2.11 Нормування оборотних коштів
З нормуванням ОС пов'язані поняття норми витрат ресурсів і норми запасів.
Норма витрати - це раціональна обгрунтована кількість сировини, матеріалів і енергії, необхідна для одиниці продукції або виконання визначеного об’єму робіт.
Норми витрати ресурсів можуть бути розраховані трьома різноманітними засобами:
1) Метод прямого розрахунку. У цьому випадку визначається кількість вихідних матеріалів, необхідних для виробництва окремої деталі. Потім розраховується кількість деталей у готовому виробі. У результаті витрати ресурсів підсумовуються.
2) Статичний метод. Використовується в тому випадку, якщо мінливість умов виробництва не дозволяє застосувати метод прямого розрахунка (1). У цьому випадку норми визначаються виходячи з накопиченого досвіду.
3) Метод коефіцієнтів. У цьому випадку коефіцієнти використовуються для корегування норм витрати при збільшенні або зменшенні об’ємів виробництва.
Норми витрати дозволяють розрахувати матеріало- і енергоємкість продукції як загальні витрати матеріальних або енергетичних ресурсів у натуральному або вартісному виразі.
Показники матеріало- і енергоємкості можуть бути загальними, питомими або структурними. Загальна материалоемкість розраховується на виріб у цілому. Питома розраховується на одиницю найбільше важливого експлуатаційного апарата. Структурна - для окремих марок, сортів, груп виробів.
Норма запасу оборотних коштів - визначає ту кількість оборотних коштів, що повинна бути на підприємстві для забезпечення безперебійної роботи. Вона залежить від норми витрати, від сформованих умов постачання і збуту, від системи розрахунків з постачальниками і покупцями.
Q обсяг Gm - обсяг постачання
запасів
Q СТР - страховий
T
Загальні запаси вихідних матеріалів на підприємстві містить у собі запаси поточні, страхові, транспортні і підготовчі.
1) Поточні запаси: .
2) Дійсний розмір запасу: ;
Тпост - час між постачаннями;
Gсут - добова потреба підприємства в даному матеріалі.
3) Страховий запас: .
4) Транспортний запас: , розраховується на час переби матеріалів на шляху.
5) Підготовчий запас необхідний у тому випадку, якщо матеріали, що надійшли на підприємство, потребувають підготування, сушіння, сортування і т.д.
При нормуванні незавершеного виробництва враховується тривалість виробничого циклу і ступінь готовності продукції в заділ. Цей ступінь характеризується коефіцієнтом наростання витрат.
Коефіцієнт наростання витрат: ;
.
Сгп - собівартість готової продукції;
Снп - собівартість незавершеного виробництва;
dсм - частка сировини і матеріалів у готовій продукції.
Норматив незавершеного виробництва:
;
.
Tпц - тривалість виробничого циклу;
ПТ – об’єм товарної продукції;
F - період часу, за який продукція виробляється.
Нормування витрат майбутніх періодів:
.
- витрата майбутніх періодів на початок року;
- витрата майбутніх періодів у плановому році;
- витрата майбутніх періодів, включаючи собівартість.
Нормування запасів готової продукції: .
- середньодобове відвантаження продукції;
- час на підготування і відвантаження продукції.
2.12 Оптимізація використання оборотних коштів на підприємстві
Підприємство формує оборотні кошти з метою безперебійної роботи, але капітал, вкладений в ОС у випадку звільнення, може використовуватися більш ефективно для розвитку виробництва або бути розміщеним у банку, і приносити відсотки. Вирішуючи завдання оптимізації оборотних коштів, необхідно враховувати такі види витрат: вартість оформлення замовлень на придбання вихідних матеріалів; витрати на збереження поточних запасів. Вони містять у собі вартість збереження на складі, вартість страхування запасів, можливі втрати від старіння і псування.
Х - розмір замовлення однієї партії матеріалу.
Якщо Х=500
250 - середній об’єм запасу за весь період.
Для нього і розраховується вартість збереження на складі. Якщо Х=2х250
Витрати на збереження на складі=Х/2×С1, де С1 - витрати на збереження одиниці матеріалів. Витрати на оформлення замовлень=Z/X×C2, де Z - потреба матеріалів на рік; C2 - витрати на одне замовлення.
Витрати= Х/2×С1+ Z/X×C2
Підрозділ економіки «Теорія запасів» вирішує дані завдання оптимізації об’ємів постачань і збереження запасів.
ТЕМА 3. ПЕРСОНАЛ ПІДПРИЄМСТВА
... НТП, насамперед в області електроніки, кібернетики й інформатики. У нашій країні цю роль важко переоцінити. Всі ці і багато інших властивостей малого бізнесу роблять його розвиток істотним чинником і складовою частиною реформування економіки України. Малі підприємства спеціалізуються і на випуску кінцевої продукції, орієнтованої в основному на місцеві ринки збуту. В основному, це швидкопсувні ...
... саме позамовний метод обліку витрат і калькулювання собівартості продукції. Наприклад, замовлення на серійну продукцію – металопрокат різних профілів і сортаментів, текстильні вироби різних найменувань – надходять на відповідні підприємства серійного виробництва такої продукції майже щоденно. Проте облік витрат і калькулювання собівартості продукції здійснюється не за окремими замовленнями, а за ...
... конкурентоспроможності Методологічні засади впливу регулювання торгівлі на конкурентоспроможність національних виробників. Питання про роль державного регулювання торгівлі з метою підвищення конкурентоспроможності національних виробників на внутрішньому та зовнішньому ринках є одним з найскладніших як в теоретичному, так і в практичному плані. Незважаючи на велику кількість публікацій у сві ...
... зручним, а й економічно вигідним. Доведемо економічну ефективність впровадження автоматизованої системи для підприємства "Титан". Інформаційна система, що розроблена для підвищення ефективності підвищення економічних показників роботи підприємства "Титан", а саме модель максимізації прибутку дала результати, які говорять про те що впровадженні інформаційної системи автоматизації є доцільним. У ...
0 комментариев