1. Аналіз структури галузі виробництва пива

Український ринок пива є одним із найбільш перспективних у Європі. У 2006 році середній українець випив 45–50 літрів пива, і, за оцінками експертів, цього все ще недостатньо для задоволення його потреб. Так, наші сусіди росі-яни споживають по 60 літрів пива в рік, а на розвинених ринках ЄС ця цифра становить понад 70 літрів.

Зростаюча популярність цього виду алкогольного напою серед українців сприятливо впливає на розвиток української пивоварної галузі. У 2006 році національні виробники збільшили випуск пива на 12,4% — до 267,5 млн. дал. Темпи зростання виявилися значно нижчими, ніж 2005 року, коли виробництво вітчизняного пива збільшилося майже на чверть, однак все ж таки вище, аніж у більшості країн Європи й СНД. Так, Росія, що позиціонує себе як найбільш «питуща» країна світу, торік збільшила випуск пива тільки на 9,8% (до 998,2 млн. декалітрів). За прогнозами експертів, цього року зростання і поготів сповільниться до 3–4%.

Пивний ринок за основними товарними якостями пива може бути розподілений на 5 основних сегментів за показником спиртової міцності пива:

1.         Сегмент безалкогольного пива:

Спиртова міцність до 0,5%;

2.         Сегмент «легкого» пива:

Спиртова міцність від 0,5% до 4,0%;

3.         Сегмент пива «середньої» міцності:

Спиртова міцність від 4,0% до 5,5%;

4.         Сегмент «міцного» пива:

Спиртова міцність від 5,5% до 7,0%;

5.         Сегмент пива «максимальної міцності» без додавання спирту:

Спиртова міцність від 7,0% до 10%;

Крім кількісного збільшення національного пивного ринку останнім часом спостерігаються й якісні зміни. Українці віддають перевагу пиву дорожчих марок. Торік цей сегмент збільшився на 60%, зайнявши в підсумку 8% ринку, тоді як зростання продажів середнього цінового сегмента не перевищило й 5%. При цьому в загальному обсязі виробництва клас дешевого пива скоротився до 9%.

За прогнозами експертів, продажі дорогого пива будуть зростати й надалі, цьому сприяють як підвищення добробуту українців, так і маркетингові зусилля виробників. Додаткову лепту в цей процес мають внести й пивні бари, які активно плодяться у великих містах країни. Водночас, незважаючи на повільне зростання у 2006 році, за обсягами продажів продовжувало лідирувати пиво середнього цінового сегменту, на виробництво якого орієнтовані більшість пивоварних компаній.

Змінюються й смакові вподобання українців. Так, у 2006 році було помічене підвищення популярності сегмента міцного пива, частка якого збільшилася до 15%, у той час як сегмент нефільтрованого, яке кілька років тому викликало фурор на ринку, зараз займає лише 5%. Частка темного пива в Україні зменшилася до 2,5%.

Незважаючи на велику кількість виробників (понад 50 броварень), погоду на вітчизняному пивному ринку роблять чотири компанії: дві транснаціональні («САН Інтербрю» й Baltіc Beverages Holdіng) і дві вітчизняні — «Оболонь» і «Сармат» (продана у 2009 році транснаціональній компаніїї Submіller). У портфелях четвірки понад 30 брендів і сотні найменувань пива. Разом вони контролюють більше 94% ринку, витісняючи не тільки невеликі місцеві компанії, але й великих імпортерів.

Фаворитом ринку довгий час була компанія з іноземним капіталом «САН Інтербрю Україна», що об'єднує три великі заводи (ВАТ «Пивзавод «Рогань», ЗАТ «Чернігівський пивзавод «Десна», ВАТ «Миколаївський пивзавод «Янтар»). Компанія представлена в Україні брендами Stella Artoіs, Brahma, Staropramen, «Чернігівське», «Рогань», «Янтар». «САН Інтербрю Україна» за підсумками минулого року контролювала 34,7% українського ринку.

Впритул наблизився до конкурента, і навіть обігнав його на 0,1%, «корінний» український виробник ЗАТ «Оболонь», його частка на внутрішньому ринку за підсумками 2006 року становила 34,8%. При цьому компанія є найбільшим експортером українського пива — 81,7% національного пивного експорту припадає на її частку. «Оболонь» є великим акціонером Охтирського пивоварного заводу (75,25%), Севастопольського пивобезалкогольного комбінату (75,25%) і ЗАТ «Бершадський пивокомбінат» (63,72%). Найбільш популярними брендами компанії на ринку є Hіke, Pіls, «Колекція Зіберта», «Оболонь», «Десант».

На третьому місці з великим відривом від лідерів розташувалася ще одна іноземна компанія — BBH, що належить до найбільших гравців на європейському ринку пива. В Україні вона володіє 99,6% ВАТ «Львівська броварня» й 91,7% ВАТ «Славутич», куди входить Запорізький пивобезалкогольний комбінат і запущений в 2004 році новий київський пивоварний завод. Частка ВВН на українському ринку в 2006 році становила 15,8%. Компанія просуває бренди Tuborg Green, «Балтика», «Славутич», «Львівське», «Арсенал».

Четвертий великий гравець — бувший національний виробник ЗАТ «Сармат» із часткою ринку 9,7%. На сьогодні у пивну групу «Сармат» входять п'ять заводів: ЗАТ «Дніпропетровський пивоварний завод «Дніпро» (99,9%), ВАТ «Пивобезалкогольний комбінат «Крим» (93,98%), ВАТ «Луганський пивоварний завод» (90,6%), ЗАТ «Фірма «Полтавпиво» (90,5%) і ЗАТ «Київський пивзавод №1» (77,26%). Компанія недавно заявила про намір максимум до 2008 року побудувати під Києвом новий солодовий завод, щоб забезпечити власною сировиною всі свої підприємства й свою незалежність від зовнішніх постачальників солоду. На українському ринку найпопулярнішими брендами ЗАТ «Сармат» є «Сармат» і «Дніпро».

В табл. А.1 додатку А наведений повний перелік підприємств – виробників пива по областях України (2008 рік).

Серед інших учасників ринку помітний «Пивобезалкогольний комбінат «Радомишль», «Efes-Україна», Бердичівський пивзавод, Ізюмський пивзавод, Хмельницький пивзавод, «Пивзавод на Подолі» (Київ). Середні обсяги виробництва кожного з цих підприємств становлять приблизно 0,4 млн. декалітрів пива на рік.

При відносно стабільній ситуації конкуренція між лідируючими чотирма компаніями не припиняється ні на день. Вона лише набуває нових форм, що позначаються не тільки на наростанні агресивності маркетингової політики й розширенні асортиментної лінійки, але й в інноваціях, пошуку й освоєнні нових ніш. Робиться це, по-перше, за рахунок виведення на ринок нових оригінальних сортів пива (наприклад, так званого крижаного, нефільтрованого, безалкогольного, фруктового). По-друге, за рахунок розвитку окремих якісних сегментів (приміром, суперпреміального, у який входить ліцензійне пиво відомих міжнародних марок). Варто також зазначити, що експорт українського пива істотно перевершує його імпорт. У цілому частка імпортного пива на українському ринку становить тільки 1,5%.



Информация о работе «Економіка галузі виробництва пива в Україні»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 100815
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 18

Похожие работы

Скачать
33969
3
2

... роль в обміні речовин. Діоксид вуглецю надає пиву характеру освіжаючого напою, а гіркі речовини хмелю сприяють виділенню жовчі та поліпшують процес травлення. Основною сировиною для виробництва пива є ячмінний солод (пророщений і висушений у спеціальних умовах). Ячмінь порівняно з іншими зерновими культурами, які використовують у пивоварінні, має суттєві переваги: росте практично повсюди, ...

Скачать
57588
4
4

... дповідає до проектної - більшості вітчизняних заводів уже перейшло за 20 років, і основні фонди їх істотно зношені.   2.Основні передумови розвитку і фактор розміщення пивоварної промисловості території, що досліджуються   Україна має необхідні передумови для функціонування високорозвиненої пивоварної промисловості. Починаючи з 1991 року відбувся значний спад у харчовій промисловості країни ...

Скачать
70822
5
1

... ться дедалі більшим попитом у близькому зарубіжжі. На рис. 1.2. відображена структура зовнішньоторговельної торгівлі пивом для України. Рис. 1.2. Структура зовнішньоторговельної торгівлі пивом для України У вересні експорт пива, за даними Держкомстату, збільшився на 49,7% порівняно з вереснем минулого року — з 11,07 до 16,57 млн л. А сумарно за 9 місяців нинішнього року експорт хмільного ...

Скачать
165118
20
1

... катастроф у зв`язку із збільшенням відстані транспортних перевезень; -            невиконання іноземним партнером своїх зобов`язань у зв`язку з політичними змінами в його країні. У зв`язку з цим зовнішньоекономічна діяльність підприємств стає одним із специфічних об`єктів економічного аналізу. Аналіз зовнішньоекономічної діяльності розглядається у системі комплексного економічного аналізу ді ...

0 комментариев


Наверх