6. Орієнтація на безперервний цілісний розвиток навчаємих як активних суб'єктів освіти і соціальної дії.

Принципами побудови системи середньої професійної освіти, які витікають із загальних принципів державної політики в області освіти, передбачених Законом РФ «О освіті», можуть бути: демократизм, гуманізм, диференційована, різноманіття, гнучкість, єдність, варіативність, диверсифікація та інші.

Розробка інтеграційної системи професійного навчання на основі сформульованих положень і принципів складається з наступних етапів:

·  шляхом теоретичних досліджень, вивчення стану науки, техніки, виробництва, потребі особи формується соціальне замовлення на кваліфікованого фахівця;

·  відповідно до соціального замовлення визначаються вимоги до головних якостей і видів діяльності працівників; сукупність конкретних ділових якостей, можливий круг посад, що заміщаються, конкретні види компетентної діяльності відбиваються у вимогах до фахівців даного профілю (кваліфікаційних характеристиках);

·  проводиться відбір змісту навчання, що забезпечує формування конкретних якостей і видів діяльності відповідно до кваліфікаційних характеристик;

·  відібраний зміст навчання розподіляється за інтегральними програмами відповідно до специфіки підготовки конкретного фахівця;

·  матеріал, зібраний в інтегральних програмах, розподіляється в універсальному наборі учбових предметів для професійних учбових закладів;

·  визначаються, які дисципліни з універсального набору учбових предметів різного рівня освіти включаються в учбові плани професійних освітніх установ, встановлюється рівень складності їх вивчення в кожній ланці системи освіти;

·  на основі програмно-цільового підходу проводиться перебудова всіх основних компонентів учбово-виховного процесу в професійних освітніх установах при орієнтації на кінцеві результати підготовки фахівців.

·   Аналіз підготовки до професійної діяльності в різних варіантах показує, що для виконання професійних функцій рівень освіти у ряді випадків не є обов'язковим, оскільки техніка за освітою часто використовується як на посадах кваліфікованих робочих, так і на посадах інженерів. Проте навчання подразумевает не тільки придбання функціональних знань, але і загальний розвиток, розширення кругозору, тобто отримання певного круга знань і умінь, що виходять за межі знання конкретних професійних функцій.

1.2 Середня професійна освіта на сучасному етапі

На початку 1997 р. російський уряд прийняло рішення про необхідність реформування системи освіти. Це робилося в загальному контексті перегляду принципів функціонування і розвитку соціальної сфери в нових умовах.

Відносна макроекономічна стабілізація, що намітилася в цей час, і очікування початку економічного зростання вимагали зміни принципів організації діяльності соціальної сфери, її більшої ув'язки з ринковим оточенням, що формувалося.

Сьогодні середня професійна освіта направлена на підготовку фахівців-практиків.

Реалізується воно за двома основними освітніми програмами - базового рівня і підвищеного рівня.

Підвищений рівень середньої професійної освіти забезпечує поглиблення або розширення підготовки в порівнянні з базовим рівнем (при цьому термін навчання збільшується на 1 рік).

Що навчаються в середньому спеціальному учбовому закладі - студенти (курсанти), слухачі і інші категорії тих, що навчаються. Зміст освітніх програм середньої професійної освіти регламентується Державним освітнім стандартом середньої професійної освіти (ГОС СПО), який складається з 2 частин: федерального компоненту, що визначає загальнодержавні вимоги до мінімуму змісту і рівня підготовки випускників, і національно-регіонального компоненту. У зв'язку із закінченням терміну дії в 2001 році почата розробка нового покоління стандарту.

Середня професійна освіта реалізується в різних формах: очна, очно-заочна (вечірня), заочна, екстернат на базі основної загальної освіти (9 класів загальноосвітньої школи) або середньої (повного) загальної освіти (11 класів загальноосвітньої школи). Надходження до установ середньої професійної освіти здійснюється на конкурсній основі за наслідками вступних випробувань. Щорічно студентами середніх спеціальних учбових закладів стають близько 11 % випускників основних загальноосвітніх шкіл і близько 23 % випускників середніх (повних) шкіл.

Термін навчання за програмою середнього професійного утворення базового рівня по очній формі на базі середньої (повного) загальної освіти складає 2-3 року залежно від профілю підготовки.

Термін навчання по очний-заочній і заочній формах збільшується на 1 рік в порівнянні з терміном навчання по очній формі. При реалізації середньої професійної освіти на базі основної загальної освіти термін навчання збільшується на 1 рік в порівнянні з терміном навчання на базі середньої (повного) загальної освіти.

Існують два основні види середніх спеціальних учбових закладів: технікум (училище) і коледж.

Технікум (училище) реалізує основні професійні освітні програми середнього професійного утворення базового рівня; коледж - основні професійні освітні програми середнього професійного утворення базового і підвищеного рівня. Реалізація освітніх програм середньої професійної освіти може також здійснюватися у вищих учбових закладах.

Діяльність учбових закладів цієї ланки регламентується, прийняте 03.03.2001 р.

Середня професійна освіта проводиться більш ніж по 300 спеціальностям. За останні три роки введено більше 20 нових спеціальностей, в основному, в областях соціальної сфери, сервісу, нових інформаційних технологій.

Особи, що мають середнє професійне утворення відповідного профілю, можуть здобувати вищу професійну освіту за скороченими прискореними програмами. При цьому скорочення терміну навчання у вузі складає, як правило, 1 рік за наявності середнього професійного утворення базового рівня, 1-2 року - за наявності середнього професійного утворення підвищеного рівня.

Система середньої професійної освіти включає 2,6 тис. державних і муніципальних середніх спеціальних учбових закладів і підрозділів вузів, що реалізовують освітні програми середньої професійної освіти. Середні спеціальні учбові заклади знаходяться у веденні більш ніж 25 федеральних міністерств і відомств, а також суб'єкти Російської Федерації.

Прийом і чисельність студентів середніх спеціальних учбових закладів, випуск фахівців з середньою професійною освітою, тисяч чоловік.

Рік 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000
Прийом 732 652 644 630 665 662 685 707 766 844
Чисельність студентів 2202 2090 1994 1871 1923 1976 2011 2052 2147 2311
Випуск фахівців 623 585 546 532 473 494 538 545 563 568

Сьогодні в системі навчається близько 2,3 млн. молодих людей і дівчат.

Вивчення історії трансформації коледжів дозволяють провести диверсифікацію типів професійних освітніх установ середньої професійної освіти за ознакою рівнів і кількості реалізації професійних освітніх програм:

·  однорівневі професійні освітні установи - традиційні ПТУ і технікуми, що реалізовують освітні програми початкової і середньої професійної освіти і що відносяться по своїй приналежності до цього рівня;

·  дворівневі професійні освітні установи - професійні ліцеї і коледжі, що здійснюють разом з традиційною підготовкою професійних кадрів за деякими освітніми програмами підвищений рівень підготовки і що залишаються в рамках рівня відповідно початкової або середньої професійної освіти;

·  багаторівневі професійні освітні установи, що реалізовують широкий спектр професійних різнорівневих освітніх програм. Такі учбові заклади відносяться до нового типу і не будуть віднесені до конкретного рівня професійної освіти, а будуть установами безперервної професійної освіти.

Все вищесказане дозволяє стверджувати, що диверсифікація середньої професійної освіти створює необхідні умови для побудови ієрархічної і ранжируваної моделі багаторівневої, багатоступінчатої і багатопрофільної безперервної професійної освіти, адаптованої до рівнів освіти і кваліфікації, можливостей і потреб особи, особливостей професійних освітніх установ і специфіки регіону, що дозволяє осіб самостійно вибирати різні вектора спрямованості навчання і перепідготовки по всьому професійному полю, а професійній освітній установі в сучасних економічних умовах сформувати свою реальну освітню систему.

При цьому диверсифікація професійної освіти є ефективною, якщо будуть дотримані основні критерії її функціонування і розвитку:

·  проектування, тобто можливість побудувати приватні освітні системи, що відповідають цілям і завданням особи, економіки, суспільства і системи освіти в даний час і на перспективу;

·  результативність, що підтверджується наявністю широкого спектру освітніх програм і типів учбових закладів, які реалізують поставлені цілі;

·  економічність, що забезпечується встановленням реальних термінів підготовки професійних кадрів, відсутністю "безвідходних технологій" навчання;

·  коректування, що припускає наявність багатоступінчатості навчання, що дозволить на основі оперативного зворотного зв'язку допомогти особі у виборі індивідуальної освітньої траєкторії;

·  керованість, що забезпечується за рахунок поставлених цілей навчання відповідно до особливостей, традицій і можливостей регіону.

З ухваленням в 1992 році закону РФ «О освіті» закладається правова основа руху до різноманіття системи освіти, забезпеченню дійсної можливості вибору для дитини як реального споживача освітніх послуг. Це у свою чергу означало, що кожен новаторський загальноосвітній учбовий заклад повинен був визначити свій власний шлях розвитку, тобто почалася масова реорганізація традиційної школи в ліцеї, гімназії, коледжі, комплекси і т.д.

До нового вигляду організації учбового процесу і нових типів середніх професійних установ можна віднести:

а) відкриття гімназій, ліцеїв;

б) відкриття професійних ліцеїв, вищих професійних училищ, коледжів;

в) створення центрів безперервного навчання.

Саме формою організації навчання відрізняється педагогічний процес в учбових закладах нового типу. Разом з відомими формами навчання в середній загальноосвітній школі (урок, учбові екскурсії, факультативні заняття), в ліцеї, гімназії, коледжі, ВПУ використовуються вузівські форми навчання (лекції, семінарські і практичні заняття, лабораторні роботи і практикуми, тематичні екскурсії); у професійних ліцеях, коледжах і ВПУ ще додається виробнича практика, курсове і дипломне проектування.

А.М.Новиков позначив основні напрями реформування російської середньої професійної освіти як цілісної системи, маючи на увазі чотирьох основних суб'єктів, на які направлені цілі професійної освіти: особу, суспільство, виробництво і саму сферу освіти.

Це гуманізація, демократизація освіти, його випереджаючий характер і орієнтація на безперервну професійну освіту як довічну освіту людини.

І нарешті, специфічний розвиток базової професійної освіти повинен йти з урахуванням традицій і нових тенденцій у сфері праці і бачення робочої кваліфікації і моделі фахівця в Росії і за кордоном.

Звідси, ми виділяємо два основні напрями його розвитку:

1.         збереження традиційних функцій і структури середньої професійної освіти;

2.         перспективний розвиток середньої професійної освіти, пов'язаний з впровадженням нового.

Кажучи про збереження традиційних функцій, ми подразумеваем функції:

·  соціального захисту (здобування безкоштовної професійної освіти дітьми малозабезпечених верств населення) (реалізація принципу рівних можливостей);

·  забезпечення виробництва кваліфікованими працівниками і фахівцями з традиційними напрямами діяльності.

Перспективний же розвиток системи середньої професійної освіти зв'язується із змінами в освіті і визначається, в першу чергу, розвитком (оновленням) її структури.


Информация о работе «Історія та перспективи розвитку російської професійно-технічної освіти»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 70203
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
195443
0
0

... українського народу. Україна на шляху суверенного розвитку: суспільно-політичні трансформації. Формування політичних партій. “Партія влади” та опозиція, їх вплив на громадсько-політичне життя в Україні. Соціальна політика в контексті нових реалій. Культура, освіта та наука в умовах функціонування суверенної держави. Українська церква та проблеми духовного відродження нації. Партійне життя. ...

Скачать
104872
0
1

... її на забезпечення високого рівня професіоналізму майбутнього вчителя З огляду на вищезазначене й було визначено тему дисертаційного дослідження: „Акмеологічний підхід у теорії й практиці вищої педагогічної освіти України, Білорусі, Росії (порівняльний аналіз)”. Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами Тема дисертаційного дослідження входить до плану науково-дослідної роботи кафедри ...

Скачать
254940
11
1

... появу в Україні не лише орієнтованих на економічні та бізнесові професії приватні ВНЗ, але й теологічних ВНЗ ІІІ -ІV рівнів акредитації, Соломонового університету та ін. Отже, вищевикладене дає підставу виділити такі загальні для європейського регіону тенденції розвитку вищої освіти: перетворення елітарної вищої освіти на загальну, кількісне зростання контингенту студентів та їх мобільності, ...

Скачать
88165
0
0

... в Німеччині знань про Україну. Внесок німецьких суб’єктів культурного співробітництва виявився у позитивному впливі на посилення уваги до завдань розвитку "людського капіталу" в Україні. Виникнення певних проблем в українсько-німецькому співробітництві пояснюється перешкодами як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру. Об’єктивно вони зумовлені тривалістю трансформаційного періоду розвитку ...

0 комментариев


Наверх