2.1 Управлінське обстеження аптеки № 27

Аптека № 27 є філією фармацевтичної фірми «ФАРМАЦІЯ» Херсонської облдержадміністрації, основний профіль діяльності якої оптова і роздрібна торгівля медикаментами, а також надання сервісного обслуговування (консультації лікарів, виготовлення медикаментів під замовлення і доставка їх).

В умовах ринкової економіки і жорсткій конкуренції аптека № 27 початку активну діяльність по охопленню місцевого ринку, і вже має 6 кіосків і 4 медичних пунктів.

За допомогою використання сучасних методів і механізмів організації керування торговим процесом аптека має можливість ефективно функціонувати і доцільно використовувати ресурси. Завдяки вміло організованій роботі і глибокому участі персоналу аптеки змогла розширити свою діяльність:

Займається не тільки оптовою і роздрібною торгівлею, але і впровадить нові види послуг, що дозволило аптеці захопити нові сегменти ринку, збільшити кругообіг капіталу і створити нові робочі місця.

В аптеці зайнято 42 чоловік, мається відділ медичних консультантів, торговий відділ, рецептурно-виробничий відділ, плановий і бухгалтерія [додаток 1]. Будяка організація — це насамперед люди і робота, що самі виконують.

Однак набір людей і робіт ще не представляє в собі організації. Для того, щоб відбувся перехід від проектування роботи до проектування створення організації, необхідно певним чином з'єднати роботи (види діяльності) і працівників між собою. Способи взаємодії сторін характеризують певнім чином розглянуту систему і дозволяють судити, наскільки ефективно вона справляється зі своєю головною задачею - організацією гармонійної взаємодії між індивідом і зовнішнім середовищем. Дана взаємодія виражається насамперед в організаційній структурі. Структура організації відбиває сформоване в організації виділення окремих підрозділів, зв'язку між цими підрозділами й об'єднання підрозділів у єдине ціле.

Структура організації - це логічні взаємини рівнів керування і функціональних областей, побудовані в такій формі, що дозволяє найбільше ефективно досягти цілей організації. Однієї з основних концепцій, що мають відношення до структури є спеціалізований поділ праці. У більшості сучасних організацій Поділ праці зовсім не означає випадкового поділу робіт між наявними людьми. Характерною рисою є спеціалізований поділ праці - закріплення даної роботи за фахівцями, тобто тими, хто здатний виконати її краще усіх з погляду організації як єдиного цілого.

На даний момент у всіх організаціях, за винятком самих дрібних, має місце горизонтальний поділ праці по спеціалізованих лініях. Якщо організація досить велика по розмірі, фахівців звичайно групують разом у межах функціональної області. Як саме здійснити поділ праці в організації - одне з питань, що є істотним управлінським рішенням.

В аптеці № 27 здійснюється лінійна організаційна структура. Вона заснована на зосередженні усіх виробничих і управлінських функцій у керівника. Тут усі повноваження прямі (лінійні), вони виходять від вищої ланки керування до нижчого.

Характеристика для малих підприємств, головна її риса - єдність розпорядження. У числі переваг: відповідальність установлення, зобов'язання, чітке розподілу обов'язків і повноважень, оперативний процес ухвалення рішення, простота розуміння і використання. Цей тип керування структури звичайно сприяє формуванню. Структура звичайно сприяє формуванню стабільної і міцної організації. У числі недоліків лінійної

- публічна відповідальність і імідж організації;

- технічна ефективність, високий рівень прибутковості праці, мінімізація витрат виробництва і т.д.

Формулювання і повідомлення цілей організації в цілому і кожнім її підрозділів являє собою лише один з численних механізмів координування. Кожна функція керування відіграє визначену роль у координуванні спеціалізованого поділу праці. Керівник завжди винний ставити перед собою питання: які їхні зобов'язання по координації і що смороду роблять, щоб їх виконати.

Задачі. Ще одним напрямком поділу в організації є формування задач. Задача - це запропонована робота, серія чи робіт частина роботи, що повинна бути виконана заздалегідь обговорений термін. Кожна посада включає ряд задач, що розглядаються як необхідний внесок у досягнення цілей організації. Вважається, що, якщо задача виконується таким способом і в такі терміни, як це запропоновано, організація буде діяти успішно.

Задачі організації традиційно поділяються на три категорії. Це робота з людьми, предметами та інформацією. Наприклад в аптеці № 27 у шкірного працівника стояти свої задачі, які необхідно вирішувати в залежності від сформованої ситуації. Два важливих моменти в роботі - це частота повторення даної задачі і година, необхідний для її виконання. Для досягнення своїх цілей керівництво аптеки необхідно визначити задачі свого підприємства: зниження витрат, виділення засобів на маркетинг (реклама, вивчення ринку, пошук незайнятих сегментів), збільшення об'ємів продаж, розробка нових послуг стимулюючих реалізацію. Для їх виконання важливими являються забезпечення необхідної технікою стратегії. Відповідно до статуту аптеки № 27 самостійно визначає стратегію і тактику також переміні як: добра структура, досвідчений і кваліфікований персонал, свого розвитку. Зробивши оцінку стратегічних альтернатив, керівництво аптеки зупинило вибір на двох стратегіях: конкурентної і ціновий. Так установлення Загальним усебічним планом досягнення місії, цілей і задач є розробка цін на наявну в них продукцію нижче чим у конкурентів і забезпечує аптеці утримання визначеної частки ринку і можливість захоплення нових сегментів (підвищення якості послуг, розширення асортименту і т.д.)

Персонал. Персонал є основою будь-якої організації. Без нього немає організації. Люди в організації створюють її продукт, смороду формують культуру організації, її внутрішній клімат, від них залежить ті, чим є організація. Менеджер формує кадри, установлює систему відносин між, їм, включає їх у творчий процес спільної роботи, спаяє їх розвитку, навчанню і просуванню по роботі.

Люди, що працюють в організації, дуже сильно відрізняються друг від друга по багатьом параметрах: вік, утворення, національність, родиний стан, його здатності і т.п. Усі ці відмінності можуть впливати як на характеристики роботи і поводження працівника, так і на дії і поводження інших членів організації.

У зв'язку з цим завідуючий аптекою будує свою роботу з кадрами таким чином, щоб сприяти розвитку позитивних результатів поводження і діяльності кожної окремої людини і намагатися усувати негативні наслідки його дій. На відмінно від машин, людина має бажання, і для неї характерна наявність відносини до своїх дій і дій навколишніх. А це може серйозно впливати на результати його праці. У цьому зв'язку менеджеру приходитися вирішувати ряд надзвичайно складних задач, від чого у великому ступені залежить успіх функціонування організації.

В аптеці № 27 зайнято 42 чоловіка. З їх: завідуючий аптекою; бухгалтер; касир; зав. складом; медичні консультанти; завідуючий рецептурно-виробничим відділом; асистенти; продавці; санітарки; охорона; вантажники.

Усі зайняті в аптеці працюють за колективним договором. Уся повнота відповідальності працюючих залежить від створення ними своїх функцій і обов'язків.

Завідуючий аптекою виконує функції-ці загальне керівництво аптекою, включення угод, прийняття рішень по стратегію і концепції аптеки, контроль за діяльністю персоналу середнього рівня, прийняття рішення про направлення діяльності, встановлення задач, цілей, місії, формування іміджу, рішення конфліктів на рівні аптеки. Відповідальність і повноваження: лінійні повноваження; ефективна діяльність; рентабельність; своєчасне і точне виконування задач; за сприятливу обстановку в аптеці.

Начальник відділу медичних представників функції: робота з лікарями; проведення конференцій, лікарських п'яти хвилинок на тему нових препаратів; підвищення кваліфікації персоналу; координація роботи мед. Представників, а також з компаніями виробниками, медичними інститутами. Відповідальність і повноваження: отримання даних про нові розробки ліків від фірм виробників, а також від медичних інститутів; за своєчасну подачу відомостей керівництву; за виконання задач відділу й аптеки в цілому.

Начальник торгового відділ функції: відповідальність за продажів ліків; організацію постачань і від слідування грошів за реалізований товар; вивчення потреб ринка ліків; контроль за виконанням продажів і обслуговування. Відповідальність і повноваження: несе відповідальність за виповнення розумів догоди; за ефективну працю продавців ;виповнення цілей, задач.

Головний бухгалтер функції: несе відповідальність за фінансові результати і господарську діяльність аптеки і здійснює розрахунки з бюджетом.

Система заробітної платні в аптеці № 27 проводитися один раз у квартал. Максимальна виплата праці в аптеці складає 240 грн. у місяць, з вищою освітою, а з середньою освітою 194 грн.


Таблиця 2.1

Система заробітної платні аптеки № 27

Посадові особи

Посадовий

оклад

Премія

Розмір

місячної

з.п.

характер розмір
1 Зав. аптекою 210 За високі результати праці 30 240
2. Гл. бухгалтер 200 200

3. Начальник

Фармацевтичного відділка

200 200
4. Консультант 180 за відданість праці 10 190
5.Начальник торгового відділка 150 за виповнення плана 20 170
6.Фармацевт 190 за особистий характер праці 15 205
7. Продавець 100 За якість обслуговування 47 147
8.Грузчік 95 За тяжку фізичну працу 45 140

Працівники аптеки отримують заробітну платню кожний місяць без затримки але її розмір залежить не тільки від виду праці, але й від того яку освіту має працівник. Ці дані будуть відображенні в табл. 2.2

Таблиця 2.2

Кадровий склад аптеки №27

Кадровий склад аптеки №27 звітний рік поточний рік відхилення (-,+)
чоловік частка чоловік частка чоловік частка

адміністративно

управлінський

персонал

15 35,7 % 15 35,7 %
торгово оперативний 15 35,7 % 15 35,7 %
допоміжний 12 28, % 12 28,6 %
Всього 42 100% 42 100%

На основі даних табл.2.2 зробимо заключения о фактичній чисельності адміністративно-управлінського персоналу аптеки № 27.

Таблиця 2.3

Характеристика персоналу згідно з освітою

Вік з вищою освітою чол.

з середньо

спеціальною чол.

з обще середньою чол.

Всього

чоловік

частка в общій

кількості

 

звіт. поточ. звіт. Поточ. звіт. поточ. звіт поточ. звіт поточ.

 

до 30

років

4 4 5 5 2 2 11 11 26,2% 26,6 %

 

від 30

до 45

2 3 8 8 4 4 14 14 33,3 % 33,3 %

 

від 45

до 55

3 3 4 4 6 6 13 13 30,9 % 30,9 %

 

Приб-

лизно

55

2 2 2 2 4 4 9,5 % 9,5 %
Разом: 11 11 19 19 12 12 42 42 100 % 100 %

Номенклатура, або товарний асортимент - це вся сукупність виробів реалізуючих підприємством. Вона включає різні вид товару. Товарний асортимент характеризується широтою (кількістю асортиментної групи), глибиною (кількості позицій в кожній асортиментній групі).

Асортимент аптеки №27 дуже різноманітний як і по ширині так і по глибині.

Таблиця 2.4

Асортимент продукції аптеки №27

Найменування товарної

групи

Кількість найменування товару в групі

Засоби, що впливають

насистему травлення і

метаболізм

Вітаміни, антидеабетичні препарати,

мінеральні добавки, тонізуючи засоби,

анаболітичні засоби, засоби які підвищують

апетит, засоби вживає мі при ожирінні,

спазмалітики, засоби стимулювання

травлення, засоби стимулюючі

перистальтику,

Засоби впливаючи насистему

крові та гемопоез

Антітромботичні засоби, анті геморрагічні

засоби, кровозамінники, антианемічні,

кардіологічні препарати.

Дерматологічні препарати

Периферичні засоби, против грибкові

препарати, засоби для ран і виразкових

корозій, протизудні препарати, антибіотики,

хімічні терапевтичні препарати.

Засоби які впливають на

моче статеву та статеві

органи

Проти мікробні та антисептичні засоби,

гормони статевих желез і препарати при

патології статевої сфери.

Засоби які впливають на

опорно - руховий апарат

Против - запальні і против - ревматичні

засоби, анальгетики, засоби приймає мі при

подагрі, засоби приймає мі при захворюванні

кісток.

Засоби які діють на органи

чуття

Застосовує мі в офтальмології, отології,

діагностичні засоби, засоби при захворюванні

порожнини носа та горла, контрастні засоби.

Цінова політика підприємства. Цінова політика аптеки № 27 будується таким чином, щоб отримати прибуток, а ціна повинна відображати задачи аптеки. При розробці цінової політики аптека враховує слідуючи задачи:

- економічного зростання в умовах жорсткої конкуренції;

- отримання прибутку;

- завоювання лідерства шляхом представлення якісної продукції та обслуговування.

Роздрібна ціна в аптеці формується шляхом множення ціни заводу виробника чи митної ціни на торгову націнку. Есть ряд препаратів на які обмежена торгова націнка:

- інсулін і вакцина - 10%;

- протипухлинні, протитуберкульозні, цукрознижуючі і наркотичні засоби - 15% (згідно наказу МОЗ України від 1.08.1007 р. № 265/101), і згідно розпорядженню голови обласної державної адміністрації від 08.12.1999 року №879 на готові лікарські форми, переважно вітчизняного виробника - 30%. Стимулювання продажу своєї продукції аптека №27 здійснює шляхом представлення своїх товарів та послуг і не тільки фізичним особам, но і лікарням, стоматологічним і медичним центрам, поліклінікам.

Внутрішнє життя організації складається з великої кількості різних дій, процесів і під процесів. У залежності від типу організації, її розміру і виду діяльності окремі процеси і дій можуть займати в ній ведуче місце, деякі ж, широко здійснюванні в інших організаціях процеси, можуть або не існувати, або здійснюватися в дуже не великому розмірі.

У наш час зовнішнє середовище вивчається не менш ретельніше внутрішнє. Менеджер повинен знати стан зовнішнього середовища і вміти реагувати на його зміни, будь то дії конкурентів, зміни технології й інше.

Як і фактори внутрішнього середовища фактори зовнішнього оточення взаємо залежні. Під взаємозв'язком факторів зовнішнього середовища розуміється рішення сили, з яким зміна одного фактора впливає на інші фактори.

Якщо говорити про число зовнішніх факторів, на які організація змушена реагувати, то якщо на неї давлять державні постанови, часте переукладання угод із профспілками, кілька зацікавлених груп впливу, численні конкуренти і прискорені технологічні зміни, можна затверджувати, що ця організація знаходиться в більш складному оточенні, чим, на приклад, організація, заклопотана діями усього декількох постачальників,, декількох конкурентів. Подібним чином, коли мова йде про розмаїтість факторів, організація, що використовує усього кілька вихідних матеріалів, декількох фахівців і ведуча справи усього з декількома фірмами своєї країни, повинна вважати умови забезпечення менш складними, чим організація, у якої ці параметри інші. По показнику розмаїтості факторів у більш складних умовах буде знаходитися організація, що використовує чисельні і різні технології, що перетерплюють більш швидкий розвиток, чим організація, якій усе це не стосується.

Зовнішнє середовище не постійне, у ньому увесь час відбуваються зміни. Багато дослідників заважували, що оточення сучасних організацій змінюється з наростаючою швидкістю. Однак при тому, що ця тенденція є загальною, є організації, навколо яких зовнішнє середовище особливо рухливе. Наприклад, було виявлено, що швидкість змін технології і параметрів конкурентної боротьби у фармацевтичній, хімічній промисловості вище, ніж у машинобудуванні, виробництві запасних частин до автомобілів і кондитерської промисловості. Крім того. Рухливість зовнішнього оточення може буди вище для одних підрозділів організації і нижче для інших. З огляду на складність функціонуванні в умовах динамічного середовища, організація чи її підрозділи повинні спиратися на більш різноманітну інформацію, щоб приймати ефективні рішення щодо своїх внутрішніх перемінних. Це робить прийняття рішень більш важливим процесом.

Зовнішнє середовище включає: споживачів, конкурентів, постачальників, закони і органи державного регулювання. Аптека № 27 працює практично на всі сегменти ринку, незалежно від віку і положення клієнтів. Споживачами є не лише окремі фізичні особи, але також юридичні особи: поліклініки, лікарні, стоматологічні і діагностичні центри, а також санепідемстанції,

Конкурентами є державні і спільні приватні підприємства цього профілю. Важливо відмітити діяльність конкурентів і прийняти відповідні заходи для утримання частки ринку і завоювання нових сегментів.

Постачальники. Деякі організації залежать від безупинного припливу матеріалів, тобто тут виявляється залежність від цін, термінів, ритмічності, якості і т.д. Причому, залежність ця останнім часом зростає з поглибленням поділу праці і розвитку кооперації. Разом з тим, у відносинах між фірмами-покупцями і фірмами-постачальниками відбуваються зміни, що базуються на японській системі субпідряду, організації ефективної системи постачань. При цьому, постачальниками передаються додаткові повноваження і відповідальність, як в області проектування, так і в області виробництва продукції, що дозволяє говорити вже про керування постачальниками.

Постачальниками є фірми . що постачають сировину для виробництва ліків. Аптека №27 працює безпосередньо в більш, ніж 100 фірм постачальників по всій Україні. Це: "Меридіан", "Ба ДМ", фармацевтична корпорація "Херсонфарм", "Істочник - Плюс", "Дарниця", "Київмед-препарат", ТД "Вітаміни" та ін. Така кількість постачальників обумовлена тим, що компанія робить спеціалізовані постачання оптом і в роздріб: лікарської сировини, медикаментів, предметів санітарії та гігієни.

Споживачі. Необхідність задоволення потреб споживачів впливає на взаємодію організації з постачальниками матеріалів і трудових ресурсів. Багато організацій орієнтують свої структури на великі групи споживачів від яких вони в найбільшій мірі залежать.

Споживачами аптеки №27 є всі верстви населення міста Каховки, тому що аптека пропонує широкий вибір фармацевтичної продукції. У наш час важливого значення набувають різні асоціації споживачів, що мають вплив не лише на попит, але й на імідж фірми. Необхідно враховувати фактори, що впливають на поводження споживачів на їх попит. Також споживачами аптеки являються не тільки фізичні особи а і юридичні: лікарні, стоматологічні та діагностичні центри, санепідемстанція, поліклініки. Невідмінно від інших аптек які працюють в цій області, аптека має перевагу тим, що дозволяє встановлювати помірні ціни на різни види ліків так як аптека практично працює без посередників. Провидиця робота з лікарями, котрі дають безкоштовні консультації в визначенні дні, допомагають підібрати споживачам необхідний препарат і пояснюють його дію. Крім перелічуваного вище аптека має гнучку систему скидок пенсіонерам, інвалідам, учасникам війни, чорнобильцям, дітям до трьох років і онко хворим.

Конкуренти. Впливає на організацію також фактор як конкуренція неможливо заперечувати. У багатьох випадках не споживачі, а саме конкуренти визначають, якого роду результати діяльності можна продати і яку можна запросити.

Недооцінка конкурентів і переоцінка ринка приводять навіть найбільші компанії до значних втрат і до криз. Важливо розуміти, що споживачі - не єдиний об'єкт суперництва організації. Останні можуть також вести конкурентну боротьбу за трудові ресурси, матеріали, капітал і право використовувати визначенні технічні нововведення. Від реакції на конкуренцію залежать такі внутрішні фактори, як умови роботи, оплата праці і характер відносин керівників з підлеглими.

На основі вищесказаного можна скласти СВОТ - аналіз аптеки №27, що буде відображати поточне положення аптеки на ринку фармацевтичної продукції, її переваги і недоліки, а також погрози і можливості:

Сильні сторони:

- багаторічний досвід роботи;

- широка мережа постачальників;

- добра структура і бистрий обернений зв'язок;

- задовольняння потреби споживачів в ліках;

- широкий та різноманітний асортимент;

- кваліфікований персонал аптеки;

- достатній імідж;

- здобне місце розташування аптеки;

- діяльність не через посередників, що дає можливість утримувати порівняльно помірні ціни на деякі виду товару;

- налагоджена збутова мережа;

- швидке та якісне обслуговування покупців. Слабкі сторони:

- недостатки можливості точно прогнозувати майбутні проблеми із-за нестійкого економічного положення в країні;

- недоліки в рекламній політиці;

- не можливість знизити ціну на деякі дорогі ліки за великих витрат. Ризики:

- поява нових фірм на ринку;

- збільшення конкурентних переваг з боку конкурентів;

- ріст темпів інфляції. Можливості:

- удосконалення менеджменту;

- вихід на нові ринки і пошуки нових сегментів;

- збільшення товарів і послуг;

У закінченні можна зробити висновки, що аптека №27 має сильну позицію на ринку медичних препаратів. її слабкі сторони не мають вираженого негативного впливу на діяльність аптеки, а сильні сторони позитивні впливають на її роботу в цілому.

Для аналізу ефективної діяльності аптеки №27 необхідно розглянути економічні показники аптеки. Цей аналіз буде розглянутий у наступному пункті.


Информация о работе «Вибір ринкової ніши аптеки №27»
Раздел: Медицина, здоровье
Количество знаков с пробелами: 90042
Количество таблиц: 25
Количество изображений: 9

Похожие работы

Скачать
105097
20
10

... зору медичної практики. Медична практика включає невідкладну медичну допомогу з виїздом додому, доставку медикаментів, огляди вдома, консультації й т.д. 2.2 Аналіз основних показників ТОВ «Медикор» за 2006 – 2008 роки Характеристика цінової політики підприємства вимагає первісного аналізу стану підприємства, виявлення основних показників ефективності його роботи, визначення основних ...

Скачать
103052
9
32

... купонів. Уже сьогодні фахівці мережі "Велика кишеня" працюють над розвитком програми. У швидкому майбутньому покупцям мережі будуть доступні нові сервіси європейського рівня, що базуються на технології купонінга. Також до вагомих важелів формування та стимулювання попиту на продукцію ТМ "Велика кишеня" треба віднести наявність власного виробництва, яке має свою специфіку підходу до споживача. ...

Скачать
88433
1
0

... в разі несприятливих змін кон'юнктури окремих сегментів споживчого ринку. Це визначає невикористання в звичайній практиці роботи торговельних підприємств стратегій ціноутворення, орієнтованих на виживання, збереження ринку збуту. Проведемо аналіз цінової політики ВАТ „Фармак”. Можна зробити що принцип ціноутворення на ВАТ „Фармак” орієнтований на ринок про це свідчить те, що за кількістю зареє ...

Скачать
307718
75
12

... мство [18, c. 104-107]. Як зазначалося, залежно від ситуації, підприємство може обирати для себе різні "стратегічні набори", які допомагають йому більш ефективно реагувати на зміни. 1.2 Сутність, види та особливості міжнародних маркетингових досліджень Міжнародне маркетингове дослідження — це система збору, обробки, аналізу та прогнозування даних, необхідних для прийняття рішень у міжнародн ...

0 комментариев


Наверх