3.4. Напрями вдосконалення обліку та підвищення ефективності використання виробничих запасів
У сучасних економічних умовах до числа основних задач підприємства відноситься: максимізація прибутку, оптимізація витрат, забезпечення фінансової стійкості і створення ефективного механізму управління. Оптимальність прийнятих управлінських рішень для комплексної реалізації цих задач залежить від багатьох факторів, у тому числі і від результатів економічного аналізу.
Проблема управління витратами в сучасних умовах актуальна для більшості підприємств.
Висока собівартість продукції знижує її конкурентноздатність і змушує менеджмент шукати причини і резерви зниження витрат. На підприємстві відсутній ефективний механізм планування, контролю й аналізу витрат. Недостатність якісної і реальної інформації про собівартість окремих видів продукції і їхніх позицій на ринку в порівнянні з продуктами інших підприємств знижує ефективність управління.
Ефективне управління витратами є діючим інструментом підвищення прозорості й ефективності діяльності підприємства і його структурних підрозділів і можливе тільки на основі комплексного і системного підходу до рішення проблеми, тобто на основі єдиної системи керування витратами підприємства.
Система управління витратами дозволяє одержувати точну і своєчасну інформацію про витрати з будь-якою необхідним для керування ступенем деталізації; створити єдиний контур управління витратами підприємства, що включає планування, облік, контроль і аналіз витрат; зробити прозорими витрати кожного структурного підрозділу підприємства; проводити обґрунтовану тарифну політику, виявляти і розширювати високорентабельні напрямки діяльності, і на цій основі підвищити ефективність діяльності підприємства.
Аналіз соціально-економічної ситуації в сільському господарстві [44] засвідчує, що протягом 2006 р. не відбулося істотних позитивних зрушень. Хоча упродовж 2006 р. обсяг валової продукції у сільському господарстві збільшився на 19,9%, а рівень рентабельності є позитивним - 12,6%, майже третина сільськогосподарських підприємств (33,8%) свою діяльність завершили зі збитками.
Специфічними особливостями формування собівартості, цін, прибутку і рентабельності в сільськогосподарських підприємствах є:
- велика питома вага витрат на закупівлю сировини в структурі собівартості готової продукції;
- вартість сировини залежить від рівня закупівельних цін на сировину та якості останньої;
- відносно низька фондомісткість галузі,
- виробництво однотипної чи навіть однакової продукції здійснюється майже на всіх підприємствах, які відрізняються між собою за обсягами виробництва, технічним обладнанням, організацією виробництва, кваліфікацією кадрів, що в кінцевому підсумку призводить до значних коливань рівня продуктивності праці, затрат на виробництво і прибутку.
При директивній економіці рівень прибутковості будь-якого підприємства, а особливо сільського господарства, головним чином залежав від ефективності функціонування адміністративно-командної системи в цілому. Зокрема, стосовно сільськогосподарських підприємств фінансові результати їх діяльності були адекватними лише ступеню забезпеченості їх сировиною, на який до того ж самі вони впливати не могли, оскільки сировинна база була заздалегідь чітко окреслена географічно, а обсяги поставок сировини і матеріалів визначені директивними органами як тверді планові завдання сільськогосподарських товаровиробників. Жодного впливу на формування закупівельних цін як основного інструменту стимулювання поставок сировини на сільськогосподарські підприємства останні не мали, як, зрештою, і низові адміністративно-управлінські органи, бо такі ціни встановлювались державними директивними документами з частковим урахуванням зональних особливостей виробництва сільськогосподарської продукції.
Навіть додаткові заходи стимулювання збільшення сировини для переробки здійснювалися практично без участі самих сільськогосподарських підприємств. Зокрема, виплати дотацій і надбавок за перевиконання планових завдань щодо продажу молока на державні молокопереробні підприємства, за збільшення обсягів закупівлі кормів проти середньорічного рівня за попередню п'ятирічку, які хоч і були відчутним стимулом - складали 50% до рівня середніх закупівельних цін у 80-ті роки минулого століття, здійснювалися за рахунок бюджету і жодного впливу на формування прибутку сільськогосподарських підприємств не справляли.
Так само не залежав від сільськогосподарських підприємств і рівень реалізаційних цін на вироблену продукцію. Як відомо, в умовах адміністративно-командної системи регулювання економіки державні роздрібні ціни на сільськогосподарську продукцію, в першу чергу на м’ясо, зернові, не покривали фактичних витрат на їх виробництво, а збитки при цьому компенсувались за рахунок дотацій з бюджету, які досягали нерідко 90% і більше від рівня роздрібних цін.
У зв'язку з цим вплив самих сільськогосподарських підприємств на собівартість виробництва продукції був надто звуженим, а самі фінансові результати були досить умовними, не відображаючи реальних рівнів прибутку чи збитку на конкретному підприємстві.
Такий штучно підтримуваний метод регулювання виробництва не міг існувати нескінченно довго. Тому не дивно, що при перших же збоях адміністративно-командної системи в цілому найболючіше це позначилось на діяльності сільськогосподарських підприємств.
Спад же виробництва продукції в сільському господарстві в сучасних умовах зумовлює її високу собівартість, а відтак високі ціни, що звужує коло споживачів. У результаті спрацьовує принцип бумеранга, коли при високих реалізаційних цінах маса прибутку не тільки не зростає, а зменшується через скорочення обсягів продажу та, як наслідок, власне виробництво.
В умовах переходу вітчизняних підприємств до ринкових відносин не спрацьовують заходи щодо протидії негативному впливу диспаритету цін, особливо якщо врахувати, що продукція сільського господарства реалізується кінцевому споживачеві — населенню, платоспроможність якого лімітована його оплатою праці, а виробники промислової продукції - основних засобів, інших ресурсів — реалізують їх підприємствам, тому обмеження цін тут не такі жорсткі і відчутні. Якщо до того ж врахувати, що в умовах інфляції ціни на сільськогосподарські продукти утримуються протягом тривалого періоду незмінними, а на промислову продукцію, що надходить на сільськогосподарські підприємства, змінюються, як правило, згідно з індексами інфляції, то стає зрозумілим, що дія диспаритету цін на формування фінансових результатів діяльності сільськогосподарських підприємств стає ще відчутнішою.
Усе це вимагає здійснення комплексу заходів як на рівні сільськогосподарських підприємств, так і держави в цілому щодо забезпечення об'єктивних умов формування прибутку.
Основними напрямами збільшення прибутку і підвищення рентабельності в СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» є:
- створення і впровадження ресурсоощадних, енергоекономних технологій, які забезпечують комплексну переробку сировини, здійснення постійного пошуку технічних і технологічних прийомів зниження втрат сировини і готової продукції;
- прискорення оборотності оборотних засобів, завдяки якому вивільнюється частина останніх і зростаючий випуск продукції забезпечується відносно меншим обсягом оборотних засобів;
- підвищення технічного рівня виробництва і поліпшення його організації, що має вирішальний вплив на рівень і динаміку собівартості та прибутку;
- великий вплив на динаміку прибутку мають і народногосподарські чинники, зумовлені функціонуванням економіки як єдиного цілісного комплексу, серед яких важливе значення мають різні форми організації суспільного виробництва - спеціалізація і кооперування виробництва, комбінування і концентрація. Ці форми суспільного виробництва забезпечують ефективніше використання основних фондів, сировинних і трудових ресурсів, сприяють ним самим зниженню собівартості продукції, яка випускається, підвищенню продуктивності праці, що в кінцевому підсумку сприяє покращанню кінцевих фінансових показників діяльності підприємств;
- розширення асортименту і підвищення якості сільськогосподарської продукції, створення (розробка) продуктів, які характеризуються високими поживними і смаковими якостями, користуються попитом та найбільш повно відповідають вимогам ринку. Для цього необхідно створити таку структуру виробництва, яка б, з одного боку, задовольняла всі потреби споживачів, а з другого - забезпечувала б максимальну ефективність виробництва;
- дотримання принципу комплексної механізації та автоматизації всіх операцій виробничого циклу, оскільки переважання ручної праці поглинає немалу частку коефіцієнта корисної дії.
Тільки в комплексі здійснення цих заходів здатне покращити фінансово-економічне становище підприємства.
На досліджуваному підприємстві ТОВ «Агрофірма «Прилуччина» відсутній ефективний механізм централізованого планування і контролю витрат. Висока собівартість продукції знижує її конкурентноздатність і змушує менеджмент шукати причини і резерви зниження витрат. Традиційна система обліку витрат не відповідає потребам управління в частині:
– точності і своєчасності калькулювання собівартості;
– структури і динаміки витрат;
– організації надання інформації керівництву підприємства для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Як видно з вище викладеного матеріалу, управління витратами на розглянутому підприємстві не відповідає тим вимогам, що до нього висувають сучасні умови господарювання. Управління витратами на підприємстві носить безсистемний, періодичний характер, причини відхилень навіть у загальному кошторисі витрат підприємства не досліджуються, не приділяється достатньої уваги вивченню поводження витрат підприємства по місцях виникнення (ділянкам і цехам підприємства), виявлені резерви зниження витрат підприємства найчастіше не використовуються повною мірою через відсутність чіткого взаємозв'язку між визначеними видами витрат і відповідальними за їхній рівень особами. Це далеко не повний перелік проблем, що стоять перед підприємством, однак навіть зараз стають видні основні напрямки, рухаючись по яких можна змінити ситуацію в кращу сторону. Як видно, головною задачею СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» є не тільки і не стільки використання наявних і виявлення нових резервів зниження поточних витрат, а формування діючої системи управління витратами, що відповідає потребам підприємства.
Удосконалення системи управління витратами передбачає проведення робіт у кілька етапів:
– діагностика сформованої системи управління витратами;
– розробка пропозицій по застосуванню «директ-костингу» або «стандарт-костингу»;
– удосконалення методології формування планових калькуляцій;
– коректування нормативів запасів готової продукції, матеріально-технічних ресурсів;
– розподіл підприємства на центри відповідальності;
– формування регламенту взаємодії центрів відповідальності;
– адаптація бухгалтерського обліку до вимог системи управління витратами (уведення шифрів виробничих витрат, розширення аналітики по рахунках та ін.);
– розробка форм управлінської звітності.
Найважливішим напрямком пошуку шляхів зниження загальної суми витрат на виробництво є пошук шляхів економії матеріалів і організація ефективного контролю за їхньою витратою. Хоча на підприємстві періодично і розробляються заходи щодо економії матеріалів, мається велика кількість не використаних можливостей для зниження матеріалоємності виробництва і для посилення контролю за витратою матеріальних ресурсів.
Насамперед, повинна бути вся система контролю за матеріалами - починаючи з відповідних складів і до місць споживання матеріалів. Підвищенню ефективності контролю матеріальних витрат (та й не тільки них) буде сприяти організація обліку і контролю витрат по центрах відповідальності, різновидом яких можуть на початковому етапі виступати кошториси витрат по ділянках.
Важливим моментом для підвищення ефективності управління матеріальними витратами може стати обмежене застосування нормативного методу управління витратами. Якщо неможливо відразу організувати використання цього методу в розрізі усіх витрат підприємства, то, на наш погляд, можна було б використовувати цей метод обмежений, зокрема для контролю матеріальних витрат. Для цього підприємству необхідно розробити систему нормативів за матеріалами, установити максимальні межі відхилень по різних групах матеріалів, розробити класифікатор значимих причин відхилень і коди таких причин, чітко установити, хто встановлює причини тих або інших відхилень і їхніх винуватців, розробити первинну документацію для обліку відхилень матеріалів.
Систематичне, по можливості повсякденне виявлення відхилень від діючих норм є діючим заходом по здійсненню ресурсопостачання по усіх видах матеріальних витрат. Аналіз таких витрат дозволить виявити резерви зниження витрат, що не можуть бути виявлені при аналізі витрат за більш тривалі (чим день, тиждень) періоди.
Зрозуміло, що впровадження оперативного обліку навіть тільки для матеріальних витрат може зажадати великих зусиль і багато часу. Але підприємству можна зосередити увагу на усіченій номенклатурі матеріалів. Так багато західних фахівців навіть рекомендують зосереджувати свою увага на невеликий за номенклатурою, але вагомою по частці в загальній сумі матеріальних витрат групі матеріалів. Для того, щоб виявити таку групу, потрібно провести аналіз структури матеріальних витрат. Такий анализ дозволяє концентрувати увагу і зусилля на тих напрямках, де можна чекати максимальну віддачу.
З огляду на фактори, від яких залежить обсяг витрат на сировину та матеріали, можна визначити відповідні резерви економії витрат в СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» вдавшись до таких заходів:
– переглянути норми витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції. Це можна зробити з допомогою вартісного аналізу та нульбазис-бюджетування, яке полягає в перерахунку всіх діючих нормативів витрат;
– з'ясувати можливості придбати (чи залучити на умовах лізингу) економічніші види обладнання;
– оцінити можливості зменшування втрат сировини у відходах виробництва;
– переглянути основних постачальників сировини, аби їх диверсифікувати, зменшити кількість посередників та виявити можливості дешевше закуповувати безпосередньо у виробників необхідні сировину та матеріали.
Для покращення оперативності обліку, поліпшення якості економічної інформації та управління, полегшення аналізу ведення діяльності необхідно автоматизувати ведення обліку, використовуючи програму «1С:Підприємство», яка сьогодні є найпоширенішою серед автоматизованих програм для бухгалтерії підприємств. Це пояснюється багатьма функціональними можливостями, зручним інтерфейсом, доступністю програми для навчання. На нашу думку, ця програма є найбільш придатною, раціональною, простою для користування.
Організація автоматизованого складського обліку дозволить розв'язати наступні завдання обліку:
– контроль за виконанням договірних зобов'язань за кожним постачальником;
– відхилення фактичних матеріально-виробничих запасів від нормативних;
– спостереження за рухом матеріально виробничих запасів за місцями зберігання і споживання.
Комп’ютеризація обліку виробничих запасів дозволить вирішити проблему аналітичного обліку. Якщо при застосуванні паперових форм обліку збільшення рівнів деталізації аналітичного обліку та переліку об'єктів аналітики вимагає збільшення кількості облікових працівників, то при застосуванні комп'ютерної техніки можна ефективно вести аналітичний облік з будь-яким рівнем деталізації та широкою номенклатурою аналітичних об'єктів. Реєстрація операцій в хронологічному і системному порядку в розрізі синтетичних та аналітичних рахунків, яка раніше здійснювалась окремо, поєднується в одному робочому процесі. При цьому контроль за тотожністю даних аналітичного та синтетичного обліку забезпечується автоматично. При паперових формах обліку операції накопичення даних в облікових регістрах, обчислення підсумків та перенесення даних між обліковими регістрами потребують великих затрат живої праці та завжди пов'язані з помилками. При застосуванні комп'ютерів ці операції виконуються без участі людини.
Таким чином, за умови, що при застосуванні комп'ютерів не копіюється жодна з паперових форм, а ведеться єдиний хронологічний регістр - Журнал операцій, забезпечується технічний механізм, а при належній організації первинного документування та документообігу - господарський.
При вдосконаленні структури бухгалтерії СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» одним з найважливіших факторів є можливість здійснення контролю за точністю облікових даних і надійність інформаційних зв'язків як всередині бухгалтерії, так і між бухгалтерією та підрозділами підприємства. Зважаючи на це, перспективною є побудова структури бухгалтерії при застосуванні комп'ютерів, що складається з двох основних відділів: відділу інформаційної системи та відділу контролю.
Ведення податкового обліку виробничих запасів ускладнюється через те, що Планом рахунків не передбачено окремих синтетичних рахунків для обліку валових витрат і валових доходів. На практиці бухгалтерові у кінці звітного періоду необхідно займатися вибіркою даних, необхідних для складання податкової звітності, з Головної книги.
Для полегшення ведення податкового обліку та складання звітності пропонується на підприємствах впровадити план рахунків для податкового обліку, який би враховував відображення всіх даних для складання податкової звітності. Протягом звітного періоду складати накопичувальні відомості та журнали безпосередньо з податкових платежів і відрахувань за рахунками податкового обліку.
Все це дозволить зменшити обсяг роботи бухгалтерів підприємств, що в свою чергу дозволить зменшити помилки та розбіжності між фінансовим та податковим обліками, а також зменшити затрати на ведення обліку на підприємствах.
ВИСНОВКИ
Найбільш важливого і значною частиною активів підприємства, є запаси - вони займають особливе місце у складі майна та домінуючі позиції у структурі витрат підприємств різних сфер діяльності. Ефективність господарської діяльності підприємств в значній мірі залежить від оцінки та раціонального використання виробничих запасів.
Вивчення літературних джерел, періодичних видань, нормативних документів та аналіз фактичного стану обліку виробничих запасів в умовах СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» дозволило зробити наступні висновки.
В економіці поняття «виробничі запаси» трактується як предмети праці, на що спрямована праця людини і становлять матеріальну основу створюваного продукту.
В бухгалтерському обліку поняття „виробничі запаси" розглядається як матеріальні запаси або матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб.
У результаті дослідження нормативно-правової бази обліку виробничих запасів встановлено, що в умовах різного тлумачення сутності окремих господарських операцій фінансовим і податковим обліком застосування окремих можливостей, наданих національними положеннями (стандартами) щодо організації та методики обліку запасів на підприємствах не має достатньої ефективності. Наприклад, у фінансовому обліку вартість вибуття запасів унаслідок неможливості визнання їх активами відображається у витратах підприємства, а у податковому обліку - не впливає на об'єкт оподаткування податком на прибуток.
В роботі було досліджено фінансово-економічний стан СТОВ «Агрофірма «Прилуччина». В 2006 р. виробнича і фінансова ситуація на підприємстві погіршилась: не дивлячись на зростання обсягу виробництва і реалізації продукції, спостерігається стрімке падіння чистого прибутку та показників рентабельності, - підприємство працює нестабільно. Чистий прибуток підприємства зменшився порінянно з 2005 р. на 233,9 тис.грн., або на 98,4%, а порівнянно з 2004 р. - на 48,2 тис.грн., або на 95,9%. Рентабельність продаж в 2006 р. зменшилась порівняно з 2004 р. на 4,5 відс.пункти і становила 0,23%. Збільшення коефіцієнтів рентабельності витрат засвідчує зростання витрат операційної діяльності вищими темпами, ніж зростання чистого доходу від реалізації продукції. Господарська діяльність СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» є низькорентабельною, що викликає ризик збитковості.
Аналіз складу та структури активів і пасивів СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» дозволяє стверджу вати, що структура фінансових ресурсів підприємства за останні роки була задовільною (це пов'язано з перевищенням власного капіталу в структурі пасивів), незважаючи на наявність значної дебіторської заборгованості, яка пов'язана з традиційними труднощами збуту продукції в нашій економіці і кредиторської заборгованості, що в свою чергу пов’язано з відсутністю грошових коштів у суб’єктів підприємницької діяльності. Аналіз ліквідності балансу СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» показав низькі показники ліквідності, що свідчать про не стабільний фінансовий стан підприємства.
Синтетичний облік наявності і руху виробничих запасів ведеться на рахунку 20 «Виробничі запаси».
По дебету рахунка 20 «Виробничі запаси» та його субрахунків відображають надходження відповідних запасів на підприємство та збільшення їх вартості в результаті дооцінки, по кредиту — витрати на виробництво, відпуск в переробку, на сторону, а також зменшення вартості запасів внаслідок уцінки.
Наказом про облікову політику СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» при відпуску запасів у виробництво, продажу чи іншому вибутті встановлено їх оцінку за одним з методів: за середньозваженою собівартістю чи за цінами продажу.
Аналіз виробничих запасів СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» дозволив виявити, що ефективність використання виробничих запасів в 2006 р. значно підвищилась, порівняно з 2004 р. Це пояснюється в першу чергу нормуванням матеріальних витрат у вартісному виразі, а також збільшенням виходу кінцевої продукції з однієї і тієї самої кількості сировини і матеріалів. Це, у свою чергу, стало можливим внаслідок підвищення технічного рівня виробництва, рівня кваліфікації, майстерності робітників, що працюють в СТОВ «Агрофірма «Прилуччина», раціональної організації матеріально-технічного забезпечення, норм витрат і запасів матеріальних ресурсів.
З метою вдосконалення обліку виробничих запасів при вирішені питання достовірності оцінки при оприбуткуванні виробничих запасів усі витрати, передбачені ПБО 9 «Запаси», крім сум, сплачених постачальникам, пропонується розмежувати на транспортні й заготівельно-складські і доповнити іншими витратами, не передбаченими стандартом, але пов'язаними із придбанням або зберіганням таких активів. Для обліку транспортних витрат, доцільно використати субрахунок 20.10, а для обліку заготівельно-складських – субрахунок 20.11 рахунку 20 «Виробничі запаси».
Вдосконалення обліку і контролю виробничих запасів в ТОВ «Агрофірма «Прилуччина» необхідно здійснювати в умовах автоматизованого опрацювання даних і забезпечення правильного і своєчасного документування операцій з придбання, руху і витрачання виробничих запасів.
З метою вдосконалення обліку запасів в СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» пропонується комп'ютеризація складського обліку. Організація автоматизованого складського обліку з управління матеріально-виробничими запасами дозволить розв'язати такі задачі обліку:
– контроль за виконанням договірних зобов'язань за кожним постачальником;
– відхилення фактичних матеріально-виробничих запасів від
нормативних;
– спостереження за рухом матеріально виробничих запасів за місцями зберігання і споживання.
Для підвищення ефективності використання матеріально-виробничих запасів пропонується:
– переглянути норми витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції. Це можна зробити з допомогою вартісного аналізу та нульбазис-бюджетування, яке полягає в перерахунку всіх діючих нормативів витрат;
– з'ясувати можливості придбати (чи залучити на умовах лізингу) економічніші види обладнання;
– оцінити можливості зменшувати втрати сировини у відходах виробництва;
– переглянути основних постачальників сировини, аби їх диверсифікувати, зменшити кількість посередників та виявити можливості дешевше закуповувати безпосередньо у виробників необхідні сировину та матеріали.
Розв`язання задач оперативного економічного аналізу виробничих запасів за допомогою комп`ютерів дасть можливість підвищити якість оперативного управління не лише в процесі їх витрачання, але й на всіх інших етапах – моделювання, нормування, забезпечення.
Впровадження результатів дослідження у практику роботи СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» дозволить володіти економічною інформацією, яка відображає стан виробничих запасів, що буде сприяти ефективному прогнозуванню та прийняттю обґрунтованих управлінських рішень з метою оптимізації виробничих запасів і одержання високих результатів господарювання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Господарський кодекс України № 436-IV від 16.01.2003р. (зі змінами і доповненнями)
2. Цивільний кодекс України № 435-IV від 16.01.2003р. (зі змінами і доповненнями)
3. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. №996-ХІV (зі змінами і доповненнями)
4. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємства» від 22.05.97 р. №238/97-ВР (зі змінами і доповненнями)
5. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена Наказом Міністерства Фінансів України від ЗО листопада 1999р. № 291 (зі змінами і доповненнями) // Баланс. - 2002. - № 4. - С. 7-11.
6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №9 «Запаси», затв. наказом Мінфіну від 31.03.99 р. №87 (зі змінами і доповненнями)
7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №12 “Фінансові інвестиції” затверджено наказом Міністерства Фінансів України від 26.04.2000р. №91, зі змінами і доповненнями.
8. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №15 “Дохід” затверджено наказом Міністерства фінансів України від29.11.1999р. №290
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №16 «Витрати», затв. наказом Мінфіну від 31.03.99 р. №87 (зі змінами і доповненнями)
10.Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №18 “Будівельні контракти” затверджено Міністерством фінансів України від 28.04.01р. №205, зі змінами і доповненнями
11.Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №19 “Об’єднання підприємств” затверджено наказом Міністерства фінансів України від 07.07.1999р. №163 зі змінами і доповненнями
12.Положення (стандарт) бухгалтерського обліку №30 «Біологічні активи», затв. наказом Мінфіну від 18.11.05 р. №790
13.Типовий порядок визначення норм запасів ТМЦ №17-60/26 затверджений наказом Міністерства Фінансів України від 31.05.91р. № 07-102
14.Порядок визначення розмірів збитків від разкрадання, недостачі, знищення (псування) матеріальних цінностей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.96р. №116
15.Постанова Кабінету Міністрів України “Про нормативи запасів ТМЦ державних підприємств і організацій і джерела їх покриття” від 18.04.93р. №279
16.План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 30.11.99р. №291
17.Постанова Міністерства Статистики України «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку сировини, матеріалів» від 25.05.96р. №143
18.Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, ТМЦ, грошових коштів та документів і розрахунків затверджена наказом Міністерства Фінансів України від 11.08.94р. №69
19.Положення “Про порядок уцінки і реалізації продукції, що залежалась, з групи товарів широкого вжитку, продукції виробничо-технічного призначення та надлишкових товарно-матеріальних цінностей” затверджено наказом Міністерства економіки України і Міністерства фінансів України від 15.12.99р. №149/300
Наказ Міністерства статистики України від 22.05.1996р. №145 “Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів”
20. Білова Н., Дзюба Н., Хмелевський І. Надходження запасів: податковий та бухгалтерський облік // Податки та бухгалтерський облік (укр.).- 2006.- № 88.- C.14-46
21. Білуха М. і Микитенко Т. Теоретичні та методологічні засади електронного обліку господарської діяльності. – 2004. - №12, с.15-24
22.Бухгалтерській фінансовий облік. Підручник/ За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – 608 с.
23. Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підприємствах: Підручник. - 2-ге вид., перероб. і допов. / М.Ф. Огійчук, В.Я. Плаксієнко, Л.Г. Панченко та ін.; За ред. проф. М.Ф. Огійчука. - К.: Вища освіта, 2003. - 800 с.
24. Виробничі запаси: бухгалтерський та податковий облік // Збірник систематизованого законодавства (укр.).- 2006.- № 12
25. Гальчинський А. Основи економічної теорії. – Київ: Основи, 1996. - 522 c.
26.Головко Т.В., Приймачок О.М. Оптимальні методи оцінки вибуття виробничих запасів на прикладі підприємств хлібопекарської промисловості // Збірник наукових праць: Фінанси облік і аудит. Вип.2. – Київ: КНЕУ, 2003. – С.161–168
27. Грабова Н.М., Кривоносов Ю.Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. посібник: 3-тє вид., допов. - К.: А.С.К., 2001.-416с.
28.Гуйда Л. Відходи виробництва/ Дебет Кредит. - 2006. - №11. -С.10-15
29.Долинський В.П. Аналіз господарської діяльності сільськогосподарських підприємств. – К.: Вища школа, 1999. – 164 с.
30.Дорфман В. Облік матеріальних витрат в промисловості / Дебет-Кредит. – 2002. - №10, с.32-35
31. Економічний аналіз: Навч.посібник/ М. А. Болюх, В. З. Бурчевський, М. І. Горбаток; за ред. М.Г. Чумаченка.- К.: КНЕУ, 2001. – 540с
32.Житна І.П., Нескреба А.М. Економічний аналіз господарської діяльності підприємств. - К.: Вища школа, 1992. - 191 с.
33.Завгородній В.П. Бухгалтерський облік в Україні. Навч.посібник. – К.: А.С.К., 2001. – 848 с.
34. Ковальчук М.І. Економічний аналіз у сільському господарстві. Навч.метод.посібник. – К.: КНЕУ, 2002. – 282 с.
35. Костенко Н. Проводимо інвентаризацію запасів // Податки та бухгалтерський облік (укр.).- 2005.- № 88.- C.14-18
36. Кропивко М.Ф. Концепція комп'ютерної технології ведення обліку // Бухгалтерія в сільському господарстві. - 1999. - № 3. - С.52-56.
37. Кузнецова М. Тенденции и закономерности управления запасами // Проблемы теории и практики управления (рус.).- 2006.- № 11.- C.63-72
38. Облік операцій з запасами // Все про бухгалтерський облік (укр.).- 2006.- № 17.- C.19-32
39.Облік операцій із запасами // Все про бухгалтерський облік (укр.).- 2006.- № 23.- C.19-31
40.Організація бухгалтерського обліку. Навч.посіб. /Ф.Ф.Бутинець, О.В.Олійник, М.М.Шигун, С.М.Шулепова. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – 576 с.
41.Мацибора В.І. Економіка сільського господарства: Підручник. – К.: Вища шк., 1994. – 415 с.
42. Науменко К.Д. Анализ производственно-хозяйственной деятельности горных предприятий.-М; Недра. 1982.-255 с.
43. Орлов О.О. Планування діяльності підприємства. Підручник. – К.: Скарби, 2002. – 336 с.
44. Павлюк І. Проблеми бухгалтерського обліку виробничих запасів, товарів та пропозиції щодо їх вирішення // Бухгалтерський облік і аудит (укр.).- 2000.- № 6.- C.40-57
45.Пархоменко В.М.,Баранцев П.П. Реформування бухгалтерського обліку в Україні – Луганськ «Футура», 2001. – 464 с.
46. Плєшонкова Л. Облік запасів у промисловості // Баланс - комплект (укр.).- 2003.- № 19.- C.41-48
47.Помогаєв В. Облік виробничих запасів/ Дебет-Кредит. – 2002. - №3, с.30-33
48. Примак Т.О. Економіка підприємства: Навч. посіб. — — К.: Вікар, 2006. — 219 с.
49.Пушкар М.С. Фінансовий облік: Підручник. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 628 с.
50. Радионова О., Радионова Р. Методология нормирования, риски и надежность обеспечения запасами и оборотными средствами // Финансовый бизнес . - 2004.- № 5.- C.15-35
51. Саблук П.Т. Інформаційно-консультаційне забезпечення агропромислового виробництва – складова аграрної реформи в Україні // Інформаційні ресурси та їх використання в агропромисловому виробництві: Зб. наук. праць. №3 / Ред. колегія: Кропивко М.Ф., Кирницький О.Д., Стегура Т.М. – К.: ІАЕ УААН, 2000. – С. 31-40
52.Савчук В.К. Аналіз господарської діяльності сільськогосподарського підприємства. – К.: Урожай, 1995. – 328 с.
53.Скригун Н., Цимбалюк Л. Оптимізація виробничих запасів як один із напрямів управління витратами // Економіст (укр.).- 2003.- № 2.- C.39-42
54. Скирпан. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник. - Тернопіль: Економічна думка, 2002. - 395 с.
55.Сопко В.В. Бухгалтерський облік: Навч.посібник. – К.:КНЕУ, 2000. – 578 с.
56. Стан сільського господарства у 2006 році - http://www.minagro.kiev.ua
57. Сук П.Л., Черниш Л.О. Облік виробничих запасів // Бухгалтерія в сільському господарстві.-1998.-№1. – с. 5-7
58. Сук П.Л. Відображення витрат в обліку та звітності // Бухгалтерія в сільському господарстві.-2000.-№5. – С. 32-38
59. Сук П.Л. Облік у селянському господарстві // Економіка АПК. – 2000. - №5. – С. 71-74
60. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський та фінансовий облік на підприємствах України: Підручник для студ. вузів екон. спец. - 5-те вид. допов. й перероб. -К.:А.С.К, 2000. -784с.
61. Чаюн І.О., Бондар І.Ю. Управління матеріально-технічним забезпеченням підприємств. –К.:Київський національний торгово-економічний університет, 2002. -111с.
62. Чебанова Н.В., Василенко Ю.А. Бухгалтерський фінансовий облік: Посібник.- К.: Академія, 2002.- 672 c.
63. Шаповал В. М. Економіка підприємства: Навчальний посібник. -К.: Центр навчальної літератури, 2003. -286 с.
64. Шваб Л.І. Економіка підприємства: Навч. посібник. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – 459 с.
Таблиця 1
Техніко-економічна характеристика СТОВ”Агрофірма”Прилуччина” за 2004-2006 роки
Показники | Роки | Абсо-лютне відхи-лення в 2006 р. від 2005 р. (±) | Ланцюгові темпи росту, % |
| ||||
2004 | 2005 | 2006 | в 2005 р. | в 2006 р. |
| |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| |
1. Обсяг товарної продукції, тис.грн. | 1346,7 | 1752,1 | 2145,2 | +393,1 | 130 | 122 |
| |
2.Собівартість товарної продукції, тис.грн. | 1242,2 | 1689,6 | 1816,9 | +127,3 | 136 | 108 |
| |
3.Доход (виручка) від реалізації продукції, тис.грн. | 1235,9 | 1683,1 | 1763,7 | +80,6 | 136 | 105 |
| |
4.Чистий доход від реалізації продукції, тис.грн. | 1092,7 | 1511,7 | 1584,2 | +72,5 | 138 | 105 |
| |
5. Собівартість реалізованої продукції, тис.грн. | 993,6 | 1295,4 | 1491,1 | +195,7 | 130 | 115 |
| |
6. Валовий прибуток (збиток), тис.грн. | 99,1 | 216,3 | 93,1 | -123,2 | 218 | 43 |
| |
7.Прибуток (збиток) від основної діяльності, тис.грн. | 17,0 | 138,4 | (38,9) | -177,3 | 814 | - |
| |
8. Прибуток (збиток) від іншої операційної діяльності, тис.грн. | (114,6) | (69,6) | (105,9) | -175,5 | 61 | 152 |
| |
9. Прибуток (збиток) від операційної діяльності, тис.грн. | (97,6) | 68,8 | (144,8) | -213,6 | - | - | ||
10. Прибуток (збиток ) від фінансової та інвестиційної діяльності, тис.грн. | 68,8 | 83,3 | 100,3 | 17 | 121 | 120 | ||
11. Прибуток (збиток) від звичайної діяльності, тис.грн. | 51,9 | 237,6 | 3,7 | -233,9 | 458 | 2 | ||
12.Чистий прибуток (збиток), тис.грн. | 51,9 | 237,6 | 3,7 | -233,9 | 458 | 2 | ||
13. Середня вартість власного капіталу, тис.грн. | 313,8 | 460,2 | 544,1 | +83,9 | 147 | 118 | ||
14. Середня вартість сукупного капіталу, тис.грн. | 868,6 | 1151,7 | 1348,0 | +196,3 | 133 | 117 | ||
15. Рентабельність реалізованої продукції по валовому прибутку, % | 10,0 | 16,7 | 6,2 | -10,5 | 167 | 37 | ||
16. Рентабельність по прибутку від основної діяльності, % | - | 0,6 | - | -0,6 | - | - | ||
17. Рентабельність по чистому прибутку, % | - | 0,6 | - | -0,6 | - | - | ||
18.Рентабельность власного капіталу, % | 0,2 | 0,2 | - | -0,2 | 100 | - | ||
19. Рентабельність сукупного капіталу, % | 0,1 | 0,2 | - | - | 200 | - |
| |
20.Середня вартість основних, тис.грн. | 377,6 | 515,8 | 600,1 | +84,3 | 137 | 116 |
| |
21. Віддача основних засобів, грн. | 3,6 | 3,4 | 3,6 | +0,2 | 94 | 106 |
| |
22.Середньооблікова чисельність працівників, чол. | 103 | 101 | 100 | -1 | 98 | 97 |
| |
23.Фонд оплати праці тис.грн. | 242,7 | 260,4 | 357,9 | +97,53 | 107 | 137 |
| |
24.Середньорічна продуктивність праці одного працівника, тис. грн. | 13,1 | 17,3 | 21,5 | +4,2 | 132 | 124 |
| |
25.Середньорічна оплата праці одного працівника, тис.грн | 2,4 | 2,6 | 3,6 | +1,0 | 108 | 139 |
| |
26.Матеріальні витрати, тис.грн. | 918,4 | 909,8 | 1025,2 | +115,4 | 99 | 113 |
| |
27. Матеріаловіддача, грн. | 1,5 | 1,9 | 2,1 | +0,2 | 127 | 111 |
| |
Таблиця 2
Аналіз фінансової стійкості підприємства СТОВ”А/Ф”Прилуччина” у 2006 році
№п/п | Показники | На початок 2006 р. | На кінець 2006 р. | Відхилення, (+,-) |
1 | Коефіцієнт незалежності (автономії) , К>=0,5 | 0,32 | 0,405 | 0,085 |
2 | Коефіцієнт співвідношення залучених та власних коштів, К<=1 | 2,125 | 1,469 | 0,656 |
3 | Коефіцієнт маневреності власного капітапу, К=0,2:0,5 | 0,17 | 0,043 | -0,127 |
4 | Коефіцієнт забезпечення оборотних активів ВОК | 0,017 | - | -0,017 |
5 | Коефіцієнт накопиченої амортизації | 0,072 | 0,111 | 0,039 |
6 | Коефіцієнт реальної вартості майна (виробничих фондів) | 0,527 | 0,622 | 0,135 |
Таблиця 3
Аналіз фінансової стійкості підприємства СТОВ”А/Ф”Прилуччина” у 2006 році
№п/п | Показники | На початок 2006р. | На кінець 2006р. | Відхилення,(+,-) |
1 | Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття), К=2:3 | 1,017 | 0,869 | -0,148 |
3 | Розмір власних оборотних коштів (ВОК) | 10,2 | -65,8 | -76,0 |
4 | Питома вага ВОК в активах (не менше 30%),% | 1,1 | - | -1,1 |
5 | Коефіцієнт покриття матеріальних запасів ВОК, К=0,6:0,8 | 0,094 | - | -0,094 |
6 | Коефіцієнт маневреності ВОК | 1,363 | - | -1,363 |
Таблиця 4
Аналіз ефективності використання запасів на виробництво сільськогосподарської продукції в СТОВ «Агрофірма «Прилуччина» в 2004-2006 рр.
Показник | 2004 рік | 2005 рік | 2006 рік | Відхилення 2006 р. від 2004 р. (+,-) | |||||
тис.грн. | Питома вага,% | тис.грн. | Питома вага,% | тис.грн. | Питома вага,% | Абсолютне, тис.грн. | Відносне ,% | В структурі,к, % | |
Валова продукція по собівартості | 1318,7 | х | 1580,8 | х | 1729 | х | 410,3 | 31,1 | х |
Матеріальні витрати | 918,4 | 100,0 | 909,8 | 100,0 | 1025,2 | 100,0 | 106,8 | 11,6 | 0,0 |
в т.ч. насіння і посадковий матеріал | 344,0 | 37,5 | 338,4 | 37,2 | 416,0 | 40,6 | 72,0 | 20,9 | 3,1 |
корми | 460,9 | 50,2 | 453,2 | 49,8 | 487,5 | 47,6 | 26,6 | 5,8 | -2,6 |
мінеральні добрива і засоби захисту | 7,9 | 0,9 | 8,5 | 0,9 | 9,9 | 1,0 | 2,0 | 25,3 | 0,1 |
медикаменти і засоби дезінфекції | 15,0 | 1,6 | 11,8 | 1,3 | 14,7 | 1,4 | -0,3 | -2,0 | -0,2 |
Посадковий матеріал | 3,7 | 0,4 | 2,7 | 0,3 | 2,8 | 0,3 | -0,9 | -24,3 | -0,1 |
паливно-мастильні матеріали | 35,0 | 3,8 | 42,5 | 4,7 | 51,4 | 5,0 | 16,4 | 46,9 | 1,2 |
будівельні матеріали | 17,0 | 1,9 | 18,0 | 2,0 | 10,4 | 1,0 | -6,6 | -38,8 | -0,8 |
запасні частини | 25,1 | 2,7 | 26,5 | 2,9 | 24,6 | 2,4 | -0,5 | -2,0 | -0,3 |
допоміжні матеріали | 9,8 | 1,1 | 8,2 | 0,9 | 7,9 | 0,8 | -1,9 | -19,4 | -0,3 |
Загальна матеріаломісткість, коп. | 69,6 | х | 57,6 | х | 59,3 | х | -10,3 | -14,9 | х |
Таблиця 5
Показники ефективності використання запасів в СТОВ «Агрофірма «Прилуччина»
Показники | 2004 р. | 2005 р. | 2006 р. | Відхилення 2006 р. від 2004 р. (+,-) | |
Абсолютне, тис.грн. | Відносне, % | ||||
Чистий доход від реалізації продукції, тис.грн. | 1092,7 | 1511,7 | 1584,2 | 491,5 | 45,0 |
Собівартість продукції, тис.грн. | 993,6 | 1295,4 | 1491,1 | 497,5 | 50,1 |
Матеріальні затрати, тис.грн. | 918,4 | 909,8 | 1025,2 | 106,8 | 11,6 |
Матеріаломісткість продукції, грн. | 0,84 | 0,60 | 0,65 | -0,19 | -23,0 |
Матеріаловіддача, грн. | 1,19 | 1,66 | 1,55 | 0,36 | 29,9 |
Питома вага матеріальних затрат в собівартості (%) | 92,43 | 70,23 | 68,75 | -23,68 | х |
Таблиця 6
Аналіз формування чистого прибутку СТОВ «Агрофірма «Прилуччина»
Показники | 2004 р. | 2005 р. | 2006 р. | Відхилення 2006 р. від 2004 р.,(+/-) | |
Абсолютне, тис.грн | Відносне, % | ||||
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції, тис.грн. | 1092,7 | 1511,7 | 1584,2 | 491,5 | 45,0 |
Собівартість реалізованої продукції, тис.грн. | 993,6 | 1295,4 | 1491,1 | 497,5 | 50,1 |
Валовий прибуток, тис.грн. | 99,1 | 216,3 | 93,1 | -6,0 | -6,1 |
Адміністративні витрати, тис.грн. | 69,3 | 64,8 | 100,3 | 31,0 | 44,7 |
Витрати на збут, тис.грн. | 12,8 | 13,1 | 31,7 | 18,9 | 147,7 |
Інші операційні витрати, тис.грн. | 114,6 | 69,6 | 105,9 | -8,7 | -7,6 |
Інші фінансові доходи, тис.грн. | 68,0 | 83,3 | 100,3 | 32,3 | 47,5 |
Інші доходи, тис.грн. | 81,5 | 85,5 | 48,2 | -33,3 | -40,9 |
Чистий прибуток , тис.грн. | 51,9 | 237,6 | 3,7 | -48,2 | -92,9 |
Таблиця 7
Показники рентабельності (прибутковості) СТОВ «Агрофірма «Прилуччина»
Показники | 2004 р. | 2005 р. | 2006 р. | Відхилення , +,- | |
2006р. від 2004р. | 2006р. від 2005р. | ||||
Рентабельність активів, % | 6,15 | 16,27 | 0,30 | -5,85 | -15,97 |
Рентабельність оборотних активів, % | 11,91 | 24,25 | 0,49 | -11,42 | -23,76 |
Рентабельність чистих активів, % | - | 240,97 | 17,05 | - | -223,92 |
Рентабельність власного капіталу, % | 15,19 | 41,05 | 0,73 | -14,46 | -40,32 |
Рентабельність позикового капіталу, % | 10,34 | 26,96 | 0,51 | -9,83 | -26,45 |
Рентабельність продаж, % | 4,75 | 15,72 | 0,23 | -4,52 | -15,49 |
Коефіцієнт рентабельності витрат | 0,909 | 0,857 | 0,941 | 0,032 | 0,084 |
Коефіцієнт рентабельності управлінських витрат | 0,063 | 0,043 | 0,063 | 0,00 | 0,02 |
Коефіцієнт рентабельності комерційних витрат | 0,012 | 0,009 | 0,020 | 0,008 | 0,011 |
... ії виробів складальних цехів. На підприємстві також розроблені посадові інструкції для старшого диспетчера диспетчерської групи і диспетчера диспетчерської групи . Див.додаток Розділ 3 Пропозиції з удосконалення системи оперативного управління виробництвом . 1. Покращення організаційної структури управління виробництвом . Структура апарату управління повинна бути оптимальною , коли ...
... нця року плануватиметься його вже більш плавне зростання, собівартість 1 ц. виробленого молока буде становити приблизно 130 грн. (виходячи з даних поточного планування). 3.4 Перспектива розвитку молочного скотарства в СТОВ ім. «Гагаріна» на 2009 – 2015 роки На сучасному етапі склалися незадовільні умови для розвитку сільськогосподарського виробництва, особливо тваринництва, всі галузі якого ...
... зниження витрат та збільшення доходів, або ж варто відкоригувати (зменьшити) цільову суму прибутку. 3.2. ОБГРУНТУВАННЯ ОБСЯГУ ФОРМУВАННЯ ПРИБУТКУ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА НА 2000 РІК. В системі управління утворення прибутку торговельного підприємства головна роль належить його плануванню на майбутній період. Ефективність аналізу залежить від виявлення основних тенденцій формування прибутку, ...
... і «Степове», можемо зробити вивід, що на підприємстві відбувається скорочення трудових ресурсів. Особливо значні скорочення відбуваються працівників рослинництва (на 57 чіл.), це пов'язано із зменшенням сільськогосподарських угідь підприємства. Кількість працівників, зайнятих в тваринництві, в 2005г. в порівнянні з 2004г. збільшилося на 20 чіл., але вже в 2006г. цей показник порівнявся з базисними ...
0 комментариев