3.1 Облік готової продукції та її реалізації.

Готовою продукцією, призначеною для продажу, вважають закінчені обробкою вироби, які пройшли випробування, приймання і відповідають технічним вимогам і стандартам.

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про готову продукцію визначаються П(С)БО 9 “Запаси” та 16 “Витрати”.

При організації обліку продукції основним моментом є визначення її характеру. Готова продукція за характером класифікується наступним чином (рис. 7.23).


Рис. 1. Класифікація готової продукції за її характером

Підприємства виробляють продукцію у відповідності із укладеними договорами, розробленими плановими завданнями з асортименту, кількості і якості. Керівник підприємства, в першу чергу, повинен приділяти увагу питанням збільшення обсягу виготовленої продукції, розширення її асортименту і покращення якості, вивчаючи потреби ринку.

Основними завдяннями обліку готової продукції на підприємствах в системі організації є:

Ø   систематичний контроль за випуском готової продукції, станом її запасів і збереженням на складах, обсягом виконаних робіт та послуг;

Ø   вчасному і правильному документуванні оформлення відвантаженої і відпущеної продукції (робіт, послуг);

Ø   контроль за виконанням плану договорів-поставок за обсягом та асортиментом реалізованої продукції, організацією розрахунку з покупцями;

Ø   вчасному і достовірному визначенні результатів від реалізації продукції (робіт, послуг) та їх облік.

Виконання цих задач задежить від ритмічності роботи підприємства, правильної організації збуту та складського господарства, вчасного документального оформлення господарських операцій.

В бухгалтерському обліку готова продукція оцінюється у відповідності до П(С)БО 9 “Запаси” за первісною вартістю, яка визначається згідно з П(С)БО 16 “Витрати”.

П(С)БО 16 “Витрати” визначає два поняття собівартості готової продукції:

1) собівартість реалізованої продукції;

2) виробнича собівартість продукції.

До виробничої собівартості продукції входять наступні витрати (див. рис.7.24).



Рис. 2. Склад витрат виробничої собівартості готової продукції

Оцінка готової продукції при її продажу залежить від облікової політики підприємства, в частині оцінки запасів при їх вибутті. При цьому можуть застосовуватися методи, передбачені П(С)БО 9 “Запаси”.

При відображенні продажу готової продукції в бухгалтерському обліку зазначаються дві її оцінки: оцінка, що прийнята підприємством згідно з обліковою політикою, – первісна вартісна (по дебету рахунку 901 “Собівартість реалізації готової продукції”), та оцінка, що визначаються за домовленістю сторін (по кредиту рахунку 701 “Дохід від реалізації готової продукції”).

Собівартість реалізованої продукції складається з наступних витрат (рис. 7.25).


Рис. 3. Склад собівартості реалізованої готової продукції

Оскільки готова продукція в бухгалтерському обліку відображається за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації, то виникає необхідність в уцінці готової продукції, порядок проведення якої аналогічний уцінці виробничих запасів.

Випуск продукції з виробництва та передача її на склад оформлюється накладними, відомостями, приймально-здавальними документами, актами приймання, в яких вказується: дата, шифр цеху і складу, найменування продукції, номенклатурний номер, одиниці виміру, кількість, ціна за одиницю.

В бухгалтерії на підставі приймально-здавальних документів складається накопичувальна відомість випуску готової продукції, дані якої використовують для контролю за виконанням завдання по обсягу виробництва і для бухгалтерських записів на рахунках синтетичного обліку.

Аналітичний облік готової продукції на підприємствах ведеться за місцями її зберігання та окремими видами у натуральних, умовно-натуральних і вартісних показниках.

На складі в облікових регістрах (картках, відомостях, сальдових відомостях, оборотних відомостях або книзі складського обліку) готова продукція обліковується у кількісному вираженні.

Кількісний облік готової продукції за її видами та місцями зберігання може бути організований декількома способами:

1) в сортових картках складського обліку, при якому в бухгалтерії складають або обробляють групувальні відомості оприбуткування продукції за її видами в розрізі підрозділів-виробників та за місцями зберігання;

2) безкартковим способом, при якому за допомогою ЕОМ кожен день складають оборотні відомості обліку випуску продукції з виробництва і руху готових виробів у розрізі складів та інших місць зберігання. Залишки готових виробів періодично інвентаризуються.

У картках або книгах складського обліку здійснюються записи про надходження і відпуск готової продукції та щоденно виводяться її залишки.

У кінці місяця за даними аналітичного обліку витрат на виробництво визначається фактична собівартість готової продукції.

Для обліку виготовленої продукції планом рахунків передбачено два рахунки – 26 та 27 (табл. 7.14).

Таблиця 1

Характеристика рахунків 26 “Готова продукція” та 27 “Продукція сільськогосподарського виробництва”

Назва та шифр Призначення рахунку По дебету відображається По кредиту відображається Облікові регістри Місце в звітності
26 “ГОТОВА ПРОДУКЦІЯ” Для узагальнення інформації про наявність та рух продукції, виготовленої підприємством Надходження готової продукції власного виробництва за первісною вартістю Сума відхилень фактичної виробничої собівартості готової продукції

Журнал-ордер

№ 10

Баланс

(ф. № 1)

р. 130

27 “ПРОДУКЦІЯ СІЛЬСЬКО-ГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ” Для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух сільськогосподарської продукції Надходження сільськогосподарської продукції Вибуття сільськогосподарської продукції внаслідок продажу, безоплатної передачі тощо

Журнал-ордер

№ 11

Основні операції з руху готової продукції відображені на рис.4

Дт 26 “Готова продукція” Кт


Рис. 4. Схема типових операцій по рахунку 26 “Готова продукція”

 

Основні бухгалтерські проводки по обліку

готової продукції і її реалізації відображені на рис.5:

№ з/п Зміст операції Дебет Кредит
Попереднє відвантаження:
1 Отримана продукція з виробництва на склад 26 23
2 Відвантажена продукція покупцю 361 701
3 Відображен ПДВ до оплати до бюджету 701 641
4 Відображен прибуток від продажу 701 791
5 Списана собівартість готової продукції 901 26
6 Собівартість готової продукції списана на фінансовий результат 791 901
7 Сплачена відвантажена продукція покупцем 311 361
Реалізація при попередньому відвантаженні:
1 Поступили гроші від покупця продукції 311 681
2 Відображен ПДВ до оплати до бюджету 644 641
3 Відвантажена продукція покупцю 681 701
4 Списано податкове зобов'язання 701 644
5 Відображен дохід від реалізації 701 791
6 Списана готова продукція за фактичною собівартістю 901 26
7 Собівартість готової продукції списана фінансовий результат 791 901
8 Відображен прибуток підприємства в порядку закриття рахунку № 79 441 791

Рис.5 Основні бухгалтерські проводки по обліку готової продукції і її реалізації


Информация о работе «Методика аудиту готової продукції та ії реалізації»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 67892
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 4

Похожие работы

Скачать
71697
13
1

... сть економічного суб'єкта. По закінченні процесу планування аудита загальний план і програма аудита повинні бути оформлені документально і завізовані у встановленому порядку. 1.3 Методика аудиту готової продукції Методика є важливим інструментом роботи аудитора. Перед проведенням аудиторської перевірки необхідно скласти на ряду з планом аудиту методику проведення майбутньої перевірки в якій ...

Скачать
50323
1
0

... та іншу фінансову звітність підприємства що дає змогу судити про можливість і вигідність розміщення своїх капіталів. В ході розгляду теми курсової роботи «Облік реалізації продукції (робіт, послуг) та розрахунків з покупцями та замовниками », яка складається з трьох розділів, було розглянуто такі важливі аспекти: І. Нормативно-правова база обліку та реалізації готової продукції та розрахунки з ...

Скачать
92139
6
1

... розрахунок витрат на виробництво по економічних елементах, третій розділ відображає транспортно-заготівельні витрати. 2.2 Аналітичний та синтетичний облік доходів від реалізації готової продукції На даний момент ПП "Газель і К" проводить декоративно-бетонні покриття. Їх технологія передбачає нанесення на поверхню свіже укладеного порошку з упрочнювачами поверхні і подальшому вдавлюванням в ...

Скачать
32694
2
0

... аудиторської перевірки аудит перевірка звітність Розглянемо на прикладі аудиту обліку касових операцій методику виконання студентами курсової роботи з дисципліни “Організація і методика аудиту”.  Освоєння методики аудиту касових операцій є важливим з кількох причин: • кошти належать до числа найбільш рухливих і легко реалізованих активів підприємства; • грошові операції носять масовий і ...

0 комментариев


Наверх