальних задач, що сприяють вихованню якостей і умінь, що є компонентами творчої діяльності.

Таким чином, можна цілком перелічити усі вимоги до посилення міжпредметних зв’язків у викладання фахових дисциплін у системі ПТНЗ:

1) Здійснення тісного зв’язку навчання з життям, із працею. Особливо важливі в цілому відношенні зусилля, спрямовані на підбір і введення в навчальну практику підготовки трактористів – машиністів між предметних зв’язків як один з дидактичних засобів навчання різних, реальних предметів, технічних деталей і виробів, а також виробничих креслень. Використання їх важливе для поліпшення постановки викладання і підготовки фахівців. При цьому увагу варто направити на систему добору і розташування конкретного технічного матеріалу в залежності від виробничого оточення і видів підготовки.

2) Прагнення до широкого використання міжпредметних зв’язків у навчанні. Великі можливості удосконалювання підготовки трактористів – машиністів закладені у вивченні, творчій переробці і використанні всього гарного здобутку по використанню і підсиленню міжпредметних зв’язків, що є в досвіді роботи викладачів і майстрів ПТНЗ.

3) Формування і розвиток у учнів раціональних прийомів роботи, і виховання елементів загальної трудової культури.

4) Визначення і включення в процес навчання нових видів пізнавальних задач, що містять міжпредметні зв’язки і сприяють розвитку творчих здібностей учнів. Пізнавальна діяльність при розв’язку таких задач пов’язана зі значною активізацією розумової діяльності учнів. У цьому криються великі можливості зазначених задач для розвитку творчих здібностей учнів, а також їхньої готовності до практичної діяльності.

Важливі також пошуки й інші шляхи розвитку технічного мислення і творчих здібностей учнів, зокрема збагачення навчального процесу дидактично обґрунтованими сполученнями традиційних і нових типів завдань, що містять міжпредметні зв’язки з метою підвищення ефективності підготовки трактористів-машиністів.

5) Розробка змісту, форм і методів здійснення політехнічного навчання. Велику цінність для політехнічної підготовки учнів мають екскурсії, які виконуються за спеціальним планом у зв’язку з досліджуваним програмовим матеріалом, перегляд кінофільмів, виготовлення динамічних і інших навчальних посібників у процесі підготовки.

Розгляд та впровадження усіх перерахованих вимог показує, що в галузі пошуків і розробки шляхів подальшого посилення міжпредметних зв’язків виконується для удосконалення навчального процесу по підготовці трактористів-машиністів у системі ПТНЗ.

Контрольний зріз знань та вмінь, який був виконаний під час проведення експерименту, що успішність знань в експериментальному класі підвищилась з 83% до 95%, а якість з 35% до 57%, в контрольному класі ці показники слідуючі: успішність – з 79% до 85%, а якість з 39% до 51%.

Кількісні показники вміння виконувати ремонтні роботи в слюсарних майстернях в контрольному і експериментальному класах занесені в слідуючу таблицю:

Правильно виконані ремонтні роботи. Неправильно виконані ремонтні роботи.
Експериментальний клас. 14 1
Контрольний клас. 5 10
Загальна кількість учнів ПТНЗ.

 

 30

 

Приведені результати педагогічного експерименту свідчать про певний вплив розробленої методики навчання.

Вірогідність зробленого висновку підтверджується математично. Методи математичної статистики, використані нами при обробці отриманих результатів, враховують 5% рівень значимості в педагогічних дослідженнях. Критерій " " (хі-квадрат), найбільш точно відповідав нашому формуючому експерименту. Оскільки в експерименті була поставлена мета - формування вмінь та навичок вірно виконувати ремонтні роботи високого рівня, то відповідно до цього ми виділили дві взаємовиключні категорії С - число учнів, які вірно виконали контрольні практичні роботи по збиранню двигунів внутрішнього сгорання і число учнів, які виконали ці контрольні практичні роботи невірно. У даному випадку значення статистики критерію Т для двох незалежних вибірок розраховується за наступною формулою:

Т =  [18, с.98.]

де: n1+n2 - загальне число учнів контрольних та експериментальних класів, які виконували контрольні практичні роботи;

011+012 = n1 - число учнів експериментальних класів, які виконуали

практичну роботу по збиранню ДВС;

021+022 = n2 - число учнів контрольних класів, які виконували практичну роботу;

011 - число учнів експериментальних класів, які виконали практичні роботи вірно;

012 - число учнів експериментальних класів, які виконали практичні роботи невірно;

 021 - число учнів контрольних класів, які виконали практичні роботи вірно;

 022 - число учнів контрольних класів, які виконали практичні роботи невірно.

 Оскільки в математичній статистиці відомо правило ухвалення рішення: нульова гіпотеза Н0 (у даному дослідженні - експериментальні і контрольні групи не розрізняються за підсумками практичних робіт) не відхиляється, якщо значення статистики, яка спостерігається, критерію Тспост. менше критичного значення статистики критерію Ткритич. (Тспост. < Ткритич.) і відхиляється, якщо Тспост. > Ткритич. В другому випадку приймається альтернативна гіпотеза НІ (у даному дослідженні - розходження між експериментальними і контрольними групами статистично значиме).

У нашому експерименті:

N =30, n1 = 15, n2 = 15, 011 = 14, 012 = 1,

 021 = 5, 022 = 10.

Тспост. =» 11,626

Оскільки в нашому випадку рівень значимості a = 0,05 , число категорій С = 2 , ступінь волі u = С – 1 = 1 , то табличне критичне значення статистики критерію Ткритич.= 3,841. [18. с.130.]

Це означає, що рівні виконання контрольних робіт у контрольних і експериментальних класах різні і це розходження визначається впливом невипадкових факторів, а тією методикою яка застосована нами в дослідженні. Проводимо слідуючий експеримент який ґрунтується на базі попереднього. В навчальному експерименті приймали участь учні А і Б класів одного потоку. Які за рівнем знань, вмінь та навичок з трудового навчання за результатами передуючої контрольної роботи, тестів були приблизно однакові, а саме успішність А класі – 85 %, якість 33%; в Б класі – успішність 80%, якість 34%. Рівень практичних вмінь оцінювався нами за двома взаємовиключними категоріями – вірно, невірно. Так, як цей експеримент проводився на протязі викладення теми: “Ремонт двигуна внутрішнього сгорання”, то перевірялись тільки знання, вміння при збиранні газорозподільного механізму. Нас цікавив кінцевий результат такого навчання, де був використаний порівняльно-політехнічний метод. На протязі викладення теми: “ Ремонт двигуна внутрішнього сгорання ”, в експериментальному класі вчитель засновує такий феномен, як “Перенос”, який являється основною складовою порівняльно-політехнічного методу навчання і відіграє пряму функцію у між предметному зв’язку. В контрольних класах цей метод не застосовувався. Контрольний зріз знань та вмінь з вищевказаної теми показав, що успішність знань в експериментальному класі підвищилась з 85% до 93 %, а якість з 33% до 53%, в контрольному класі ці показники слідуючи успішність – з 80% до 83%, якість з 34% до 40%.

Кількісні показники вміння збирати газорозподільний механізм в контрольному і експериментальному класах занесені в слідуючи таблицю:

Вірно виконана операція Невірно виконаня операція
Експериментальний клас 13 3
Контрольний клас 6 10
Загальна кількість учнів 32

Приведені результати педагогічного експерименту свідчать про певний вплив розробленої методики навчання, що показано на графіку:

Графік проведеного експерименту на ІІ курсі

До проведення експерименту.

Після проведення експерименту.

Графік проведення експерименту на ІІІ курсі

 

До проведення експерименту

Після проведення експерименту.

Вірогідність зробленого висновку підтверджується математично.

Розрахунки ведемо за такими ж математичними розрахунками як і в попередньому експерименті.

В даному експерименті:

N = 32, n1=16, n2=16, О11=13, О12=3, О21=6, О22=10.

Тспост.=6,348

Оскільки в нашому випадку рівень значимості a = 0,05, число категорій С = 2, ступінь волі n= С –1 = 1, то табличне критичне значення статистики критерію Т критич. = 3,841. [18, c.130]

Проведення і математична обробка результатів вищезазначених експериментів показали, що застосування на уроках по ремонту тракторів та автомобілів розробленої методики та порівняльно-політехнічного методу навчання підвищує рівень знань, вмінь та навичок з вивчаємого предмету. А математична обробка результатів експерименту дає можливість:

-           визначити умови для усунення недоліків у процесі формування знань, вмінь та навичок по ремонту тракторів і автомобілів.

-           розкрити можливості удосконалення процесу формування знань, вмінь та навичок по ремонту тракторів і автомобілів.

-           Встановити закономірності має тенденції розвитку знань, вмінь та навичок по ремонту тракторів та автомобілів.

ВИСНОВКИ  Вирішення майбутніми спеціалістами складних виробничих та технічних завдань вимагає глибокої фахової підготовки, що обумовлює необхідність удосконалення всього навчального процесу професійно- технічного училища. Зазначеному аспекту приділена значна увага в низці нормативних документах в галузі освіти та в працях багатьох вчених-педагогів. Разом з цим, в професійній підготовці існує ряд проблем, однією з яких є посилення реалізації міжпредметних зв’язків у процесі фахової підготовки трактористів - машиністів . В даній роботі зроблена спроба вирішення окремого аспекту цієї проблеми – посилення міжпредметних зв’язків на заняттях професійного навчання при фаховій підготовці трактористів – машиністів у ПТНЗ.  Розглянувши теоретичні основи реалізації міжпредметних зв’язків у професійному навчанні в межах професійно-технічного училища, можемо зробити наступні висновки: - механізм міжпредметних зв’язків є одним із важливих складових навчального плану як документу, що визначає рівень кваліфікації випускника професійно-технічного училища;  - міжпредметні зв’язки при систематичному і цілеспрямованому впровадженні сприяють удосконаленню всього процесу професійної підготовки трактористів - машиністів у ПТНЗ, тобто виступають як сучасний дидактичний принцип;  - основними функціями міжпредметних зв’язків є освітня, розвиваюча, виховна та координаційна.  Проаналізувавши досвід та практику застосування міжпредметних зв’язків на заняттях з професійного навчання приходимо до висновку, що основними шляхами посилення реалізації цього принципу є : - необхідність удосконалення організаційної і координаційної роботи по налагодженню зв’язків між навчальними предметами та циклами (професійно-технічного та загальноосвітнього); - систематичний підхід при застосуванні зв’язків на теоретичних та практичних заняттях з використанням активних методів навчання;  - розробка методичних рекомендацій, інструкцій, завдань, які орієнтують учнів професійно-технічного училища на використання міжпредметних зв’язків;  - удосконалення методики викладання, підвищення мотивації педагогічної діяльності викладачів та усвідомлення ними мети та завдань по посиленню зв’язків між дисциплінами.  
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1.    Ананьев Б.Г. Очерки психологии. - Л., 1945 - 130 с.

2.    Андрущенко В. Освіта – XXI століття // Рідна школа. – 2004. - № 2. – С.3-5.

3.    Атутов П.Р., Бабкин Н.И., Васильев Ю.К. Связь трудового обучения с основами наук. – М. : Просвещение, 1983. – 128с.

4.    Бабанский Ю.К. Оптимизация процесса обучения (Общедидактический аспект). – М.:Педагогіка, 1977. – 132с.

5.    Бабанский Ю.К. Оптимизация учебно-воспитательного процесса. - М.: Просвещение, 1982 - 192 с.

6.    Бабанский Ю.К. Проблемы повышения эффективности педагогических исследований (дидактический аспект). - М.: Педагогика, 1982 - 192 с.

7.    Барашков И.В., Чепурный В.Д. Организация технического обслуживания и текущено ремонта автомобилей в автотранспортных предприятиях.- М.: МАДИ, 1980.- 110 с.

8.    Батышев С.Я. Актуальные проблемы подготовки рабочих высокой квалификации. – М.: Педагогика, 1979.-176 с.

9.    Беспалько В.П. Слагаемые педагогической технологии.- М.: Педагогика, 1989 - 192 с.

10.  Бондарь В.И., Красовский М.Ю. Проблемы выявления, обобщения и использования передового педагогического опыта. /Сов. педагогика.- 1979.- № 8.- С. 82-88.

11.  Борц А.Д., Закин Я.Х., Иванов Ю.В. Диагностика технического состояния автомобиля.- М.: Транспорт, 1979.- 158 с.

12.  Васильев Ю.К. Политехническая подготовка учителей средней школы. – М. : Педагогика, 1976. – 176с.

13.  Верхола А.П. Оптимизация процесса обучения в вузе. - К.: Вища школа, - 1979, - 176 с.

14.  Возрастные и индивидуальные особенности образного мышления учащихся: Под ред. И.С.Якиманской. - М.: Педагогика, 1989 - 124 с.

15.  Вопросы психологии способностей./Сб.ст.под ред. В.А.Кру-тецкого.- Педагогика, М., 1973.

16.  Выготский Л.С. Развитие высших психологических функций - М.: Изд. АПН РСФСР, 1960 - 500 с.

17.  Гаврилюк О. Сучасні технології навчання – оновлення освітнього процесу в профтехучилищі // Рідна шк. – 2000. № 12. – С.32-36.

18.  Гершунский Б.С. Педагогическая прогностика: методология, теория, практика. - К. 1986.

19.  Гільбух Ю.З., Дробноход М.І. Інноваційний експеримент у школі: на допомогу початкуючому дослідникові. - К., 1994 - 90 с.

20.  Державна національна програма “Освіта” (“Україна XXI століття”) //Освіта. - № 44-46. – 1993. – С.7.

21.  Дидактика средней школы. Некоторые проблемы современной дидактики / под ред.М.А.Данилова и М.Н.Скаткина. – М.: Просвещение, 1975.-266 с.

22.  Дьяченко М.И., Кандыбович Л.А. Психологические проблемы готовности к деятельности. - Минск: Издательство Белорусского университета, 1976 - 176 с.

23.  Елканов С.Б. Профессиональное самовоспитание учителя: Книга для учителя. М., Просвещение, 1986 - 143 с.

24.  Еремкин А. И. Система межпредметных связей в высшей школе (Аспект подготовки учителя). – Харьков: Вища школа, изд-во Харьк. гос. ун-та, 1984. – 154с.

25.  Жаров М.С. Методика теоретического обучения по предмету “Тракторы и автомобили” : Метод.пособие для ПТУ. – М.: Высшая школа, 1982. – 280 с.

26.  Загвязинский В.Н. Педагогическое творчество учителя - М.: Педагогика, 1987 - 160 с.

27.  Загвязинский В.Н. Учитель как исследователь. - М.: Знание, 1980.

28.  Зверев И.Д., Максимова В.Н. Межпредметные связи в современной школе. – М. : Педагогика, 1981. – 160с.

29.  Ильина Т.А. Актуальные проблемы дидактики высшей школы // Новое в теории и практике обучения. - М., 1979. - Вып. 4 - С.3-39.

30.  Кабанова- Меллер Е.Н. Роль образа в решении задач // Вопросы психологии. - 1970.- № 5 - С. 122-130.

31.  Калашников С.М. Методические рекомендации по применению учебно-наглядных пособий при изучении курса «Устройство автомобилей». – М., 1976.- 232 с.

32.  Карпов Г.В., Романин В.А. Технические средства обучения. – М.:Просвещение, 1979.-213 с.

33.  Карташов В.П., Мальцев В.М. Организация технического обслуживания и ремонта автомобилей. М.: Транспорт, 1979.- 215 с.

34.  Кондратюк А.П. Межпредметные связи как проблема комплексного подхода к обучению в педвузе // Высшее и среднее педагогическое образование. – Киев : Вища шк., 1980. – С.3-11.

35.  Кон И.С. Психология старшекласника. – М.: Просвещение, 1982. – С.5-6.

36.  Корошов В.И. Межпредметные связи в учебном процессе средних профтехучилищ. – Минск, 1978. – 82с.

37.  Кричевский М.Е. Применение полимерных материалов при ремонте сельскохозяйственной техники.- М.: Колос, 1967.- 184 с.

38.  Крюкова Д.Ф. Психолого-педагогічні передумови організації політехнічного навчання / Педагогіка і психологія: Вісник Академії Педнаук України, - 1995,- № 1,- С. 93.

39.  Кудрявцев Т.В. Психология технического мышления. - М.: Педагогика, 1975. - 304 с.

40.  Кузнецов Е.С. Техническое обслуживание и надежность автомобилей.- М.: Транспорт, 1972.- 223 с.

41.  Кузьмина Н.В. Методы исследования педагогической деятельности. - Л., 1971. – 210 с.

42.  Кузнецов Е.С. Теоретические основы технической эксплуатации автомобилей. Учебное пособие. Ч. I.- М.: МАДИ, 1979, 111 с.; ч. II: М.: МАДИ, 1982.- 123 с.

43.  Левинсон Б.В., Гернер В.С. Пособие по диагностированию технического состояния автомобилей.- Киев.: Техника, 1974.- 83 с.

44.  Либерман А.Р. и др. Ремонт производственного оборудования ремонтных предприятий в сельском хозяйстве.- К.: БТИ ГОСНИТИ, 1965.-154 с.

45.  Люлька В.С.Використання професійних проб з метою формування професійної спрямованості учнів 8-9 класів на сільськогосподарські професії у процесі навчально - трудової діяльності.-/Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім.Т.Г. Шевченка, Вип.12, серія: Пед.науки. -Чернігів, 2002.- 108 с.

46.  Максимова В.Н. Межпредметные связи в процессе обучения. – М. : Просвещение, 1988. – 192с.

47.  Максимова В.Н. Межпредметные связи и совершенствование процеса обучения : Книга для учителя. – М.: просвещение, 1984. – 144с.

48.  Малышев Г.А., Езерский А.Н. Применение пластмасс при ремонте автомобилей.- М.: Транспорт, 1966.-123 с.

49.  Марченко Е.К. Машины для обучения. Теоретические основы прменения и методы логического проектирования. – М.: Высшая школа, 1974.-245 с.

50.  Мирошников Л.В., Болжин А.П., Пал В.И. Диагностирование технического состояния автомобилей на автотранспортных предприятиях. М.: Транспорт, 1977.- 263 с.

51.  Мишин В.К. Программированные задания для закрепления и контроля знаний по устройству автомобиля. – М.:ДОСААФ, 1978.-84 с.

52.  Мякишев Г.Я., Буховцев Б.Б. Физика. Учебник для 10 класса средней школы. – К. : Радянська школа. – 303с.

53.  Напольский Г.М., Кривенко Е.И., Фролов Ю.Н. Техническая експлуатация легковых автомобилей. -М.: Транспорт, 1975.- 214 с.

54.  Никольский Л.Н. Межпредметные связи на базе блок-схем // Весник высшей школы. – 1982. – Вып. 6. – С.26-28.

55.  Новиков П.Н. Межпредметные связи как средство реализации принципов профессионально-технического образования. Методические рекомендации. – М., 1977. – 36с.

56.  Основы профессиональной педагогики. Профпедагогика / Под ред. С.Я.Батышева и С.А.Шапоринского. – М.: Высшая школа, 1977.-342 с.

57.  Передовий педагогічний досвід: теорія і методика / Під ред. Л.Л.Момот. - К.: Рад. школа, 1990.

58.  Петров С.А., Бисноватый С.И. Ремонт сельскохозяйственных машин.- М.: Колос, 1972.-246 с.

59.  Петров Ю.Н. и др. Основы ремонта машин. -М.: Колос, 1972.-342 с.

60.  Погорелый И.П. Автоматизация обкатки и испытания тракторных двигателей после ремонта.- К.: БТИ ГОСНИТИ, 1965.-215 с.

61.  Погорелый И.П. Электрические стенды ГОСНИТИ для обкатки и испытания двигателей в ремонтных предприятиях.- М.: БТИ ГОСНИТИ, 1969.-145 с.

62.  Пунский В.О. Нужен ли принцип системности в дидактике?- // Советская педагогика.- 1974.- № 2.- С. 59-61.

63.  Розенберг Н.М. Межпредметные связи в средних профтехучили- щах // Межпредметные связи в учебно-познавательной работе среднего профтехучилища / Под ред. Е.С. Дубинчук и Н.М. Розенберг. – К. : Вища школа, 1976. – С.25-42.

64.  Рудык Д.Ф. Профессионально педагогическая направленность процеса изучения общетехнических дисциплин. – Киев : Мин-во ВССО УССР, 1980. – 48с.

65.  Сборник учебных планов и програм для подготовки квалифицированных рабочих в средних професионально-технических училищах. - Москва: Всесоюзный научно-методический центр професионально-технического обучения молодежи, 1987. - М.: Просвещение – 248с.

66.  Смалюк І.І. Окремі аспекти вивчення розділу “Будова автомобілів в курсі автосправи. - /Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка, Вип.12, серія: Пед.науки. -Чернігів, 2002.- 108 с.

67.  Сорокин Н.А. Межпредметные связи в профессиональной подготовке учителя // Советская педагогика. – 1983. - № 9. – С.73-78.

68.  Стеблев Н.М. Методика обучения устройству автомобиля. – М.: Высшая школа, 1977.- 264с.

69.  Степанов В.А., Бабусенко С.М. Современные способы ремонта машин. М.: Колос, 1972.-364 с.

70.  Стешенко В.В. Етапи розвитку проблеми міжпредметних зв’язків. – Збірник наукових праць: Актуальні проблеми інженерної підготовки спеціалістів у вищих навчальних закладах інжен.-пед. профілю. – Харків: УІПА 2001. – С.125-127.

71.  Стешенко В.В. Теоретические основы реализации межпредметных связей в учебном процессе. – Славянск, Изд-во СГПИ, 1995. – 118с.

72.  Техническая эксплуатация автомобилей. Учебник для вузов/ Под ред. Г.В.Крамаренко.- М.: Транспорт, 1972,- 439 с.

73.  Технология авторемонтного производства. Под редакцией К.Т.Кошкина.- М.: Транспорт, 1969.-234 с.

74.  Торубара О.М. До питання про класифікацію між предметних зв’язків.- / Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім.Т.Г. Шевченка, Вип.12, серія: Пед.науки. -Чернігів, 2002.- 108

75.  Тыква К.Д. Программированные материалы по предмету «Тракторы» (Общие сведения о тракторах. Двигатель). – М.: Высшая школа, 1976.-106 с.

76.  Тюнников Ю.С. О политехической направленности производственной практики // Школа и производство. – 1977. - № 2. – С.71-73.

77.  Фастовцев Г.Ф., Ляско В.И., Чепелевский В.И. Организация технического обслуживания и ремонта легковых автомобилей, принадлежащих гражданам. Учебник для техникумов.- М.: Транспорт, 1978.- 232 с.

78.  Федорова В.Н., Кирюшкин Д.М. Межпредметные связи. – М., 1972. –102 с.

79.  Фетищенко В.Ф., Янцур Н.С. Роль машиноведения в подготовке студентов к руководству техническим творчеством // Школа и производство. – 1980. - № 7. – С.57-58.

80.  Чепурный В.Д. Текущий ремонт автомобилей. - М.: МАДИ, 1978. -144 с.

81.  Чернишов А.П. Деякі аспекти підготовки спеціалістів автосправи.-/ Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім.Т.Г. Шевченка, Вип.12, серія: Пед.науки. -Чернігів, 2002.- 108 с.

82.  Шадричев В.А. Ремонт автомобилей. М.: Высшая школа, 1970.

83.  Шемякин А.Д. Пособие по программированному обучению устройству тракторов. – М.: Высшая школа, 1974.- 148 с.

84.  Шульга О.М. Відображення проблеми формування проблеми пізнавальної активності у психолого-педагогічній літературі.-/ Вісник Чернігівського державного педагогічного університету ім.Т.Г. Шевченка, Вип.12, серія: Пед.науки. -Чернігів, 2002.- 108 с.

85.  Щербаков А.И. О подготовке студентов и учителей к исследованию педагогических явлений и процессов. // Психология труда и личности учителя: Сб. науч. труд. Вып. 2/ Под ред. А.И. Щербакова. - Л.: Изд-во ЛГУ, - 1977. - С. 124-131.


Додаток А

 

Розробка плану-конспекту заняття на тему "Батарейна система запалювання".

Тема уроку: Батарейна система запалювання.

Мета уроку: 1.Формувати в учнів знання з призначення, будови та роботи батарейної системи запалювання.

2. Виховувати в учнів дисциплінованість, бережливість, уважність під час вивчення теми "Батарейна система запалювання".

3. Розвивати в учнів технічні здібності, мислення, об'єм уваги, довготривалу пам'ять, творчі здібності при вивченні теми "Батарейна система запалювання".

Тип уроку: Комбінований.

Методи: Розповідь, пояснення, демонстрація, бесіда, робота з підручником.

Обладнання уроку: Стенд "Електрична схема батарейної та електронної систем запалювання", плакат "Будова переривника-розподільника", плакат "Будова котушки та свічок запалювання", підручник "Сельскохозяйственны тракторы и автомобили" М.Гельман М.В.Москвин. Москва: 1983. – 326с.

Час уроку: 2х45 хвилин.

ХІД УРОКУ


Информация о работе «Впровадження міжпредметних зв’язків при підготовці трактористів-машиністів»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 167278
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 5

Похожие работы

Скачать
414733
5
2

... і. 3. Інноваційні козацько-лицарські технології шкільної освіти. 4. Система психомистецьких технік козацького духовного єднання особистостей. ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ ПРОГРАМИ ТРАНСФОРМАЦІЇ Адамівська школа козацько-лицарського виховання як саморозвивальний духовно збагачений освітньо-виховний заклад інноваційного типу має стати наочним зразком нової національної школи, що вказуватиме один з ві ...

0 комментариев


Наверх