2.8 Оформлення результатів аудиту нарахування та використання заробітної плати у ВАТ "ЖЦПК"

За результатами проведеного аудиту аудитором складається звіт та аудиторський висновок (Додаток 10,11). Оскільки аудитору надана вся інформація, яка достатня для відображення реального стану процесу нарахування та використання заробітної плати, та пояснення, необхідні для цілей аудиту, фінансова документація складена на основі прийнятої на підприємстві системи бухгалтерського обліку, а сама система задовольняє існуючі законодавчі та нормативні вимоги, звітність складена на основі дійсних облікових даних, проте є незначні помилки, тому аудиторський висновок є умовно-позитивним.

Як показала перевірка, автоматизація системи бухгалтерського обліку розрахунків із оплати праці призвела до підвищення ефективності ведення даного виду обліку. Проте існує ще ряд невирішених проблем, зокрема велика наповненість первинних документів постійними реквізитами, повільна заміна паперових первинних документів машинними носіями інформації, відсутність чіткої системи мотивування працівників до виконання своїх обов’язків. Для покращення організації обліку на підприємстві пропонується запровадити ряд наступних заходів: скорочення та невикористання із первинних документів постійних реквізитів та запис їх в ЕОМ; заміна великої кількості паперових первинних документів машинними носіями інформації; використання уніфікованих первинних документів.

На підприємстві є відмінності в рівнях технічного і технологічного оснащення кожного робочого місця, які являються головною причиною різниці в складності, інтенсивності, в якісному змісті індивідуальної праці, що обумовлює відносну відокремленість вкладу кожного працівника. Для виправлення положення необхідно науково обґрунтувати оптимальний рівень заробітної плати, який дозволив би забезпечити повне відтворення робочої сили з урахуванням всіх особливостей кожного об’єкту живої праці.

Ще одним із шляхів вдосконалення оплати праці на досліджуваному підприємстві є втілення прогресивних форм оплати праці, перебудова існуючої тарифної сітки, а також вдосконалення системи преміювання, оскільки внаслідок економічної кризи було скасовано видачу премій працівникам підприємства. Для встановлення правильної системи преміювання необхідно проаналізувати всі її елементи, встановити оптимальну величину кожного з них з урахуванням не тільки досвіду інших підприємств, але із урахуванням особливостей свого підприємства. Підприємству необхідно змінити орієнтири кадрової політики, адже недосконала система мотивації працівників може призвести до плинності кадрів та погіршення ставлення людей до праці. Відбір кадрів необхідно здійснювати відповідно до загального плану розвитку товариства, а також варто удосконалити кадрове планування та створити планування кар’єри працівників в товаристві.


РОЗДІЛ ІІІ. ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ В УМОВАХ ВИКОРИСТАННЯ КЛІЄНТОМ ОБЧИСЛЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ ДЛЯ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ

Для проведення аудиту в комп’ютерному середовищі аудитор повинен володіти додатковими знаннями в області систем обробки економічної інформації: мати уявлення про технічне, програмне, математичне і інші забезпечення АІС-БО; володіти термінологією в області комп’ютеризації; чітко представляти особливості технології і послідовність процедур комп’ютерної обробки облікової інформації; організацію роботи бухгалтерії в умовах АІС. Він повинен вміти працювати на комп’ютері з основними офісними програмами, мати практичний навик роботи з різними системами бухгалтерського обліку, аналізу, правовими і довідковими системами, спеціальними інформаційними системами аудиту. Усі ці знання йому необхідні, щоб правильно визначити, який вплив на організацію, планування, проведення аудиту мають умови використання АІС на економічному об’єкті, що перевіряється.

Аудитори на різних стадіях аудиту і при розв’язанні різних задач все частіше застосовують комп’ютер і відповідне програмне забезпечення. На даний час програмне забезпечення в аудиторській діяльності представлене двома основними групами: пакетами прикладних програм загального і проблемно-орієнтованого призначення та спеціальними інформаційними системами аудиту.

В Україні ринок спеціалізованого аудиторського програмного забезпечення на сьогодні тільки починає розвиватися, і серед завершених програмних продуктів для продажу можна назвати лише такі: „Асистент Аудитора” (розробник фірма „Сервіс-аудит”); „Помічник аудитора” (фірма „Гольдберг-аудит”); „Abacus Professional”; „Экспресс-Аудит: ПРОФ” та „IT Audit: Аудитор” (КСБ „Мастер-Софт”).

На даний час деякими аудиторськими фірмами розробляються спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію аудиторської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових стандартів. Можливості таких систем можна розглянути на прикладі системи “Асистент аудитора”, розробленої фірмою “Сервіс-Аудит”, яка використовуватиметься при проведенні аудиту нарахування та використання заробітної плати у ВАТ «ЖЦПК».

Система “Асистент Аудитора” фірми “Сервіс-Аудит” є професійною інформаційно-довідковою системою, інтегровану в інформаційно-пошукову систему (ІПС) “Кодекс”.

Система складається з чотирьох умовно незалежних тематичних розділів.

Розділ “Плани і програми аудиту” містить бланки документів, які слід формувати до того, як підписаний договір на проведення аудиту, зразки договорів на різні види аудиторських послуг, методичні матеріали, які можуть використовуватися для розробки внутрішньофірмових стандартів аудиторської фірми і ін. Анкети-питальники, які входять в цей розділ, можуть застосовуватися не лише аудиторськими фірмами. За їх допомогою служби внутрішнього аудиту або фінансово-економічні служби підприємства можуть провести тестування системи внутрішнього контролю і організації бухгалтерського обліку.

 Розділ “Робочі документи аудитора” містить анкети-питальники за різними розділами бухгалтерського обліку. Вони покликані допомогти при виконанні аудиторських процедур і тестуванні окремих ділянок обліку на підприємстві. В цей же розділ включені також методичні матеріали, які повинні допомогти в підготовці оформлення аудиторського висновку за підсумками аудиторської перевірки.

Розділ “Консультант аудитора” містить довідкові таблиці щодо питань з бухгалтерського обліку, оподаткування, фінансового аналізу діяльності підприємств, а також оформлені у вигляді таблиць нормативи, ставки, індекси, які використовуються для розрахунку показників окремих господарських операцій, сум податків.

Розділ “Основні нормативні документи” носить довідковий характер і включає основні законодавчі і нормативні відомчі акти, які регулюють аудиторську діяльність і порядок ведення бухгалтерського обліку.

Бази даних системи “Асистент Аудитора” представляють собою набір аудиторських процедур, оформлених у вигляді анкет-питальників, бланків, робочих карт, методик, довідкових таблиць. Більша частина документів, включених в бази даних, є оригінальними авторськими розробками, створеними спеціалістами з великим практичним досвідом аудитора.

Обробка інформації на ЕОМ для використання у контрольно-аудиторському процесі включає алгоритмізацію і постановку задач, які мають бути компетенцією ревізора, аудитора, розв'язання задач і видавання обробленої інформації для доказу недоліків у господарській діяльності, узагальнення висновків, розробку рекомендацій до усунення недоліків, виявлених ревізією й аудитом.

В ході перевірки аудитор повинен вивчити і задокументувати усі найбільш істотні сторони, пов'язані з організацією обробки облікових даних в АІС економічного суб'єкта. Він повинен прийняти до уваги особливості організації і ведення комп'ютерного обліку. Слід пам'ятати, що в умовах АІС господарські операції відображаються не лише в традиційних паперових документах, але і в первинних документах, які мають електронну форму, в інформаційній базі обліку. Приступаючи до проведення аудиторської перевірки на економічному об'єкті, аудитору, перш за все, слід ознайомитися з організаційною формою обробки даних і рівнем автоматизації управлінських задач, в тому числі задач бухгалтерського обліку.

Згідно наказу про облікову політику ВАТ "ЖЦПК" застосовує автоматизовану форму ведення обліку розрахунків з працівниками. Для ефективного управління роботою на підприємстві використовується система автоматизованого управління R/3 німецької фірми SAP AG. Дана система включає в себе пакет стандартних програм у таких сферах бізнесу, як фінансові розрахунки, бухгалтерський облік, логістика, керівництво персоналом та інше. Система забезпечує постійний контроль ділових процесів та інтеграцію потоків даних незалежно від меж структурних підрозділів. У ній забезпечена тісна взаємодія всіх модулів та обмін даних між ними, оперативне та одноразове введення інформації в момент здійснення господарської діяльності, одночасне формування бухгалтерських проводок в головну книгу, що дозволяє будь-коли отримати повну інформацію про комбінат. Різноманітний інструмент QUERY, Report-Writer, дозволяють без знань мови програмування створювати різноманітні звіти, формуляри вихідних документів, бази даних з різних аспектів діяльності ВАТ "ЖЦПК". Об’єктивно орієнтована мова програмування АВАР/4 дає змогу розробляти цілі модулі та системи, специфічні для підприємства.

Автоматизація обробки інформації обліку праці та заробітної плати сприяє скороченню матеріальних і трудових затрат на збір, обробку та а наліз даних, необхідних для правильного ведення облікової роботи бухгалтерією та прийняття управлінських рішень керівництвом підприємства. У свою чергу, комплекс задач з обліку праці та заробітної плати не являється уособленою системою, а функціонує в тісній взаємодії з ділянками обліку фінансово-розрахункових операцій, витрат на виробництво, зведеного обліку та складання звітності та підсистемою обліку та управління кадрами (рис. 3.1).


 Підсистема бухгалтерського обліку


Ділянка обліку праці та заробітної плати

Ділянка обліку фінансово-розрахункових операцій


Ділянка обліку витрат на виробництво

Ділянка зведеного обліку та складання звітності

Підсистема обліку

та управління

кадрами

Рис. 3.1. Схема інформаційних взаємозв’язків ділянки обліку праці та заробітної плати

Комплексом задач обліку фінансово-розрахункових операцій використовується інформація про виплати заробітної плати, нарахування та сплату страхових внесків тощо, отримана з ділянки обліку праці та заробітної плати. Комплекси задач обліку витрат на виробництво та зведеного обліку і складання звітності з цієї ж ділянки отримують дані про нарахування зарплати за кореспондуючими рахунками та кодами витрат, а також утримання із зарплати.

Отже, застосування комп'ютерної техніки вносить значні зміни до організації бухгалтерського обліку та проведення аудиту, причому з допоміжного засобу обчислювальна техніка перетворюється на визначний фактор opгaнізацiї обліку та ефективності аудиту. Проведення аудиту в середовищі комп’ютерної обробки даних має ряд відмінностей. Основні принципи самого аудиту тут не змінюються. Зберігаються його цілі, задачі, діють основні елементи його методології. В той же час комп’ютерна обробка даних впливає на процес вивчення аудитором системи обліку і внутрішнього контролю економічного суб’єкта, якого перевіряють, а також варто враховувати те, що використання клієнтом комп’ютерних систем обробки даних вносить додаткові аудиторські ризики, які пов’язані з технічними аспектами, конкретною системою обробки інформації, що використовується, організацією обліку і контролю при використанні АІС, кваліфікацією самого аудитора.


ВИСНОВКИ

В результаті проведення аудиту нарахування та використання заробітної плати на підставі вивчення первинної документації та аналізу обліку в ВАТ "ЖЦПК" можна зробити наступний висновок, що бухгалтерський облік як важливий засіб контролю та управління господарськими процесами вирішує завдання, формує достовірну інформацію про діяльність організації, забезпечує інформацією яка необхідна зовнішнім і внутрішнім користувачам, передбачає негативні результати господарської діяльності та виявляє резерви забезпечення її фінансової стабільності. Особлива увага аудитора направлена на проведення аналізу, виявлення недоліків та надання рекомендацій щодо вдосконалення обліку розрахунків із оплати праці.

Отже, підсумовуючи перший розділ, можна зробити висновок, що заробітна плата є найважливішим засобом підвищення зацікавленості працюючих у результатах своєї праці, її продуктивності, збільшення обсягів виробленої продукції, поліпшення її якості та асортименту. Враховуючи особливості об’єкта аудиту складено план та програму проведення перевірки, а також розраховано аудиторський ризик, який становить 1,1 %.

Обов’язковою умовою написання другого розділу курсової роботи є фактичне проведення аудиту нарахування та використання заробітної плати. В ході перевірки аудитором для одержання аудиторських доказів проведено наступні процедури: документальну перевірку, спостереження, опитування, арифметичний контроль та аналітичні процедури. В результаті особливих правопорушень не було виявлено, проте в деяких документах спостерігалися виправлення, дописування, арифметична неточність та перекручування даних.

На підприємстві облік чисельності робітників та службовців, їх заробітної плати є документальним та достовірним. Всі суми в бухгалтерській звітності підтверджені відповідними первинними документами. Тому за результатами проведеного аудиту складено безумовно позитивний висновок.

Проте існує ще ряд невирішених проблем, зокрема велика наповненість первинних документів постійними реквізитами, повільна заміна паперових первинних документів машинними носіями інформації, відсутність чіткої системи мотивування працівників до виконання своїх обов’язків. Для покращення організації обліку на підприємстві пропонується запровадити ряд наступних заходів: скорочення та невикористання із первинних документів постійних реквізитів та запис їх в ЕОМ; заміна великої кількості паперових первинних документів машинними носіями інформації; використання уніфікованих первинних документів.

На підприємстві є відмінності в рівнях технічного і технологічного оснащення кожного робочого місця, які являються головною причиною різниці в складності, інтенсивності, в якісному змісті індивідуальної праці, що обумовлює відносну відокремленість вкладу кожного працівника. Для виправлення положення необхідно науково обґрунтувати оптимальний рівень заробітної плати, який дозволив би забезпечити повне відтворення робочої сили з урахуванням всіх особливостей кожного об’єкту живої праці.

Ще одним із шляхів вдосконалення оплати праці на досліджуваному підприємстві є втілення прогресивних форм оплати праці, перебудова існуючої тарифної сітки, створення умов для кар’єрного росту працівників, а також вдосконалення системи преміювання, оскільки внаслідок економічної кризи було скасовано видачу премій працівникам підприємства. Підприємству необхідно змінити орієнтири кадрової політики, адже недосконала система мотивації працівників може призвести до плинності кадрів та погіршення ставлення людей до праці. Відбір кадрів необхідно здійснювати відповідно до загального плану розвитку товариства, а також варто удосконалити кадрове планування та створити планування кар’єри працівників в товаристві.

Основні показники платоспроможності, ліквідності, фінансової стійкості вказують на незадовільний фінансовий стан ВАТ "ЖЦПК". Внаслідок економічної кризи було скорочено обсяги виробництва через значні простої на виробництві в зв’язку з нестачею сировинної бази, що спричинило масове скорочення працівників, зменшення заробітної плати тощо. Для виходу із кризового стану підприємству необхідно сформувати, перш за все, оптимальну структуру джерел фінансування майна товариства, яка полягає у тому, що основним джерелом фінансування повинен бути тільки власний капітал і в деякій мірі довгостроковий позиковий капітал. Збільшення чистого прибутку можливе за рахунок підвищення ефективності використання власного капіталу, тобто збільшення оборотності та підвищення рентабельності власного капіталу. Випуск акцій повинен проводитися з урахуванням вартості залученого капіталу, а також товариство повинне забезпечити максимальний обсяг залучених власних фінансових ресурсів за рахунок внутрішніх джерел: чистого прибутку та амортизаційних відрахувань.

Аналізуючи третій розділ застосування комп'ютерної техніки вносить значні зміни до організації бухгалтерського обліку та проведення аудиту, причому з допоміжного засобу обчислювальна техніка перетворюється на визначний фактор opгaнізацiї обліку та ефективності аудиту. Проведення аудиту в середовищі комп’ютерної обробки даних має ряд відмінностей. Основні принципи самого аудиту тут не змінюються. Зберігаються його цілі, задачі, діють основні елементи його методології. В той же час комп’ютерна обробка даних впливає на процес вивчення аудитором системи обліку і внутрішнього контролю економічного суб’єкта, якого перевіряють, а також варто враховувати те, що використання клієнтом комп’ютерних систем обробки даних вносить додаткові аудиторські ризики, які пов’язані з технічними аспектами, конкретною системою обробки інформації, що використовується, організацією обліку і контролю при використанні АІС, кваліфікацією самого аудитора.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Про аудиторську діяльність: Закон України від

2. Про оплату праці: Закон України від 24.03.1995 № 109-XIV.

3. Про прожитковий мінімум: Закон України від 15.07.1999 № 966-XIV.

4. Про відпустки: Закон України від 15.11.1996 № 504-XIV.

5. Про податок з доходів фізичних осіб: Закон України від 22.05.2003 № 889-XIV.

6. Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування: Закон України від 9.07.2003 № 1058-IV.

7. Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття: Закон України від 2.03.2000 № 1533-III.

8. Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням: Закон України від 18.01.2001 № 2240-III.

9. Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності: Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV.

10. Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати: Постанова КМУ від 08.02.1995 № 100.

11. Інструкція зі статистики заробітної плати: Наказ Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5.

12. Інструкції зі статистики кількості працівників: Наказ Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286.

13. Міжнародні стандарти аудиту.

14. Положенням бухгалтерського обліку 26 "Виплати працівникам": Наказ Міністерства фінансів України від 28.10.2003 № 601.

15. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291.

16. Автоматизація бухгалтерського обліку, контролю, аналізу та аудиту. – К.: А.С.К., 1998. – 768 с. – (Економіка. Фінанси. Право). – Рос.

17. Бутинець Ф.Ф. Аудит. Підручник. – 2-ге вид., перероб. та доп. – Житомир, 2002. – 672 с.

18. Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини. Підручник. – К.: Знання, 2006. – 559 с.

19. Гончаров В.М., Донов О.В., Припотень В.Ю. та інші. Оплата праці у виробничій сфері: Монографія. – Донецьк: "Альматео", 2006. – 246 с.

20. Давидов Г.М. Аудит: Підручник.- К.: Знання, 2004.- 511с.

21. Кіндрацька Г.І., Білик М.С., Загородній А.Г. Економічний аналіз: теорія і практика: Підручник / За ред. проф. А.Г. Загороднього. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – Львів: "Магнолія 2006", 2007. – 440 с.

22. Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація і методика аудиту: Навчальний посіб. – 2-е вид. – К.: Каравела, 2005. – 560 с.

23. Левицька С.О. Правове регулювання аудиту ефективності // Економіка України. – 2005. – № 3. – С. 68 – 76.

24. Лишиленко О.В. Фінансовий облік: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Київ: Вид-во "Центр навчальної літератури", 2008. – 556 с.

25. Науково-практичний журнал "Бухгалтерський облік і аудит" – №1 від 01.01.2008 р. за редакцією Світлани Зубілевич.

26. Петрик О.А. Аудит: методологія і організація: Монографія. – К., 2003. – 260 с.

27. Полякова Л.М, Борщук І.В., Яцишин Н.І. Методичні рекомендації до виконання курсового проекту з дисципліни "Організація і методика аудиту" для студентів спеціальності "Облік і аудит".– Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2007. – 20 с.

28. Рудницький В.С. Методологія і організація аудиту. – Тернопіль: Економічна думка, 1998. – 576 с.

29. Рудницький В.С., Гончарук А.Я. Аудит: Підручник. – 2-ге вид., перероб. та доп. – Львів: Оріяна-Нова, 2004. – 292 с.

30. Усач Б.Ф. Аудит: Навчальний посіб. – 4-те вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2007. – 231 с.

 31. Савченко В.Я. Аудит.- К.: КНЕУ, 2003.- 322 с.

32. Сопко В.В., В.П. Шило, Верхоглядова Н.І. Організація і методика проведення аудиту: Навчально-практичний посібник – 2-ге вид., перероб. та доповн. – К.: ВД "Професіонал", 2006. – 576 с.

33. Хом’як Р.Л., Лемішовський В.І. Бухгалтерський облік та оподаткування. Навч. посібник. – Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2008.- 1112 с.

34. Чернелевський Л.М., Беренда Н.І. Аудит: теорія і практика: Навч. посібник. – К.: "Хай - Тек Прес", 2008. – 560 с.

35. Шквір В.Д., Загородній А.Г., Височан О.С. Інформаційні системи та технології в обліку: Навч. посібн. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2007. – 439 с.


Информация о работе «Організаційні процедури аудиту заробітної плати»
Раздел: Бухгалтерский учет и аудит
Количество знаков с пробелами: 77529
Количество таблиц: 12
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
79631
9
0

... сть Співставлення У ТзОВ «Інтер-Синтез» дані з регістрів дорівнюють даним звітності Після складання плану аудиторської перевірки складається програма аудиту дебіторської заборгованості ТзОВ «Інтер-Синтез» Аудиторська програма розробляється з моменту конкретизації загального плану аудиту відповідно до додатка до національного нормативу аудиту «Договір на проведення аудиту» № 4 ( ...

Скачать
76255
15
1

... і інспекторами фондів. У такому разі аудитор у відповідності з МСА 600 "Використання роботи іншого аудитора" може використати результати його перевірки, зробивши відповідне посилання в аудиторському звіті. 1.3 Методика аудиту розрахунків з оплати праці Аудит дотримання трудового законодавства і розрахунків з оплати праці може проводитися суцільним способом, вибірковим або комбінованим. Як ...

Скачать
87654
8
0

... аудиту по його напрямкам, а також час, який необхідно витратити на кожен напрямок аудиту або аудиторських процедур. Для ТзОВ «Цегельний завод «Промінь» розроблена програма аудиту грошових коштів та оцінки платоспроможності підприємства (Додаток Д).   2. Методика аудиторської перевірки грошових коштів та платоспроможності ТЗОВ Цегельний завод «Промінь»   2.1 Опис альтернативних облікових рі ...

Скачать
201341
19
3

... Виробництво товарної продукції на 1 грн, зарплати, грн. 5,64 5,40 -0,24 95,7 Наведені дані також свідчать про зниження ефективності використання фонду оплати праці. 2.4 Ефективність організації праці в Управлінні житлового господарства Специфіка праці державних службовців полягає в тому, що вони: –          виконують праця, що виражається в обґрунтуванні цілей і напрямків суспільного ...

0 комментариев


Наверх